Jump to content

Velicina kotaca/sirina gume VS snaga auta ( najidealnija opcija )


Recommended Posts

Zanima me par stvarcica pa ako netko tko kuzi moze pojasniti.

 

Neki auti ( npr. Golf 5 GTI ) se mogu voziti na kotacima od 16-18 cola (govorimo o OEM felgama koje su u ponudi za auto). To je poprilican spektar kotaca ( velicina tj promjer ) kao i samih guma.

 

E sad, sto je od toga najidealnija opcija za auto u smislu max grip, najbolja vozljivost ( velicina a samim time i tezina felgi ) imajuci na umu snagu auta ?

 

Kako odrediti ispod koje dimenzije se nebi trebalo ici s obzirom na snagu samog auta a opet imajuci u vidu da su promjer felgi i sirina guma idealni za prenjeti tu snagu a opet ne opet overkill za sam auto ?

 

 

 

Golf 5 sam uzeo kao primjer samo. Evo moze biti primjer Exfreeriderov polo koji je trenutno na 15 i 190ks dok je recimo Buby na 17 na ibizi sa 250ks. Da li bi Buby profitirao vozeci na 16icama ili koliko bi Ex popusio vozeci na 16icama u isto vrijeme ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

Ja cu pokusati okrenuti priču u drugom smjeru, dakle kriv sam :)

Mislim da je i širina i profil manje bitna od branda i modela gume.

 

Primjera radi, vozio sam se na 195/50/15 r888 koje su bolje držale od 225/45/17 ljetnih sportskih guma.

Ako hoces napraviti dobar test, uzmi si neki gadget car i napucaj različite gume naprijed i iza pa se odi vozi po zavojima i čitaj akcelerometre i ostale senzore, a i sam DSTC bude svijetlio da pokaže da i on nesto radi.

Link to comment
Share on other sites

Ja cu pokusati okrenuti priču u drugom smjeru, dakle kriv sam :)

Mislim da je i širina i profil manje bitna od branda i modela gume.

 

 

i tlak , temperatura, geometrija samog ovjesa, itd, itd, itd....

 

Za najbolje performanse treba sto vise gume bit u kontaktu s podlogom na optimalnoj temperaturi i tlaku.

 

 

Sad ak na to mozes odgovorit ovak iz glave odma se javis u F1 , traze upravo takve.

Link to comment
Share on other sites

Golf 5 sam uzeo kao primjer samo. Evo moze biti primjer Exfreeriderov polo koji je trenutno na 15 i 190ks dok je recimo Buby na 17 na ibizi sa 250ks. Da li bi Buby profitirao vozeci na 16icama ili koliko bi Ex popusio vozeci na 16icama u isto vrijeme ?

 

Bas sam jucer gledao Polo Cup felge na njima su gume 205/40/17

 

To je samo mrvicu sira guma,naprijed bi stavio 225/35/17

 

Fire dodajmo u obzir i zavoje a ne samo po ravnome,Dominik bi ovdje mogao pomoci ;)

Link to comment
Share on other sites

Kako će auto sa palačinkom od gume dobro ležat na cesti? Izgledat će bolje to znamo, al neka široka tanka guma nemože ništa radit nego skakutat, a "balonka" (dakle profil 50 u forumsko-trkačko-ST grupa A ili B na cesti-nesuđeni Ajerton Sena klasi) amoritizira.

 

Kad voziš pistu onda ti ne treba guma žvakat ništa, može bit amortizer od betona i guma profil 15 (karikiram, svi vi ulični trkači nemojte odma skakat i stiskat dupe od bjesa), znaš kakva je staza, znaš da nema hupsera, graba, rupa, itd.

Link to comment
Share on other sites

Bas sam jucer gledao Polo Cup felge na njima su gume 205/40/17

 

To je samo mrvicu sira guma,naprijed bi stavio 225/35/17

 

Fire dodajmo u obzir i zavoje a ne samo po ravnome,Dominik bi ovdje mogao pomoci ;)

 

 

Pa evo, ti sad imas naprijed 288 kocnice, iza one CD-e i to sve na autu od 190ks dok su auti od 110KS imali to kao serijala setup. E sad, proporcionalno snazi trebalo bi i kocnice rjesiti a to znaci u pravilu i vecu felgu. E sad koliko vece ( kocnice i felge/s kojom gumom ) naspram snage auta ???

 

Za 200, 250ks ?

Link to comment
Share on other sites

Za G silu u zavoju je potrebno staviti najsiru mogocu gumu koja stane, naprijed i nazad i to je to...

 

Sad to treba kombinirati s gubitkom ubrzanja i naci savrsen omjer koji je individualan za svaku stazu/snagu/vozaca/etc...

Link to comment
Share on other sites

ex

polo, ibiza, fabia se najbolje ponasaju na 205/45-16

provjereno nekoliko puta, i naravno ne samo ja

udobnija je od 17, manje skace, ne zvace preko boka u zavojima, najbolji grip

Link to comment
Share on other sites

A sta mislis da su 312 najidealnije kocnice za auto od 250ks ? A to je maks sto stane pod tu felgu osim ako neidemo na aftermarket felge pa neke rambo kocnice , distance i govna da bi mogao stat 305 disk

Link to comment
Share on other sites

A šta mi opet moramo imat temu snaga auta i kočnice? Kad smo već 1000x rekli da je snaga faktor koji ne utječe direktno na kočenje, nego masa vozila, gume, itd itd itd... A ne snaga! Jer imaš auto se 500-600ks i 700-800kg i imaju krafne koje ih super zaustavljaju, a zašto? Pa jer nisu preteški i dovoljna im je tolika sila kočenja da ih normalno zaustavi.

 

Ja sam imao 250ks i 345mm diskove i sad imam 105ks i 256mm diskove i guess what, zaustavni put je tu negdje, možda čak bolji kod ovih 256mm diskova jer oni zaustavljaju 1200kg a ovaj prvi "setup" je zaustavljao 2400kg...

Link to comment
Share on other sites

312 je imao i audi s3, koje je imao 225ks serijski i vecu masu, tako da 312mm, kvalitetni diskovi i plocice, mislim da tu nema problema...

vjerujem da vise igra masa auta i stil voznje nego snaga...

sa 100 ili 150 do 0 mi jednako treba sa istim autom od 100 ili 200 ks

ne mislim pod time da ne trebaju uvijek bolje kocnice, trebaju, nego da ovisi sta i kako se vozis...

Link to comment
Share on other sites

A sta mislis da su 312 najidealnije kocnice za auto od 250ks ? A to je maks sto stane pod tu felgu osim ako neidemo na aftermarket felge pa neke rambo kocnice , distance i govna da bi mogao stat 305 disk

 

Previše obračaš pažnju na veličinu diskva a važnije su komponente kočnica

 

neka Petar sa Polom napiše šta je stavio D2 big brake kit od 280mm sa mislim 6 klipnim čeljustima kako mu koče ;)

 

nedavno sam uzeo od Alfe 4-klipne Brembo čeljustii u njih budem stavio EBC Red Stuff pa probati to nagurati pod 15" :) (namam ABS :drink: )

 

A i ove kočnice 288 su za bacit na trenutnoj snazi koju imam.;)

Jer su ti diskovi dobri ATE Power ako se ne varam a pločice neke bezveze koje se nakon jednog kočenja sa 200 pregriju...

 

još bitna stvar su pleteni lajtunzi i ulje ;)

Link to comment
Share on other sites

18" je najčešće kod trkaćih auta... i ima najviše dimenzija

ponekad se koristi 19" al rjeđe...

širina gume ovisi o snazi i o masi na toj osovini...

a sve zajedno ovisi i o namjeni, odnosno gdje će se voziti...

 

previše tu ima parametara pa čak i preferenci onoga tko slaže konfiguraciju kotača da se može reći da je za jedan auto najbolja jedna guma....

Link to comment
Share on other sites

Onda po tomi spada da svi ovi BBK od 330-380mm su cisto bacanje novca kad bi i manji disk sa odlicnom plocicom obavljao posao, ok 25% losije od BBK-a ali se onda psotavlja pitanje cijene 2-5 tisuca eura. Da li je to vrijedno toga ?

 

Neznam koliko velicina diskova, i kotaca utjece tj umanjuje vozljivost samog auta..

Link to comment
Share on other sites

Onda po tomi spada da svi ovi BBK od 330-380mm su cisto bacanje novca kad bi i manji disk sa odlicnom plocicom obavljao posao, ok 25% losije od BBK-a ali se onda psotavlja pitanje cijene 2-5 tisuca eura. Da li je to vrijedno toga ?

Neznam koliko velicina diskova, i kotaca utjece tj umanjuje vozljivost samog auta..

Ovisi za šta koristiš auto,ako jednom godišnje odiš na Grobnik 15min totalno nepotrebno ;)

 

Gume su također jako bitne,šta ti vrijedi ako imaš kočnice da ti oči ispadnu a guma to nemože prenijeti na podlogu

 

nedavno sam naprijed stavio Yokohama S drive a prije sam imao RSR razlika je mala u gripu ali itekako se osjeti kad se vozi na granici

Link to comment
Share on other sites

18" je najčešće kod trkaćih auta... i ima najviše dimenzija

ponekad se koristi 19" al rjeđe...

širina gume ovisi o snazi i o masi na toj osovini...

a sve zajedno ovisi i o namjeni, odnosno gdje će se voziti...

 

previše tu ima parametara pa čak i preferenci onoga tko slaže konfiguraciju kotača da se može reći da je za jedan auto najbolja jedna guma....

 

da 18-19" za savršeno ravnu asfaltiranu cestu, za ove naše izdrkotine odbit ćeš se od prve grabe bolje da ima malo više mesa da amortizira

Link to comment
Share on other sites

Ovisi za šta koristiš auto,ako jednom godišnje odiš na Grobnik 15min totalno nepotrebno ;)

 

Gume su također jako bitne,šta ti vrijedi ako imaš kočnice da ti oči ispadnu a guma to nemože prenijeti na podlogu

 

nedavno sam naprijed stavio Yokohama S drive a prije sam imao RSR razlika je mala u gripu ali itekako se osjeti kad se vozi na granici

 

Sta je R888 kod tebe ispao iz igre ?

Link to comment
Share on other sites

Na mojoj Astri GSi 16v 150 ks...Imao više setup-a od 15 do 17.....

 

Na 17 205 40 17 sa Pirelli P zero nero auto je bio kao daska za voziti....Sada imam serijala dimenziju 195 50 15 i auto se ponašao onako kako bi trebao...1120 kg i 288 mm diskovi...(serijala 256 mm) ....Na 17 mi je auto izgledao hebeno ali vozljivost auta je bila drastično manja ....Sada da nešto stavljam išla bi 16 cola felga i 205 45 16 guma

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...