Jump to content

Pranje diesel motora - pitanja / iskustva...


Recommended Posts

nasao sam neku staru temu od prije osam godina ali nista pametno tamo nisam saznao u tih par postova pa da otvorim novu up-to-date temu

 

dakle, dva mjeseca sam vozio sa pukutom cijevi povrata ispusnih plinova jer nisam na citavom internetu, ebayu ili auto otpadima slo/hr/bih/de mogao naci drugu istu takvu polovnu ili u opelu pljunuti 1800 kn za novu cijev od jednog cola duzine 12 cm, a da nije od zlata. pa se oko desne strane motora nakupilo garezi

 

trebao sam to ranije napraviti no sta je tu je, prekjucer kod Mille-a u radioni EGR zablindiran i zablindirana strana prema turbini i sad nista vise ne dimi niti pusta. cak i bolje ide :)

 

treba skinuti tu cadju. pitanja o iskustvu sa pranjem motora

 

dali odvest auto u neku praonicu tipa Pearl waterless pa oni operu tim kemijama ili cime vec?

 

ili oprati na autopraonici miniwashem a prije toga posprejati nekim odmascivacem a koji ne nadrazuje lak

 

glede autopraone, koliko je sigurno oprati motor miniwashem? nisam u zivotu prao motor na niti jednom autu pa neznam pa pitam. kojim sredstvom za odmascivanje pospricati? koliko dugo ostaviti da sredstvo djeluje i kako oprati motor - na hladno, na vruce, upaljen. sta i koje dijelove izbjegavati kod diesela da se nesmije smociti? prekriti MAF? prekriti jos nesto?

 

konkretno moj je 1,9 cdti.

 

sliku necu stavljati, dovoljno je sto sam bio glup da nisam ranije otisao zablindirati EGR :doh:

 

 

ako tko ima kakvu pametnu pa da usput ostane kao DIY tema o pranju motora :)

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Ja svaki svoj auto kad kupim obavezno operem motor i onda nakon nekog vremena kad se zasere opet. Odem na praonu, obavezno topal auto, pustim ga da radi, smocim ga, naspricam sa kemijom tj onim za musice i isperem sa toplom vodom. I tako ponovim postupak nekoliko puta ovisno o tome koliko je prljav. I nakon toga odem đir da se sve to prosusi i to je to. Ne zasticujem nikad nista, samo pazim da sa pritiskom ne idem bas na neka mjesta di vidim da nije pametno. I nekada znam poslije pospricati po motoru sa wd-om da crijeva od vode i opcenito gumene dijelove da se malo osvjeze. I to je to vise manje. A sad jel tako ispravno ili nije ne znam, ali znam da nikada nikakvih problema nisam imao.

 

Evo na golfu dok sam ga imao kako je ispalo

 

2015-04-20%2001.38.34_zps7rpqzf4w.jpg

 

Edit: evo nasao i od audia

 

Screenshot_2016-11-25-01-40-50_zps2bhm0dvq.png

 

Edit 2: naravno ovu plastiku sa motora skinem kad perem...

Edited by RI VW
Link to comment
Share on other sites

ovako to treba izgledati kasnije :naughty:

 

ti trebaš i odmastiti i odčaditi,

 

ja bi 1. možda sa nekim odmaščivaćem i onda sa dimmerom po principu kak je RI VW napisao

 

 

Preporuka neka za neki konkretan odmascivac ili neku drugu kemiju koja nece pojest pola motora :D:D

 

Motor se pere hladan. I bez pritiska. Dobar bi bio i parni čistač. Obavezno zaštititi sve spojeve, alternator i pokretač.

 

Bas iz ovog razloga sam prvenstvano pitao jer neki spominju prati na hladno a drugi da moze i na toplo

 

 

.

Edited by Fox
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

 

ima neka autopraona koja opere motor sa svih strana( posebno od dole)? 

prije je bila ona tamo na Tomislavovoj blizu Pet centra,

motor mi je dosta slinio (nisam skužio dok nisam donju zaštitu skinuo), jučer sam zamijenio dihtung kućišta filtera ulja i sad bi htio malo bolje oprat da vidim dal slini i na karteru, ima puno posla da se skine karter pa ne bi išao mijenjati dihtung kartera ako ne moram... 

 

doma nemam toplu vodu vani a osim toga glupo mi je da to svo  oprano ulje iscuri u zemlju 

Link to comment
Share on other sites

kolega mi je maloprije rekao za praonu Hampy  na Planinskoj pa sam im poslao upit. piše im na fejsu da peru motore ali me zanima baš od ispod (trebalo bi auto navest na nešto ili ga dić na dizalicu)  

 

mogu probat nazvat i Partes ako ovdje ne dobim pozitivan odgovor, tnx

 

Link to comment
Share on other sites

To i mene ceka kad porjesavam sve masne probleme s obzirom da ove u Extremeu ne mogu smisliti ni nacrtane, ak netko ima drugu preporuku nek javi pliz.
Nebi sama prala na automatskoj da ne osvanem drugi dan na youtubeu ko ona plavusa kaj je iznutra prala s miniwashem

Link to comment
Share on other sites

2 nicol - kae billo z njima da ih nemreš smislit?


Prvo, spuzva na pod pa opet na auto bez ispiranja, deset puta sam ih minimalno vidjela s tim forama. Gađanje krpama prek auta i to...drago mi je da im je fora i zezancija na poslu al ja nebi prljavu krpu punu prasine ili nebitno cega na svom laku. Svaki pzt kad idem u garden mall parkiram tamo negdje (navika) i uvijek isto... Nebi im nikad ostavila svoj auto na pranje.
Drugo, dida je znao tamo furat (cisti) auto na pranje, nikad nije bio usisan i opran oko siceva uz stokove. Nikad. Dida je auto prao redovno, svaki tjedan, starinska skola, a nije se vozio skoro uopce s njim tak da je taj auto oprat bio minimalan posao.
I trece, to da mi NEDAJU (nedaju, nedaju) da sama zapeljam auto nego mu 5x krepa jer coban u zivotu nije ni vidio ni cuo za sinter lamelu, nego mi nacukava auto pred ocima za moje pare...ma nema sanse.
Link to comment
Share on other sites



Prvo, spuzva na pod pa opet na auto bez ispiranja, deset puta sam ih minimalno vidjela s tim forama. Gađanje krpama prek auta i to...drago mi je da im je fora i zezancija na poslu al ja nebi prljavu krpu punu prasine ili nebitno cega na svom laku. Svaki pzt kad idem u garden mall parkiram tamo negdje (navika) i uvijek isto... Nebi im nikad ostavila svoj auto na pranje.
Drugo, dida je znao tamo furat (cisti) auto na pranje, nikad nije bio usisan i opran oko siceva uz stokove. Nikad. Dida je auto prao redovno, svaki tjedan, starinska skola, a nije se vozio skoro uopce s njim tak da je taj auto oprat bio minimalan posao.
I trece, to da mi NEDAJU (nedaju, nedaju) da sama zapeljam auto nego mu 5x krepa jer coban u zivotu nije ni vidio ni cuo za sinter lamelu, nego mi nacukava auto pred ocima za moje pare...ma nema sanse.


Kod Lukoila?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

okej tnx.. ja im inace ostavio auto i otisao gore shopping/ kava i na kamere kad sam se spojio nikad nis lose ali ovo je dobro znati jer to je jedina praonica gdje ne vidim odn ne gledam kako mi peru aute.

inače mi auto pere gežin na bukovačkoj 

Link to comment
Share on other sites

okej tnx.. ja im inace ostavio auto i otisao gore shopping/ kava i na kamere kad sam se spojio nikad nis lose ali ovo je dobro znati jer to je jedina praonica gdje ne vidim odn ne gledam kako mi peru aute. inače mi auto pere gežin na bukovačkoj 

 

 

Gle, sto ljudi, sto cudi.

Ima ljudi koji su zadovoljni tamo, ima nas koji nismo....

Ne mora biti da svima to ne valja ili da svima smeta kao meni.

Vidim da im je guzva i da decki rade punom parom, mozda neke stvari i nesvjesno/nenamjerno naprave.

Ja samo velim da se meni to ne sviđa i da ne volim takav odnos prema poslu/autu/bilo cemu, pa ga ni ne bi ostavila tamo...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

bio sam jučer tamo

oko 13h sam zvao i naručio se za pol 5. dođem tamo par minuta ranije i kaže da sam dogovorio u pol 6, čovjek krivo zapisao valjda.

ali sve je odrađeno kroz nekih sat i 15 min (ne znam točno jer sam ga tak negdje pokupio a već je bio sparkiran sa strane) dosta dobro su oprali kolko sam uspio vidjeti kad se sagnem ispod.

sad ću moć točno vidjet gdje slini ako još uvijek slini

 

što se mene tiče, preporuka 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...