Jump to content

radilica laksa ili teza, zamasnjak takoder; turbak?


Recommended Posts

  • Replies 88
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

2marko

a kad stavis kovane klipove koji su laganij od ljevanih?

a kad stavis h klipnjace koje su teze od originalnih

sta onda "balans" se ne sjebe? :)

 

mislim da je daleko bitnije dat izbalansirat radilicu (ni iz tvornice ne dodje balansirana)

klipnjace i klipove, nego razmisljat sbbkbb i zasto ;)

 

po mom,

olaksaj jedno i drugo ;)

Link to comment
Share on other sites

2marko

a kad stavis kovane klipove koji su laganij od ljevanih?

a kad stavis h klipnjace koje su teze od originalnih

sta onda "balans" se ne sjebe? :)

 

mislim da je daleko bitnije dat izbalansirat radilicu (ni iz tvornice ne dodje balansirana)

klipnjace i klipove, nego razmisljat sbbkbb i zasto ;)

 

po mom,

olaksaj jedno i drugo ;)

 

Pa upravo to je i napisao.

Link to comment
Share on other sites

ja sam skuzio da je napisao da je masa utega uskladjena sa masom klipova i klipnjaca.

ako je uskladjena onda je valjda uskladjena sa stock klipovima i klipnjacama, znaci bez da diras radilicu (olaksavas) sjebao si nalans u startu cim si promjenio klipove i klipnnjace (kovani klipovi i H klipnjace)

Link to comment
Share on other sites

2marko

a kad stavis kovane klipove koji su laganij od ljevanih?

a kad stavis h klipnjace koje su teze od originalnih

sta onda "balans" se ne sjebe? :)

 

 

da kad promijenis bilokoju masu, dali klip/klipnjaca dali protuuteg, motor ce vibrirat.

 

To sto si skinuo 500g mase i stavio 2 put čvrsce klipnjace samo znaci da ce motor ostat citav, al ne znaci da i nece vibrirat sto si stavio lakse komponente.

 

 

 

 

mislim da je daleko bitnije dat izbalansirat radilicu (ni iz tvornice ne dodje balansirana)

klipnjace i klipove, nego razmisljat sbbkbb i zasto ;)

 

Nisam komentirao kvalitetu izrade pojedinih komponenti i njihovu pojedinacnu uravnotezenost jer sam napomenuo " ako je motor napravljen kak spada"

 

 

 

po mom,

olaksaj jedno i drugo ;)

 

Moj komentar je bio zasto bi uopce dirao radilicu ako nece uskladit masu i polozaj tezista protuutega s masom i polozajem tezista komponenata koje se gibaju.

Jer ako misli samo skidati zagonske momente klipnog mehanizma, onda mu je puno lakše samo obradit zamasnjak, puno ce vise smanjit zagonske momente nego pri najekstremnijim obradama radilice.

 

A obrada radilice ce ga kostat pun kurac.

Link to comment
Share on other sites

mene fascinira, ne ulazim tko je u pravu a tko ne, kako se u ovakvim topicima uglavnom nađu potpuno oprečne tvrdnje...

poput ove čemu služe utezi na radilici.... :D

 

Nicemu drugomu nego da bi "ispeglali" vibracije tj. uravnotezili centrifugalne sile masa koje rotiraju.

Link to comment
Share on other sites

Dobar clanak o temi.

http://www.ret-monitor.com/articles/wp-content/uploads/pdf/crankshafts.pdf

Mozda recenica poveza s temom iz clanka.

Racing crankshafts benefi t from being attached to lowmass

reciprocating assemblies by light con rods. Low mass in these

components not only allows the crankshaft to be made lighter, owing

to the lower mass to be counterweighted, it also leads to lower stress

on the crankshaft and lower friction owing to lower loads.

Link to comment
Share on other sites

Sve što se rotira, kad se olakša postiže bolje performance, lakše se motor zavrti u okretaje, štedi gorivo, ne baš osjetno, ali teoretski jer lakše je zavrtiti nešto šta ima 1 kg nego šta ima 5 kg a istog je promjera i sl dimenzija. Međutim te sve prednosti prelaze u nedostatke, i uz to pojavljuju se vibracije i povećava se trenje i trošenje ležajeva plus hrpa drugih nepoželjnih stvari ako se rotirajući element dinamički ne balansira.

Link to comment
Share on other sites

Ali treba jako paziti kod olaksavanja kolko ima koristi. Jer moment tromosti ovisi jako o polozaju mase(na kvadrat od udaljenosti centra) i kolko se brzo vrti(isto kvadrat). Zato npr kada se olaksavaju remenice utjecaj je preko 20puta manji nego dok se skida masa na rubu zamasnjaka(jer remenica se duplo sporije vrti(znaci utjecaj 4puta manji zbog vrtnje) i obicno je barem 3 puta manjeg promjera(znaci 9puta zbog promjera), sto da dosta preko 20 kada se pomnozi).

Isto tako na radilici nije isto neka usteda, kad je obicno masa koncentrirana nekih 4-5cm od sredista radilce.

Utjecaj olkasavanja u vecim stupnjevima brzine je isto kao da si izvadio masu iz gepeka. Jer okretaji ne rastu brzo.

Bilo neko istrazivanje na bmw m3 kolko se dobije s duplo laksim zamasnjakom. U leru razlika ogromna, u prvoj brzini je davao 3% vise snage na kotace, u drugoj ispod 1% razlike, u trecoj se vise nije moglo izmjeriti(razlika je bila manje od greske sustava za mjerenje).

Link to comment
Share on other sites

Tako je, najviše se osjeti razlika na olakšanom zamašnjaku zbog najvećeg promjera, ali isto tako ako je remenica na radilica, vrti se koliko i zamašnjak i tada utjecaj ovisi opet samo o promjeru. Remenice na bregastim se vrte duplo sporije i u pravilu se ne olakšavaju već se po potrebi prepravljaju u štelajuće, a tada zbog dodatnih sklopova se rade iz aluminija da ostanu barem iste ako ne već manje mase

Link to comment
Share on other sites

tocno zboris fire, samo ti fali da je u svemu bitna apsolutna velicina, a pusti duplo i % za ekonomiste .....

 

zamasnjak od nekog serijskog Aston Martina je tezio 12kg, dok trkaci bio samo 0,8kg a nikad se ne vozi na stazi u 1, rijetko ili nikad 2 brzina , a mogli su ostaviti serijski ........... :lol:

Link to comment
Share on other sites

malo ste skrenuli sa teme :P ja sam prije svega trazio iz osobnog iskustva bas sa ovim dijelovima koje sam naveo....

 

znaci ne radi se o olaksanim dijelovima nego standardnim dijelovima koji su laksi i tezi znaci sve je orginal nije niko prckao ni dirao te dijelove.

 

 

trazim iz prakse a ne lupetanja, nagadanja, nacitavanja, teoreticari i tak tome slicno me ne zanimaju!

 

samo praksa iz prve ruke ak ima neko uopce takav tu....

Link to comment
Share on other sites

Ali treba jako paziti kod olaksavanja kolko ima koristi. Jer moment tromosti ovisi jako o polozaju mase(na kvadrat od udaljenosti centra) i kolko se brzo vrti(isto kvadrat). Zato npr kada se olaksavaju remenice utjecaj je preko 20puta manji nego dok se skida masa na rubu zamasnjaka(jer remenica se duplo sporije vrti(znaci utjecaj 4puta manji zbog vrtnje) i obicno je barem 3 puta manjeg promjera(znaci 9puta zbog promjera), sto da dosta preko 20 kada se pomnozi).

Isto tako na radilici nije isto neka usteda, kad je obicno masa koncentrirana nekih 4-5cm od sredista radilce.

Utjecaj olkasavanja u vecim stupnjevima brzine je isto kao da si izvadio masu iz gepeka. Jer okretaji ne rastu brzo.

Bilo neko istrazivanje na bmw m3 kolko se dobije s duplo laksim zamasnjakom. U leru razlika ogromna, u prvoj brzini je davao 3% vise snage na kotace, u drugoj ispod 1% razlike, u trecoj se vise nije moglo izmjeriti(razlika je bila manje od greske sustava za mjerenje).

 

Na serijskom motoru da, ali ne i na trkacem s prilagodjenim prijenosnim omjerima ( kojemu svaki stupanj prijenosa vremenski traje priblizno isto ).

 

OT, .....olkaksavanje zamasnjaka na turbo motoru koji ce se vrtiti na max 6500 o/min sa std prijenosnim omjerima je glupost, jer osjetiti neces nista.

Link to comment
Share on other sites

Znaci za svaki 4 cilindricni 4-taktni motor... i naravno da je tvornicki napravljen kak spada.

 

Masa ( polozaj tezista) utega na radilici je usklađena masi (polozaju tezista) pomičnih dijelova na radilici. Promjenom mase ( polozaja tezista) bilokoje komponente motor ce vibrirat.

Za vijek trajanja motora bi bilo dobro da sto manje vibrira.

 

 

Jednostavnije je skidat "masu" s zamašnjaka i trebalo bi je prilagoditi tipu utrka kojim se mislis baviti .

 

inercijske sile oscilirajućih masa su jedno i međusobno su tvornički uravnotežene (znači sve što se giba pravocrtno: klip i sve na njemu i jedan dio klipnjače, koji? e jebiga) a tu ulogu igra i dio utega na radilici i naravno samo koljeno na radilici jer u gmt i dmt ''trza prema gore i dolje''...

 

inercijske sile rotirajućih masa su drugo - dio klipnjače koji rotira i koljeno i veći dio utega... bla bla bla

 

uglavnom ekipa se bolesno pomučila da izračuna kombinaciju koja će biti uravnotežena a zadovoljit 100 drugih uvjeta, a kad netko od vas promjeni jedan element već je sve sjebo i da trese se bezveze i nepotrebno napreže cijeli klipni mehanizam a to što trga nosače je ionako zanemarivo...

 

a da ne govorimo da je izračun za svaku konfiguraciju potpuno drugačiji redni 4 cilindra je drek, redni sa 6 gotovo da i ne vibrira za ljudsko osjećanje vibracija, v12 ne vibrira, bokser sa 6 je apsolutno savršen, neke nećemo spominjati, a ostali su drek na kvadrat...

 

zamašnjak sa ovom pričom nema veze, on je samo spremnik energije...

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...