Jump to content

Medugas?


Recommended Posts

Tocno, malo sam pretjerao...

 

Heel toe na stranu, i kad samo usporavas i ides u nizu, recimo bez kocnice, ali ipak na malo visim okretajima, zar ti nije potpuno prirodno malo piknut gas tako da kad pustis kuplung ti okretaji vec budu negdje gdje bi pri toj brzini (v) bili u toj nizoj brzini. Ok ovo zvuci malo glupo, ali jasno je sto mislim, nadam se.

 

Drugim rijecima sto ti nije glupo kad usporavas, stavis u nizu, pustis kuplung i auto se na tren ukopa, zakoci, cukne? Meni je to totalno bezveze i zato mi je i sasvim prirodno uvijek piknut gas i tako izbjec to cukanje...

 

A da ne spominjem da s tim sto ti auto tako u tom trenu "cukne" ti na tren poremeti balans, sto u zavoju sigurno nije dobro :) Mislim nikad nije dobro, a pogotovo u zavoju

 

Ovo si super napisao stvarno,jednostavno i realno,jer cinjenica je da ce bit poremecen balans ako pustis kuplung kao sivonja,to nije dobro ni na otvorenoj cesti prije zavoja a kamoli na stazi,da negovorimo o tome kod auta sa zadnjim pogonom,pitaj ekipu sam Bmw-ima tu sa foruma sta se dogadja kad presalta iz 3.brzine npr sa 3500rpm u drugu pa okretaji(citaj vrtnja kotaca i to) u trenutku skoce na 5 i nes somova nebitno tocno,kad zablokiraju kotaci i imas jednu jako neugodnu situaciju,pogotovo ak je mokro..zato dobronamjeran savjet je da bi svi to trebali koristit,bar u nekim situacijama ako ne stalno,jer po meni je pomalo zatucano i pretvrdoglavo da sad netko izjavi-ma to se radilo u 2.svj. Ratu bez sinkrona,probajte par puta pa cete vidit razliku,kako je kolega outlaw dobro napisao.LP

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 281
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

MOLIM?

audijeve getribe stare 25 god si mogao usaltat sa 50kmh u prvu, jebovas zazo postoje sinhroni...

 

moj instruktor u octaviji 1.9tdi mi je reka u niz saltat obavezno kocit motorom, i lagano pustanje kvacila d amotor ne zacuka, i kocnicu koristit sta manje...

 

lagano pustas kvacilo presaltas malo prije, nema potrebe dirat kocnicu i auto ne cuka nego lagano uskladi okretaje.

velis jebe lamelu?

NE!

 

120 000km, i covjek je promjenio preventivno da mu nebi otisla u kurac - EJ autoskola 200 ruka je vozilo auto ! da ne pricam drzanje nba vagi po 30-40 sec uz uzbrdicu od 20 stupnjeva

dovoljan dokaz da lamela ne ide u kurac ?

 

 

 

 

 

uprav ovo boldano o cemu pricam ...

 

a za ovo drugo nevidim potrebu, ja kad saltam u visu autu ostanu okretaji djelic sekunde, tocno onoliko kolko treba da stisnem io putim kvacilo, znaci drzao sam ga na 7000, okretaji ostanu djelic sekunde i lagano padnu do 5000 ja sam u to vrjeme vec stisnuo kvacilo presaltao, pustio kvacilo i motor se vratio u 5000 ,...

 

sta se tice F1 oni nemaju kvacilo i ne koriste palc peta metodu nego voze sa dvi noge jeben vas grbave, i postojala je prije 4 god usporedba kako vozi baricelo kako vozi sumaher, iste bolide isto podesene, sumaher vozi sa dvi noge i dodava gas, kartingaki stil, baricelo je sve radija sa jednon nogon ... rezime isto postelan bolid sumaher brzi desetu do dvi na stazi ...

 

sta se tice ovog presaltavanja u zavoju...

ja kolko su me ucili u nizu se presaltava prije zavoja, i kvacilo nepustim ko kreten neg ga pustam pola sekunde i onda nista ne zacuka, ulazak u zavoj, i gas ... kakvo mrtvo presaltavanje u zavoju? da koristis neznam kakvu tehniku presaltavanja zavrsit ces u grabi ...

 

dakle vi decki koji koristite palac peta metodu svaka vam cast, no za to jednostavno nema potrebe, moderni auti imaju jebacki dobro napravljene sinhrone i nit stedite getribu nit stedite sinhrone nit lamelu nit nosace, to je jedino do stila voznje ...

 

A i priznat ce te, kad se neko ganja bas mu je bitno da se udobno vozi jelda?

dakle ne laprdajte, kad se vozim polagano onda cu lagano pustat kvacilo i u visu i u nizu i nece se osjetit presaltavanje, kad se ganjam onda cu se ganjat i pustat kvacilo ko kreten i zacukat ce auto, ali i u nizu i u visu brzinu, kad iz prve presaltas u drugu auto pocuka i zakopa, isto tako i u trecu, oni koji imaju ponija vise od mene njima kopa i cetvrtu i petu, dakle o cemu pricamo?

kamijonijskom stilu voznje, peta prst ili o normalnoj udobnoj voznji po ogranicenju brzine? :D:thumbsup:

 

Ovo za heel-toe necu pricat nista,ok nepotrebno mozda,al ovo sa tim kako ti je instruktor voznje rekao-lik ocito NEMA POJMA,i oni su obicni tipovi koji zavrse to i rade prek qrca,upoznati su sa tehnikama voznje kao ja sa termodinamikom lol.rec cu ti jednu stvar-zamisli situaciju da se malo ganjamo ti i ja,dok ti presaltas sa POLAGANIM pustanjem kuplunga da ti auto ne cukne itd,ja cu 2puta presaltat ak treba prvo iz 4.u 3. Pa jos i u 2. Dok se ti mucis citave 2sekunde valjda da presaltas i da ti auto neodskoci u grabu hehe.nhf al to je tako,ako netko nevjeruje nek se provoza sa nekim tko koristi medjugas,ja se nudim za ekipu u zg koja nevjeruje hehe,a ove fore meni to netreba u volvu,da netreba ti ako imas automatic,nekuzim kaj postas to uopce,kaj da se pohvalis automatikom il kaj..uglavnom nemrem vjerovat da ima ekipe na autoforumu koji kuze svakidio auta a o voznji neznaju osnove fakat,al to je jos i ok,al da tak tvrdoglavo branite krivi stav??pa ja odkad sam na ovom forumu naucio sam pun k toga,i super mi je to,pocevsi od tog koji je koji plin,kako rade turbo motori,razlika haldex toersen,sta znaci 40 u oznaci na gumama 245/40r18,zato mislim da bi ovaj topic trebali neki procitat ispocetka i razmisli malo,marios3 je dobro napisao,malo se ti dijelovi habaju i trose da ga hebes,htjeli vi to vidit ili ne..i sorry za 2posta jedan pod drugim,mislio sam da ce netko nes pisat vec hehe

Edited by maticCRO
Link to comment
Share on other sites

To je navika koju neki koriste neki ljudi na ovom forumu, mozda vecina nebitno meni..ako je Panizzi moze vozit ko manijak bez toga mislim da cu i ja prezivjet..

 

Cici upravo cita topic pa nek vam on opise voznju sa mnom kad sam prvi dan dobio R26..moja treca varira od 90-135-140 s tim da mi je na 105 tocno 4100 okretaja....i da naravno svaki auto varira ali neces ti varirat u zavojima da saltas svaki zavoj..

 

Po filmicu koji voze ovi japanci se jasno vidi da i njima bezi auto zbog saltanja u zavoju ako vam je bitno izdvojit cu vam ja sekudne kad im se to desava:thumbsup:

 

Ne kazem ja da je to lose koristit ali nemojte tupit da se nemoguce brzo i dobro vozit bez toga, svaka cast deckima koji to koriste ja ne koristim i idem na grobnik pa cu vidjet koliko mi je potrebno:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

svatko tko pusta da mu auto se cima,da mu koci motorom i kad to zeli i nezeli,tko otpusta kuplung polako kad se zuri negdje prije zavoja il usporavanja nekng zesceg jednostavno je hebeni pocetnik sto se tice voznje,a sad vi se izvlacite na sinkrone,M.A.N ove kamione iz 1975.itd,al jedini gori od onog koji nezna da nesto nezna je onaj koji zna da nezna i nista nepoduzima lol

Link to comment
Share on other sites

khm, ja nisan reka da je nekorisna... kad se ganjas...

al jel se ti svaki dan ganjas od tocke a do tocke b? :)

 

u ostalom kad se ganjem ne stedim nijednu komponentu auta, pa ce izdrzat moje naglo pustane kvacila iz presaltavanja iz pete u drugu bez problema

 

2 outlaw, naravno da presaltavam i to jako brzo, i auto ne pocukava :)

mozda zato sta je novo :P

mozda da ima 20 god bi skaljala getriba i pocukavalo bi ?

Edited by Josey
Link to comment
Share on other sites

Ovaj je jako pametan..

 

"Never use your engine to slow down"

 

Kad sam to cuo bilo mi je dosta:thumbsup:

 

Ne pametujem ja, ali opet motor jako pomaze u kocenju..moze on rec sta hoce..

 

da, ali nisi slušao dalje.

lakše je promjenit kočnice nego mjenjač!

Link to comment
Share on other sites

jbt od cega nastane rasprava :D zasto se to nebi radilo i svaki dan, nema guljenja kvacila, nosaci motora se manje napinju, suvozac nece osjetit da si dao u nizu :) itd itd, a nista te ne kosta taknut gas sa pola noge. jos je i sigurnije na sklizkoj podlozi. vw-ov dsg koristi taj sistem, ferrari ga koristi... nemojte ga koristit nece vam nista bit, ali 6 stranica o tome :D

Edited by Drag_steer
Link to comment
Share on other sites

2 outlaw, naravno da presaltavam i to jako brzo, i auto ne pocukava :)

mozda zato sta je novo :P

mozda da ima 20 god bi skaljala getriba i pocukavalo bi ?

 

:D fiesta ima malo tvrdje nosace motora... koji ce sigurno omeksat od cestog prebacivanja u nizu bez medjugasa :) pogotovo kod brze voznje i naglog pustanja kvacila, da bi prije mogao opet dat gas. provjereno na 3 auta od mene :)

Edited by Drag_steer
Link to comment
Share on other sites

Je baš me zanima kak u novijim autima to izvesti. Danas sam baš pogledao i probao i nema šanse to izvesti jel mi je gas previše upušten i kad kočnicu stisnem do kraja nije ni blizu gasa, a i vozio sam danas troje ljudi i svi su pazili dali će osjetiti prijelaz u nižu i ne osjeti se. Ne kužim šta tolko forsirate taj qrac, a većina ljudi koji tak voze imaju ljute pile od 100-tinjak ks i voze se po gradu :rofl: :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Je baš me zanima kak u novijim autima to izvesti. Danas sam baš pogledao i probao i nema šanse to izvesti jel mi je gas previše upušten i kad kočnicu stisnem do kraja nije ni blizu gasa, a i vozio sam danas troje ljudi i svi su pazili dali će osjetiti prijelaz u nižu i ne osjeti se. Ne kužim šta tolko forsirate taj qrac, a većina ljudi koji tak voze imaju ljute pile od 100-tinjak ks i voze se po gradu :rofl: :rofl:

 

neki auti nemaju bas pedale blizu...gas je upusten da kad kocis jako da nebi zakacio i paralelno drzao gas.

 

zato postoje pedale koje su malo drugaicje od serijskih.

 

po gradu najvise toga i ode. prva, druga, bacanje kvacila, pa u nizu opet itd itd pa malo u rupu predjes, ode sve u k. ne govorim o sporoj voznji :)

 

kakve veze konji imaju ? sto slabiji auto slabiji nosac motora...

Edited by Drag_steer
Link to comment
Share on other sites

Jao vi tu neki brijete o jurnjavama po sljemenu a ne znate osnovne tehnike naprednije vožnje...Da je međugas nepotreban onda nebi svi mogući SMGi, DSGi i slični mjenjači dodavali gas između brzina prilikom izmjene brzine u nižu.

 

po meni onaj tko ne zna dobro tehniku heel & toe nema šta tražit na stazi, a onaj koji ne daje međugas recimo prilikom prebacivanja u nižu prilikom preticanja, taj ne trebao uopće sudjelovat u ovoj raspravi jer nema pojma o vožnji, motoru, getribi itd.

 

Najači su mi oni koji ko manijaci zašaltaju u nižu prilikom preticanja, bez međugasa i onda naglo otpuste kuplung i naglo daju gas, to je baš super za lamelu, zamašnjak, diff, kuplung, motor itd.

Link to comment
Share on other sites

Jao vi tu neki brijete o jurnjavama po sljemenu a ne znate osnovne tehnike naprednije vožnje...Da je međugas nepotreban onda nebi svi mogući SMGi, DSGi i slični mjenjači dodavali gas između brzina prilikom izmjene brzine u nižu.

 

po meni onaj tko ne zna dobro tehniku heel & toe nema šta tražit na stazi, a onaj koji ne daje međugas recimo prilikom prebacivanja u nižu prilikom preticanja, taj ne trebao uopće sudjelovat u ovoj raspravi jer nema pojma o vožnji, motoru, getribi itd.

 

Najači su mi oni koji ko manijaci zašaltaju u nižu prilikom preticanja, bez međugasa i onda naglo otpuste kuplung i naglo daju gas, to je baš super za lamelu, zamašnjak, diff, kuplung, motor itd.

Link to comment
Share on other sites

haha kaj se sve ovdje nemoze procitat,ovaj spominje aute od 100ks i heel-toe a vec 3 stranice nitko negovori o tom,nego o pikanju gasa kad saltas u nisu,znaci il prije kocenja il kad trebas prestic,da stobrze napravis,i da pazis malo na komponente koje se takvim nacinom voznje trose.znaci ti spico vozis auto od prek 100ks i opet nekoristis to,medjugas mislim?i dosta vise ovog kao po gradu u koloni se vozis,to pise valjda ekipa koja zg nije vidila u zivotu,ja se po zg proganjam brze neg vecina ekipe na otvorenoj cesti..znaci ti si josey jedan od onih koji na autocesti se voze i kad treba skrenut na benzu onda stisnes kuplung prebacis 3 brzine nize otpustis ga kao da te zmija ugrizla za lijevu nogu al tek nakon sto si kocio pod kuplungom 5 sekundi sa 150 do 50 i uparkiras ga kao profic na tifon hahaha..

Link to comment
Share on other sites

2 outlaw, naravno da presaltavam i to jako brzo, i auto ne pocukava :)

mozda zato sta je novo :P

mozda da ima 20 god bi skaljala getriba i pocukavalo bi ?

 

Nema to nikakve veze s autom. Koji dio tebi, a i ostalima, nije jasan?? Jel tebi uopce jasno da kad presaltas u nizu ti okretaji "narastu". Ti kad stisnes kuplug u visoj si bio na recimo 4k, i onda s kuplungom ti padne jos gas na recimo 1k. I sad kad ides pustit kuplung okretaji su na 1k a trebali bi bit na na recimo 5k u toj nizoj brzini pri toj brzini vozila. Mozes ili lagano pustat kuplug i drkat lamelu da se to uskladi (1k na 5k) ili mozes pustit prerano pa ce auto usporit i onako cuknut, ovisi koliko si drkao kuplug. Kao sto je vec jednom Gogach vam fino rekao, aj u tom trenu probaj NAGLO pustit kuplug :lol: Jebeno za auto, balans, vozaca, suvozace, onog iza tebe, ma za sve :rofl:

 

A sve to izbjegnes samo da malo piknes gas, ovisno na kojim si okretajima, kad se malo naviknes tako ce pogadat da mozes slobodno odmah pustit kuplug bez ikakvih problema gore navedenih. I KOJI KURAC TU VAMA NIJE JASAN?!?

 

Je baš me zanima kak u novijim autima to izvesti. Danas sam baš pogledao i probao i nema šanse to izvesti jel mi je gas previše upušten i kad kočnicu stisnem do kraja nije ni blizu gasa, a i vozio sam danas troje ljudi i svi su pazili dali će osjetiti prijelaz u nižu i ne osjeti se. Ne kužim šta tolko forsirate taj qrac, a većina ljudi koji tak voze imaju ljute pile od 100-tinjak ks i voze se po gradu :rofl: :rofl:

 

Nitko vise ne prica o heel-toe :doh: Tko ce vam to objasnit kad vam ni ovo nije jasno :rofl::rofl: A neusporedivo je "lakse".

 

I ok svi smo shvatili vec vise puta da imas novi auto i da ima vise od 100ks... Svaka cast :notworthy::notworthy:

 

Nitko vam nis ne forsira, ono sto vi forsirate je da je ista stvar medugas ili ne. A to je teska glupost... I to tvrdi ekipa koja nikad nije ni probala, a ni ne zna o cemu uopce pricamo. A BTW po meni svakom tko ima iole smisla za voznju to dode samo od sebe, bez da cita to na netu, uzme 3 ljudi u auto pa se svi nacule i slicno :rofl:

Edited by Outlaw
Link to comment
Share on other sites

sta sve covik nece procitat odi... prestrašno.

 

jednostavno, to je tehnika voznje, stjece se s iskustvom i znanjem, pa vozia ti fiću il poršu.

 

CINJENICA je da se tom tehnikom bolje vozit - nema "zablokiranja" kotaca, nema naglih trzaja, smanjuje se potrosnja lamele... i hrpa povezanih stvari.

 

tko ne zna tako vozit - NE MORA. al barem prihvatite nekakve činjenice.

i moja mater vozi BEZ toga vec 30 godina i ni jedan auto joj se nije raspa.

 

ja vozim agresivnije, steka sam nekakvo iskustvo i znanje, i to primjenjujem u svakodnevnoj voznji.

 

i fascinantno, kad god krene nekakva rasprava, uvik se povlaci onaj fenomen "da to ista valja koristilo bi se u F1" - sta rec nego LOL...

Edited by obie
Link to comment
Share on other sites

Previse vas se osjeca napadnutim..

 

Pogledajte malo raspored pedala..

 

 

 

 

 

Identican auto i vozac, znaci kad stisne kocnice gas je iznad kocnice, ja kad zakucam kocnicu na mjesto kraja meni je gas ispod kocnice, kad bi na cliu tako jako kocio davno bi auto upalio ABS i vec bi bili jako ukopani na mjestu...mozete probat, 197 i R26 su vam na raspolaganju:thumbsup: samo nazovite mene na moj broj ja cu cak doc do vas u zagrebu pa da probate

Link to comment
Share on other sites

meni su papucice u ravnini... :D jbg švabo ih radio! :D:D

al za koristenje međugasa, nije obavezna heel toe tehnika, međugas koristis u bilokakvom saltavanju u nizu. heel toe ti je bitan na kocenju, recimo prije zavoja.

evo ti cisti primjer međugasa, vozis se ljubljanskoj ravno laganini u 3. brzini, i upali ti se zuto na semaforu i odlucis proc kroz raskrizje, i da se pozuris - kumplug, malo piknes gas da dignes okretaje istovremeno zasaltas u drugu, pustis kumplug i gassssssss...

kontas?

 

a pronalazim se napadnutim kad me neko uvjerava da je to beskorisno, nepotrebno bla bla... kad nije tocno. ne kazem da se moras tako vozit, ali da je bolje - jest.

Link to comment
Share on other sites

Gle slobodno se nademo jedan dan da probas, jedno je medugas kod nizeg saltanja gdje je potreban da se auto sav ne strese ali ovo sto rade ljudi u trkacem autu znaci heel toe tehnika je puno lakse zbog rasporeda pedala i gasa koji drukcije regaira, moj elektronski gas nece bas ni reagirat bog zna sto na tapkanje gasa i pri tome ima jako kratki hod i nisko je smjesten

Link to comment
Share on other sites

Gle slobodno se nademo jedan dan da probas, jedno je medugas kod nizeg saltanja gdje je potreban da se auto sav ne strese ali ovo sto rade ljudi u trkacem autu znaci heel toe tehnika je puno lakse zbog rasporeda pedala i gasa koji drukcije regaira, moj elektronski gas nece bas ni reagirat bog zna sto na tapkanje gasa i pri tome ima jako kratki hod i nisko je smjesten

naravno, slazem se da je lakse kad su pedale u ravnini, al to je sve stvar navike... jbg, malo više nakosi nogu :rofl::rofl:

al ja sam mislia da ce taj tvoj elektronski gas bolje reagirat nego moj na sajlu? :blink:

 

a to je sve stvar prakse, meni je sad nezamislivo španat se po zavojima bez koristenja heel-toe...

Edited by obie
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...