Jump to content

Masa felgi i utjecaj na ubrzanje


Recommended Posts

Preuska guma će brže biti u problemima sa pregrijavanjem. Trenje ne ovisi o širini gume.

 

 

slazem se,,u teoriji, tj. u idealnim uvjetima di je povrsina kotaca koji se kotrlja i podloge idealno ravna.

 

uzmi si za primjer samo da se trenje stvara i pri odvajanju gume od asfalta jer dolazi do "zapinjanja" materijala gume od asfalt jer povrsine nisu idealno ravne.

iz toga mozes zaljuciti da ce se guma sirine 315 teze odvojiti od gume sirine 135.

 

u idealnim uvjetima sve te teorije drze vodu ali u praksi bas i ne ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 113
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

Dakle svi vi tu koji se razbacujete formulama želite dokazati da širina gume nema veze sa trenjem, što znači da jedna Corvetta Z06 može krenut isto na 195 gumi i na 315 gumi koje ima jer joj 315 guma po vama ne pomaže da ostvari bolje trenje i time prenese snagu na podlogu nego služi da se manje troši ?? što znači da po vašim formulama ta ista Corvetta Z06 svu svoju snagu može prenijet na površinu koju stvara 195 guma sa podlogom i da joj u principu 315 ne treba nego je tu samo da se manje troši ? Pa vi svi zajedno nemate 2 grama mozga u glavi

Edited by Mario_S3
Link to comment
Share on other sites

ma ove gore formule kaj je netko napisao su osnovne formule pa onda to dosta odstupa.... da se da proracunati teziste felge te svaki komadicak felge, kolika je energija onda bi se moglo doci do puno tocnijih podataka koji nebi u tolikoj mjeri odstupali od prakse.

Ipak, felga je slozeno tijelo koje nije valjak pa da je jednostavno, i onda ako se uzmu jos razliciti profili guma, tu se radi i o razlicitim uvijanjima gume, sjedanjima itd...

 

Ja nisam bas proucavao te felge lakse i teze ali imam 15 cola koje su teske 8-9kg i auto mi je ubilo u odnosu na celicne jako osjetno buduci da se radi samo o 100ks.

Tako da tezina felge moze dosta utjecati, to bi se moglo isprobati i na biciklu...napuniti gumu s vodom ;)

Link to comment
Share on other sites

Tu govorimo naravno o istom tipu gume, dakle ne govorimo od 195 ultra slick a 315 obična guma nego o 2 normalne gume gdje se sa ciljem boljeg prijenosa snage na podlogu treba koristiti trikom koji se zove šira guma tj. bolje trenje sa podlogom. Znači pritisak auta na podlogu je isti, auto je isti, imamo problem da auto ne može krenut jer ne može prenijet snagu na podlogu a ne smijemo stavljat slick gume nego obične. Inženjer u tvornici će stavit širu gumu jer će ona omogućiti bolje trenje i samim time auto će moći prenijeti više momenta na podlogu, vi internet inženjeri ćete vjerojatno biti sami u svoje nebuloze uvjereni te ćete znanstvenom metodom dokazivati da šira guma neće pomoć u prijenosu snage na podlogu. Zapravo u takvoj situaciji se nećete naći jer ko bi takve pametnjakoviće uopće zaposlio.

 

Stavite na Z06 Savu 185 pa javite kak će krenut Corvetta s tim ... čizs

Edited by Mario_S3
Link to comment
Share on other sites

Tu govorimo naravno o istom tipu gume, dakle ne govorimo od 195 ultra slick a 315 obična guma nego o 2 normalne gume gdje se sa ciljem boljeg prijenosa snage na podlogu treba koristiti trikom koji se zove šira guma tj. bolje trenje sa podlogom. Znači pritisak auta na podlogu je isti, auto je isti, imamo problem da auto ne može krenut jer ne može prenijet snagu na podlogu a ne smijemo stavljat slick gume nego obične. Inženjer u tvornici će stavit širu gumu jer će ona omogućiti bolje trenje i samim time auto će moći prenijeti više momenta na podlogu, vi inženjeri ćete vjerojatno biti sami u svoje nebuloze uvjereni te ćete znanstvenom metodom dokazivati da šira guma neće pomoć u prijenosu snage na podlogu

 

Stavite na Z06 Savu 185 pa javite kak će krenut Corvetta s tim ... čizs

 

polako :)

Link to comment
Share on other sites

Tu govorimo naravno o istom tipu gume, dakle ne govorimo od 195 ultra slick a 315 obična guma nego o 2 normalne gume gdje se sa ciljem boljeg prijenosa snage na podlogu treba koristiti trikom koji se zove šira guma tj. bolje trenje sa podlogom. Znači pritisak auta na podlogu je isti, auto je isti, imamo problem da auto ne može krenut jer ne može prenijet snagu na podlogu a ne smijemo stavljat slick gume nego obične. Inženjer u tvornici će stavit širu gumu jer će ona omogućiti bolje trenje i samim time auto će moći prenijeti više momenta na podlogu, vi internet inženjeri ćete vjerojatno biti sami u svoje nebuloze uvjereni te ćete znanstvenom metodom dokazivati da šira guma neće pomoć u prijenosu snage na podlogu. Zapravo u takvoj situaciji se nećete naći jer ko bi takve pametnjakoviće uopće zaposlio.

 

Stavite na Z06 Savu 185 pa javite kak će krenut Corvetta s tim ... čizs

 

 

Evo par meni logičnih objašnjenja iz "onog" teksta zašto se stavljaju šire gume:

 

Wider tires, assuming all other factors are equal, commonly have stiffer side-walls and experience less roll. This gives better cornering performance.

 

Apsolutno razumljivo.

 

Drag racers can therefore increase the probability or likelihood of making contact with the road by using a wider tire.

 

Također mi ima logike i apsolutno je razumljivo.

 

Složio bih se s Markom, koji je, više nego očito, daleko kompetentniji i stručniji u toj tematici :notworthy:- kada imaš "užu" gumu, a ista sila/masa tlači tu gumu, onda ti je više sile na toj "užoj"/manjoj površini nego što je to slučaj kod šire gume, tj. veće površine koju tlači ista masa kao i u prijašnjem slučaju - npr, kod šire gume manja sila je pritišće na asfalt, dok je kod uže veća sila ili je barem raspored sile idealniji jer mora manju površinu tlačit.

 

Međutim, s povećanjem širine gume povećava se vjerojatnost da će auto ostvariti bolji kontakt s površinom pošto asfalt na cesti nije savršeno ravan - i time dolazim do zaključka da je bolje imati širu gumu na autu sa više snage, jer je veća šansa da će imati bolji grip i bolje će imati držanje.

 

P.S. Moja isprika ako sam nešto krivo rekao, slobodno me ispravite, jer i mene zanima koliko utječe masa felgi na ubrzanje pošto razmišljam uzeti felge koje su u 17" 6,67kg dok su stock 11kg.

 

TNX :notworthy:

Link to comment
Share on other sites

Sve matematike su tu suvišne...auto jednostavno ide puno bolje sa užim gumama i manjim(lakšim) felgama....jedan primjer je klošarov 330ci koji je sa 255/30/19 išao cca 4 dužine slabije do 200 km/h nego sa 225/45/17,a primjera ima još tisuće

Link to comment
Share on other sites

ljudi moji....vi mijesate kruske i ananas....

 

koeficijent trebnja, sila trenja i kontatni pritisak nisu isto.....

 

da su u kod proracuna takvih stvari ukljuceni, jesu.....al ih nemozete izgeneralizirati na metodu prst oko kopito......:thumbsup::blink::jelen:

Link to comment
Share on other sites

Sve matematike su tu suvišne...auto jednostavno ide puno bolje sa užim gumama i manjim(lakšim) felgama....jedan primjer je klošarov 330ci koji je sa 255/30/19 išao cca 4 dužine slabije do 200 km/h nego sa 225/45/17,a primjera ima još tisuće

 

I je imao velikih problema s trakcijom s 225gumom naspram 255 gume?

 

BTW nije isto trenje kod ubrzavanja(grip) i trenje kotrljanja(otpor koji stvara kotac pri kotrljanju i cilj ovoga je da bude cim manji)

Link to comment
Share on other sites

Kako se "neki" ovdje smatraju prozvanima, ajmo redom razbijati vaše mitove:

mit br.1: "Šira guma ima veću dodirnu površinu"

 

O čemu zapravo ovisi dodirna površina gume, da li je to širina ili profil? Žao mi je što vas moram razočarati ali jednostavno nijedno od navedenog!! Dodirna površina ovisi direktno o težini na kotaču i pritisku u gumi (proporcionalno sa pritiskom u gumi).

 

Ono što se promjenom širine gume i profila mijenja je samo OBLIK dodirne površine. Tako će šira guma imati oblik površine koji ima dulju stranicu u širinu auta, a kraću u duljinu, odnosno kod užih guma će situacija, naravno, biti obrnuta.

 

Naravno, ovo vrijedi za većinu normalnih cestovnih guma, a ne vrijedi za specijalne sa izuzetno čvrstim bočnicama poput "run flat" guma.

 

 

Mit br. 2 "veća površina = više gripa"... (kasnije :))

Link to comment
Share on other sites

A npr ako pogledas slikove(potpune bez i jedne ripne) u dimenziji 195 i obicne gume u dimenziji 195. Slikovi sigurno imaju vise mesa(jer nemaju ripana(zraka)), ali ce se potrositi nekoliko puta prije nego obicna 195 guma. A i drzat ce cestu bolje.

Znaci razlika je u smijesi gume i namijene. Cesto sam znao citati da npr er300 u dimenziji 195 i 225 ima razlicitu smijesu, da je ova 225 meksa i bolje drzi. I to je vjerovatno istina.

Link to comment
Share on other sites

@fire - jel se onda iz mita br.1 tj. tvog pobijanja istog, moze zakljucit da je pri istoj tezini i pritisku ISTA DODIRNA POVRSINA kada koristimo gumu 205 sirine i npr 285 sirine? Samo pitam, to mi je nekako neshvatljivo..

I naravno da se osjeti razlika u tezinama kotaca/ felgi u odnosu na performanse, kad na ML stavim zimske gume, serijske 255 i 16cola auto ide osjetno bolje u ubrzanju nego kad je na ljetnim 285 i 18 cola ;) nisam mjerio razliku u tezini al je velika, znam jer ih osobno utovaram svake godine 2put u auto i iz auto kad idem mjenjat, ziher 2kg po kotacu a i to sam malo rekao meni se cini...eto samo tolko od mene

Link to comment
Share on other sites

širina gume nema u idealnim uvjetima nikakve veze sa dodirnom povrsinom.

 

 

Ako imamo gumu 195, ona ima dodirnu povrsinu 195 x recimo 40, ako tu gumu prosirimo na 225, ona ce i dalje imat dodirnu povrsinu 225 x 34.6, odnosno 7800mm2. Sila trenja direktno ovisi o faktorima trenja koji ovise o povrsini predmeta koji se tare i o masi tijela. Da bi povecali silu trenja, moramo ili povecat gaznu povrsinu (ne povecanjem sirine gume, nego promijenom tlaka u gumama, ili primjenom gume koja nema sare i samim time vecu dodirnu povrsinu) ili povecat masu vozila.

 

Jedino logicno objasnjenje za poboljsanje performansi kod sire gume u smislu manje mi slajdra je to da je povrsina koja je pot opterecenjem sira, pa samim time su krace uzduzne stranice i manje vremena su pod opterecenjem i time daju bolje performanse.

 

Ja znam iz osobnog iskustva da mi je auto na 13icama puno brzi u medu ubrzanjima, dok je na 15icama bolji iz nule.

Link to comment
Share on other sites

S manjim gumama su obicno bolja meduubrzanja jer se dobi isti efekt kao da se skratila getriba. A i sat laze vise.

 

a zašto bi se dobio taj efekt ?

 

ak uspoređujemo velike i male gume istog promjera ? ..znači isto će se vrtit

Link to comment
Share on other sites

a kako je za zavoje? bolje veca felga ili manje? to je isto "mit" da je s vecom bolje...ili je tocno?

 

Extremno pojednostavljeno sa strane fizike sa vecom je uvijek bolje :)

 

Malo detaljnije je pak da treba velicinu gume uskladiti sa tezinom auta i geometrijom ovjesa za koju velicinu kotaca je napravljen dotican.

 

Ako pretjeras samo ces zaje*** stvari :D

Link to comment
Share on other sites

Extremno pojednostavljeno sa strane fizike sa vecom je uvijek bolje :)

 

Malo detaljnije je pak da treba velicinu gume uskladiti sa tezinom auta i geometrijom ovjesa za koju velicinu kotaca je napravljen dotican.

 

Ako pretjeras samo ces zaje*** stvari :D

 

pa kaj nije još pojednostavljeno da će s većom felgom imat tanju gumu s tvrđom bočnicom koja se neće tolko uvijat?

Link to comment
Share on other sites

ono što se samo okreće iza na osovini je daleko nebitnije od onoga što motor mora svojom snagom okretati a to je kotač na pogonskoj osovini...razlike su mizerne, gotovo neprimjetne, ja sam iza ostavljao često 17 jer mi se nije dalo nosit 4 gume i felge a radio sam identična vremena kao kad sam sve zamijenio i stavio 15. Napumpaš zadnju gumu na 3 bara i vozi osim ak ti nije 0.05 sec bitno za pobjedu

 

 

I ja isto doživio. Sigurno je razlog tome, što se pogonske gume vrte brže nego nepogonske...

 

Da ali kako stvari stoje kad stavis vece i teze kocnice??? u odnosu sa seriskim

 

Ako su diskovi veći i teži pušiti ćeš na ubrzanju... Zato je glupo pretjerivati sa kočnicama ako ne voziš brdo svaki dan...

 

pa očito isto ko i teže felge..pošto imaš teži disk a vrtit

 

Upravo.

 

Isto se da iz ovoga zakljuciti da je bitnije skidati masu na gumenom dijelu gume nego na felgi(tamo je utjecaj mase vise jer je masa vise udaljena od sredista).

Inace ako na gumi skinete 5mm gaznog sloja smanjili ste masu gume za oko 1.5kg(svaku)(ova je racunica za 205/40 r15).

 

Je, ali pazi ovo, manja felga iako je lakša recimo 3kg, i centar mase je bliže centru, nego kod recimo 3 cola veće felge + teža felga. A kod obje je polumjer gume isti... Vjerovatno tu leži velika razlika u performansama auta na 3 cola manjoj felgi nego na stylerskim blink-blink felgama... :)

 

@fire - jel se onda iz mita br.1 tj. tvog pobijanja istog, moze zakljucit da je pri istoj tezini i pritisku ISTA DODIRNA POVRSINA kada koristimo gumu 205 sirine i npr 285 sirine? Samo pitam, to mi je nekako neshvatljivo..

I naravno da se osjeti razlika u tezinama kotaca/ felgi u odnosu na performanse, kad na ML stavim zimske gume, serijske 255 i 16cola auto ide osjetno bolje u ubrzanju nego kad je na ljetnim 285 i 18 cola ;) nisam mjerio razliku u tezini al je velika, znam jer ih osobno utovaram svake godine 2put u auto i iz auto kad idem mjenjat, ziher 2kg po kotacu a i to sam malo rekao meni se cini...eto samo tolko od mene

 

Imaš isti auto, iste mase, istog pritiska na podlogu po kotaču... Razlika u dodirnoj površini se malo može povećati u korist šire gume ako ima mekšu smjesu... Ali gotovo će površina biti ista na 255 i 285. Ono što ćeš izgubiti sa 285 jest međuubrzanje, krajnja brzina, potrošnja, itd... Naravno, ne treba pretjerivati u tim razlikama, jer ima puno faktora u igri...

 

 

a zašto bi se dobio taj efekt ?

 

ak uspoređujemo velike i male gume istog promjera ? ..znači isto će se vrtit

 

Možda zato što će mesnatija (balonka) se više "raspuziti" po cesti i time smanjiti stvarni polumjer kotača... Ali to je opet zanemarivo, osim ako ne napumpaš dobro gume. Jer guma što se brže voziš, tlak raste i balonka će se više izravnati...

 

Ja sam vozio 195/45-R16 na superleggera, 6.5kg felga. Isti motor, ista težina karoserije, ista getriba. Auto je razvaljivao 4-tu i fino punio 5-tu brzinu...

 

Isti motor kod Vekija, ista getriba, slična masa auta, na 18''. Polumjer je možda mrvicu veći, ali je felga teža puno... Njemu motor umre čim ubaci u četvrtu... :doh:

Edited by mr_G
Link to comment
Share on other sites

Znaci po teroiji uzmimo ovako

 

Serijska guma je 235/40/18 i ja stavim 255/40/18, naravno ovdje druga guma ima visu bocnu stranicu gume..

 

I sad ispada da je gazna povrsina identicna na obadvije dimenzije? Govorim na principu da je guma istog proizvodaca? Mislim barem svi ovdje tako govore..

Link to comment
Share on other sites

pa kaj nije još pojednostavljeno da će s većom felgom imat tanju gumu s tvrđom bočnicom koja se neće tolko uvijat?

 

Pricamo iskljucivo o velicini i sirni gume .. ne sada o razlicitim svojstvima guma ;)

A i "uvijanje" gume ne utjece toliko na drzanje ceste ... samo na osjecaj u voznji i na volanu :)

 

 

Usput uzmi pravu slick gumu, 60/65 bocnog profila pa da vidis koliko je to prokleto tvrdo po pitanju i tako "debele" bocnice :D

Link to comment
Share on other sites

Znaci po teroiji uzmimo ovako

I sad ispada da je gazna povrsina identicna na obadvije dimenzije? Govorim na principu da je guma istog proizvodaca? Mislim barem svi ovdje tako govore..

 

Da da i da :D .. ako se prica o Istom autu te dvije razlicite dimenzije.

 

Citajte, citajte :D .. Internet je cudo, majke mi :naughty:

 

http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg2.html

 

contactpatch1.gif

Link to comment
Share on other sites

Znaci po teroiji uzmimo ovako

 

Serijska guma je 235/40/18 i ja stavim 255/40/18, naravno ovdje druga guma ima visu bocnu stranicu gume..

 

I sad ispada da je gazna povrsina identicna na obadvije dimenzije? Govorim na principu da je guma istog proizvodaca? Mislim barem svi ovdje tako govore..

 

Upravo to. Osim ako autu nekim čudom ne dodaš recimo 200-300kg mase autu... Onda će ti biti veća površina...

 

BTW, sa 255/40-R18 ćeš puno spušiti jer će ti i brzine biti duže pa ćeš imati još lošije ubrzanje i međuubrzanje...

 

Jednostavno ne kužim zašto bi netko išao staviti na 1300kg težak auto i 235 gumu, a kamoli 255! :rofl::doh:

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...