Jump to content

Dva akumulatora u autu - punjenje?


Recommended Posts

Koliko ja znam (nisam elektricar) o struji , logicno je da bi se ovaj od 60Ah trebao prije napuniti nego ovaj od 100Ah ...
To mislim pod uvijetom da su spojeni za razlicite namjene. Ako su spojeni u seriju onda se duplira napon i imas 24V (kapacitet ostaje isti) , dok ti u paraleli daju 12V i 160Ah . 

 

Posto je u autu ,vjv.su 12V paralelno spojeni i cine 160Ah .... ali pricekaj da se javi netko tko se razumije ?

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, IvanL said:

 

Sta se dogadja kada je jedan vise napunjen od drugoga, a auto se ne koristi?

 

Ako je mala razlika, nista. Ako je velika razlika, puniji puni drugog.

 

Problem je kada su u seriji. Onda ce se na akumulatoru s manjim kapacitetom pojaviti vec napon i bit ce problema. Ako je olovni, "kipit" ce(elektroliza), ako je litji ce se zapalit.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, fire said:

 

Ako je mala razlika, nista. Ako je velika razlika, puniji puni drugog.

 

Problem je kada su u seriji. Onda ce se na akumulatoru s manjim kapacitetom pojaviti vec napon i bit ce problema. Ako je olovni, "kipit" ce(elektroliza), ako je litji ce se zapalit.

 

 

Pa kako mos rec da se mogu stavit dva razlicita paralelno, a i sam si svjestan da ce sa vremenom jedan drugog s*ebat ?

11 hours ago, detroit said:

Pokusavao sam izguglati al neće. 

 

Imam dva akumulatora u autu, 12v, jedan je 100ah drugi 60ah, dali ima to neke veze prilikom punjenja? Ili oba trebaju biti istog kapaciteta? 

 

Je li to stock setup ili si sam stavlja dva umisto jednog? 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, IvanL said:

 

Pa kako mos rec da se mogu stavit dva razlicita paralelno, a i sam si svjestan da ce sa vremenom jedan drugog s*ebat ?

Je li to stock setup ili si sam stavlja dva umisto jednog? 

 

Nece nista biti ako su spojeni paraleno jer ce im napon uvijek biti isti. Nema razlike napona pa nece ni puniti jedan drugog. Cak i da se pojavi razlika napona, nece se nista desiti ako jedan puni drugoga jer je napon manji nego sa alternatora pa ce ga puniti manjom strujomi nece nista sjebati. Problem ce nastati tek kada jedan od njih rikne, onda ce vjerojatno sjebati i drugog. Dok sve radi, nema problema. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, IvanL said:

 

Pa kako mos rec da se mogu stavit dva razlicita paralelno, a i sam si svjestan da ce sa vremenom jedan drugog s*ebat ?

 

 

Nece se dogoditi nista u paraleli. U seriji ce biti problema ako su razliciti kapaciteti.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, fire said:

 

Nece se dogoditi nista u paraleli. U seriji ce biti problema ako su razliciti kapaciteti.

 

 

 

Znaci kad jedan ode ili mu se smanji kapacitet, nece se nista dogodit? Koja je onda poanta dva akumulatora ako imas rizik kao s jednim?

 

Druga stvar, kod sustava sa aux baterijom, vecinom su razlicitih tipova (jedna startna druga servisna npr), i spojene su na odvojene potrosace (npr on na hiluxu moze imat jednu za struju motora i ostalo, a drugu za jaca trosila poput vinca). Cistim paralelnim spojem nema nacina da odvoji te strujne krugove. Sa cyrix (i slicnim) relejem sustavi su odvojeni a pune se sa istog izvora, i to tocno kada im treba.

 

 

6 hours ago, detroit said:

 

Stock, toyota hilux 1995

Vidi kako su spojene, ako su cisti paralelni spoj bez neke kontrole, preporuka je da budu iste, ali nece se nista posebno dogodit ako nisu. To je moje misljenje, moze me netko slobodno ispravit. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...