Jump to content

TURBO- FAQ


Recommended Posts

Kova, ja te u potpunosti razumijem. Ali tvoja teorija vrijedi samo za slučaj kada bi papučica gasa bila digitalna (on/off). Mr.G je u pravu što se tiče ponašanja BB turba, response je stvarno odličan, ne samo kod puštanja nego i kod dodavanja gasa, tako da se auto kada je turbo iznad boost thresholda doista vozi kao veliki atmosferac. I zato se pametnim tuningom složi ovisnost boost-a i po parametru sa TPS senzora (u VEMS-u se to zove "TPS weight"), pa onda nalet momenta o kakvom ti pričaš uopće ne postoji, odnosno postoji jedino ako zabiješ gas u pod k'o sivonja :D.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 286
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

:huh::huh::huh:?

 

GTR ima između 400 i 540 Nm u rasponu od 2500-7000.

 

Peter je slagao Focus RS sa 440 Nm u rasponu od 2500-6000 RPM s K16 stock turbinom.

 

Velika turbina će imati veći peak moment i peak snagu na visokim RPM ali takav power band ne može imati radi svoje konstrukcije, rezao joj ti boost ili ne.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je tvoja krivulja optimizirana za SR/Billu, a ideja je da krivulja bude podjednako dobra i za cestu i za pistu. Kao što vidiš, do 4000 RPM su te 2 krivulje praktički identične jer se slažemo da FWD ne može podnijeti više momenta u tom rasponu. Da bi se izbjegli negativni efekti koji dolaze s dizanjem momenta (torque steering i sl.) a i da bi auto pitomije i ravnomjernije reagirao na dodavanje gasa kod izlaska iz zavoja popeglao sam krivulju koju si ti predložio jer mislim da bi se auto s njom bolje ponašao kroz zavoje. Osim toga, 440 Nm je tipična gornja granica max momenta za V8 atmosferce za koje se zna da s odlično ponašaju na pisti, pa mislim da nema smisla ići preko nje budući da mi imamo FWD a ne RWD/AWD. A tu su i kišni dani, kad se bojim da bi FWD klizao na 480 Nm pri 4500 RPM.

 

Ne velim a priori da je moja bolja od tvoje niti je ovo natjecanje, nego rasprava, u kojoj bi zajedničkim prijedlozima trebali doći do najboljeg rješenja. ;)

 

Sve to stoji, no kako je netko rekao, lako smanjiš moment kad ga imaš viška (za to i služi ona mala papučica skroz desno od one 3 papučice), bilo ručno, ili ako si papak kao ja (onda imaš onu malu kutijicu koja se zove TC koja smanji moment za tebe)...

 

Auto sa odrezanom krivuljom momenta je nježnijii prema getribi, lameli, poluosovinama, selenima, karoseriji, gumi, istina, ali je i nježniji prema štoperici... Isprobano.. :P

 

Kao što vidiš po obliku GTR-ove krivulje momenta tj. po njegovom power bandu, mali turbo nije isto što i veliki turbo s odrezanim boostom.

 

Veliki turbo s odrezanim boostom će biti i bolji od malog za start, jer će ti linearnije doći moment, što je vrlo bitno, jer kako razvrtavaš okretaje kroz prvu i drugu, tako guma sve više i više momenta i može primiti...

 

I ako planiraš nešto uzimati za svoj tenk, onda obavezo gledaj GT30R... Prejebena! :) Ili neku iz EFR serije na twin scroll...

Edited by mr_G
Link to comment
Share on other sites

GTR ima između 400 i 540 Nm u rasponu od 2500-7000.

 

Peter je slagao Focus RS sa 440 Nm u rasponu od 2500-6000 RPM s K16 stock turbinom.

 

Velika turbina će imati veći peak moment i peak snagu na visokim RPM ali takav power band ne može imati radi svoje konstrukcije, rezao joj ti boost ili ne.

Pričamo o 2l i manjim motorima ;).

Link to comment
Share on other sites

Kova, ja te u potpunosti razumijem. Ali tvoja teorija vrijedi samo za slučaj kada bi papučica gasa bila digitalna (on/off). Mr.G je u pravu što se tiče ponašanja BB turba, response je stvarno odličan, ne samo kod puštanja nego i kod dodavanja gasa, tako da se auto kada je turbo iznad boost thresholda doista vozi kao veliki atmosferac. I zato se pametnim tuningom složi ovisnost boost-a i po parametru sa TPS senzora (u VEMS-u se to zove "TPS weight"), pa onda nalet momenta o kakvom ti pričaš uopće ne postoji, odnosno postoji jedino ako zabiješ gas u pod k'o sivonja :D.

 

Ne kužim. Hoćeš reći da se ja ponašam s gasom kao sa switchem? Ili da moj auto nema TPS i da Motronic ME 9.1 ne uzima u obzir podatke s TPS-a? Ili oboje? :D

 

P.S. i dajte više prestanite raditi nauku od Garettovog ball bearinga. Nema on niš bolji ležaj u smislu manjeg trenja koje bi eventualno utjecalo na brži spool jer veće trenje u ležaju turbine bi značajno utjecalo vijek trajanja ležaja, a budući da B&W turbine niš kraće ne traju od Garettovih onda su i trenja tu negdje. Ball bearing ležajevi imaju prednosti kod niskih brzina rotacija, kod visokih brzina (kakve se dešavaju u turbinama) dobro balansirana osovina pliva na filmu ulja i ne treba joj kuglični ležaj, tako da se ne radi fama od marketinškog trika koji nema veze s fizikom.

Link to comment
Share on other sites

Ne kužim. Hoćeš reći da se ja ponašam s gasom kao sa switchem? Ili da moj auto nema TPS i da Motronic ME 9.1 ne uzima u obzir podatke s TPS-a? Ili oboje? :D

 

P.S. i dajte više prestanite raditi nauku od Garettovog ball bearinga. Nema on niš bolji ležaj u smislu manjeg trenja koje bi eventualno utjecalo na brži spool jer veće trenje u ležaju turbine bi značajno utjecalo vijek trajanja ležaja, a budući da B&W turbine niš kraće ne traju od Garettovih onda su i trenja tu negdje. Ball bearing ležajevi imaju prednosti kod niskih brzina rotacija, kod visokih brzina (kakve se dešavaju u turbinama) dobro balansirana osovina pliva na filmu ulja i ne treba joj kuglični ležaj, tako da se ne radi fama od marketinškog trika koji nema veze s fizikom.

 

Čekaj mica. Tebi ja nisam dovoljan primjer? Znači probao sam sve turbine od one predekanice KKK16 za C20LET koja je igračka naprema ovoj K16 iz focusa ST, pa preko T3 trim 60 za nekih 320KS, pa T3 ar.60, ar.63 za 400KS, pa sad još veću GT3071R...

 

Ona predzadnja T3 kad prokliže kotačima, možeš ti TPS do kraja pustiti, ona ima toliku inerciju da će kotači klizati i sekund nakon što skineš nogu sa gasa... :lol: Da prokliže ima inerciju također.. Ova sa kugličnim ležajevima je veća turbina, a prije se zavrti, ima linearniju isporuku snage, nema navalu momenta i lagano puštanje noge sa gasa odmah smiri kotače...

 

I ti dalje si uvjeren kako znaš fiziku, i primjeri iz prakse su ti samo marketinški trikovi... :huh::drink:

 

I ja sam kao i ti mislio, i za malo sam stavio gore T3/T04E trim 57, ar.63 koja je još veća od GT3071R a daje 40KS manje od GT3071R... Pitam se kako bi tek onda imao navalu momenta... :drink:

 

Samo ti i dalje budi tvrdoglav, najpametniji, i kupi si K16 od ST, jer to je prava oldschool turbina za tebe... ;) Mi šupljoglavci koji nasjedamo na marketinške fore ćemo voziti kuglične ležajeve, jer smo naivčine... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ne kužim. Hoćeš reći da se ja ponašam s gasom kao sa switchem? Ili da moj auto nema TPS i da Motronic ME 9.1 ne uzima u obzir podatke s TPS-a? Ili oboje? :D

 

P.S. i dajte više prestanite raditi nauku od Garettovog ball bearinga. Nema on niš bolji ležaj u smislu manjeg trenja koje bi eventualno utjecalo na brži spool jer veće trenje u ležaju turbine bi značajno utjecalo vijek trajanja ležaja, a budući da B&W turbine niš kraće ne traju od Garettovih onda su i trenja tu negdje. Ball bearing ležajevi imaju prednosti kod niskih brzina rotacija, kod visokih brzina (kakve se dešavaju u turbinama) dobro balansirana osovina pliva na filmu ulja i ne treba joj kuglični ležaj, tako da se ne radi fama od marketinškog trika koji nema veze s fizikom.

Zanimjljivo. Daj mi samo reci, onako jednostavno brojkom, koliko si auta do sada vozio sa BB turbinom?

 

 

edit: isto tako je nekada i Mrg razmišljao, ja sam mu tupio, a on nije vjerovao. A vidi ga danas :).

Edited by tcode
Link to comment
Share on other sites

i ono što tcode stalno tupi, tps 100% je krivulja koju izmjeri dyno. A sa BB imaš beskonačno krivulja ispod nje ovisno o TPS...

 

Nažalost kod JB se sa puštanjem TPS-a (jer imali smo jednake elektronike jednako poštiman tps weight), moment spušta sa zakašnjenjem. Sad jel to zbog veće mase osovinice i turbinske impele, neznam, no znam da je to tako u praksi... Tako da dobiješ onaj efekt on/off...

 

I stvarno kad ugasiš motor, turbina se vrti još 30 sekundi.. :lol:

Edited by mr_G
Link to comment
Share on other sites

Iskreno nemam pojma koji klinac pricate, ova turbina ona, meni je to spansko selo.Ali znam kako moj ST sa 300 ks od 4500-7000 ide.(sa 500nm momenta).A samo mogu sanjati o tome kako ide do Tomota Volvo.To mora biti nesto jednostavno pre pre pre strasno, jos samo fali roll bar utrpati unutra:)

 

E da i ne pricam o voznji po ravnome, jer to me apsolutno neinteresira.

Edited by robert
Link to comment
Share on other sites

Čekaj mica. Tebi ja nisam dovoljan primjer? Znači probao sam sve turbine od one predekanice KKK16 za C20LET koja je igračka naprema ovoj K16 iz focusa ST, pa preko T3 trim 60 za nekih 320KS, pa T3 ar.60, ar.63 za 400KS, pa sad još veću GT3071R...

 

Ona predzadnja T3 kad prokliže kotačima, možeš ti TPS do kraja pustiti, ona ima toliku inerciju da će kotači klizati i sekund nakon što skineš nogu sa gasa... :lol: Da prokliže ima inerciju također.. Ova sa kugličnim ležajevima je veća turbina, a prije se zavrti, ima linearniju isporuku snage, nema navalu momenta i lagano puštanje noge sa gasa odmah smiri kotače...

 

I ti dalje si uvjeren kako znaš fiziku, i primjeri iz prakse su ti samo marketinški trikovi... :huh::drink:

 

I ja sam kao i ti mislio, i za malo sam stavio gore T3/T04E trim 57, ar.63 koja je još veća od GT3071R a daje 40KS manje od GT3071R... Pitam se kako bi tek onda imao navalu momenta... :drink:

 

Samo ti i dalje budi tvrdoglav, najpametniji, i kupi si K16 od ST, jer to je prava oldschool turbina za tebe... ;) Mi šupljoglavci koji nasjedamo na marketinške fore ćemo voziti kuglične ležajeve, jer smo naivčine... :thumbsup:

 

 

 

Jebena neka turbina:lol:

Link to comment
Share on other sites

Iskreno nemam pojma koji klinac pricate, ova turbina ona, meni je to spansko selo.Ali znam kako moj ST sa 300 ks od 4500-7000 ide.(sa 500nm momenta).A samo mogu sanjati o tome kako ide do Tomota Volvo.To mora biti nesto jednostavno pre pre pre strasno, jos samo fali roll bar utrpati unutra:)

 

E da i ne pricam o voznji po ravnome, jer to me apsolutno neinteresira.

 

sa 500nm i 300ks nhf, nemaš niti voziti čime po ravnome.. Taj auto pali gumu u prve tri brzine a ne ide sa mjesta... Po ovome što si napisao (500/300)...

 

Zamisli 600Nm sa 530KS, e to je već jako brzo. Osim što pali gumu, i ide...

 

Imaš tipičan primjer prečipane male prdekane od turbine (KKK16)

Link to comment
Share on other sites

sa 500nm i 300ks nhf, nemaš niti voziti čime po ravnome.. Taj auto pali gumu u prve tri brzine a ne ide sa mjesta... Po ovome što si napisao (500/300)...

 

Zamisli 600Nm sa 530KS, e to je već jako brzo. Osim što pali gumu, i ide...

 

Imaš tipičan primjer prečipane male prdekane od turbine (KKK16)

 

 

 

Provoziti cu te po staroj cesti pa ces promjeniti misljenje

Link to comment
Share on other sites

Miki, stavi više onu gt30r koju čekaš iz amerike pa će ti biti jasno o čemu pričam... :thumbsup:

 

Miki se navozio auta sa BB turbinama, i zna o cemu pise.

 

Btw, posto nisi shvatio prvi put:

 

Koja se turbina sporije zaustavlja JB ili BB?:naughty:

Link to comment
Share on other sites

Zanimjljivo. Daj mi samo reci, onako jednostavno brojkom, koliko si auta do sada vozio sa BB turbinom?

 

 

edit: isto tako je nekada i Mrg razmišljao, ja sam mu tupio, a on nije vjerovao. A vidi ga danas :).

 

Daj mi samo reci, onako jednostavno brojkom, s koliko si ležaja ikad radio a koji se vrte na 200.000, 500.000 okretaja, ili više? Da li si ikad držao u ruci takav ležaj? Da li si ga ikad vidio? Onak iskreno, koliko stvarno znaš o fizici ležajeva za brzorotirajuće osovine? :)

 

Spool tvoje turbine se vidi na tvojoj krivulji momenta i to nema puno veze s ležajem, jer ležaj u njoj radi praktički bez ikakvog trenja, (kao i u svim drugim turbinama, bez obzira na konstrukciju ležaja), jer da nije tako trajao bi 150 km a ne 150.000 km.

 

Znači ako MrG u nekaj vjeruje to je ziher točno? Moram ti reći da npr. MrG vjeruje i da 3. Newtonov zakon (akcija-reakcija) vrijedi samo u atmosferi tj. da ne vrijedi u apsolutnom vakuumu svemira. Jel hoćeš reći da i ti isto vjeruješ u to? :lol:

 

Dečki, ode ova rasprava kvragu. Kao uostalom i sve druge u kojima se pokušalo nekaj pametno postići, pa zato rasprave na forumu i jesu kakve jesu..

Link to comment
Share on other sites

Miki se navozio auta sa BB turbinama, i zna o cemu pise.

 

Btw, posto nisi shvatio prvi put:

 

Koja se turbina sporije zaustavlja JB ili BB?:naughty:

 

Na JB sporije pada tlak. BB se sporije zaustavlja na malim brzinama...

 

Neznam jel do dinamike krilaca, mase, ili čega, no znam o čemu pričam, niti ja nebi nikom vjerovao da to nisam doživio...

Link to comment
Share on other sites

Na JB sporije pada tlak. BB se sporije zaustavlja na malim brzinama...

 

Neznam jel do dinamike krilaca, mase, ili čega, no znam o čemu pričam, niti ja nebi nikom vjerovao da to nisam doživio...

 

hebote G tvoj auto kao da nema BOVa i klapne gasa.!

Link to comment
Share on other sites

Daj mi samo reci, onako jednostavno brojkom, s koliko si ležaja ikad radio a koji se vrte na 200.000, 500.000 okretaja, ili više? Da li si ikad držao u ruci takav ležaj? Da li si ga ikad vidio? Onak iskreno, koliko stvarno znaš o fizici ležajeva za brzorotirajuće osovine? :)

 

Spool tvoje turbine se vidi na tvojoj krivulji momenta i to nema puno veze s ležajem, jer ležaj u njoj radi praktički bez ikakvog trenja, (kao i u svim drugim turbinama, bez obzira na konstrukciju ležaja), jer da nije tako trajao bi 150 km a ne 150.000 km.

 

Znači ako MrG u nekaj vjeruje to je ziher točno? Moram ti reći da npr. MrG vjeruje i da 3. Newtonov zakon (akcija-reakcija) vrijedi samo u atmosferi tj. da ne vrijedi u apsolutnom vakuumu svemira. Jel hoćeš reći da i ti isto vjeruješ u to? :lol:

 

Dečki, ode ova rasprava kvragu. Kao uostalom i sve druge u kojima se pokušalo nekaj pametno postići, pa zato rasprave na forumu i jesu kakve jesu..

Nemam previše znanja o ležajevima. Ali imam dovoljno iskustva sa raznoraznim turbinama i setup-ovima, tako da se usudim reći da BB nije samo marketing. Jer da je, odavno bi Garrett firma propala, ili barem zatvorila pogone sa proizvodnjom BB turbina.

 

A ti meni i dalje nisi odgovorio na sasvim jednostavno pitanje. Umjesto toga filozofiraš :P. Rađe dođi u kvart pa da popijemo tu novogodišnju cugu više :D.

Link to comment
Share on other sites

Provoziti cu te po staroj cesti pa ces promjeniti misljenje

 

kako josey kaže, svako govno se kotrlja nizbrdo i ide u zavoj sa metar gume... :rofl:

 

Za to ti niti ne treba ST. Dovoljan je i swift GTI ili calibra 2.0i sa 115KS ako znaš voziti.. ;)

 

Evo mene je provozao jedan lik u calibri 2.0i sa 115KS po onom ogulinskom brdu, pa sam srao u gaće... Tako da... :P

Link to comment
Share on other sites

BB se sporije zaustavlja, i to je samo dobro. Ali zato imaš BOV.

 

 

Tako je, samo G to ne misli. BOV je za polozaj .......nula gasa. Na smanjivanju sa punog na parcijalni gas BB-u treba vise vremena, i to je u race varijanti njegova prednost.

 

BTW, glavna prednost BB nad JB je sto podnosi daleko vece aksijalne sile.

Link to comment
Share on other sites

Dobro, ja nemam pojma o ničemu, i govorim ono što sam iskusio...

 

Jedan dan vozim TBO385, drugi dan GT3071R na istom autu, istom motoru...

 

Rezultat: Osmjeh na licu, prejeben zvuk, auto se iznad 3500rpm ponaša kao veliki atmosferac, tps zaista ima funkciju, itd...

 

Kako zašto, zaboli me tuki.. ;)

Link to comment
Share on other sites

2.0t motori tvornički dolaze sa manjim turbom, slabijim internalsima, većim CR-om i getribom sa nešto dužim omjerima. Nisu izdržljivi poput T4 motora.

 

 

Slažem se sa tobom da će se vidjeti na rejsu sve tak da ne vidim šta ste se svi toliko uzjebali već sada.

 

Dalje, ne razumijem baš tvoju logiku. Par dana ranije napisao si kako ove godine ideš sa provjerenim setup-om, "mali" turbo + nitro. Objasni mi koja je razlika voziti prvu brzinu sa malim turbom, drugu ili treću i dalje + nitro, u odnosu na voziti prvu brzinu sa velikim turbom i odrezanim boostom, te kasnije, u višim brzinama puštati sav tlak? U oba slučaja se na neki način regulira isporuka momenta i snage na kotače.

 

 

2 all: Volvo je fun car, ne slažem ga niti za brdo, niti za krug, a bome ni za SR. Slažem ga isključivo za vlastiti gušt.

 

2 kutija: budem ti poslikao iz boljeg kuta, pa ćeš skužit.

 

meni je lakše dozirati mali turbo pošto nemam nikakve elektronike da mi pomaže, možda i ja danas, sutra kada budem imao viška love išao na tvoju varijantu.:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...