Jump to content

Citius Chip Tuning


KrunoL

Recommended Posts

Ovo je finale Renea i Citiusa

 

Nakon dvosatnog razgovora koji sam imao sa Citiusom, utvrdili smo da su obje strane pogriješile prilikom pristupanja problemu. Počevši od komunikacije, načina na koji se komuniciralo, sredstva komunikacije te same tvrdoglavosti koju su demonstrirale obje strane u međusobnom optuživanju umjesto da se je sjelo za stol i porazgovaralo.

 

Uglavnom, mene je danas Citius uspio uvjeriti da on sa svojim hardverom kojim se koristi nije nikako mogao manipulirati mapom, dakle, ustanovljeno je da je mapa koju je Citius stavio uistinu „grčka“ mapa. Prilikom samog remapiranja došlo je do pogreške te je poslana Stage II umjesto Stage I mape. Međutim, s obzirom na činjenicu da je Kruno ionako već razmišljao o Stage II mapi, dapače, već je prethodno naručio ispuh i IC, ista ta mapa je stavljena u vozilo.

 

Nažalost, pošto Citius prije nije nikada remapirao R26 sa Stage II mapom, nije mogao znati kakve posljedice mogu proizaći iz situacije u kojoj Stage II R26 nema kompletan protočni ispuh, a kasnije se ispostavilo da ni protočni panel filter nije dostatan da poluči deklarirane rezultate.

Pretpostavlja se/pretpostavljamo da pošto Kruno nije imao kompletan protočni ispuh, ECU je prebacio Citiusevu mapu u tzv. „korekcijsku“ mapu koja je produkt korigiranih parametara na temelju podataka izvan normalnog područja rada određenih sklopova motora, tj. gdje ecu sam korigira parametre rada, te pretpostavlja se, da je to utjecalo na loše performanse Kruninog R26 koji je do tog trenutka imao, osjetno bolje performanse.

 

Stvar sa akumulatorom je također riješena: Citius je priznao pogrešku da je trebao Kruni preko mobitela reći da se strpi dok on završi sa poslom u Zadru, da ga pričeka dok ne dođe u Zagreb pa da onda riješe taj problem s akumulatorom. Kruno je htio da mu se akumulator odmah riješi na što sam mu ja uskočio sa popustom i besplatnom ugradnjom kako bi se mogao voziti. Njegova/naša pogreška je bila u tome što se u tom danom trenutku nismo sjetili da možemo akumulator reklamirati u ovlaštenom servisu.

 

Kava na kojoj smo trebali sve riješiti mirnim putem je neslavno propala zbog tenzija između nas i Citiusa tako da se ništa konstruktivnog nismo uspjeli dogovoriti izuzev mjerenja auta u CVH.

 

Auto je u CVH izmjerio 220ks što je rezultat, pretpostavljamo, tzv. „korekcijske“ mape u koju je vozilo prebacilo zbog mogućih problema sa nedovoljno protočnim ispuhom. Nakon što se je Citius spojio na OBD, skinuo mapu i ustanovio da to nije njegova mapa, poslao je Kuni SMS u kojemu je napisao da to nije njegova mapa. Nakon toga otišli smo Hansu da pogleda kada je zadnji puta remapiran auto i izmjeri pritisak turbine. Datum zadnje reprogramacije je bio x.y.2008. i tlak turbine 0.85bar što odgovara serijskoj mapi. Danas sam dobio objašnjenje da ECU pamti samo datum tvorničke reprogramacije, tj. da alati kojima se služe chip tuneri ne ostavljaju pisani trag kako bi kupci bili sigurni da neće imati problema na servisu, a tlak turbine mogao bi odgovarati toj „korekcijskoj“ mapi.

 

Greška sa Krunine strane je bila to što nije na vrijeme javio (koliko sam shvatio, prošlo je par dana) da mu se nešto dešava s autom kako bi Citius mogao pravovremeno reagirati i provjeriti sa uređajima što mu se događa sa mapom. Da je na vrijeme javio Citiusu, mogli su provjeriti šta se dešava i u krajnjem slučaju staviti Stage I ili stock mapu.

 

Onu večer na Billi kada su Krunu dobili Alen i Micek, Kruno i Bero (Xman) su zvali Citiusa, ali se Citius nije javio. OK, možda je trebao poslati ujutro SMS ili uzvratiti poziv, ali ipak zvalo ga se je van radnog vremena. Možda da se je Citius javio, možda bi stvari krenule drugim putem, ali nažalost, nije i tu večer je pokrenut thread.

 

Osobno mi je žao sto je cijela stvar krenula u tome smjeru jer je ovo prepucavanje preko foruma nepotrebno nanijelo obostranu štetu, a to mi nije bila namjera.

Nadam se da ce se nesporazumi iz ovog događaja uspjeti riješiti na najbezbolniji mogući način.

 

Samo bih htio naglasiti da citius više neće moci pristupiti ovom forumu od danas poslijepodne zbog prijetnji odvjetnikom na privatnom forumu zatvorenom za javnost, kao i zbog prijetnje dijeljena podataka s ovog foruma sa odvjetnikom i nadleznim tijelima. Isto tako prijetio je fizicki clanovima foruma što nije ponašanje koje dolikuje ovoj zajednici.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 526
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

dobio maloprije na pm pa da dodam

Danas sam obavio mjerenje u CVH s Racerovim R26,pa bih te zamolio ako možeš staviti ispis u topic?:thumbsup:

 

Današnje mjerenje sa serijskom mapom

 

racer-cvh.jpg

 

Prijašnje mjerenje sa "čipanom mapom" tanja crta je mjerenje od 06.04 što se i vidi na scanu

 

racer-cvh-2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...