Jump to content

Centar gravitacije na autu-kako ga naci ?


Recommended Posts

Zanima me kako naci gdje je centar gravitacije na autu ( medju osovinama prednja-zadnja ) i na kojoj visini se nalazi ?

 

Kako doci do tog podatka ?

 

 

Kad bi to znao moglo bi se doci do podatka kolika je raspodjela mase na prednju i zadnju osovinu i samim time izracunati postotak tj razliku u sili kocenja prednje i zadnje osovine i samim time doci do brojke koja ce reci da li je BBK upgrade primjerice jos uvijek u granicama omjera koje imaju serijske kocnice ili je taj balans narusen sto moze rezultirati vecom silom na prednjoj osovini ( i logicno manjoj na zadnjoj ) sto bi u praksi znacilo duzi zaustavni put unatoc vecim kocnicama naprijed..primjera radi .

Link to comment
Share on other sites

Zanima me kako naci gdje je centar gravitacije na autu ( medju osovinama prednja-zadnja ) i na kojoj visini se nalazi ?

 

Kako doci do tog podatka ?

 

 

Kad bi to znao moglo bi se doci do podatka kolika je raspodjela mase na prednju i zadnju osovinu i samim time izracunati postotak tj razliku u sili kocenja prednje i zadnje osovine i samim time doci do brojke koja ce reci da li je BBK upgrade primjerice jos uvijek u granicama omjera koje imaju serijske kocnice ili je taj balans narusen sto moze rezultirati vecom silom na prednjoj osovini ( i logicno manjoj na zadnjoj ) sto bi u praksi znacilo duzi zaustavni put unatoc vecim kocnicama naprijed..primjera radi .

 

 

Šteta, vidim da cedrag stranice više nema tamo je bilo objašnjeno kako je Edo sebi to na malibu radio. Ugl ako ovo vidi neka da link na sl. il se raspiše :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.caranddriver.com/features/the-mid-vs-rear-engine-debate-porsche-cayman-r-vs-911-gt3-feature

 

2011-porsche-911-gt3-and-2012-porsche-cayman-r-inline-lift-photo-406457-s-original.jpg

 

"Cayman Dynamics, a team of vehicle-dynamics experts on call to support our more ambitious tests, cracked the door to a local laboratory where a million-dollar test rig measured each Porsche’s center-of-gravity height and polar moment of inertia [see “Engine-Location Glossary”]."

Link to comment
Share on other sites

Ako i nađješ tocku težišta - to će ti vrijediti samo dok je auto u mirovanju. Pošto tvoj auto ima ovjes prilikom kočenja ili u zavoju ili kod ubrzanja se ta točka pomiče...i taj izračun ti neće vrijediti. Naprimjer...kod auta sa 50:50 idealnim omjerom težine o osovinama regulator sile kočenja neće biti podešen 50:50 nego opet debelo u korist prednjeg kraja.

Link to comment
Share on other sites

Staticki centar gravitacije (teziste) ti nista ne znaci jer nema trasfera masa.

Ukoliko ne radis paralelni upgade prednjih i zadnjih, regulacija sile kocenja se vrlo jednostavno napravi s rucnim regulacionim ventilom, i to u voznji, smanjenjem ili povecanjem sile kocenja na zadnje kotace. Ukoliko je upgrade paralelan (BBK bas za taj auto / raspored tezine prednja/zadnja osovina), netreba ti nista.

Link to comment
Share on other sites

coupe vd- pa i kad se auto giba pravocrtno jednom konstantnom brzinom ta tocka je na istom mjestu kao i dok auto miruje.

 

e sad kad se pocne kociti ovisno o razmaku o osovinama i samoj visini te tocke ovisi kolika ce biti tezina prenesena na prednju osovinu. Sjetite se samo smarta i kako izgleda njegova akceleracija i kocenje. Ista stvar kod auta sa dugim medjuosovinskim razmakom je puno puno manja .

 

recimo kod kocenja prilikom 1G sile , sila kocenja je jednaka masi vozila pa je kut sile vektora jednak tangensu tj 45 stupnjeva.

 

Ako uzmemo da je visina tog centra 0.4m ili ti 40cm onda se centar gravitacije mice naprijed s obzirom na vektor koji oznacava raspodjelu tezine koji je pri 1G kocenju visina centra gravitacije tangensa (45) sto je 40cm u ovom primjeru.

 

Iz ovog ispada da sto je visa ta tocka ona se vise pomice prilikom kocenja. Ako je onda 10cm primjerice onda bi se kod 1G sile kocenja pomaknul anaprijed za samo 10cm.

 

vectorzdkgb.gif

Link to comment
Share on other sites

2 Sven,,dobro si ti to zamislio ali bez mjerne opreme nebuš mogao,,najbolje i najjednostavnije ti je štelajući regulator u kabinu i probaš poštelati

sve formule i kemije koje ja imam slićne su ovome tj neke i iste za tvoj problem ali vjeruj mi da sam kemijao i natezao se hrpu dana da se nebi malo pomaknu!

Link to comment
Share on other sites

coupe vd- pa i kad se auto giba pravocrtno jednom konstantnom brzinom ta tocka je na istom mjestu kao i dok auto miruje.

 

...ajmo reći da je tako...ali...čim takneš kočnicu sve se mijenja...i taj tren ti sav taj statički proračun pada u vodu...a ti si ovo upitao baš zbog kočenja odnosno upgradea kočnica pa sam zato napisao ono gore.

Edited by Coupe VD
Link to comment
Share on other sites

2 Sven,,dobro si ti to zamislio ali bez mjerne opreme nebuš mogao,,najbolje i najjednostavnije ti je štelajući regulator u kabinu i probaš poštelati

sve formule i kemije koje ja imam slićne su ovome tj neke i iste za tvoj problem ali vjeruj mi da sam kemijao i natezao se hrpu dana da se nebi malo pomaknu!

 

Da, ispada da mi obicni smrtnici nemozemo to na svoju ruku odraditi ... :(

 

...ajmo reći da je tako...ali...čim takneš kočnicu sve se mijenja...i taj tren ti sav taj statički proračun pada u vodu...a ti si ovo upitao baš zbog kočenja odnosno upgradea kočnica pa sam zato napisao ono gore.

 

Da tocno to, cim se pipne kocnica to se mijenja i onda dolazi do onog transfera o kom pricam u proslim postovima :thumbsup:

 

Logicno da je transfer masa manji kad je teziste nize, a nize tezista dobijes spustanjem auta.

 

Definitivno se slazem. Samo je stvar kako doci do informacije gdje je ono bilo kad je auto bio serijske visine ( lako se sad izracuna koliko je nizi ) i gdje je naspram osovina ( prednje-zadnje ) .

 

Mislim da bi se na vagama moglo doci do informacije kolika je tezina na kojoj osovini i doslo bi se od podatka koja je sila kocenja na kojoj osovini PRIJE nego se centar gravitacije pomakne i promijeni cijel astvar koja me tu zanima..

Link to comment
Share on other sites

Zanima me kako naci gdje je centar gravitacije na autu ( medju osovinama prednja-zadnja ) i na kojoj visini se nalazi ?

 

 

 

u horizontalnoj ravnini s 4 vage

 

u vertikalnoj ravnini s 4 vage i 2 klocne poznate visine.

 

 

 

cini mi se da mijesate teziste i tezinu. bum detaljnije procitao kasnije pa odgovorim ... moram bjezat :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Da, ispada da mi obicni smrtnici nemozemo to na svoju ruku odraditi ... :(

 

 

 

Da tocno to, cim se pipne kocnica to se mijenja i onda dolazi do onog transfera o kom pricam u proslim postovima :thumbsup:

 

 

 

Definitivno se slazem. Samo je stvar kako doci do informacije gdje je ono bilo kad je auto bio serijske visine ( lako se sad izracuna koliko je nizi ) i gdje je naspram osovina ( prednje-zadnje ) .

 

Mislim da bi se na vagama moglo doci do informacije kolika je tezina na kojoj osovini i doslo bi se od podatka koja je sila kocenja na kojoj osovini PRIJE nego se centar gravitacije pomakne i promijeni cijel astvar koja me tu zanima..

 

nađi negdje free 4 link calculator--tamo su ti smjernice kako da dođeš do centra gravitacije pa onda kreni danje!

Link to comment
Share on other sites

Sven, cemu?

Da ti pomognem, jel isto jel vozis sam il imas suvozaca od 100kg

 

Sta slazes formulu 1 ili sta ne kuzim zasto mislis da je to tolko bitno ?

 

Pa u prvom postu je napisao, da stavljanjem BBK se ne dogodi pogrešna raspodjela sile kočenja pa da uloži novce u produženje kočionog puta...

Link to comment
Share on other sites

lako za dulji put. jednom kad ga skužiš, navikneš se i računaš na njega, veći problem bi bio kad bi auto kod kočenja počeo zanositi zbog lošeg brake biasa, pa se ubiješ u nekom zavoju, najlakše po kiši

 

e moj đozi...uložiš pola proračuna RH u fiestu i onda nekog pitaš koji će mu kurac nešto..."šta slažeš f1?!" :lol:

Link to comment
Share on other sites

pa zanositi će tamo gdje potegne volan u trenutku kočenja, ako mu koči previše na stražnjim kotačima.

možda stavlja teži motor u auto pa tvorničke postavke više nisu mjerodavne kod raspodjele sile, a možda čisto iz radoznalosti

Edited by Bubi
Link to comment
Share on other sites

Kad bi to znao moglo bi se doci do podatka kolika je raspodjela mase na prednju i zadnju osovinu i samim time izracunati postotak tj razliku u sili kocenja prednje i zadnje osovine i samim time doci do brojke koja ce reci da li je BBK upgrade primjerice jos uvijek u granicama omjera koje imaju serijske kocnice ili je taj balans narusen sto moze rezultirati vecom silom na prednjoj osovini ( i logicno manjoj na zadnjoj ) sto bi u praksi znacilo duzi zaustavni put unatoc vecim kocnicama naprijed..primjera radi .

 

Jel se tu radi o trkacem autu il autu za svaki dan?

 

Vozilo koci gumama, kocnice su samo mehanizam koji omogucuje gumama da zaustave vozilo.

 

Recimo da imas regulaciju raspodjele kocione sile između prednje i straznje osovine savrseno namjestene za kocenje po suhom , prednje kocnice blokiraju taman mrvicu prije straznjih, najkraci moguci zaustavni put na suhom.

 

I s takvim "setupom" ides kocit po kisi, koeficjent trenja između guma i podloge je manji, prijenos tezine kod kocenja je manji , i dodjes u situaciju da prednje kocnice koce vise nego sto bi trebale , straznje manje nego sto bi trebale.

 

Znaci ne postoji univerzalna postavka kocione sile da je najbolja u svim mogucim uvjetima, nego je ovisna o tome koliko gume mogu kocit vozilo.

 

Cestovni auti su namjesteni da su stabilni pri kocenju a ne da imaju najkraci moguci zaustavni put, plus imaju cijelu nakupinu elektronike ko ABS i razne druge kratice, koje automatski reguliraju tu raspodjelu kocenja.

 

 

Na trkama(pogovo endurance) vozaci sami sarafe raspodjelu kocione sile kako im pase, al to su trke, na svakodnevnica.

 

 

Teziste auta se ne pomice puno dok auto koci, utjecu pomaci tekucina u vozilu (npr gorivo ) krutost opruga i krutost guma. Al to su sve mali pomaci tezista, pogotovo ako je vozilo spusteno , na krutom ovjesu il je geometrija ovjesa takva da onemogucuje poniranje auta.

 

Al i dalje postoji prijenos tezine koji je ovisan o visini i polozaju tezista.

 

Neki okvirni podatak sile kocenja ti moze bit onaj plavi papir s tehnickog, na njemu ti pise kociona sila izmjerena na kojem kotacu s vozacem unutra.

Na tome vidis maksimum straznje osovine, i minimum prednje osovine , jer nema prijenosa tezine. U stvarnosti ce bit veca sila na prednjoj osovini i manja na straznjoj.

 

Idealno bi bilo kad bi mjerio tlak prednjem i straznjem sustavu kocnica

i g silu.

 

Ostalo je sve metoda palac puta oko.

 

Smanjivat put kocenja na minimalni moguci je beskorisno jer cim ti se promijeni jedan parametar ( gume , cesta, kocnice), sve ti to pada u vodu.

 

 

Najmanje posla ti je posavjetovat se s prodavacem tog BB kita.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...