Jump to content

koje ulje za getribu ?


Recommended Posts

Evo budući stavljam jednomaseni zamašnjak, moram riješiti problem onog klopotanja koje ću imati na leru i u vožnji kad pustim gas. Stavljam Helix set kojeg imaju Dario i Filip na autima, kod Daria se to čuje užasno ne samo na leru nego kad se kreće i pusti gas na 3000, ko da se raspada sve, kod Filipa se čuje samo na leru, u vožnji ništa. E sad Dario ima stock ulje u getribi, a Filip Castrol TAF-X 75w90. Da li se njemu čuje manje zbog tog ulja ili zbog toga što getriba ima opterećenje dodatnog pogona, to ne znam.

 

Može li mi netko provjeriti koje ulje, tj. koja gradacija ide serijski u tu 6. gang getribu i da li se može staviti u nju 75w140 ulje SAF-X, koje je zapravo za diffove, kako je Hic preporučio ? Malo me strah to metat jer je brijem jako gusto pa da nebi zapinjao mjenjač.

 

I ak mi netko može vidjet koje standarde mora imati ulje u mjenjaču za taj auto. Ne znam gdje bi tražio uopće te podatke, u knjižici ih nema !

 

kod mašine je BHZ

 

Tnx !

Link to comment
Share on other sites

Sto se klopotanja tice kod mene je bilo ovako:

 

- nakon montiranja SMF-a na leru klopotanje se je culo poprilicno (u voznji ne)

 

- nakon izmjene ulja klopotanje se je malo smanjilo ali se je i dalje culo (mijenjao sam ulje jer su mi u servisu dali krivu gradaciju, umjesto 75w/90 prodali 70w/75 pa mi je krcala 3. brzina kad bi se ulje zgrijalo)

 

- klopotanje se je jos nesto smanjilo nakon montiranja Fluidampr teze remenice radilice ali je i dalje ostalo prisutno

 

- potpuna eliminacija klopotanja tek nakon sto sam pojacao okretaje na minimumu na 1200

Link to comment
Share on other sites

Da, Max Gear 75w/140

 

Dok je ulje hladno treba jaci pritisak ruke na rucicu mjenjaca ali nista narocito. Kad se zgrije salta se otprilike kao i sa serijskom gradacijom.

 

upravo tako je i kod mene.

ja sam sipao 75/140 motul competition.

Link to comment
Share on other sites

Ok znači nije pregusto za ultrabrza šaltanja ? Kak je kad je vani -10, jel se teško ubaci dok je hladna getriba ?

 

http://www.motul-oil.co.uk/pdfs/gear-oil/Gear_Competition_75W140_TDS_%28GB%29.pdf

 

http://www.motul.co.jp/eg/product_line_up/gear_box/gear06.html

 

140 grade at hot temperature to provide outstanding oil film resistance at hot temperature and/or to

reduce transmission noise.

Fluid at low temperature to allow easier gear shifting when the gearbox is cold.

Less effort required on the gear lever to shift the gears.

Tko drži u ZG Motul ?

Edited by Mario_S3
Link to comment
Share on other sites

Znam da su ti neki savjetovali izmjenu ulja al eto zanima me kako to lje moze smanjit klapanje.... dakle klapa ako nesto nije uravnoteženo il ako ima lufta...

Klapa ju dakle ležajevi il sami snopovi unutra.... a ulje mozte samo prigusit te zvukove a neznaci da to unutra i dalje neklapa :)

Link to comment
Share on other sites

Jel taj SAF-x sličan kao Motul 75w140 competition ili je on isključivo baš za špere i diffove ? Jer vidim da ovaj od motula može i u getribu po njihovim specifikacijama. Jer vidim po cijenama da je SAF-x 2x jeftiniji od Motula competition pa mi nije jasno jel to isto ili nije.

Edited by Mario_S3
Link to comment
Share on other sites

Jel taj SAF-x sličan kao Motul 75w140 competition ili je on isključivo baš za špere i diffove ? Jer vidim da ovaj od motula može i u getribu po njihovim specifikacijama. Jer vidim po cijenama da je SAF-x 2x jeftiniji od Motula competition pa mi nije jasno jel to isto ili nije.

 

Prijatelj ima u g4 r32 biturbo,to ulje u mjenjaču i kaže da je jako otporan na visoke temp.,i da ga bmw koristi za svoja vozila, i da se šalta bez problema i na hladno i na toplo.

Link to comment
Share on other sites

2 vesko> Pa onda ću stavit SAF-X, pa jeftiniji je i od TAF-Xa koji je 75w90 ! On je isto to stavio zbog klopotanja ili zato kaj mu auto ima duplo više konja od serijskog ? :)

 

EDIT> vidim sad da ima i SAF-XJ

http://www.opieoils.co.uk/p-736-castrol-saf-xj-75w-140-fully-synthetic-final-drive-lubricant.aspx

 

mislim da mi to treba, Rene jel to to koje si mi rekao ?

Edited by Mario_S3
Link to comment
Share on other sites

Pa rekao bi da ako je tako gusto da onda stvarno smanji klopotanja getribe !

 

ne radi se o tome sto je gusto,vec bolje podmazuje i stiti zupcanike od ostecenja.naravno ne skroz vec ima bolje rezultate od drugih ulja.ono jeste gusto,toliko da se jako sporo sipa,ali kad se zagreje normalno je da bude redje.

poenta je bas u tome da na visokim temperaturama daje bolje rezultate od drugih ulja.

 

Jel taj SAF-x sličan kao Motul 75w140 competition ili je on isključivo baš za špere i diffove ? Jer vidim da ovaj od motula može i u getribu po njihovim specifikacijama. Jer vidim po cijenama da je SAF-x 2x jeftiniji od Motula competition pa mi nije jasno jel to isto ili nije.

 

castrol je slican motulu.motul je nesto skuplji,vecina vrhuskih takmicarskih auta uglavnom koristi motul,sad da li za nase aute ima smisla uzeti motul ili ce i castrol zavrsiti posao,ne bih znao.

jedan od vrhunskih tunera,koji je slagao lancer evo 9 mi je rekao kako je motul najbolje ulje koje se moze sipati u sklopove.kazem sklopove jer se koristi i za diferencijale i za menjace.

 

p.s.takmicarski lancer evo 9 koristi ovo ulje,a interval menjanja je cca 150-200km

Edited by boko
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...