Jump to content

Blow off - puštanje tlaka


Recommended Posts

  • Replies 118
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

BTW, nitko nije rekao da će taj špic tlaka zaustaviti turbinu, jer turbina ima inerciju prilikom vrtnje zbog svoje mase i određeno vrijeme će biti perpetuum mobile (na tih 0.5-1s)...

 

No ono što se događa a naš O sveznajući zna ali neće reći je da će te povratne špice momenta šetati osovinu turbine lijevo desno i time napraviti brže deranje aksijalnih ležajeva odnosno karikica, i turbina će brže prodimiti.. I o tome se radi... Ne o tu sad neznam nekom surđanju koje će otkinuti pero kompresora, ili stall da turbina u milisekundi stane na nulu...

 

Nisu ekstremi, nego tiha voda koja brže brege dere... A sad ti O sveznajući naš, malo nas izvrijeđaj da se ti nama bolje osjećaš.. ;)

 

Đi, ako nema naglih promjena u brzini vrtnje turbine onda nema niti "šetanja" osovine turbine..

Link to comment
Share on other sites

Ma sve 5.. :)

 

A da taj zvuk "vjeverica" možda ne dolazi od vibriranja samog BOV-a (kad već nema veze sa stall-om turbine)?

 

Naravno. Kombinacija "vibriranja" klipa BOVa i mini surđa na turbinu... Zbroj je taj zvvuk vjeverice, koji mi se događao i na većim tlakovima cca 0.5bar kad je opruga bila više zategnuta...

 

Znači kad bih pustio gas na trenutak bi BOV počeo lupati uz zvuk vjeverica i onda Wuuuuuš....

 

Kad sam skroz otpustio oprugu to se smanjilo no i dalje ostalo dok nisam odrezao 2 kruga sa opruge..

 

Sad uvijek čujem onaj lijepi wuuš i na najmanjem tlaku, jedini nedostatak je što je klipić otvoren u wakuumu na leru... Čim se apsolutni tlak popne preko neznam 60kpa, klipić se zatvara... I na turiranje imaš zvuk udaranja klipića (koji se zatvori čim pipneš gas)... :lol: :drink:

Edited by mr_G
Link to comment
Share on other sites

Naravno. Kombinacija "vibriranja" klipa BOVa i mini surđa na turbinu... Zbroj je taj zvvuk vjeverice, koji mi se događao i na većim tlakovima cca 0.5bar kad je opruga bila više zategnuta...

 

Znači kad bih pustio gas na trenutak bi BOV počeo lupati uz zvuk vjeverica i onda Wuuuuuš....

 

Kad sam skroz otpustio oprugu to se smanjilo no i dalje ostalo dok nisam odrezao 2 kruga sa opruge..

 

Sad uvijek čujem onaj lijepi wuuš i na najmanjem tlaku, jedini nedostatak je što je klipić otvoren u wakuumu na leru... Čim se apsolutni tlak popne preko neznam 60kpa, klipić se zatvara... I na turiranje imaš zvuk udaranja klipića (koji se zatvori čim pipneš gas)... :lol: :drink:

 

Otpuštanjem opruge snižavao si prirodnu frekvenciju BOV-a, pa je logično da ju u nekm trenutku više nisi čuo. Ali time si ujedno i napravio veći turbo lag prilkom primanja gasa nakon kaj si prešaltao u višu brzinu jer ti je tlak između turbine i klapne pao na nulu (tj. na atmo).

Link to comment
Share on other sites

IMA ako se cuju vjeverice, malo po malo i dobije sve vise lufta

 

Kužim ja Alfa o čemu ti pričaš, ali bilo bi zanimljivo vidjeti baš log brzine vrtnje same turbine prilkom šaltanja kad je BOV namješten na tih 0.5 bara. Ako nema naglog pada brzine onda nema ni oštećenja ležajeva turbine..

 

Jer što više razmišljam o tome nekako mi se čini da se pravi stall turbine ne bi naš niti čuo od tog "kloparanja" BOV-a.

 

Teško je govoriti o pojedinačnim slučajevima kao tad kod tebe ili ovo sad kaj fire spominje kod sebe bez da se zapravo mjeri sama brzina turbine. Sve ostalo je ipak guesswork..

Link to comment
Share on other sites

Znači ako ne čujem vjeverice pod haubom onda mi auto ne surgea ? A baš su mi fora te vjeverice :D. Pun k složenih auta onda surgea jer sam o čuo na dosta brdskih automobila. Moj ne surgea znači, ja ne čujem vjeverice, samo psst kad pustim gas.

 

Osobno mislim da se to čuje samo titranje opruge tj. klipa od BOV-a tj. da se sam stall turbine praktički i ne čuje. Pogotovo ne u tak dobro izoliranom autu kao što je tvoj. Ako ne čuješ sam spool turbine (ili ga jako slabo čuješ) mislim da nema šanse da čuješ stall..

Link to comment
Share on other sites

ja ne znam kakve droge vi jedete al ja nikakve vjeverice pod haubom nemam..... :lol:

nego mene zanima jedna stvar. danas smo stelali moj BOV, i nastelali smo ga tako da:

1. dok je na leru BOV je zatvoren, dodavanjem laganog gasa na leru i pustanjem istog - BOV je i dalje zatvoren.

2. dok je motor pod opterecenjem, odnosno vozi se - BOV je zatvoren, pustanjem gasa BOV otvara

 

ili smo ga drugacije trebali stelat?

Link to comment
Share on other sites

:lol:Sedam stranica teorije o BOV-u i surge-u.:lol:

Neka mi samo neko objasni kako dodje do aksijalnog lufta na turbini (kako je neko rekao nutra - van :D), i to zato sto imas tlak punjenja 1,5 bara i "vjevericu" pod haubom zbog BOV koji "nije dobro podesen".:drink:

A "vjeverica",.....ona je, parcijalno ispustanje tlaka koje ima funkciju da ne ispusti sav tlak iz tlacnog dijela i (iz poznatih razloga:rofl:), vec savlada oprugu na zeljenom tlaku.

 

Jos jedno pitanje.

Kad stavis najslabiju oprugu na BOV (kako neki preporucaju), sta se desava na konstantnoj brzini ( recimo autoput 180 - 200 km/h) u pdtlaku (vrijedi za aute sa puno snage)?

Link to comment
Share on other sites

Jos jedno pitanje.

Kad stavis najslabiju oprugu na BOV (kako neki preporucaju), sta se desava na konstantnoj brzini ( recimo autoput 180 - 200 km/h) u pdtlaku (vrijedi za aute sa puno snage)?

 

Kako to misliš "pri konstantnoj brzini u podtlaku"?

 

I zakaj misliš da brzina gibanja ima utjecaj na funkcioniranje BOV-a kad on šljaka isključivo na promjenu tlaka na mjestu gdje je ugrađen (obično negdje ispred klapne)?

Link to comment
Share on other sites

Miki

 

kakvo parcijalno ispustanje tlaka? Nisi u pravu, ali neda mi se svadjat i pametovat. (naravno, vjeverica nema veze sa bw-om, vec sa zrakom i tlakom koji se odbio od klapne i hoce van a nemre, a turbina se vrti).

 

A sto se tice otvorenog bw-a prilikom cruisinga, nije nikaj strasno ako nemas MAF.

 

Ako imas, onda si sjebo :D

Link to comment
Share on other sites

Ako ti BOV ne pušta onda ti ne treba.

 

BOV se neće otvarati na manjem tlaku pa će ti turbo surge-at kod puštanja gasa.

 

sto je momci moji totalno krivo.

 

blow off NE BI SMIO pustati ispod 0.5b pritiska turba.

 

eto, da se nesto naucite..

 

da vas ne kvotam sad sve koji ste napisali da se nece/nebi trebao otvarat...

debeli je stavio link, evo i ja cu

dakle OTAVARA se itekako i to BEZ tlaka

 

 

edit

evo jos jedan bolji link

jel ventil stoji full zatvoren u leru? da! i na najmanju promjenu tlaka se otvori!

 

 

Edited by Josey
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...