Jump to content

Blow off - puštanje tlaka


Recommended Posts

nije nego do nesposobnjakovica poput tebe. bez uvrede, ali tako je.

 

true surge only happens when your engine can't flow enough air to keep up with the volume of air the turbo is trying to push through. has more to do with cfm then psi. if you're only having problems with your bov then i would just replace the bov and not worry about it. that's more of a back flow issue which isn't as bad as alot of people make it out to be. there are alot of high hp race motors that don't even use a bov. the bov is more to keep the turbo spining instead of slowing down from the little bit of back pressure you get when the throttle plate closes

 

ne bi ni ja lijepse rekao.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

alfa: bitno da je 0.1 dosta manje od magicne granice 0.5

 

znam, zato i kazem, ja sam slozio tako kako je na serijskoj delti integrale sa koje imam turbinu, a to je da otvori i na 0.1 bar jer se jedino tako ne cuju vjeverice iliti ono nesto sitno povratnog tlaka koji turbo "gura" u zid a bitno mi je da koliko toliko taj turbo i potraje

 

 

stari turbo sam UNISTIO u 2000km jer sam punio 1.5 bara i nisam imao pojma da se surge ne smije cuti na saltanju pod boostom i pojelo mi je aksijalni lezaj do te mjere da je usisna impela zagrebala kuciste :D, imam ju doma ako koga zanima kako izgleda :D

Link to comment
Share on other sites

Saltanje ispod 1s.

Prvo sam imao dvoklipni forge(ili takvo neko smece za moju primjenu) i turbo je srdao nom stop(moze ti posjedociti ohoho ljudi koji se vozili u autu).

Sad taj problem nemam, ali da tak podesim oprugu da tek iznad 0.5bara otvara bi opet imao problem surga.

 

alfa: bitno da je 0.1 dosta manje od magicne granice 0.5

 

Baš neobično. Sama inercija turbine bi trebala biti dovoljna da savlada tak mali porast tlaka u sistemu kad se zatvori klapna na 1 sec pa da se to i ne osjeti na brzinu vrtnje..

Link to comment
Share on other sites

znam, zato i kazem, ja sam slozio tako kako je na serijskoj delti integrale sa koje imam turbinu, a to je da otvori i na 0.1 bar jer se jedino tako ne cuju vjeverice iliti ono nesto sitno povratnog tlaka koji turbo "gura" u zid a bitno mi je da koliko toliko taj turbo i potraje

 

 

stari turbo sam UNISTIO u 2000km jer sam punio 1.5 bara i nisam imao pojma da se surge ne smije cuti na saltanju pod boostom i pojelo mi je aksijalni lezaj do te mjere da je usisna impela zagrebala kuciste :D, imam ju doma ako koga zanima kako izgleda :D

 

 

tebi je tvoj "tuning" unistio turbo alfa, a ne saltanje bez bova.

Link to comment
Share on other sites

Baš neobično. Sama inercija turbine bi trebala biti dovoljna da savlada tak mali porast tlaka u sistemu kad se zatvori klapna na 1 sec pa da se to i ne osjeti na brzinu vrtnje..

 

A po cemu zakljucujes da je porast tlak malen?

I u kojem dijelu mape radi turbo kada se pusti gas?

Link to comment
Share on other sites

Baš neobično. Sama inercija turbine bi trebala biti dovoljna da savlada tak mali porast tlaka u sistemu kad se zatvori klapna na 1 sec pa da se to i ne osjeti na brzinu vrtnje..

 

 

cuje se malo skvikanje u usisu i bok, da netko osim mene ima Turbine Speed Sensor, vidio bi da drobi gluposti, jer bi iz loga ODMAH vidio kolika je brzina turbine u kojem trenutku, pa bi mogao djelit pamet.

 

Ovako to kosta 400titinjak eurica i hrpu posla, pa eto, dok ne usrafite svoje, mozete tu pametovat do imendana.

Link to comment
Share on other sites

i sto se dogada kada se turbina vrti i ti pustis gas? Protok ostaje isti? Tlak osta isti?

 

Protoka nema, tlak počne rasti, ali obzirom da to traje 1sec i obzirom na volumen koji puniš (2 cijevi i IC) to bi trebalo biti zanemarivo i nikako ne bih očekivao stall uzrokovan kočenjem na komrpesorskom dijelu. S druge strane imaš i inerciju same turbine a bome i nešto plinova još uvijek izlazi iz cilndara dok ti šaltaš tako da nije ni turbinski dio ostao skroz bez pogona.

 

Ali ok, ako si eksperimentom ustanovio da ti pomaže kad ga otvoriš i pri nižem tlaku punjenja onda je teško tu nekaj pričati..

Link to comment
Share on other sites

Protoka nema, tlak počne rasti, ali obzirom da to traje 1sec i obzirom na volumen koji puniš (2 cijevi i IC) to bi trebalo biti zanemarivo i nikako ne bih očekivao stall uzrokovan kočenjem na komrpesorskom dijelu. S druge strane imaš i inerciju same turbine a bome i nešto plinova još uvijek izlazi iz cilndara dok ti šaltaš tako da nije ni turbinski dio ostao skroz bez pogona.

 

Ali ok, ako si eksperimentom ustanovio da ti pomaže kad ga otvoriš i pri nižem tlaku punjenja onda je teško tu nekaj pričati..

 

raste kurac, s oprostenjem.

 

cim pustis gas pocne OPADATI jer nema kaj tjerat turbinu, osim ako nije perpetuum mobile jebote led.

 

samo zbog inercije NE STANE odmah....a to je daleko od toga da RASTE!

Link to comment
Share on other sites

cuje se malo skvikanje u usisu i bok, da netko osim mene ima Turbine Speed Sensor, vidio bi da drobi gluposti, jer bi iz loga ODMAH vidio kolika je brzina turbine u kojem trenutku, pa bi mogao djelit pamet.

 

Ovako to kosta 400titinjak eurica i hrpu posla, pa eto, dok ne usrafite svoje, mozete tu pametovat do imendana.

 

Bome da, taj zvuk koji se čuje ne mora nužno značiti i stall turbine. Zaključiti da se radi o stallu bez da se mjeri sama brzina vrtnje bi moglo biti preuranjeno..

Link to comment
Share on other sites

tebi je tvoj "tuning" unistio turbo alfa, a ne saltanje bez bova.

 

di ti vidis tuning u tome sto sam zaserafio turbo na serijala motor?

to je bilo prije skoro 5 godina, a kao takav sa štala "tuningom" i kombinirkama poravnata krilca masakriro je tadašnje financijski preuložene aute

 

ja sam stavio sta sam imao doma a to je ispravan turbo koji je umro a povezujem sa tim povratnim udarom tlaka jer sam VIDIO NA SVOJE OČI da kad za zaturiram osovina ide nutra van nutra van nutra van nutra van i tako cijelo vrijeme dok nije odapelo.

Edited by Alfaludak
Link to comment
Share on other sites

raste kurac, s oprostenjem.

 

cim pustis gas pocne OPADATI jer nema kaj tjerat turbinu, osim ako nije perpetuum mobile jebote led.

 

samo zbog inercije NE STANE odmah....a to je daleko od toga da RASTE!

 

Ja sam nekak očekivao neki mali porast tlake baš radi te vrtnje turbine (radi inercije i nekaj zaostalih ispušnih plinova) i zato kaj je volumen sad zatvoren, ali naravno nisam to nikad mjerio, nego pričam onak teoretski, jel.. :D

Link to comment
Share on other sites

di ti vidis tuning u tome sto sam zaserafio turbo na serijala motor?

to je bilo prije skoro 5 godina, a kao takav sa štala "tuningom" i kombinirkama poravnata krilca masakriro je tadašnje financijski preuložene aute

 

ja sam stavio sta sam imao doma a to je ispravan turbo koji je umro a povezujem sa tim povratnim udarom tlaka jer sam VIDIO NA SVOJE OČI da kad za zaturiram osovina ide nutra van nutra van nutra van nutra van i tako cijelo vrijeme dok nije odapelo.

 

 

pa zato i je pod navodnicima, strucnjak :P

Link to comment
Share on other sites

kova teoretskim i logickim razmisljanjem govori istinu

 

ali praksa je nesto drugo i niko ne moze toliko brzo zatvoriti klapnu a da motor ne "potrosi" taj zrak da taj peak bio vidljiv (zato i postoji blow)

 

kuzim kaj hoce rec, zrak se tlaci i odjednom vrata u koja mora udarit a posto turbo ima inerciju on taj mali djelic sekunde bude napravio spike koji naravno odma pada na nulu (ne padne ako nema blow)

 

zdravo razmislja ali to je u praksi zanemarivo jer ne punimo 4 bara sa turbinama koje imaju toliku inerciju da ne mogu stat 2 tjedna :D

Edited by Alfaludak
Link to comment
Share on other sites

Sveznajći Hicu. Evo odgovori na par pitanja.

1. Punim vrlo mali tlak (neznam, 0.2bar), pustim gas čujem vjeverice (ponekad i lupanje klipa BOVa).

2. Punim priličan tlak preko 0.5bar, pustim gas čujem wuš...

 

Kako se ta pojava zove? Ako je kompletan usis pun, pod tlakom (0.2bar u ovom slučaju) i naglo se zatvori klapna (a ne otvori BOV jer ima preload opruge), protok je bio neznam cfm prije zatvaranja, a sad je naglo protok 0cfm. Turbina se zbog inercije vrti skoro konstantnom brzinom... Tlak je prije zatvaranja bio 0.2bar, nakon zatvaranja je koliko?

 

Gdje je ta točka na mapama od turbine?

 

Hvala lijepa o sveznajući na tvojim pametnim odgovorima...:notworthy:

Edited by mr_G
Link to comment
Share on other sites

BTW, nitko nije rekao da će taj špic tlaka zaustaviti turbinu, jer turbina ima inerciju prilikom vrtnje zbog svoje mase i određeno vrijeme će biti perpetuum mobile (na tih 0.5-1s)...

 

No ono što se događa a naš O sveznajući zna ali neće reći je da će te povratne špice momenta šetati osovinu turbine lijevo desno i time napraviti brže deranje aksijalnih ležajeva odnosno karikica, i turbina će brže prodimiti.. I o tome se radi... Ne o tu sad neznam nekom surđanju koje će otkinuti pero kompresora, ili stall da turbina u milisekundi stane na nulu...

 

Nisu ekstremi, nego tiha voda koja brže brege dere... A sad ti O sveznajući naš, malo nas izvrijeđaj da se ti nama bolje osjećaš.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...