Jump to content

Klima na Polu radi tek nakon 2200rpm


Recommended Posts

Eto, imam jedan specifican problem.

VW Polo, bio u orginalu 1.4TDI, sve radilo super.

Preselj motor za Ibize 1.9TDI i struja sva poslozena, samo klima zeza.

 

Svi senzori klime ispravni, kompresor ispravan.

Na dijagnostici cita sve senzore, sve parametre mogu vidjeti, nema nikakve greske.

 

I, kompresor klime se ne pali sve dok auto ne prede kojih 2200rpm. Onda upali i ako se drzi iznad 2200rpm, sve radi.

 

Ima tko kakvu ideju da pogledam?

Link to comment
Share on other sites

Dobro Filip kaže, gledao sam nedavno u nekoj emisiji baš neki prilog o tim auto klimama pa su govorili da tipa kod pritisnute papučice gasa do kraja se kompresor gasi da ne oduzima snagu jer se računa da je pun gas kod preticanja ... ista prica i na visokim okretajima...

Link to comment
Share on other sites

Dobro Filip kaže, gledao sam nedavno u nekoj emisiji baš neki prilog o tim auto klimama pa su govorili da tipa kod pritisnute papučice gasa do kraja se kompresor gasi da ne oduzima snagu jer se računa da je pun gas kod preticanja ... ista prica i na visokim okretajima...

 

Tako je na Cliu 197...

Link to comment
Share on other sites

Tocno tako, klima se ispod 2200rpm gasi, iznad 2200rpm radi.

I u leru i u bilo kojoj brzini.

 

Kompresor uopce ne dobiva napajanje prije 2200rpm.

 

Kad spojim direktno kompresor na +12V, naravno da radi i super hladi.

Al, to, naravno, nije pametno jer mozda nekad bude previsok tlak, pa da ga iskopca.

A, taj sustav nema klasican Hi-Pressure switch, tak da ne mogu ni preko njega spojiti.

 

A, na dijagnostici u sustavu klime uredo ocitava okretaje motora i vidi da se na leru vrti na cca 900rpm. I kad se da gas, sve se poklapa sa kontrolnom tablom.

 

 

Jedan frend mi je pricao da noviji auti imaju varijabilne kompresore klime. I da do nekih 2000rpm radi varijabila, a nakon toga da je fiksan.

I, sad nekak mi to ima smisla, a opet i nema.

Jer, na kompresoru nisam vidio nikakve dodatne zice za varijabilu, i sve mi to cudno nekak.

Link to comment
Share on other sites

Tocno tako, klima se ispod 2200rpm gasi, iznad 2200rpm radi.

I u leru i u bilo kojoj brzini.

 

Kompresor uopce ne dobiva napajanje prije 2200rpm.

 

Kad spojim direktno kompresor na +12V, naravno da radi i super hladi.

Al, to, naravno, nije pametno jer mozda nekad bude previsok tlak, pa da ga iskopca.

A, taj sustav nema klasican Hi-Pressure switch, tak da ne mogu ni preko njega spojiti.

 

A, na dijagnostici u sustavu klime uredo ocitava okretaje motora i vidi da se na leru vrti na cca 900rpm. I kad se da gas, sve se poklapa sa kontrolnom tablom.

 

 

Jedan frend mi je pricao da noviji auti imaju varijabilne kompresore klime. I da do nekih 2000rpm radi varijabila, a nakon toga da je fiksan.

I, sad nekak mi to ima smisla, a opet i nema.

Jer, na kompresoru nisam vidio nikakve dodatne zice za varijabilu, i sve mi to cudno nekak.

Kako da ne bi imali. Čak najnoviji imaju invertere. :lol::lol::lol:

 

Noviji (ne svi) imaju kompresore u trajnom pogonu (dakle nema špule i kuplunga) i ventil koji ajmo reć pali i gasi hlađenje. Je to malo kompleksnije, al poanta je ista.

 

A kaj se vašeg problema tiče, nekaj nije dobro spojeno ili nekaj ne radi kak treba. A drukšaltere (iliti High / Low pressure switch) bi svakak trebal imat.

Link to comment
Share on other sites

Kako da ne bi imali. Čak najnoviji imaju invertere. :lol::lol::lol:

 

Noviji (ne svi) imaju kompresore u trajnom pogonu (dakle nema špule i kuplunga) i ventil koji ajmo reć pali i gasi hlađenje. Je to malo kompleksnije, al poanta je ista.

 

A kaj se vašeg problema tiče, nekaj nije dobro spojeno ili nekaj ne radi kak treba. A drukšaltere (iliti High / Low pressure switch) bi svakak trebal imat.

 

 

Taj polo ima snezor na jednom crijevu koji preko duty-cycle zna koliko je pritisak u sistemu. I, onda prema njemu pali ventilatore i kompresor.

Znaci AC frigerant pressure sensor (compressor control).

 

 

Ja fakat vise nemam ideja kaj da mu pogledam i kaj da probam da radi. :(

 

Ako netko ima volje, neka se samo javi, dode mu taj slavni Polo k njemu i nek se zabavlja. :D

Link to comment
Share on other sites

Meni jedna stvar pada na pamet....

 

Znam za situaciju kad je BMW s izvornih 4 cyl dobio v8, a tabla mu se nije mijenjala. Kad je bila uštekana, trebala je dobivat s bobine (mislim da s bobine) nekakav napon da zna na kojem broju okretaja je motor. Pisalo je duplo više, umjesto na 650rpm, auto je pokazivao 1300 cijelo vrijeme na leru. Što je i logično, jer je dobivao duplo više zbog duplo više bobina.

 

E sad, ovaj auto je imao 3 cilindra prije. Sad ima 4. Znači da vjerojatno pokazuje za trećinu broja okretaja "manje" zapravo. Budući da je tabla vjerojatno kompatibilna, lako moguće da ona pokazuje pravi broj okretaja - ali senzor za klimu možda krivo očitava i registrira kao da je auto umjesto na default ler gasu za 3 cilindra - primjerice 800rpm - on možda očitava kao da je na 500....i onda gasi klimu da se auto "ne bi ugasio". Onda kad ti digneš broj okretaja na 2200rpm - taj senzor očita cca 1500rpm i kaže - ok, mogu upalit klimu, sad neće crknut auto.

 

 

Ne znam jel tko shvatio što sam htio reć, ali mislim da bi u tome mogao bit cijeli problem.

Link to comment
Share on other sites

Pitaj clana Ironic na PM, on je isti motor sa klimom prebacio u Golf 2 i imao je iste probleme, i ako se dobro sjecam rijesio je to nekako, mislim da je neki senzor naopako okrenuo kad je radio cijevi za intercooler.

Nego, jel tebi instalacija od klime ostala od 1,4 ili si sve kompletno preselio iz ibize? Meni to sve smrdi na kompresor klime, valjda jedan od najkvalitetnijih proizvoda iz wolfsburga poslije 2,0TDI :lol:

Jesi mjerio napon na leru i na 2000 okretaja, mozda je do akumulatora? Jel ibiza i polo imaju iste hladnjake/ventilatore?

 

http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=323718

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...