Jump to content

Big Brake Kit - Golf 5 GTI


Recommended Posts

Bok svima,

 

treba mi savjet u vezi nadogradnje serijskih kočnica. Želim za početak nadograditi prednje kočnice u smislu 4-klipnih kliješta i nekih 330-340mm diskova (narezani i bušeni).

 

Imam neke ponude za čeljusti (Brembo) od Alfe i Porschea 986 no neznam kako to paše i sigurno nebi htio da mi na kočnicama piše Alfa Romeo (nemam ništa protih tih automobila - naprotiv...). Neki spominju Cayenne da paše...

 

Pretpostavljam da mi trebaju i adapteri i evetualno veći kočioni cilindar. Ukoliko kupim neke rabljene čeljusti, znate li nekog tko se bavi obnovom (pjeskarenje, čišćenje, bojanje itd...)? 

 

Imate li neki savjet u vezi čeljusti koje nabaviti a da bude frendly za novčanik :)?

 

Hvala,

pozdrav!

 

Link to comment
Share on other sites

Je, jedan klip. 
 
Pase brembo z18 (touareg, Cayenne, Q7 etc) na saraf sa odgovarajucim diskovima 345mm.
 
Mozes slozit low Budget ili iskesirat dobru svotu za dobre diskove plocice i lajtunge. 
 
Ovisi sta zelis.
 
350mm od ML-a
Pase bez greske uz prstene za diskove i pikse za sarafe

Poslano sa mog SM-J510FN koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ako bi nasao neke starije celjusti, kod koga  bi ih mogao reparirati?

Ima gospodin koji to radi u Šulekovoj 30, uzima par sto kuna ne sjecam se tocno. Imam ti ja dobre celjusti koje idu na 365mm diskove za 2500kn, celjusti su sa Audi A5 ili S5 nezz koji ima tolike diskove no meni nisu stale pod 18 zol. Za 200kn dodatno ti ubacim i ferodo plocice nove da ti drze bar na pocetku dok ne skupis lovu za neke ozbiljnije ili mozes odma ozbiljnije.
Par slikica
50490cc3ef89e00f3e6a157e6d346271.jpg
57d98a0a78544d88862339e08ec991ba.jpg
84f6501117155366f907c4a6e5047318.jpg
Link to comment
Share on other sites

Brembo 17Z, 6 klipova, idu pod 18" felge sa ML350 diskom od 330mm. Trebas prsten za smanjiti centralnu rupu u disku, meni su dosli u ebay kitu prstenovi i kupio disk lokalno.

 

Takav setup ja vozim i ubija u usporedbi sa serijskim kocnicama od S3/6R, a po kocionoj sili cak i nesto jace nego 18Z, jer imaju vecu povrsinu kocionih cilindara. 18Z je neznatno bolje prilagodjen serijskom master cilindru i dosta bolje izgledaju, predpostavljam i hladjenje bolje na vecem disku.

 

Baci oko na killerbreaks (google) za sve moguce kombinacije.

Link to comment
Share on other sites

A pod malo koju onda, jer je sa 18kama na knap, tvornicka felga bbs rockingham na G5 recimo 7,5x18 et51 treba cca 12mm ili 14mm distancer... 

Onda postaje knap sto se tice gume i blatobrana... 

Brembo z18/z17 su dosta siroka klijesta.

Link to comment
Share on other sites

Kak svi ti big brake setupi funkcioniraju sa serijskim glavnim kočionim? Jer ono, povećaš površinu klipova za duplo, a površina kočionog ostane ista - što se ne sjebe osjetljivost i dubina papučice?

 

Mislim ak je cilj imat disk koji fino popuni felgu, jasno mi je, ali ak je cilj dobro kočenje jel ovo gore ima smisla?

Link to comment
Share on other sites

na gro autiju sam stavio veće bremze (klipovi, tj. površine) i na svima je radilo bez greške, i kod drugih, nitko nikad nije imao problema, naravno da se promijeni pod nogom osjećaj, ali bi rekao kod svih na bolje,

 

jedino su bili "problemi" kad se stavilo smeće od diskova i pločica

Link to comment
Share on other sites

Ja pričam o empirijskom testiranju. Naslušaš sam se dosta toga o kočionim cilindrima kako ih treba upgrade-ati pa eto u pravilu ih nitko ne upgrade-a pa sve skupa radi bolje...

 

IMO ak ti kočnice mogu zacvikat na 100+ km/h, mislim da se ne moraš bojati i razmišljati dalje o silama kočenja

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Kak svi ti big brake setupi funkcioniraju sa serijskim glavnim kočionim? Jer ono, povećaš površinu klipova za duplo, a površina kočionog ostane ista - što se ne sjebe osjetljivost i dubina papučice?

 

Mislim ak je cilj imat disk koji fino popuni felgu, jasno mi je, ali ak je cilj dobro kočenje jel ovo gore ima smisla?

 

Ja sam imao Wilwood 4 klipa i 312 mm tako nešto upgrade naspram 1 klipa i stock diska 276mm na Switu Sport. Generalno je kočilo bolje od OEM ali pedala je bila čudna "mutava", tu se odmah vidila razlika, imao sam osjećaj da nikad nisam mogao iskorisiti potencijal kocncie jer se ABS aktivirao prerano.

 

 

Sent from my MI 6 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, ED30DSG said:

@YellowBellow idu li te pod 17 felgu? Trebalo bi...  

Za kocionu silu... (znam da je povrsina klipova veca)  nekako mi nema smisla da Z18 ima manju silu... Onda bi po tome Cayenne turbo imao 'slabije' kocnice od onog standardnog?

 

17Z su 1mm vise izbacene horizontalno (prema licu felge), ali su nize vertikalno i koriste manji disk. Ako ce nesto stati po 18" to je 17Z - da pod neke modele stane 18Z, vjerovatno, ali ja ne bi riskirao.

 

Imas na Brembo webu CAD model obiju kocinca, 1:1, isprintas, zaljepis na karton i izrezes po rubu, ubacis u felgu i vidis jel stane u obe dimenzije - najbolji savjet koji moze pratiti sto se tice fita.

 

Sto se tice kocione sile, te su razlike neznatne, ionako ne kocis maksimalnom silom nikada, bitniji je osjecaj. Mislim da se moze reci da izmedju 17Z i 18Z za prosjecnog vozaca nece biti razlike u nicemu, ja sam vozio oba i ne mogu reci razliku, niti se primjeti da je serijski master cylindar nedostatan - iako nisam vozio pod opterecenjem, tu se razlike lakse primjete. Mislim da je pametnije vrijeme, novac i energiju potrositi na ulje i plocice, nego trazeci razlike izmedju ta dva kita.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, squizl said:

Koja bi onda logika bila da R32 ili S3 imaju veći glavni kočioni od GTI-a ili najobičnijeg 1.4? Negdje sigurno mora biti neka kvaka jer da OEM može negdje uštedjeti, sigurno i bi.


Bez pravih podataka o povrsinama klipova i kocionoj sili tesko je usporedjivati. Ovaj 1 cilindar na 6R kocnicama je na pogled znacajno veci od pojedinacnih cilindara na 17Z, kociona sila je mozda i usporediva, ali se ne hlade niti moduliraju tako dobro kao vece kocnice. Ovdje je najrelevatniji empirijski podatak koji su i drugi rekli, a to je da koci odlicno i osjecaj je dobar sa serijskim 6R cilindrom.

Edited by YellowBellow
Link to comment
Share on other sites

klip na r32/6r je 57mm, povrsina je onda PI x r² = cca 2550mm²/ po klipu

 

Na Z18 su klipovi 30/34/38mm, 

Kad se povrsina ta tri klipica izracuna ispada cca 2750mm²

 

Znaci povrsina po klijestima je neznatno veca i zato to dobro radi

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To ima smisla. Al da staviš 17z na GTIa, vjerojatno bi imao hod papučice od pol metra.

 

Mislim ne znam, ja samo teoretiziram i gledam kak dobit najviše za najmanje para, a u tom kontekstu mi se čini da je na GTIu bolje ići na Boxster prednje čeljusti sa dobrim uljem i pločicama. S druge strane u tom slučaju ostaje standardni rotor pa nemaš prednost većeg toplinskog kapaciteta pravog BBK seta.

 

Ovo kaj IgoRR veli za empirijsko testiranje je meni dosta nezahvalno za procjenu jer u pravilu kad ljudi iskeširaju hrpu para na nekaj, nađu sebi u glavi načina da si to opravdaju - pa onda auti na gewindama koji su zakucani u pod obavezno imaju bolji handling, načipani auti manje troše, powerflex skine vrijeme po krugu za 5 sekundi i sl.

 

@IgoRR , ste testirali te setove na stazi ikad?

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...