Jump to content

Medugas?


Recommended Posts

  • Replies 281
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

TT u istoj minuti...

 

Ali stvarno koji LOL na pitanje :rofl::rofl: Pa to sam ko klinjo jos radio, to nekak samo od sebe dode. Ili drzite auto na kuplungu u voznji pa lagano pustate kad ide u nizu :rofl:

 

Zasto bi bilo LOL pitanje?

 

Da li ti stvarno mislis da je to prijeko potrebna stvar u svakodnevnoj voznji?

 

Zasto neki profi vozaci voze bez toga? Evo ti gore primjer Alonsa, ne ja nisam nacitan o tim tehnikama, vozim se kako mi pase, nisam profic da moram radit sve sto se prikaze na youtube-u..

 

I da iskreno mislim da ja i ti vozimo isti auto na stazi da nebi bas nesto velik benefit imao iz toga heel toe

 

Iskreno ne mislim da je bespotrebno ali ako moze jedan profesionalan vozac bez toga mislim da mozemo i mi daily driveri..:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Tocno, malo sam pretjerao...

 

Heel toe na stranu, i kad samo usporavas i ides u nizu, recimo bez kocnice, ali ipak na malo visim okretajima, zar ti nije potpuno prirodno malo piknut gas tako da kad pustis kuplung ti okretaji vec budu negdje gdje bi pri toj brzini (v) bili u toj nizoj brzini. Ok ovo zvuci malo glupo, ali jasno je sto mislim, nadam se.

 

Drugim rijecima sto ti nije glupo kad usporavas, stavis u nizu, pustis kuplung i auto se na tren ukopa, zakoci, cukne? Meni je to totalno bezveze i zato mi je i sasvim prirodno uvijek piknut gas i tako izbjec to cukanje...

 

A da ne spominjem da s tim sto ti auto tako u tom trenu "cukne" ti na tren poremeti balans, sto u zavoju sigurno nije dobro :) Mislim nikad nije dobro, a pogotovo u zavoju

Link to comment
Share on other sites

Medjugas se koristio prije 30g na kamionima i autima ,traktorima koji nisu imali sinhrone, i to u principu samo kada si saltao iz vece u manju, jer je iz manje u vecu ipak islo malo lakse(opet je moglo s medjugasom)

Vozio sam u vojsci Dajca5500 125ks, i tu ti je ti trebalo....malo gasa da se izjednace okretaji i da lakse upadne....

 

.....a danas.....kaj ce ti to...samo zbog zvuka ako to nekome nekaj znaci

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

ovaj ce ti to znat bolje predocit vizualno nego ja verbalno...

 

 

 

 

Sad je ovo bolje il ne necu ulazit u raspravu, al opcenito to koristim kad se vozim jer mi je ugodnije saltanje u nizu, brze mogu maknut nogu sa kuplunga bez mutavog trzanja itd

Link to comment
Share on other sites

Ja sam to cudo silom nastrebao ko klinac, kad mi stari dao da vozim na parkingu. Vozio ono, prva, druga, treca do 40kmh, pa bi iz druge u prvu recimo saltao u zavojima pa bi auto bjesno zacuknuo pri usaltavanju.

 

Sad da recimo na SXu saltam nizu bez medjugasa u zavoju, zavrsio bi desetak metara dalje u livadi ili u nekom autu :)

Edited by Gogach
Link to comment
Share on other sites

Dakle buduci da su ove gluposti prevšile svaku mjeru na jednom autu forumu treba intervenirati.

 

1. Međugas se koristi prilikom mijenjaja u NIŽU brzinu - a NE u višu

 

2. Koristi se zato da bi okretaje motora i mijeanja u nižem stupnju prijenosa izjednačio prije nego se dogodi shift lock ili totalno destabiliziras auto prilikom kocenja

 

3. Spada u osnove naprednijih tehnika voznje

 

ovo i TOČKA

 

za svakodnevnu vožnju je apsolutno nepotrebno...a na špananju po zavojima dobro dođe...pogotovo po skliskom :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ja uvijek mijenjam sa međugasom a otkad imam S3 mijenjam sa heel & toe tehnikom ako je jače kočenje jer su pedale prikladne za to i vrlo lako se napravi ta kombinacija !

 

Koristi su čuvanje getribe, kuplunga, nosača motora, samog motora, sinkrona a i auto ne usporava prilikom izmjene brzine

 

naravno u višu se sa međugasom šalta samo šleper :)

Edited by Mario_S3
Link to comment
Share on other sites

ja to naučio odma nakon šta sam naučio vozit... i ne mogu zamislit vožnju bez usklađivanja okretaja pri šaltanju u nižu...

 

A da je nepotrebno u svakodnevnoj vožnji, i nije baš... kad šaltaš u nižu s usklađivanjem okretaja, vožnja je puno udobnija jer nema kočenja motorom... i naravno, potpis na sve ovo šta je Mario reko, čuvaš kuplung na taj način, nosače, getribu....

Link to comment
Share on other sites

ma što imaš čuvat, neće ti ta tehnika nešto previše spasiti ništa na motoru.. to je više dojam nego što ima veze sa stvarnošću...

 

ako siluješ auto, siluješ ga i točka... može se lijepo voziti i šaltati i bez toga...

 

e i da, tko mi je obrisao post s početka teme...

Link to comment
Share on other sites

Medjugas se koristio prije 30g na kamionima i autima ,traktorima koji nisu imali sinhrone, i to u principu samo kada si saltao iz vece u manju, jer je iz manje u vecu ipak islo malo lakse(opet je moglo s medjugasom)

Vozio sam u vojsci Dajca5500 125ks, i tu ti je ti trebalo....malo gasa da se izjednace okretaji i da lakse upadne....

 

.....a danas.....kaj ce ti to...samo zbog zvuka ako to nekome nekaj znaci

 

Ja uvijek mijenjam sa međugasom a otkad imam S3 mijenjam sa heel & toe tehnikom ako je jače kočenje jer su pedale prikladne za to i vrlo lako se napravi ta kombinacija !

 

Koristi su čuvanje getribe, kuplunga, nosača motora, samog motora, sinkrona a i auto ne usporava prilikom izmjene brzine

 

naravno u višu se sa međugasom šalta samo šleper :)

 

Nope u krivu si:no2:

Darko ti je dobro rekao,to se nekad koristilo kad su bile lošije getribe ili bez sinhrona,danas nema apsolutno nikakve potrebe za to,pogotovo u prometu.

Ovi filmići koji gledate to je stara škola vožnje,mlađi vozači to nemaju jer nema potrebe za tim a ovi stariji se ne mogu odviknuti toga.

Link to comment
Share on other sites

zato drugovi, da vas malo educiram :P dsg sam daje medjugas dok salta nizu :cheer: (u sport modu) i to je jebeno dobra i korisna stvar...na stazi :naughty:

 

ne vidim razloga to radit u iole normalnijoj gradskoj voznji...:doh:

 

a za neku ganjacinu, sigurno da koristi i na visu i na nizu, zbog odrzavanja rpm-a

Link to comment
Share on other sites

Koje veze ima kocenje lijevom s ovim :lol: (edit a sori krivo shvatio :) )

 

Nego za sve vas kojiima nisu jasne prednosti "medugasa" nek vas provoza netko tko to koristi... Pa cete vidjet kako saltanje u nizu moze proci totalno neprimjetno...:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

ovo dok citam mi se cini samo kako se bore svi u temi oko par tisucinka razlike na staze.... nemojte me jebat, vozite u prosijeku aute od 100 konja prosijecnom brzinom 60km\h po gradskim guzvama.... kakav heel toe, medjugas i gluposti... ak ne znas presaltat u nizu bez cukanja se ostavi voznje :)

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...