Jump to content

LPG - Fiesta ST - dozator za podmazivanje ventila?


Recommended Posts

Molim pomoć ako netko zna!

 

Mislim si ugraditi plin u Fiestu ST, 2,0 16v, Duratec i gledam LPGTECH i od Autotima (Split) sam dobio info da bi me to koštalo cca 6.200,00 HRK (nisam još detaljno ništa dogovorio), ali kao da bi trebalo ugraditi i dozator za podmazivanje ventila. Kako nisam stručnjak što se tiče plina zanima me je li stvarno potrebno ugrađivati dozator ili je to samo nepotrebno guljenje?

Link to comment
Share on other sites

Kako sam shvatio (uz uvjet da sam dobro shvatio :D ), plin ulazi u cilindar pri temperaturi od oko 80 stupnjeva celzijusa i već time svaki motor koji radi na plin, počne raditi na malo višoj temperaturi.

Zato i smjesa plina mora biti bogatija, ako je presiromašna, još gore po motor.

Nege glave motra kod novijih automobila imaju materjale sjedišta ventila koji loše podnose plin i sjedišta ventila pucaju ili se deformiraju.

 

Sve su to faktori koji utječu kako se koji motor nosi sa plinskom instalacijom, gledano sa konstruktorske strane, a da ne kažem da je najveća odgovornos na instalateru plinske instalacije.

 

Neka me netko opovrgne ako sam kaj krivo napisao...

Link to comment
Share on other sites

Evo ja cu te opovrgnut ako sam dobro shvatio neke postove kad smo pričali u drugim temama o plinu :P

 

Na plinu egt raste s bogatijom smjesom

 

 

Više plina više grije motor, više benzina više hladi motor. Ugrubo. Ako se ne varam

 

 

Edit: I ja mislim da podmazivanje nije potrebno ali nisam znao da ima ovaj sistem sa ubrizgavanjem pa da podmazivanje radi i na jačem gasu gdje je i potrebniji

Edited by JosipZG
Link to comment
Share on other sites

Evo ja cu te opovrgnut ako sam dobro shvatio neke postove kad smo pričali u drugim temama o plinu :P

 

Na plinu egt raste s bogatijom smjesom

 

 

Više plina više grije motor, više benzina više hladi motor. Ugrubo. Ako se ne varam

 

 

Edit: I ja mislim da podmazivanje nije potrebno ali nisam znao da ima ovaj sistem sa ubrizgavanjem pa da podmazivanje radi i na jačem gasu gdje je i potrebniji

 

nije istina, temp izgaranja je veca ako je smjesa siromašnija, i na plin i na benzin, smjesa se i tak na novijim autima štela preko korektora tj. trimova. dok ona ne odstupa vise od 5% to se smatram idealnom smjesom. ako su dizne odgovarajuceg promjera, i ako je grana izbusena di treba i kak treba nema majci da je instalater kriv za izgaranje ventila.

 

jedan primjer iz nedavne povijesti- MB A klasa ima u ponudi jedan model na plin tvornicki i nisu isti ventili u motoru od tog ili obicnog benzinca. kad izgore ventili, ubace se od tog modela i onda si bez brige.

inace ima lista motora na kojima gore ventili od plina.

Link to comment
Share on other sites

imao par auta na plin

ma isto je bila bogata smjesa ili siromasna

grije se na pun gas jako

meni je znao bit uzaren auspuh do lonca ali onako fino proziran

kad bi vukao auto s prikolicom na neki dusi put

pogotovo kad bi se vracali doma iz zagreba ona uzbrdica uz vrbovsko tamo bi gulio prva na vrhu s temp debelo u crvenom

nikad nije izgorio ventil ni nista

najeftiniji plin na karb

na direktan plin na alfi i na bmw kod zivlje voznje sve bi bilo uzareno ali nikad nije izgorilo nista

ok na bmw je motor bio mrtav nakon jedne zime

 

dok je kolegi mzic redovno gorilo sve na kapi 20v pun gas do zg i nazad al pod pun gas mislim 5ta iber cijeli aut put piustanje gasa samo ako ti neko izleti

ventil bi se istopio i nestao bez traga

Link to comment
Share on other sites

nije istina, temp izgaranja je veca ako je smjesa siromašnija, i na plin i na benzin, smjesa se i tak na novijim autima štela preko korektora tj. trimova. dok ona ne odstupa vise od 5% to se smatram idealnom smjesom. ako su dizne odgovarajuceg promjera, i ako je grana izbusena di treba i kak treba nema majci da je instalater kriv za izgaranje ventila.

 

jedan primjer iz nedavne povijesti- MB A klasa ima u ponudi jedan model na plin tvornicki i nisu isti ventili u motoru od tog ili obicnog benzinca. kad izgore ventili, ubace se od tog modela i onda si bez brige.

inace ima lista motora na kojima gore ventili od plina.

 

Dobro je josip napisao. Siromasnija smijesa, manji egt. Bogatija, veci egt.

To je zapravo logicno, ako das malo necega cega gori, dobit ces manje energije(manji egt).

Jedino kod tekucih goriva treba uzeti u obzir potrebnu energiju za isparavanje goriva koja hladi. Ali i kod tekucih goriva je egt najveci kod lambde 0.86, tj tamo di ima najvise snage.

 

Nazalost 99% ljudi je krivo uvjereno, ali zato nastaju takve gluposti da se motor na plinu vise grije. Ispravno podesen auto na plin nece se vise grijati niti imati bilo kavih problema.

Link to comment
Share on other sites

Jos treba dodati sporo izgaranje lpg-a pri nižim okretajima pa u kombinaciji sa

bogatom smjesom rapidno dize egt a zbog nemogućnosti stelanja paljenja trpe i ventili.

Na full gasu i visokim obrtajima plin čak gori i brze nego benzin i teoretski ima vise potencijala nego benzin.

Steta je sto nije moguce stelati paljenje preko tih plinskih komjutera.

Link to comment
Share on other sites

Jos treba dodati sporo izgaranje lpg-a pri nižim okretajima pa u kombinaciji sa

bogatom smjesom rapidno dize egt a zbog nemogućnosti stelanja paljenja trpe i ventili.

Na full gasu i visokim obrtajima plin čak gori i brze nego benzin i teoretski ima vise potencijala nego benzin.

Steta je sto nije moguce stelati paljenje preko tih plinskih komjutera.

 

Da, to je jedan od velikih problema, sto u 99.9% sustava paljenje ostane kao za benzin. Osim sto plin brze izgara ima i manji ignition delay.

Link to comment
Share on other sites

Dobro je josip napisao. Siromasnija smijesa, manji egt. Bogatija, veci egt.

To je zapravo logicno, ako das malo necega cega gori, dobit ces manje energije(manji egt).

Jedino kod tekucih goriva treba uzeti u obzir potrebnu energiju za isparavanje goriva koja hladi. Ali i kod tekucih goriva je egt najveci kod lambde 0.86, tj tamo di ima najvise snage.

 

Nazalost 99% ljudi je krivo uvjereno, ali zato nastaju takve gluposti da se motor na plinu vise grije. Ispravno podesen auto na plin nece se vise grijati niti imati bilo kavih problema.

 

Jel kod benzina onda dobro da je lambda 0.86 ili nije?

Link to comment
Share on other sites

Dobro je josip napisao. Siromasnija smijesa, manji egt. Bogatija, veci egt.

To je zapravo logicno, ako das malo necega cega gori, dobit ces manje energije(manji egt).

Jedino kod tekucih goriva treba uzeti u obzir potrebnu energiju za isparavanje goriva koja hladi. Ali i kod tekucih goriva je egt najveci kod lambde 0.86, tj tamo di ima najvise snage.

 

Nazalost 99% ljudi je krivo uvjereno, ali zato nastaju takve gluposti da se motor na plinu vise grije. Ispravno podesen auto na plin nece se vise grijati niti imati bilo kavih problema.

 

nama su na termodinamici tak objašnjavali i meni je tak ostalo u glavi. al naravno da je moguće da su bili u krivu

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...