Jump to content

TURBO- FAQ


Recommended Posts

2matija: Ma samo se lijepo komuniciramo od kad je red na forumu.. ;)

 

Ja ću vrlo rado stavit čovjeka u gepek i maznut te na 402

i pokazat ti da si u krivu

 

Ajde može... Ali da budemo jednaki, stavi 2 čovjeka od 90 kg... Jednog pored sebe, jednog otraga (ili 2 lakša u gepek)... Jer jedino ćemo tako biti ravnopravniji... Pa da vidimo onda hoćeš li napraviti i niskih 13s... ;)

 

Mislim da ne moramo niti stajati... Razmisli sam, koliko ti auto ide sa recimo 3 lakše osobe u autu? Joj da, zaboravio sam, ti nisi nikad niti vozio više od jedne osobe jer nemaš zadnje siceve.. :P

 

Ok, da sad puno ne petljamo uzmimo da se radi o hipotetskom FWD autu koji je težak ni-vrit-ni-mimo, recimo 1550 kg i opremljen npr. CSC3 ili Pirelli PZero gumama 225/45-R17, ima KW V3 (gume napumpane i gewinde naštelane tak da ni Dominik nema primjedbi! :D ), deblje torzionke, mrak kočnice i sve ostalo kaj treba imati ozbiljan FWD auto od 400KS.

 

Znači po tebi to bi bilo otprilike to.

 

Kaj vele drugi?

 

Za taj hipotetski od 1550kg bi bila idealna krivulja... Nebi uopće niti proklizavao i mogao bi i drugu bez ikakve muke prenjeti... Za lakši auto bi čak mogao i smanjiti moment na nižima...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 286
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

Sve zavisi o svoti za tuning

 

Pa sad ne pričamo o svoti, nego samo o obliku krivulje - dakle nije važno koliko bi koštala turbina, grana, DP i svi ostali dijelovi potrebni da se to napravi.

 

Ti samo napiši malu tablicu s RPM/moment brojkama pa ju ja onda nacrtam tak da se vidi tvoja ideja idealnog oblika krivulje momenta za takav hipotetski FWD auto.

Link to comment
Share on other sites

kova pokušajem promašajem ja sam došao do tog zaključka... To me je i kutija savjetovao i bio je u pravu...

 

drugi par rukava je sad ono što mene muči a da nikako ne mogu staviti dovoljnu hrpu love na stol da napravim sve što bih htio, počevši od getribe, ovjesa, ojačanja karoserije, guma, kočnica, itd...

 

jednog dana će sve biti složeno, i to valjda prije nego auto strune... :lol:

Link to comment
Share on other sites

kova pokušajem promašajem ja sam došao do tog zaključka... To me je i kutija savjetovao i bio je u pravu...

 

drugi par rukava je sad ono što mene muči a da nikako ne mogu staviti dovoljnu hrpu love na stol da napravim sve što bih htio, počevši od getribe, ovjesa, ojačanja karoserije, guma, kočnica, itd...

 

jednog dana će sve biti složeno, i to valjda prije nego auto strune... :lol:

 

Pusti sad lovu i svoj auto, da izbistrimo prvo moment.. ;)

 

Evo mog prijedloga krivulje (plava) preklopljene s tvojom (crvena):

 

63789645.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ok, da sad puno ne petljamo uzmimo da se radi o hipotetskom FWD autu koji je težak ni-vrit-ni-mimo, recimo 1550 kg i opremljen npr. CSC3 ili Pirelli PZero gumama 225/45-R17, ima KW V3 (gume napumpane i gewinde naštelane tak da ni Dominik nema primjedbi! :D ), deblje torzionke, mrak kočnice i sve ostalo kaj treba imati ozbiljan FWD auto od 400KS.

 

Kaj vele drugi?

 

+ LSD i dobri omjeri getribe

 

= Odličan grand tourer auto..

Link to comment
Share on other sites

Vise ni ne stignem citati tolike postove u tvojoj garazi (jer previse pises:P), zato, ....poderat cu te ko ludak novine, i ........niko ti nemoze pomoci.:D

Dzaba ti sve turbine ovog svijeta.:guzagi6::D

 

lako ti se preseravat dok nema ljubičića.. :huh:

 

@ Tcode: volvo je brutala.. ide ko nevrijeme.. a ic ce ko uragan.. :naughty:

 

samo ga turpijaj, neka konja, ko hebe trakciju.. :cheer:

Link to comment
Share on other sites

lako ti se preseravat dok nema ljubičića.. :huh:

 

@ Tcode: volvo je brutala.. ide ko nevrijeme.. a ic ce ko uragan.. :naughty:

 

samo ga turpijaj, neka konja, ko hebe trakciju.. :cheer:

 

 

Suti, ......koristim priliku, uspavljuje potomstvo.:D

Link to comment
Share on other sites

znaci sto smo zakljucili. Najbolje je imati malo konja jer onda nemas slatke brige s trakcijom?

 

Nismo to zaljučili. Pričamo o obliku krivulje momenta koja bi osigurala trakciju na tom hipotetskom FWD autu koji ima sve elemente za postizanje trakcije koje bi dobar cestovni FWD auto imao, uključivši i LSD. Tražimo krivulju momenta koja bi davala solidne rezultate u sva 3 scenarija: pisti, cesti i SR-u, ali bez da favorizira ijedan od njih. Nakon toga možemo pričati i o korekciji krivulje za RWD/4WD scenarij.

 

Po meni, ova rasprava bi trebala biti interesantna svima koji razmišljaju o tuningu, jer kako očekivati da će vam tuner složiti dobru krivulju momenta ako mu ne kažete kaj želite?

 

Budući da rasprava nije vezana konkretno za Tomin Volvo niti za njegovu turbinu, možda bi bilo zgodno da ju moderatori premjeste u zasebni topic.

Link to comment
Share on other sites

Pusti sad lovu i svoj auto, da izbistrimo prvo moment.. ;)

 

Evo mog prijedloga krivulje (plava) preklopljene s tvojom (crvena):

 

63789645.jpg

 

neznam po čemu je ovaj tvoj moment bolji od mog momenta? Osim što će auto biti sporiji i neće ići sa mjesta?

 

Idealna karakteristika momenta je da cijelo vrijeme pada pod 45 stupnjeva. No to je nerealno i lomi mjenjače, pali gume, a i teško da se takva karakteristika može ostvariti sa jednom turbinom..

 

Prva karakteristika, imaš lakši start, manje proklizuje, a ipak auto ubija kad ti treba snage..

 

ako ima previse momenta u prvoj i drugoj tu ce smanjit boost i moment,sve se to da ustimat kad imas puno snage a problem je kad je nema to su problemi

 

Upravo to. Lako smanjiti moment ako ga imaš previše, ali ga ne možeš dići ako ga fali... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

2 tcode....svaka cast na autu...

reci mi dal znas sta vise o 2.0t motoru sta je ugradjivan u s40...i koji je njegov tuning poteencijal

2.0t motori tvornički dolaze sa manjim turbom, slabijim internalsima, većim CR-om i getribom sa nešto dužim omjerima. Nisu izdržljivi poput T4 motora.

 

Ubrzo će se sve vidjeti ko je u pravu a ko u krivu,

dali je bolje imati manje ali konstantno iskoristive konje ili

krmace od turbina pa ih regulirati sa razno raznim elektronikama

i skidanjem snage i momenta u prvoj i drugoj brzini za vrijeme na 402 metra

Slažem se sa tobom da će se vidjeti na rejsu sve tak da ne vidim šta ste se svi toliko uzjebali već sada.

 

Dalje, ne razumijem baš tvoju logiku. Par dana ranije napisao si kako ove godine ideš sa provjerenim setup-om, "mali" turbo + nitro. Objasni mi koja je razlika voziti prvu brzinu sa malim turbom, drugu ili treću i dalje + nitro, u odnosu na voziti prvu brzinu sa velikim turbom i odrezanim boostom, te kasnije, u višim brzinama puštati sav tlak? U oba slučaja se na neki način regulira isporuka momenta i snage na kotače.

 

 

2 all: Volvo je fun car, ne slažem ga niti za brdo, niti za krug, a bome ni za SR. Slažem ga isključivo za vlastiti gušt.

 

2 kutija: budem ti poslikao iz boljeg kuta, pa ćeš skužit.

Link to comment
Share on other sites

neznam po čemu je ovaj tvoj moment bolji od mog momenta? Osim što će auto biti sporiji i neće ići sa mjesta?

 

Idealna karakteristika momenta je da cijelo vrijeme pada pod 45 stupnjeva. No to je nerealno i lomi mjenjače, pali gume, a i teško da se takva karakteristika može ostvariti sa jednom turbinom..

 

Prva karakteristika, imaš lakši start, manje proklizuje, a ipak auto ubija kad ti treba snage..

 

 

 

Mislim da je tvoja krivulja optimizirana za SR/Billu, a ideja je da krivulja bude podjednako dobra i za cestu i za pistu. Kao što vidiš, do 4000 RPM su te 2 krivulje praktički identične jer se slažemo da FWD ne može podnijeti više momenta u tom rasponu. Da bi se izbjegli negativni efekti koji dolaze s dizanjem momenta (torque steering i sl.) a i da bi auto pitomije i ravnomjernije reagirao na dodavanje gasa kod izlaska iz zavoja popeglao sam krivulju koju si ti predložio jer mislim da bi se auto s njom bolje ponašao kroz zavoje. Osim toga, 440 Nm je tipična gornja granica max momenta za V8 atmosferce za koje se zna da s odlično ponašaju na pisti, pa mislim da nema smisla ići preko nje budući da mi imamo FWD a ne RWD/AWD. A tu su i kišni dani, kad se bojim da bi FWD klizao na 480 Nm pri 4500 RPM.

 

Ne velim a priori da je moja bolja od tvoje niti je ovo natjecanje, nego rasprava, u kojoj bi zajedničkim prijedlozima trebali doći do najboljeg rješenja. ;)

Link to comment
Share on other sites

Objasni mi koja je razlika voziti prvu brzinu sa malim turbom, drugu ili treću i dalje + nitro, u odnosu na voziti prvu brzinu sa velikim turbom i odrezanim boostom, te kasnije, u višim brzinama puštati sav tlak? U oba slučaja se na neki način regulira isporuka momenta i snage na kotače.

 

 

Kao što vidiš po obliku GTR-ove krivulje momenta tj. po njegovom power bandu, mali turbo nije isto što i veliki turbo s odrezanim boostom.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...