Jump to content

Masa felgi i utjecaj na ubrzanje


Recommended Posts

Ovo govori o utjecaju mase guma+felgi na ubrzanje, vidis da niti sam nemoze primjetiti razliku jer je jako mala i tesko mjerljiva.

 

Pa naravno da ne mogu primjetiti bitnu razliku (ako je iza 15 il 17) kad se ZADNJI KOTAČI KOTURAJU NA FWD AUTU kojeg pokreće sila motora i prednih kotača !!!

Edited by Mario_S3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 113
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

to ti ne znam al i tu je isto bitna razlika jer na 17 guma na rubu više..al opet stavio sam bio za probu klošareve superleggere i auto je išao 2 dužine bolje na 400m, isti promjer, iste gume, samo je razlika u težini felge

 

POTPIS,,,

Kad se kupuje prava felga i ako želiš nešto postić to je pravi odabir superleggere ,,Kupiš pravu stvar i uživaš...i još bolje osjetiš grip i ubrzanje ;)

Link to comment
Share on other sites

Da ali kako stvari stoje kad stavis vece i teze kocnice??? u odnosu sa seriskim

 

bar kolko sam ja skuzio fire-a ,

 

covjek hoce reci da stavis najlakse felge na svijetu skinuo si max 20 kila s auta , i to na autu od 1300 kila je nis , isprazni pol tanka imas veci dobitak ,

sam sto s felge 1 kg jer skoro 2 kg na masama brzine sasije.

 

 

kocnice(celjusti) su mase na brzini sasije.

diskovi su na brzini kotaca

pa si racunaj

 

 

eee al ak si skinuo vec masu s felgi ti ne trebaju tak jake kocnice :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Da ali kako stvari stoje kad stavis vece i teze kocnice??? u odnosu sa seriskim

 

Kocnice su Thick-walled cylindrical (Iz ti treba)

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_moments_of_inertia

Uzmes podatke i izracunas si tocne podatke.

Utjecaj kocnica je gotovo zanemariv sto se tice roatcione energije prema kinetickoj, jer promjer diska kocnica je dosta manji od promjera kotaca(a energija ovisi o kvadratu tih promjera).

 

Mario_S3: daj mi probaj objasniti u cemu je caka s tim pogonskim osovinama(npr daj ime sile ili linkove na wikipediju ili svojim rijecima opisi sto se dogada)

 

Marko: tocno to ocu reci, samo 1kg-2kg omjer je u neralnom slucaju. U realnom slucaju taj omjer ide prema 1kg-1.1kg. Disk ima istu kutnu brzinu kao kotac, ali ima manji moment inercije(znacajno manji) zbog manje promjera i smijestaja mase prema sredini kotaca.

Edited by fire
Link to comment
Share on other sites

2 fire> Ne moram ja ništa tebi fizikalno objašnjavat, nisi mi profesor na faksu, ja sve što govorim znam iz prakse i to mogu praksom dokazati

 

Da se na svoj vlastiti račun malo šalim, ti si ko ferovci koji završe računarstvo i TKI a ne znaju spojit 2 kompa u mrežu ili instalirati windowse

Edited by Mario_S3
Link to comment
Share on other sites

 

Marko: tocno to ocu reci, samo 1kg-2kg omjer je u neralnom slucaju. U realnom slucaju taj omjer ide prema 1kg-1.1kg. Disk ima istu kutnu brzinu kao kotac, ali ima manji moment inercije(znacajno manji) zbog manje promjera i smijestaja mase prema sredini kotaca.

 

ma znam al pusti djecu nek se vesele,

ko da si dosao u vrtic i svim klincima reko da ne postoji djed mraz.

Link to comment
Share on other sites

Samo sam te zamilio. Ako objasnis mozda uvidim gresku ovako necu uvjedti gresku sigurno.

 

Isto se da iz ovoga zakljuciti da je bitnije skidati masu na gumenom dijelu gume nego na felgi(tamo je utjecaj mase vise jer je masa vise udaljena od sredista).

Inace ako na gumi skinete 5mm gaznog sloja smanjili ste masu gume za oko 1.5kg(svaku)(ova je racunica za 205/40 r15).

Link to comment
Share on other sites

odnos zimske / ljetne je 195 / 205 , promjer kotača isti, ukupna masa 4 kg manja u korist zimskih guma... uzmemo li u obzir da zimske gume imaju veće trenje od ljetnih, širina dođe na isto .. i auto je išao ooosjetno bolje na zimskima 15 nego na ljetnima 17 a da napomenem imao je 230nm okretnog, dakle nije neki slabić bio

Link to comment
Share on other sites

EDIT: nije ovo prvi put da cujem ove bisere. Jos kad ekipa dode na race pa stavi na pogonske neke lagane male felge, a iza ostavi neke teske velike da se vidi tko je baja jer kao te iza nemaju veze... Pa nisu pogonske :rofl::rofl::doh:

 

NE budi smjesan, nisu toliko glupi ljudi (bar koje ja znam, ali vidim da ih ima po forumu, kao primjera Mario) :D

To se stavlja radi manjeg promjera kotaca .. kao da si malo skratis brzine getribe :P

Edited by meshin
Link to comment
Share on other sites

odnos zimske / ljetne je 195 / 205 , promjer kotača isti, ukupna masa 4 kg manja u korist zimskih guma... uzmemo li u obzir da zimske gume imaju veće trenje od ljetnih, širina dođe na isto .. i auto je išao ooosjetno bolje na zimskima 15 nego na ljetnima 17 a da napomenem imao je 230nm okretnog, dakle nije neki slabić bio

Kakve veze ima širina gume sa trenjem?

Link to comment
Share on other sites

sto je guma sira veca je povrsina prijanjanja za podlogu i samim time trenje je vece

 

Jos jedan mit, trenje ne ovisi o povrsini. Kod preuskih guma se moze dogoditi da se guma pocne trgati, a kod presirokih da jednostavno pritisak nije dovoljan da pocisti prasinu s ceste i opet problemi.

Evo kako to objasne pismeniji ljudi od mene.

http://www.physlink.com/Education/AskExperts/ae200.cfm?CFID=16486402&CFTOKEN=81075440

Link to comment
Share on other sites

Jos jedan mit, trenje ne ovisi o povrsini. Kod preuskih guma se moze dogoditi da se guma pocne trgati, a kod presirokih da jednostavno pritisak nije dovoljan da pocisti prasinu s ceste i opet problemi.

Evo kako to objasne pismeniji ljudi od mene.

http://www.physlink.com/Education/AskExperts/ae200.cfm?CFID=16486402&CFTOKEN=81075440

 

 

po ovim objasnjenjima sira guma se stavlja samo zato da duze traje a ne zato sto pruza bolja vozna svojstva :doh:

 

mozda u teoriji ali u paksi no way ;)

Link to comment
Share on other sites

Jos jedan mit, trenje ne ovisi o povrsini. Kod preuskih guma se moze dogoditi da se guma pocne trgati, a kod presirokih da jednostavno pritisak nije dovoljan da pocisti prasinu s ceste i opet problemi.

Evo kako to objasne pismeniji ljudi od mene.

http://www.physlink.com/Education/AskExperts/ae200.cfm?CFID=16486402&CFTOKEN=81075440

 

Kako trenje ne ovisi o povrsini, ovisi o materijalima povrsina...

 

jedno je kad vuces drvenu kocku po drvetu, a drugo gumu po asfaltu...

Link to comment
Share on other sites

koeficjent trenja je faktor koji uzima u obzir povrsinu , i sve ostale faktore.

 

koeficjent trenja je objasnjenje na nivou osnovnoskolske fizike.

 

bilokakav ozbiljnjiji posao gdje je trenje u pitanju, omjer normalne i sile trenja se opisuje grafovima. tako je isto s gumama , to jest imate graf za svako stanje ubrzanje( kocenje-akceleracija) , bocno drzanje i sve moguce kombinacije toga,

za sve uvjete u kojima se guma moze naci (tlak, temperatura, vertikalno opterecenje, svi kutevi geometrije ovjesa)

 

tak da uzalud vam trud sviraci , diskusije tipa uza/sira guma , vise/manje trenja je na nivou osnovnoskolske fizike

Link to comment
Share on other sites

trenje ovisi o gumi tj vrsti gume...a ako se uzme u obzir da je guma slick, znaci da nema sara i onda guma koja je sira ima vecu dodirnu povrsinu sa podlogom i time je i vece trenje isto kao sto ima i vecu dodirnu povrsinu sa zrakom pa je i time povecano trenje odnosno otpor zraka je veci.

 

Oni auti kaj u pustinji obaraju rekorde imaju bicikl gume

 

I da, ona sugava specijalka ide bolje nego moj mtb

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...