Jump to content

Kako detektirati što "vuče" struju?


Recommended Posts

Imam jedan problem sa pražnjenjem akumulatora na Astri.

Nešto očigledno "vuče" struju jer mi kroz 10-tak dana isprazni akumulator do razine da auto ne može zaverglati.

 

Kojim sistemom je najlakše naći uzročnika takvog problema?

 

Nisam siguran, ali nekako mi se čini da je to počelo od kad sam u svjetlu u pretincu za rukavice, prtljažniku i "kupe" svjetlu umjesto standardnih žarulja ugradio LED-ice.

Da li je uopće moguće da je to povezano?

 

Što je najčešći uzročnik takvog problema, da krenem od nečega...

Link to comment
Share on other sites

Ne vjerujem da je radio, unutra je Apline 9855 1DIN HU već nekoliko godina.

Da je vukao struju radio bi to i ranije...

 

Ok, spojim multimetar u seriju sa aku i vadim osigurače, prvo glavne u motornom prostoru pa one u kabini?

Kad vidim da je pala potrošnja našao sam određeni broj potrošača koji su na tom osiguraču i koji su "sumnjivi"?

Edited by 2fast
Link to comment
Share on other sites

Navodno da ova kupe svjetla znaju biti problematična...?

 

35lw3g1.jpg

 

Ima tu nešto "elektronike"... probat ću i njega eliminirati...

 

- - - Updated - - -

 

tako je

btw i ja imam 9855, trosi on dosta, makar meni je spojen direkt, bez kljuca da pali, a i ti stariji alpajni su poznati da pocnu sa vremenom trositi struju, tako da najbolje kreni od njega

 

Meni je spojen preko brave, ali uvijek postoji permanentni plus.

Link to comment
Share on other sites

btw: kako provjeriti da slučajno alternator nije uzrok problema?

Puni 14.2 - 14.4 V kad je auto upaljen, da li je to dovoljno da budem siguran da on nije problematičan i da su sve diode ispravne?

Je, dobar ti je. Netko ti je vec napisao, spoji ampermetar u seriju s akumulatorom kad je auto ugasen i vidi kolko struje vuce, ako vuce vise od 0.1-0.2A to ti je previše pa vadi jedan po jedan osigurac da vidis sta vuce struju.

A mozda ti je kabel od mase los pa cim malo padne napon nece vise upaliti.

 

Sent from my HUAWEI VNS-L31 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Odradio sam prvi dio dijagnostike, pa da vidim da li možemo doći do nekog zaključka:

 

- spojio sam ampermetar u seriju sa baterijom, skala je bila na 10A.

- ampermetar pokazuje da auto "vuče" 0,25A

- počeo sam sa vađenjem osigurača u kutiji u motornom prostoru.

 

- kada sam počeo vaditi osigurače dobi osam ova mjerenja (navesti ću samo osigurače kod kojih je došlo do pada mjerenja prilikom njihova vađenja)

 

1. kada izvadim osigurač koji se odnosi na permanentni (+) do ECU potrošnja padne na 0,17A

2. kada izvadim osigurač koji se odnosi na alarm, ECU, imobilizator, centralno zaključavanje, potrošnja padne na 0,07 A

3. kada izvadim osigurač koji se odnosi na bravu (ignition switch) potrošnja padne na 0,08 A

 

Uz to sam izvadio i dva releja, nisam siguran koji se odnosi točno na što jer po jednoj shemi ovaj koji utječe na potrošnju struje je relej pumpe goriva, a po drugoj relej ventilatora motora.

Uglavnom, kad izvadim jedan od njih, inače br. 3 po shemi potrošnja struje pada na 0,16 A.

Kada ga izvadim u kombinaciji sa osiguračima koji su povezani sa ECU (2. i 3. gore po redu sa liste) potrošnja struje pada na 0,00 A.

 

Nisam toliko stručan za struju, no moj zaključak je da je to na kraju ipak povezano sa ECU?

Odnosno da je on odgovoran za potrošnju struje i pražnjenje akumulatora?

Link to comment
Share on other sites

Ovaj drugi bi ja rekao da ti probleme radi. 0.25 A ti je dovoljno da za tjedan dana isprazni akumulator. Ovih 70 mA ce isprazniti za 30ak. Vjerojatno kad izvuces osugurac iz tocke 1 nešto na ovom iz tocke 2 isto ugasis. Trebao bi shemu vidjeti ds ti bolje odgovorim.

 

Sent from my HUAWEI VNS-L31 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ocigledno ti je strucno spojena struja :(

 

Moguće da je nešto fulano...

 

Da, mislim na detaljnju, treba vidjeti sta sve stalni plus za ECU napaja, moze uz to napajati alarm i tko zna sto sve.

 

Onda mi je u biti najbolje pogledati što sve ide preko tog osigurača od ovih "normalnih" potrošača i krenuti provjeravati da li neki od njih vuče struju?

Vratim ovaj osigurač natrag i krenem vaditi one male koji se nalaze u kabini.

Link to comment
Share on other sites

Po semi ovako ispada

f3 vuce 0.08A tu je gric zadnje sajbe i retrovizora, multifuction control modul

f2 vuce 0.18A tu je centralno zakljucavanje, napajanje za memoriju ecu kojeg nema

f6 vuce 0.17A napajanje za relej motornog prostora(injektori, lambde), relej pumpe goriva

 

mislim da ovo f3 mora ostati da ti rade stvari u autu.

f2 defitivno previse vuce, ali na to je dosta stvari spojeno(alarm, centralno i to)

f6 isto previse vuce i po opisu ispada da ide preko neke zavojnice od releja, treba istraziti gdje tocno

ecu nista ne vuce jer je spojen preko kontakt + i to je jedini izvor napajanja. Ne treba stalni plus kao stari ecu.

Link to comment
Share on other sites

Moguće da je nešto fulano...

 

 

 

Onda mi je u biti najbolje pogledati što sve ide preko tog osigurača od ovih "normalnih" potrošača i krenuti provjeravati da li neki od njih vuče struju?

Vratim ovaj osigurač natrag i krenem vaditi one male koji se nalaze u kabini.

Pa ja sam mislio da si te male i čupao :D po njima kreni pa vidi.

 

Po semi ovako ispada

f3 vuce 0.08A tu je gric zadnje sajbe i retrovizora, multifuction control modul

f2 vuce 0.18A tu je centralno zakljucavanje, napajanje za memoriju ecu kojeg nema

f6 vuce 0.17A napajanje za relej motornog prostora(injektori, lambde), relej pumpe goriva

 

mislim da ovo f3 mora ostati da ti rade stvari u autu.

f2 defitivno previse vuce, ali na to je dosta stvari spojeno(alarm, centralno i to)

f6 isto previse vuce i po opisu ispada da ide preko neke zavojnice od releja, treba istraziti gdje tocno

ecu nista ne vuce jer je spojen preko kontakt + i to je jedini izvor napajanja. Ne treba stalni plus kao stari ecu.

 

F2 vuce previse, treba tocno vidjeti sta vuce a f6 nebi smijeo vuci nista ako ide preko releja. Jeli moguce da nesto sto ide na f2 osigurac pali neki od releja koji se na f6 nalaze? Jel koji od releja klika kad se iscupa kad su osiguraci unutra?

 

 

 

Sent from my HUAWEI VNS-L31 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kako bolje provesti sunčano blagdansko prijepodne nego tražeći fantomske potrošače struje... :)

 

Uglavnom, spojio sam multimetar i krenuo ovaj puta od malih osigurača u kabini.

Potrošnja struje i dalje stabilna na 0,29A dok nisam izvadio osigurač br. 28.

 

2v0l76a.jpg

 

Radi se o osiguraču za unutarnje osvjetljenje od 7,5A.

Kada ga izvadim, potrošnja pada na 0,07A.

 

25gur29.jpg

 

E sad, ono čudno, izvadio sam i odspojio sve lampice unutarnjeg osvjetljenja, znači kupe svjetlo, svjetlo iz pretinca za rukavice, svjetlo prtljažnika...

no potrošnja i dalje ostaje 0,29A dok je taj osigurač unutra?

 

Ne kužim gdje je onda uzrok problema?

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...