Jump to content

Analiza ulja iz Kipor stroj-a...


Recommended Posts

C/P sa Mazda foruma od kolege koji si je dao truda...

 

Poslao sam uzorak ulja Elf Evolution SXR 5W30 kupljenog u Kipor stroju na analizu u jedan nezavistan američki laboratorij (Blackstone Labs).

Tek toliko da vidim kako to ulje izgleda nakon 8500 km i jer sam bio malo skeptičan pošto je to ulje toliko jeftino.

 

Uglavnom, rezultati su stigli i izgledaju ovako:

 

oilx.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Čini se da je ulje dobro, ostalo je još dovoljno aditiva i nije promjenilo viskoznost.

Dakle, nastavljam dalje s tim uljem...

Link to comment
Share on other sites

a evo i same procedure vezane za analizu (ako nekoga zanima)

 

Procedura je da najprije naručiš besplatan kit za testiranje. Kad to stigne, izvadiš ulje iz zagrijanog motora (ja sam ispumpao malo ulja sa špricom, direktno iz onog od kud se provjerava ulje).

Platio sam preko paypala, cijena analize je $25 i ako želiš TBN to je dodatno $10.

Nakon toga sam ispunio listić koji je došao u paketu, sve zapakirao i poslao. Cijena slanja pošiljke je oko 25 kn ak sam dobro zapamtio. Stiglo im je za oko 7 dana.

Kad naprave analizu na email stigne izvještaj, i korisničko ime za ulogiravanje na njihovu stranicu.

Imao sam par pitanja oko plaćanja (jer paypal nije naveden kao opcija) pa sam poslao mail i na sve su brzo odgovorili. Sve u svemu pozitivno iskustvo. :)

Link to comment
Share on other sites

Zanimljivo... :)

 

Inace bas sam nekidan pisao na jednom drugom forumu nesto o uljima i stavio C/P jednog zanimljivog posta, pa evo C/P cijele prepiske i ovdje:

 

Neki 0w40 Edge za non-Grobnik aplikaciju?

 

 

Zasto bi stavljao 0W-40?

 

Inace preporuka od Renaulta za Renault Sport modele je ELF Evolution SXR 5W-40, buduci da ga servisiram u ovlastenom servisu upravo to i stavljaju...

 

Naravno Motul 300V je bolji, uz to odmah slijedi Silkolene PRO S/Fuchs Titan Race Pro S (to je jedno te isto), to je nesto jeftinije od Motula. To je full ester sintetika i to je top od ulja kaj se moze nabaviti kod nas... Naravno ima jos ulja, Amsoil, Red Line, Yacco, Midland, Royal Purple, Millers, Selenia, Eneos, Gulf, Mobil 1 itd., da ne nabrajam sad...

 

Samo kaj je problem sa tim trkacim uljima tipa Motul 300V i Silkolene PRO S/Fuchs Titan Race Pro S sto se moraju cesce mijenjati nego obicna, dakle max, ali bas ono max bi bilo nekih 10.000 km, a realno nekih 5000 km, ovisi isto o nacinu voznje, ako imas puno stani kreni, pali gasi po gradu, prije ce otici. Stvar je u tome da ta trkaca ulja imaju malo deterdzenata u sebi koja skupljaju smece u motoru, a aditivi se zbog visokih temperatura (ovo je pretpostavka za visoke temperature, jer se pretpostavlja da se takvo ulje ne stavlja u obican auto) brze "razbiju" i potrose (iako se teze "razbiju" i potrose od obicnih ulja koja ne bi izdrzala te temperature)...

 

I recimo za usporedbu, Ford Focus ST, dakle 2.5 R5 turbo, Motul 300V Power 5W-40, pritisak ulja; ulje kada je zgrijano ili hladno 5 bara konstanta. Castrol RS cca. 4 bara, Mobil 1 ispod 4 bara.

 

Od "obicnih", a boljih ulja koja mozes staviti, Motul 8100 X-Cess, Total 9000 (Total posjeduje Elf, tako da bi ovaj Evolution SXR cak moglo biti isto ulje, samo razlicitog naziva)...

 

Sad kada sam gore napisao da Total posjeduje Elf, tako da bi ovaj Evolution SXR cak moglo biti isto ulje, samo razlicitog naziva sjetio sam se jos jedne zanimljive rasprave, pa evo c/p, mozda ce nekome biti zanimljivo:

 

Gluposti

Galvnu emulziju u svijetu radi Castrol, Shell, Mobil1 i jos 2 firme sad se nesjecam imena..

Svi uzimaju podlogu od njih i na njima temelje svoja ulja.

 

Oni svi kupuju bazu od exxona

 

castrol je pod BP , mobil je pod exxonom , shell je solo

 

Ulje se radi od: a) naftne baze i b) rafiniranih otpadnih ulja iz kojih se postupkom topinga izvlače korisna svojstva.

Dakle, po bazi su sva ulja ista. I Gulf, i Midland i Pero i Đoko.

Ono što ulje čini "uljem" je aditiv. To je koncept aditiva koji se gađaju po složenim matematičkim modelima i kao takvi se namješavaju u bazu.

Castrol RS Formula bla bla truć truć, je toliko smeće od ulja da je to čak magično. Castrol nema, ponavljam, NEMA svoju rafineriju ulja,rafinira otpadna ulja i on aditive kupuje od Hoechst-a i BASF-a, a ponekad i MERCK-a,čak nema niti svoje vlastite aditive koje šaržno ili pak kontinuirano može pratiti i kontrolirati.

Pusti ti što je on nekog poderao u nekim novinama.

JA ti govorim o ponovljivosti kvalitete ulja, i tome da svojstva mora zadržati u cijelom temperaturnom range-u.

A to Castrol, niti jedan, pazi niti jedan, ne može. Govorim o nama dostupnim uljima, znači ne uljima koja se krcaju u F1, WRC i slična takmičenja.

ARAL je uber ulje, to ti ja imenom i prezimenom garantiram. Kao što je i Midland uber ulje.

Ako želiš plaćati kanticu, tj. ambalažu u kojemu je upakirano go..o, onda kupuješ nešto drugo.

Selenia? Koje je to ulje? Znaš li care na koji se način radi Selenia ulje? Vidiš ja znam.

Konkretno, ARAL kupuje od BP-a u čijem je vlasništvu naftnu bazu koja stiže sa polja ispred Brazila (spot kupovina od Petrobrasa) ili iz sjevernog mora. To su najbolje nafte na svijetu, pored libijske. Iz toga proizlazi i da je ulja baza vrhunske kvalitete, te stalne ponovljivosti.

Nakon toga uvale mu vrhunske aditive, i imaš savršeno ulje.

Ostalo, zaboravi.

A malo se raspitaj koje kompanije imaju vlastite rafinerije nafte za preradu i doradu uljne baze, i njihova ulja kupuj. Zaista ne želim nikog diskreditirati, ali Castrol XYZ je zadnje ulje koje bi nalio u svoj auto.

A vjeruj, od ulja i znanja o ulju živim.

 

nisan mislio ni da Castrol ne može zavrtiti vrhunsko ulje. Može brate, pa možemo ga ti i i ja u garaži napraviti da se posrame 90 % proizvođača. E, ali u čemu je kvaka. Kvaka je u ponovljivosti. Znači, da ti svaka šarža koja izlijeće sa proizvodne trake bude plus minus pola posto u svim parametrima koje si definirao kao bitne. A to Castrol ne može postići. Ne zato što su čobani, već zato što ovise o dostavi bazne mase od drugih, i oni ih mogu sjebati. I samo to govorim.

A zašto recimo Midland i ARAL nisu u sistemu prve ugradnje?

Zato što su "uvjetno" mala serija u odnosu na mastodonte tipa Shell, Total, Mobil etc etc.

I samo zbog toga.

I ne vidim razloga de se toliko vrtimo oko nečega što je kristalno jasno.

JA sam ponudio odgovore. Tko želi neka ih prihvati ,tko ne želi neka trpa Castrol TXT3. Meni svejdeno.

Ali ako mene pitaš.....ja sam ti rekao što da staviš i ne govorim napamet, to mi je struka.

 

Zasto onda nije spomenuo inu

jer je navodno jedna od cetri rafinerije u svijetu koje proizvode bazna ulja a neki za millenium kazu da je "uber" (odmah se sjetim golfa :D ) ulje?

Bio je u auto klubu clanak u kojem je testirana kvaliteta ulja nakon par tisuca km.

Sumpor u gorivu (kod nas) razgradi ulje tako da (mislim da se radilo o 5000 km ) ulje postaje "stetno" za motor.

 

 

I zakljucak s kojim ce se svi sloziti, najbolje ulje je novo ulje :)

Link to comment
Share on other sites

odakle je ovo gore c/p

recimo za usporedbu, Ford Focus ST, dakle 2.5 R5 turbo, Motul 300V Power 5W-40, pritisak ulja; ulje kada je zgrijano ili hladno 5 bara konstanta. Castrol RS cca. 4 bara, Mobil 1 ispod 4 bara.

 

Jer ovo sam ja bio napravio u jednom danu, stavio originalno ulje, pa castrol RS, pa mobil i gledao pritisak ulja, dakle puta promjenio ulje u dva dana, tako da me bas zanima odakle je ovo cp, to je vrsio to istrazivanje ????

Link to comment
Share on other sites

Ne razumijem, kako ti moze bit isti tlak na hladnom i zagrijanom ulju dok je auto na minimumu.... ?

Meni je na hladno tlak ulja 7bara, na minimumu, kad je ulje na 90-ak stupnjeva, tlak je na nekih 2,2 bara (novo ulje), nakon cca 5000km prije izmjene na nekih 2,0-2,1 bar.

Edited by Sasaa
Link to comment
Share on other sites

jel pogledao tko tlak ulja nakon malo rundanja po grobniku kad se stvarno pregrije ulje :)

 

ali sve iznad 1,5b na 750okr je ok imho

 

nakon rundanja po grobniku, sa temp ulja od 115-120C, na minimumu mi je tlak oko 1.8.. tako da ove tvoje brojke imaju smisla.

prijatelju na 2.0 16v turbo, Fiatu, je isto oko 1.4-1.5 bara nakon ganjanja, ne znam do koliko mu se temperatura popenja.

Link to comment
Share on other sites

odakle je ovo gore c/p

recimo za usporedbu, Ford Focus ST, dakle 2.5 R5 turbo, Motul 300V Power 5W-40, pritisak ulja; ulje kada je zgrijano ili hladno 5 bara konstanta. Castrol RS cca. 4 bara, Mobil 1 ispod 4 bara.

 

Jer ovo sam ja bio napravio u jednom danu, stavio originalno ulje, pa castrol RS, pa mobil i gledao pritisak ulja, dakle puta promjenio ulje u dva dana, tako da me bas zanima odakle je ovo cp, to je vrsio to istrazivanje ????

 

Ovaj drugi post sa Molulom je moj, a sjetio sam se da si to bio rekao za Focusa da si isprobavao, pa sam napisao, jer je zbilja zanimljiva i realna usporedba.

 

 

Ne razumijem, kako ti moze bit isti tlak na hladnom i zagrijanom ulju dok je auto na minimumu.... ?

Meni je na hladno tlak ulja 7bara, na minimumu, kad je ulje na 90-ak stupnjeva, tlak je na nekih 2,2 bara (novo ulje), nakon cca 5000km prije izmjene na nekih 2,0-2,1 bar.

 

U pravu si, ja sam kriv, trebao sam napisati tlak ulja na hladno, bude Robi tocnije rekao kako je bilo...

Link to comment
Share on other sites

Ovaj drugi post sa Molulom je moj, a sjetio sam se da si to bio rekao za Focusa da si isprobavao, pa sam napisao, jer je zbilja zanimljiva i realna usporedba.

 

 

 

 

U pravu si, ja sam kriv, trebao sam napisati tlak ulja na hladno, bude Robi tocnije rekao kako je bilo...

 

Oprosteno ti je hhahah

Inace mene je taj test bome i kostao 6,4 origigi ulja, pa mobil, pa castol rs, pa motul, normalno sa filterom ulja nema zajebancije.

 

Po meni je taj motul top ulje, poslje njega castol RS, ostalo u moj auto nebi stavljao

Edited by robert
Link to comment
Share on other sites

Oprosteno ti je hhahah

Inace mene je taj test bome i kostao 6,4 origigi ulja, pa mobil, pa castol rs, pa motul, normalno sa filterom ulja nema zajebancije.

 

Po meni je taj motul top ulje, poslje njega castol RS, ostalo u moj auto nebi stavljao

 

Vjerujem da je kostao :D

 

Inace kako sam napisao, odmah ispod Motula 300V je Silkolene PRO S/Fuchs Titan Race Pro S (to je jedno te isto) i nesto je jeftinije od Motula. Full ester sintetika i to je top od ulja kaj se bez vecih poteskoca moze nabaviti kod nas...

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...