Jump to content

Masa felgi i utjecaj na ubrzanje


Recommended Posts

aj mi reci kako je svejedno jel pogonska osovina ili ona koja se kotura ? Pa nije isto koturat kotač silom auta koji se kreće i pokretat auto sa tim kotačem ! Da to sve nema veze onda nebi trkaći auti i formula imali felge od magnezija ili čega već ... ja znam po RCu da kad sam stavio bio klošareve ultraleggere da je auto išao 2 dužine bolje na 400 m a ista dimenzija guma je bila, znači samo lakše felge

 

Posto je ovo offtopic, molio bi moderatora da premjesti ovo u drugu temu.

Znaci energija koju ima kotac se sastoji od kineticke

http://en.wikipedia.org/wiki/Kinetic_energy

+ od rotacione(isto ju neki zovu kineticka)

http://en.wikipedia.org/wiki/Rotational_energy

Znaci ukupna energija koja se pohrani je

E=(m*v^2+I*omega^2)/2

m=masa

v=brzina u m/s

I=moment inercije

omega=kruzna brzina u rad/sekunda

r=polumjer kotaca

 

Da si malo olaksano jenadzbe omega se moze izraziti kao omega=v/r

http://en.wikipedia.org/wiki/Angular_velocity

 

Za pocetak treba uzeti najgori slucaj(za trgovce najbolji) koji je potpuno nerealan. Znaci da je sva masa na rubu kotaca(tj da u sredini je suplje, prazno).

Onda I=m*r^2

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_moments_of_inertia (znaci suplji valjak)

 

Kada se to gore uvrsti dobije se ovo:

E=(m*v^2+m*r^2*(v/r)^2)/2

Znaci r^2 i r^2 se mogu pokratiti i dobije se E=(m*v^2+m*v^2)/2

Znaci pola energije je zbog brzine, pola zbog vrtnje ili drugim rijecima

1kg na kotacu isto utjece kao 2kg u gepeku(ali ovo je potpuno nerealan slucaj jer kotac nije suplji valjak)

 

Gumeni dio kotaca bi se jos mogao aproksimirati kao suplji valjak, a felga kao dio mase u supljem valjku na r1 od sredista + stap duljne r1(znaci to su spojnice od sredista felge do dijela di je guma). Znaci ukupni moment inercije je zbor ova tri.

Znaci r1<r tj r1=r-visina gumenastog dijela felge

I sada dok taj realniji slucaj uvrstis u jednazbe vidis kolko su zapravo trgovci u krivu(racunaj da energija u vrtnji pada s kvadartom varijable r1) sto se tice utjecaja felga.

 

Drugo ja ne kazem da je lose skinuti masu felge, samo kazem da nije takav utjecaj kakav se prica(formula 1 primjer, oni su sretni ako skinu 100g).

 

Trece ovo za pogonske osovine mi nije jasno. Koja se tu vrsta energije javlja u onim kotacima koji su pogonski?

Ako dobro kuzim oces reci da auto kada vozi 100km/h i ima sve cetri iste gume i FWD je, da je u prednjim gumam(gumeni dio+felga) pohranjeno vise energije negu u zadnjima?

 

Sorry na offtopicu, ali malo da posjetim ljude na osnovno skolsku fiziku

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 113
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

tak će se premjestit u novu temu pa da dodam komentar, tj. moj primjer..

 

14 kila felga i 19 kila felga (s gumom naravno )...razlika u ubrzanju je oko sekundu do 100 , i par dužina na 402...dakle ogroomna...razlika u promjerima je , ali nešto sitno , tipa 1% ..nemre samo taj 1% tolko utjecat..

 

a po ovome 1,1 bi bilo da mi auto te 4 teže felge osjeti ko 22 kile u autu ? ..a sumnjam da s pol tanka benge auto izgubi sekundu do 100 i par dužina na 402 :)

Link to comment
Share on other sites

ne nego 14" eskimo s3 stare 6 godina protiv 18" fulde exelero nove novcate (tad) ..

 

EDIT: a o razlici u međuubrzanju recimo 100-180 ..nemjerljivo LOL ..auto umre ovak na 18"..

Edited by Veki
Link to comment
Share on other sites

Sigurno je to zbog mase felgi :) . Isto proklizavas na njima kada isto kreces? Ili s novim gumama mores s vecim okretajima krenuti?

Meni npr s 195/50 r15 je do 100km/h(po gps) je oko 0.7-0.8s razlika prema 185/60 r14. Iz dva razloga. Prvi(najveci utjecaj) je sto na 185/60 r14 gumama moram saltati u trecu brzinu da bi dosao do 100km/h(dodem do 99.5km/h u drugoj). I tu ode dosta vremena. A drugi je sto je veca guma nesto bolje lovi jer je nova i kvalitetnija.

Link to comment
Share on other sites

ma s 14" je uža guma , i puno manje gripa ima..al se navrtava brzo kolko god da šlajdra...na 18" hvata brzo al to sve duugo traje..a velim ti , samo međuubrzanje je osjetno lošije , tu nemreš "utjecat" gumom baš

Link to comment
Share on other sites

Sva ta fizika i proračunavanje stoji ali u praksi to baš i ne funkcionira ! Meni je RC recimo iz međuubrzanja ubijao sa 195/55 15 a sa 205/40 17 je išao osjetno slabije, razlika u opsegu je nikakva ali u težini je bila 4kg ! Sa 205/40 17 je nabirao do 230 puuuno duže nego sa 195/55 15

 

Dajte u OT prebacite ovo sa masom felgi :)

Edited by Mario_S3
Link to comment
Share on other sites

Ja govorim o utjecaju mase felge na istim gumama(gumeni dio).

Ako uzmem 215/60 W gumu na najlaksim aluminijskim felgama ona ce biti teza od 175/50 T na celicnim felgama. I indeks brzine utjece na masu gume.

Link to comment
Share on other sites

Sorry na offtopicu, ali malo da posjetim ljude na osnovno skolsku fiziku

 

svaka čast na objašnjenju, iako k-ca ne kuzim kaj si napisao i bas si razmisljam, ako je to sve fizika iz osnovne škole, gdje sam ja to provodio dane? :huh:

 

ne nego 14" eskimo s3 stare 6 godina protiv 18" fulde exelero nove novcate (tad) ..

 

 

kaj bi tek bilo da nisi probavao na zimskim 14" :naughty:

Link to comment
Share on other sites

 

Trece ovo za pogonske osovine mi nije jasno. Koja se tu vrsta energije javlja u onim kotacima koji su pogonski?

Ako dobro kuzim oces reci da auto kada vozi 100km/h i ima sve cetri iste gume i FWD je, da je u prednjim gumam(gumeni dio+felga) pohranjeno vise energije negu u zadnjima?

 

Sorry na offtopicu, ali malo da posjetim ljude na osnovno skolsku fiziku

 

pa pogledaj to malo s druge strane. jel tebi lakse trcat sa 5 kila na leđima ili ti je lakse sa po 2.5 kg na svakoj nozi.

 

tako ti je ista stvar i sa pogonskom osovinom, lakse je motoru zavrtit kotac ako je laksi.

Link to comment
Share on other sites

 

 

kaj bi tek bilo da nisi probavao na zimskim 14" :naughty:

 

znam kaj bi bilo..probao i na 15" ljetnim..ne baš predobre gume al ok..ista stvar ko 14" samo manje šlajdranja u 1. ..neusporedivo s 18 težim

 

 

2 fire

 

14" guma 6,5 kila

felga 7,5 kila

 

18" guma 8 kila

felga 11 kila

Link to comment
Share on other sites

Trece ovo za pogonske osovine mi nije jasno. Koja se tu vrsta energije javlja u onim kotacima koji su pogonski?

Ako dobro kuzim oces reci da auto kada vozi 100km/h i ima sve cetri iste gume i FWD je, da je u prednjim gumam(gumeni dio+felga) pohranjeno vise energije negu u zadnjima?

fiziku

 

ne kuzim ovo ?

 

jedina razlika u pohranjenoj enegriji pogonskih i nepogonskih kotaca je sto se pogonski kotaci uvijek malo brze vrte , odnsono uvijek pomalo klize ,( to su one spike kad se na motociklu pri 300km/h pojede zadnja guma u 10 minuta ili bugatti veyron ubije gume pri max brzini za 12 min , ) znaci pri voznji od 200kmh pogonski kotaci se vrte 210 kmh. i ta razlika u brzini vrtnje je razlika u kinetickoj energiji , neznam kaj bi drugo bilo.

Link to comment
Share on other sites

Daj nemojte bit smijesni s ovim pogonska osovina ili ne. Pa obje se moraju zavrtit, isti kurac :doh:

 

EDIT: nije ovo prvi put da cujem ove bisere. Jos kad ekipa dode na race pa stavi na pogonske neke lagane male felge, a iza ostavi neke teske velike da se vidi tko je baja jer kao te iza nemaju veze... Pa nisu pogonske :rofl::rofl::doh:

Edited by Outlaw
Link to comment
Share on other sites

pitanje je dal proizvodjaci guma rade isti model guma razlicitih dimenzija u istoj smjesi. , a kamoli 2 razlicite gume od 2 razlicita proizvodjaca , to je neusporedivo ovom metodom palac puta oko. ima ljudi koji se bave testiranjem guma i njihovih karakteristika , al to je doslovno znanstvena fantastika i to je jako jako ( ono proizvodnja kompozita je goli kurac prema tome) skupo.

 

ima u onoj knjizi od carolla smitha mislim da je tune to win , usporedba kako 100 grama tereta utjece na performanse automobila na brzini sasije, kotaca , pogona i motora zakljucak je da je 100g na motoru 15 puta veci ucinak nego na sasiji , potrazite si tu knjigu , zgodna je onak ko uvodno stivo, bas ima poglavlje o ovoja vasoj diskusiji .

 

jer nije bitna samo inercija u smijeru vrtnje nego i kao ovjesene mase (vertikalni pomak) , jednostavno opruge i amortizeri lakše prisiljavaju laksi kotac da bude tamo gdje bi trebao biti.

Link to comment
Share on other sites

Daj nemojte bit smijesni s ovim pogonska osovina ili ne. Pa obje se moraju zavrtit, isti kurac :doh:

 

EDIT: nije ovo prvi put da cujem ove bisere. Jos kad ekipa dode na race pa stavi na pogonske neke lagane male felge, a iza ostavi neke teske velike da se vidi tko je baja jer kao te iza nemaju veze... Pa nisu pogonske :rofl::rofl::doh:

 

lebde....-:lol:-

 

Mozda je osjecaj drugaciji...

Link to comment
Share on other sites

EDIT: nije ovo prvi put da cujem ove bisere. Jos kad ekipa dode na race pa stavi na pogonske neke lagane male felge, a iza ostavi neke teske velike da se vidi tko je baja jer kao te iza nemaju veze... Pa nisu pogonske :rofl::rofl::doh:

 

ili na prednjem pogonu naprijed tanjurici a iza valjci da auto lijepo izgleda kad ih peeetchke gledaju , a to sto auto ore kroz zavoj il sto nemre zakocit ih nije briga:huh:

Link to comment
Share on other sites

ne kuzim ovo ?

 

jedina razlika u pohranjenoj enegriji pogonskih i nepogonskih kotaca je sto se pogonski kotaci uvijek malo brze vrte , odnsono uvijek pomalo klize ,( to su one spike kad se na motociklu pri 300km/h pojede zadnja guma u 10 minuta ili bugatti veyron ubije gume pri max brzini za 12 min , ) znaci pri voznji od 200kmh pogonski kotaci se vrte 210 kmh. i ta razlika u brzini vrtnje je razlika u kinetickoj energiji , neznam kaj bi drugo bilo.

 

Nije cijela diskusija premjestena. Od tud to nastalo.

http://www.myhraweb.com/showpost.php?p=135473&postcount=272

http://www.myhraweb.com/showpost.php?p=135477&postcount=273

Link to comment
Share on other sites

EDIT: nije ovo prvi put da cujem ove bisere. Jos kad ekipa dode na race pa stavi na pogonske neke lagane male felge, a iza ostavi neke teske velike da se vidi tko je baja jer kao te iza nemaju veze... Pa nisu pogonske :rofl::rofl::doh:

 

Najveći biser si sada ti izvalio... ono što se samo okreće iza na osovini je daleko nebitnije od onoga što motor mora svojom snagom okretati a to je kotač na pogonskoj osovini...razlike su mizerne, gotovo neprimjetne, ja sam iza ostavljao često 17 jer mi se nije dalo nosit 4 gume i felge a radio sam identična vremena kao kad sam sve zamijenio i stavio 15. Napumpaš zadnju gumu na 3 bara i vozi osim ak ti nije 0.05 sec bitno za pobjedu

 

BTW vidim da tu ima teoretičara za popizdit a niko još ništa nije isprobao u praksi...ccc

 

Naravno da nije isto jel iza 285 guma ili 195 al takvih slučajeva nema u stvarnom životu, samo u teoriji

Edited by Mario_S3
Link to comment
Share on other sites

Najveći biser si sada ti izvalio... ono što se samo okreće iza na osovini je daleko nebitnije od onoga što motor mora svojom snagom okretati a to je kotač na pogonskoj osovini...razlike su mizerne, gotovo neprimjetne, ja sam iza ostavljao često 17 jer mi se nije dalo nosit 4 gume i felge a radio sam identična vremena kao kad sam sve zamijenio i stavio 15. Napumpaš zadnju gumu na 3 bara i vozi osim ak ti nije 0.05 sec bitno za pobjedu

 

BTW vidim da tu ima teoretičara za popizdit a niko još ništa nije isprobao u praksi...ccc

 

Pumpanje na stranu

 

:lol::lol::lol::rofl::rofl:

 

A motor znaci ne okrece (indirektno) i zadnje kotace, oni se nekom visom silom okrecu. Mozda da se iza zakaci neka kamp prikolica isto nema veze, motor gura samo prednje katace :lol:

Link to comment
Share on other sites

Najveći biser si sada ti izvalio... ono što se samo okreće iza na osovini je daleko nebitnije od onoga što motor mora svojom snagom okretati a to je kotač na pogonskoj osovini...razlike su mizerne, gotovo neprimjetne, ja sam iza ostavljao često 17 jer mi se nije dalo nosit 4 gume i felge a radio sam identična vremena kao kad sam sve zamijenio i stavio 15.

 

Ovo govori o utjecaju mase guma+felgi na ubrzanje, vidis da niti sam nemoze primjetiti razliku jer je jako mala i tesko mjerljiva.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...