Jump to content

Strojna obrada - tko ovo može?


Recommended Posts

  • Replies 74
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

rupe il ove cilindricne utore?

 

rupe strojno dosta tesko mozda rucno biaxom jer mi izgledaju nepravilno na slici , cilindricne utore s T glodalom tog promjera.

 

Mislim da doslovno moras hodocastit od strojne do strojne i pokazat ljudima sto zelis.

Link to comment
Share on other sites

Ako su samo rupe u pitanju, bijaks iz peveca i 2 dana posla... Ako nisu i ove cilindrične kosine u pitanju...

 

Pridružujem se Mikiju na pitanju... :D

 

Iako sad kad bolje pogledam, aluminij, tanka stjenka koju treba probiti.. Onaj rotirajući bijaks sa šmirgl papirima i dobiješ to cilindrično i rupu... 3 sata posla.. :D

 

BTW, taj procjep služi za lakše pljuskanje ulja između cilindara jer jer jedan klip je gore, drugi dolje, a ulje povrat iz bolcni.. Nagađam... Ajde baš me zanima...

Ili je tu i tako tanka stjenkica koja prilikom rastezanja bloka na temperaturi i tako voli popucati (naprezanja ležajeva radilice) pa onda bolje odrezati da ne puca blok dalje... Al lupetam... :D

 

I krasan je aluminijski blok... Lajkam! ;)

Edited by mr_G
Link to comment
Share on other sites

Ili je tu i tako tanka stjenkica koja prilikom rastezanja bloka na temperaturi i tako voli popucati (naprezanja ležajeva radilice) pa onda bolje odrezati da ne puca blok dalje... Al lupetam... :D

 

 

Aha - blok na tom mjestu voli pucati pa su probušili rupu da još lakše pukne ali da ne puca dalje, jel? Drago mi je da si opet u vrhunskoj formi! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Aha - blok na tom mjestu voli pucati pa su probušili rupu da još lakše pukne ali da ne puca dalje, jel? Drago mi je da si opet u vrhunskoj formi! :lol:

 

I ti lupetaš... :rofl: Šta ne? Uzmi u obzir da radilica radi vibracije i savija se kako koji cilindar radi ekspanziju.. Naravno to nije okom vidljivo savijanje, ali ga blok itekako osjeti.. Sad uzmi da se radilica savija gore dolje i radi vlačno ili tlačno naprezanje na taj stanjeni dio...

 

Ako zbog vlačnog naprezanja se pojavi pukotina u tom stanjenom dijelu, ona će se zbog tipičnosti metala proširiti i na onaj debeli dio i samo je pitanje trenutka kad ćeš rastavljati taj blok...

 

Ako pak napraviš rupu, onda će onaj debeli dio oko glavnog ležaja dok se radilica uvija sam amortizirati te vibracije bez ikakvog pucanja... Lupetam, ali sam možda na pravom putu... :P

 

A može biti i ono što sam rekao pljuskanje ulja, kako kaže Miki ventilacija među cilindrima...

Link to comment
Share on other sites

I ti lupetaš... :rofl: Šta ne? Uzmi u obzir da radilica radi vibracije i savija se kako koji cilindar radi ekspanziju.. Naravno to nije okom vidljivo savijanje, ali ga blok itekako osjeti.. Sad uzmi da se radilica savija gore dolje i radi vlačno ili tlačno naprezanje na taj stanjeni dio...

 

Ako zbog vlačnog naprezanja se pojavi pukotina u tom stanjenom dijelu, ona će se zbog tipičnosti metala proširiti i na onaj debeli dio i samo je pitanje trenutka kad ćeš rastavljati taj blok...

 

Ako pak napraviš rupu, onda će onaj debeli dio oko glavnog ležaja dok se radilica uvija sam amortizirati te vibracije bez ikakvog pucanja... Lupetam, ali sam možda na pravom putu... :P

 

A može biti i ono što sam rekao pljuskanje ulja, kako kaže Miki ventilacija među cilindrima...

 

O Bože - ali pretpostavljam da sam sam to tražio, jelda? :doh:

 

Radilica na dio materijala iznad rupe radi samo tlačno naprezanje, na taj dio vlačno ne ide nikako. Aluminij je lagan i mekan pa nikako nemre puknuti od vibracija radilice, jedino od mehaničkih naprezanja.

 

Znači još jednom: u tlačno opterećenom materijalu si par cm ispod izbušio rupu da bi "kontrolirano pucalo", jel? :rofl:

 

Đi, nema tu pravog puta - samo lupetanje.. :lol:

 

Edit: ono kaj si rekao s preljevanjem ulja mi ima smisla

Edited by Kova
Link to comment
Share on other sites

A na tom originalu su te rupe dio ljeva ili su naknadnom obradom napravljene?

Na starijim blokovima poput mog u originalu izgleda ovako:

before.jpg

 

Negdje od 2000 godine pa nadalje blokovi dolaze tvornički ovako:

after.jpg

 

rupe il ove cilindricne utore?

 

rupe strojno dosta tesko mozda rucno biaxom jer mi izgledaju nepravilno na slici , cilindricne utore s T glodalom tog promjera.

 

Mislim da doslovno moras hodocastit od strojne do strojne i pokazat ljudima sto zelis.

Trebam samo rupe :).

 

Ako nije tajna, ..cemu te rupe sluze?

"There's more to it than this, but when one piston is moving down, it is pressurizing the air below the piston as it depressurizes the air above it, or draws in fresh charge from the intake, depending on what part of the stroke. That pressurization reduces power output, since the force pushing the piston is equal to the area* pressure on the top minus the area*pressure on the bottom of the piston.

 

I'm sure it also improves crankcase ventilation as well."

 

to na glodalici ide bez ikakvog problema

 

javi se BRANE-tu na forumu, moze to to 100% rijesiti

Fala sused, budem mu posalo PM :).

Link to comment
Share on other sites

 

"There's more to it than this, but when one piston is moving down, it is pressurizing the air below the piston as it depressurizes the air above it, or draws in fresh charge from the intake, depending on what part of the stroke. That pressurization reduces power output, since the force pushing the piston is equal to the area* pressure on the top minus the area*pressure on the bottom of the piston.

 

I'm sure it also improves crankcase ventilation as well."

 

 

 

Uf, sve 5, ali nekak sam skeptičan da budeš osjetio taj dobitak.. :D

Link to comment
Share on other sites

OK. Misterij riješen.. crankcase ventilation... ;)

 

Jer inače ventilation mora ići kroz radilicu gdje je ulje, a tu su pregrade i neće ići... Mislim da guseni blokovi nema kao taj aluminijski zatvorene cilindre jedan od drugog, pa u tome vjerovatno leži fora...

 

Moram baš pogledati onaj svoj rezerni blok u šupi kako je to izvedeno... :D

 

Mišure bijaks i udri. :D

Edited by mr_G
Link to comment
Share on other sites

Prije nekakvog dobitka snage zbog toga, više sam okrenut prema ovoj njegovoj zadnjoj rečenici, pogotovo uz toleranciju bušenja cilindara za aftermarket klipove.

 

Ok, to će riješiti problem neujednačenog pritiska između komora ali i dalje neće riješiti problem ako taj pritisak bude ujednačen a prevelik. Kam se to u tom slučaju "lufta" kod tih novih blokova?

 

Btw, bravo Kimi - iskustvo se vidi.. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

ne znam kako izgledaju volvo blokovi,ali sigurno ima tvornicki sistem za odvod uljnih para po naski i na to se spoji vakum pumpa i nema potrebe za ovim egzibicijama na bloku.

 

ja na svom autu imam sve potrebno za imat super sistem ventiliranja donjeg i gornjeg dijela motora :)

Link to comment
Share on other sites

"iberlauf" bi trebao raditi dovoljan potlak da isisava uljne pare i plinove koji prođu pored karika van.

 

Tako da nema tog tlaka na vanjskoj povrsini klipa

 

Ako je samo ventilacija mozes to komotno rucno napraviti. Fino oznacis ravnalom/markerom. I rucno mozes dobiti unutar jednog milimetra ako si das truda.

Link to comment
Share on other sites

Ako je samo ventilacija mozes to komotno rucno napraviti. Fino oznacis ravnalom/markerom. I rucno mozes dobiti unutar jednog milimetra ako si das truda.

 

:thumbsup: Sve si rekao. Tcode kad to imaš namjeru radit? Mogao bi ti ja odradit :cool:

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...