Jump to content

Pomoć oko montaže dvolamelnog kuplung seta


Recommended Posts

Ekipa, trebam pomoć.

 

Nabavio sam SACHSov trkaći kuplung set za svog BMWa s dvije lamele i jednomasenim zamašnjakom.

 

photo_4.jpg

 

Sve smo montirali na auto ali "ne odvaja".

 

E sad, stavili smo i stari kuplung set do ovog da usporedimo i po visini su isti tako da nije da kuplung cilindar "ne dosegne" što su nam govorili da može biti.

 

Ono što nas jedino mući je okretanje ovih dviju lamela.

 

photo_1.jpg

 

Vidite na slici da ova lijeva ima "veće" ove zube kroz koje ide spojnička, a ova desna manje.

 

Ne znam točno kako je okrenuo frend prvi put, ali danas smo okrenuli ovu višu prema getribi, a ovu tanju prema motoru i opet ne radi. Na samim lamelama ne piše "strana prema getribi" i sl.

 

Skica kako je iz sach uputa, ali na skici su obje lamele s istom "dubinom" zubiju.

 

Imam dva pitanja:

1) kako okrenuti lamele (koja da bude do motora, a koja do getribe i kako da ih okrenemo)

2) može li to uopće biti uzrok da ne odvaja, a ako ne - što nam još može raditi probleme?

 

Kuplung cilindar i to sve je odzračeno, nemamo tih nekih problema glupavih..

 

photo_2.jpg

 

Tnx unaprijed :)

Link to comment
Share on other sites

Naj jednostavnije probusit rupicu od ispod i ugurati endoskop u zvono i gledati sta se događa

Kad stavis lamelu na lamelu imaš taman mjesta između sredisnjeg dijela korpe tako da bi ova lamela sa distancom trebala biti unutarnja nisam siguran

 

Ta kvacila ti imaju kraci hod

Da se ne događa da kvacilo odvoji i ti da počneš napinjat korpu prejako

Probaj lagano stiskati i gledati sta se događa

Link to comment
Share on other sites

Samo prenosim (jocker zovi Mikija:)) :

 

"Ako ti je pedala normalna, tj. ne dodje "na tvrdo" onda bi problem mogao biti u debljini lamela/medjuploca, ali cisto sumnjam da je to problem na ovakvom kuplung setu, a ako dodje na "tvrdo", onda je nesto krivo okrenuto.

 

Uglavnom, sama duzina nazubljenog dijela na spojnickoj i duzine i polozaj nazubljenog dijela obe lamele diktiraju gdje koja lamela ide i kako se okrece, s tim da izmedju lamele i zamasnjaka na unutarnjoj strani kao i lamele i cahure na koju se naslanja potisni lezaj na vanjskoj strani kad je korpa stisnuta (dijafragma napeta prema zamasnjaku, tj zaserafljena na zamasnjak) mora ostati prostora da kad stisnes pedalu (potisni lezaj stisne dijafragmu) oslobodis pritisak dijafragme na korpu/lamele/medjuploce/zamasnjak.

To se sve lagano provjeri na presi prije montaze na auto da se ne mucis sa skini/stavi. Kad sve zaserafis na zamasnjak i stisnes presom na nacin kao da to radi pedala/potisni lezaj, lamele moraju biti slobodne tj. moraju se barem malo moci micati rukom u smjeru gore-dolje, tj biti "labave".

Znaci, kad na presi simuliras pritisak pedale, "srce"lamele br.1 (ona do zamasnjaka) ne smije biti u kontaktu sa zamasnjakom, kao sto ne smije biti u kontaktu sa srcem lamele br.2, koja pak ne smije biti u kontaktu sa cahurom/dijafragmom."

Link to comment
Share on other sites

Mikija misliš Kimija? :)

 

Tnx na informacijama, čisto sumnjam da ćemo bušit rupu za endoskop, al' ovo da bi trebali probati na preši zvuči logično..

 

Inače, kuplung pedala ne dođe na tvrdo nigdje, sve ko' da je normalno..

 

Ovdje piše:

http://www.sachsperformance.com/media/pdf/rcs/info_rcs-installation-instructions.pdf

 

"mount an additional release ring (height = 5 mm) to the diaphragm spring" ako ona jednadžba ne paše, samo ja ne znam hod svog druk ležaja i to da bi znao izračunat..

 

Uopće ne znam što bi dobio da stavim taj prsten, osim da bi "približio" to sve druk ležaju..

Link to comment
Share on other sites

Imao sličan problem sa Helix kvačilom sa dvije lamele, druk lager je bio u pitanju.

Probaj sa OEM druk lagerom, zamjenski / drugog proizvođača mogu imati minimalnu razliku u hodu (1mm razlike) i neće odvajati.

 

Lamele teško da ćeš krivo okrenitu jer imaju oznake.

 

Ukratko, dok je auto ugašen šaltaš brzine normalno, kad ga upališ ne možeš ubaciti u niti jednu?

Edited by 2fast
Link to comment
Share on other sites

Mikija misliš Kimija? :)

 

Tnx na informacijama, čisto sumnjam da ćemo bušit rupu za endoskop, al' ovo da bi trebali probati na preši zvuči logično..

 

Inače, kuplung pedala ne dođe na tvrdo nigdje, sve ko' da je normalno..

 

Ovdje piše:

http://www.sachsperformance.com/media/pdf/rcs/info_rcs-installation-instructions.pdf

 

"mount an additional release ring (height = 5 mm) to the diaphragm spring" ako ona jednadžba ne paše, samo ja ne znam hod svog druk ležaja i to da bi znao izračunat..

 

Uopće ne znam što bi dobio da stavim taj prsten, osim da bi "približio" to sve druk ležaju..

 

Pa izmjeris si hod svega. Otides na presu i vidis prvo dal odvaja ikada, a onda dali ti je hod koji ti imas dovoljan da odvoji.

Link to comment
Share on other sites

Na oba viselamelna šta sam držao u rukama je ovaj vislji dio išao prema motoru/zamasnjaku, tako je i kod mene na helixu.. makar ovo kod tebe je tolika razlika da bi trebali osjetiti kad se steže korpa da nešto ne valja.. :)

Edited by Jopa
Link to comment
Share on other sites

Složili smo ovo kako je Jopa rekao..

 

Sad sve super radi, jedino što odvoji već na cca 1/2 papučice, a na 2/3 ponovno "zapne" (ne da u brzinu).. Kaj to može biti?

 

Stavit' ćemo graničnik i dobro, al zakaj se to događa?

Zabijes pera u lamele, jako lose(ostaju trajne posljedice). Brzo to sanirati.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...