Jump to content

Starost gume - kvaliteta gume?


Recommended Posts

Ajmo stručnjaci, našao sam gume za auto, nekorištene, ali DOT 2011god, kupiti ili ne?

 

Radi se o Pirelli P Zero, 245/45/19, gume su kod vulkanizera, nikad montirane, skladištene.

 

CIjena je 500kn/kom, cijena nove je 2000kn/kom.

 

Kupiti ili ne? Guma ide na prednju osovinu.

 

Prije nego netko napiše da se ne ciganim i ne štedim na gumama, ne znam ni sam dal cu ih vozit mjesec dana ili 2 godine, možda idem na 20", možda ne.

 

Ali da li je guma izgubila svojstva nakon 7 godina?

Link to comment
Share on other sites

Ja cu ti napisati svoju epizodu. Kad sam uvezao Astru 10/2013. dosla je sa ljetnim gumama. Kupio sam od lika cetiri zimske gume Michelin Pilot Alpine 3 sa DOT XX08 dakle iz 2008. godine ali ko nove sa puno mesa, vozen na Golfu GTi valjda samo do ducana

 

Vozio sam ih zimu 2013 na 2014. Nije mi se dalo skidati pa sam ih vozio citavu 2014. i opet zima 2014. na 2015. i opet nakon zime nije mi se dalo skidati, ne osudjuj sad :D i vozio sam ih 2015 citavi u to ljeto sa ih ubio do kraja pa sam za iducu zimu kupio druge zimske i opet rabljene

 

Sad imam sve cetirii nove zimske i sve cetiri nove ljetne i necu vise voziti zimske citavu sezonu :lol:

 

One zimske Michelinke su em drzale super ljeti, nebi covjek vjerovao ali istina je a ne vozim se ko baba a zimi su odlicne bile na snijegu. Dok ih nisam ubio do kraja

 

Iz prijasnjih iskustava rekao bih da nije bed ako kupis gumu staru pet sest godina a nikad koristena.  Materijali su deset puta kvalitetniji i izdrzljiviji od onih od prije dvadeset ili vise godina...

Edited by Fox
Link to comment
Share on other sites

kupi to i ne razbijaj glavu, ako nije nikad vozena, nemas brige.

 

negdje sam citao da proizvodjaci gume smatraju gumu novom do 6 godina starog DOTA ako nikad nije montirana u medjuvremenu... 

 

i sam sam imao slicno iskustvo ko Fox, michelinke zimske pa2 ili 3, stare valjda 6-7 godina koristene, vozile se super, drzale cestu super, i po suhom i po mokrom... 

Link to comment
Share on other sites

Moje iskustvo je da sam 2013/14 imao neke stare matador gume na kojima je moj stari napravio 2000-3000km na leonu 1.8t, 10 godina su stajale kod mene u garazi i bezveze sam naletio na njih i vidim da su ko nove. Stari ih je potom pospricao sa glicerinom i zamotao u vrece. Nakon 3 mjeseca sta su tako stajale taman je bilo vrijeme za ljetne kotace te sam ih stavio na svog bmw 118d coupe. Na grobniku sa tim gumama sam napravio vrijeme od 1.59 i na povratku doma po staroj cesti od grobnika do delnica sam uspio iživcirat tu decka sa foruma Logica sa polo gti (barem mislim da je on). Po ravnici mi je odlazio ko da stojim ali u zavoju sam mu “kuco na prozor” kak bi se reklo. Tako da ako je guma dobra i ima mesa ali je stara ne znaci da je za bacit! Moja preporuka zamotaj ih u vrece i glicerin unutra baci.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Hawkeye said:

Moje iskustvo je da sam 2013/14 imao neke stare matador gume na kojima je moj stari napravio 2000-3000km na leonu 1.8t, 10 godina su stajale kod mene u garazi i bezveze sam naletio na njih i vidim da su ko nove. Stari ih je potom pospricao sa glicerinom i zamotao u vrece. Nakon 3 mjeseca sta su tako stajale taman je bilo vrijeme za ljetne kotace te sam ih stavio na svog bmw 118d coupe. Na grobniku sa tim gumama sam napravio vrijeme od 1.59 i na povratku doma po staroj cesti od grobnika do delnica sam uspio iživcirat tu decka sa foruma Logica sa polo gti (barem mislim da je on). Po ravnici mi je odlazio ko da stojim ali u zavoju sam mu “kuco na prozor” kak bi se reklo. Tako da ako je guma dobra i ima mesa ali je stara ne znaci da je za bacit! Moja preporuka zamotaj ih u vrece i glicerin unutra baci.

 

@Logicti se ne zna vozit. :D Mislim da @_DEX_ima snimku negdje gdje "guzimo" njega i Hitreca, pjevajući na putu do Grobnika na Race wars. Dečki u drami, a mi si pjevušimo. :D

 

Ja sam na onim šugavim GY A2.

 

EDIT: da budem konkretan - ako je guma korektno skladištena i NEkorištena, sve unutar 5god je ko novo. Ako je rabljena ili nekorektno skladištena, nije to to više. E, sad, pitanje je da li će to tko skužit.

 

 

Edited by Raptor6767
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...