Jump to content

Xenon žarulja vs obična žarulja


koja više grije far  

54 members have voted

  1. 1. koja više grije far

    • Xenon žarulja
      9
    • Obična žarulja
      42
    • Nemam pojma
      3


Recommended Posts

a već vidim i zašto si pitao....

 

ja sam frendu promjenio već 2 takva fara jer mu je sjenilo "izgorilo" samo mi nije jasno zašto pošto xenon manje grije

 

vjerojatno bi sa običnom još prije otišlo... :D

 

 

 

A dali kelvini utjeću na toplinu ili samo watti??? (u to se baš ne razumijem... fizika mi nije išla baš najbolje :lol: )

Link to comment
Share on other sites

e sad budi pametan... :cool: šta češ stavit....... :D:D vijek trajanja na xenon je cca 2god :rofl:

 

ja sam 2006 stavio rabljeni xenon od toyote 4300K... i do dan danas je radio... prodao sam ga sa farovima... :D

A kod mene svijetla uvijek rade bez obzira na zakon... preko 100tkm sam napravio sa autom u tih 4 godine... zadnjih godinu dana se nisam uopće vozio sa njom jedno 10000km sam samo napravio...

Link to comment
Share on other sites

pa logicki je da xenoni manje griju 55w vs 35w

nisam nikad isprobavao mjeriti temp svjetla, ali halogenu kad upalis nakon 5-10 sec vise je ne mozes drzati u rukama, dok sa xenonom to nije slucaj

xenoni unistavaju farove vjerovatno jer imaju neko stetno zracenje za sjenila

 

btw ako se sjetim izmjerim sutra, imam na poslu bravo sa halogenima vs moj sa xenonima

Edited by the-rider
Link to comment
Share on other sites

Hmmmmm...

 

 

•While halogen bulbs does not have the lifespan or light intensity of xenon versions, they are still much more common, and it is easier and less expensive to replace halogen bulbs. There is also some controversy as to how much better the xenon bulb's light is, if at all, and different bulbs will have different effects. While halogen burns hot, around 3,200 degrees Kelvin, xenon bulbs tend to burn even hotter, up to 12,000 degrees Kelvin, and can pose more of a heat risk.

Link to comment
Share on other sites

Hmmmmm...

 

 

•While halogen bulbs does not have the lifespan or light intensity of xenon versions, they are still much more common, and it is easier and less expensive to replace halogen bulbs. There is also some controversy as to how much better the xenon bulb's light is, if at all, and different bulbs will have different effects. While halogen burns hot, around 3,200 degrees Kelvin, xenon bulbs tend to burn even hotter, up to 12,000 degrees Kelvin, and can pose more of a heat risk.

 

da, znam, svakakvih gluposti možeš naći na internetu :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

vjerojatno bi sa običnom još prije otišlo... :D

 

 

 

A dali kelvini utjeću na toplinu ili samo watti??? (u to se baš ne razumijem... fizika mi nije išla baš najbolje :lol: )

 

Temperatura svjetlosti se izražava u Kelvinima. Ne radi se o svjetlini, već o nijansi, što nam govori o toplini ili hladnoći svjetlosti. Što je viša temperatura boje u Kelvinima to nam se svjetlost čini hladnijom. Što je temperatura viša to je zastupljenija plava komponenta u spektru, a sve je manje zastupljena crvena komponenta.

 

Prirodna sunčeva svjetlost je u rasponu od 3500K (u zoru) do 5300K (u podne).

Link to comment
Share on other sites

I xenon i obicna zarulja podjednako griju u halogenom faru...ali probajte staviti ruku ispred fara koji ima lecu(xenon), i ispred fara(xenon) koji nema lecu pa cete brzo primjetiti razliku.Zbog toga ako xenon u aftermarkt farove onda 4300k...osim sto se puno bolje vidi nego npr.8000k nece vam ljudi psovati sve po spisku ako vam se u susret voze.Jos ako ima lecu i 8000k kak-tak, ali ako je bez lece i jos tuce visoko ugrozava se i sebe i ostale

Link to comment
Share on other sites

Nemojte wate povezivati direktno sa proizvedenom kolicinom topline...

 

Klasicna zarulja nekih par postotaka te energije pretvori u svjetlosnu energiju, dok ostatak ode na toplinu. Ne znam koliki je taj omjer kod ksenona, ali sigurno nije isti.

 

Mogu se usporediti dve zarulje istog tipa - ona sa vecom snagom ce imati jacu svjetlost i vise ce se grijati, ali dvije razlicite tehnologije se ne mogu tako usporedjivati dok se ne zna omjer iskoristivosti kod oba tipa.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...