Jump to content

TURBO- FAQ


Recommended Posts

A pazi onda ovaj scenarij. 350Nm imam na 4000 okretaja, reguliram boost tako da držim 350Nm sve do 8000 okretaja. I imam powerband od 4000 okretaja. Da li je i to usko :huh:?

 

je,usko je

 

powerband vozila je motor + mjenjac

 

no da je odlicno, je

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 286
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

svugde. Na cesti ti rijetko kad treba snaga iz nule, puno vise ti treba snaga na vecim brzinama.

 

Zavisi od oblika ceste, jel? :)

 

Anyway, ne sjećam se da je ikad pokrenuta rasprava u stilu "idealna krivulja momenta za cestu". I tu zapravo dolazimo do korijena mog stava: naime, budući da mi je npr. Grobnik puno sličniji "cesti" od SR-a (kao simbola ravne kratke "šnite") onda osobno smatram da su najbolji auti na forumu ovi:

 

Marinov BMW

Hrkyev Focus

Dadin Z

Nakićev Megan ...

 

Neka se ne uvredi netko tko bi spadao u ovu skupinu a nisam ga naveo. I ne, Renči, tvoj Clio (još uvijek) ne bi spadao u ovu skupinu. :-D

 

I premda vjerujem da su svi ti auti na Billi sporiji od npr. Klošarevog Tipa vrlo rado bih vozio svaki od njih, pa i po klince u školu. Kao ljubitelj Volva, a isto tako i poštovatelj Tominog i fireovog tjunerskog opusa, volio bih da se S40 dokazuje na tom polju a ne na 402m ili na Billi, jer smatram da za dobra vremena na Grobniku treba napraviti puno više od stavljanja (pre)velike turbine na motor i snimanja 100-200 filmića, što mi nije ništa drugo nego "KR tuning - reloaded". ;)

 

A smatram da i Tomo (uz fireovu pomoć) i Volvo imaju što pokazati na tom polju..

 

P.S. naravno, da me se krivo ne shvati - nema ništa loše u tome doći na Billu ili na SR, to je i druženje i zafrkancija, ali vidjeli smo nedavno po klošarevom Tipu kako se na na Grobniku provedu šampioni s Bille (klošar, NHF). :D

Edited by Kova
Link to comment
Share on other sites

Ovo je od ovog svega tu najveci nonsens...by far...

 

ako se zelis nom stop naganjati od semafora do semafora onda je bitno.

Ali mislim da si ti mene drugo shvatio, da sam rekao da motor netreba davati snagu na niskim okretajima. Tako me shvatio?

Inace mislim da ne kuzite kolko je taj auto ima dovoljno snage od lera. Sigurno je u svim(ali bas svim rezimama) jaci od golf 3 2.0 gti motora.

IMHO netko tko nije vozio aute te klase, nezna kak se ponasa i ima krivu predozbu.

Link to comment
Share on other sites

ako se zelis nom stop naganjati od semafora do semafora onda je bitno.

Ali mislim da si ti mene drugo shvatio, da sam rekao da motor netreba davati snagu na niskim okretajima. Tako me shvatio?

Inace mislim da ne kuzite kolko je taj auto ima dovoljno snage od lera. Sigurno je u svim(ali bas svim rezimama) jaci od golf 3 2.0 gti motora.

IMHO netko tko nije vozio aute te klase, nezna kak se ponasa i ima krivu predozbu.

 

 

Ganjanje od semafora do semafora?? :doh: Pa moras shvatit da to nije voznja po cesti prvo, a onda mozemo lamentirat kak se auto treba ponasat za voznju po cesti.

 

A da Volvo ovaj nije jaci u bilo kojem rezimu od 16v motora iz Golfa 3 to bi bilo zalosno, makar mi nije jasno sta bi trebao taj tvoj osvrt znacit, kao ja vozim taj motor pa nemam pojma o nicem drugom, a kamoli da smijem komentirat ovakav neki uradak jel to to znaci??

 

Na kraju potpuno je nebitno gdje je ovaj Volvo i koliko jak ja se uopce nisam osvrtao na to, to je problem vlasnika i njegove su zelje sta ce sa svojim autom.

Link to comment
Share on other sites

ako se zelis nom stop naganjati od semafora do semafora onda je bitno.

Ali mislim da si ti mene drugo shvatio, da sam rekao da motor netreba davati snagu na niskim okretajima. Tako me shvatio?

Inace mislim da ne kuzite kolko je taj auto ima dovoljno snage od lera. Sigurno je u svim(ali bas svim rezimama) jaci od golf 3 2.0 gti motora.

IMHO netko tko nije vozio aute te klase, nezna kak se ponasa i ima krivu predozbu.

 

Hmmm..

 

Evo kako izgleda dyno od auta kojem je svejedno da li ga ganjaš od semafora do semafora ili na Ringu. Vjerujem da ćete svi pogoditi o kojem se autu radi, podaci su na kotačima i nimalo mu ne smeta težina.. ;)

 

gtrdyno.jpg

Link to comment
Share on other sites

treba prvo nesto probati da bi se moglo ispravno komentirati. Ostajem pri tome.

Svi pametni a nitko nezna kak se auto ponasa tocno.

 

 

Pa ja se tu slazem, ali moras shvatit da postoje ljudi koji su probali odnosno imali/vozili vise auta nego sto je netko vidio na cesti, ne vezano sto im pise na nekom forumu pod slikom znas to bas nije mjerilo nicega.

Pa recimo ako recimo probas nesto sto je odlicno slozeno, a od ovog slabije 200 konja, a isto na prednji pogon i vidis koliko je to neiskoristivo i bezveze onda mozes otprilike znat kak je tek ovo koje je toliko jace, a bit ce jos jace koliko vidim.

 

A ovo svi pametni, pa otvoren je topic KOMENTARI, ring a bell ???

 

Summa summarum, to ti je kao kad ti cura proba manjeg nego sto je tvoj, ne moras joj davat jos manjeg da zna da joj ne valja mali ;)

Edited by 444IN
Link to comment
Share on other sites

Kako ste svi pametni a nitko nema ništa niti slično...

 

Ja imam slično složen auto i mogu u potpunosti podržati firea i tcodea...

 

Kao prvo. Previše momenta u niskim okretajima na prednjem pogonu je no-no, i samo imaš bježanje u zavoju, spaljivanje gume na mjestu, itd...

 

Nitko kod tome nije pogledao krivulju momenta i pogledao koliko on to zaista ima momenta van turbine. Evo recimo ja već iz lera imam preko 150Nm, a nedugo poslije toga 200Nm... Nema baš puno auta ovdje koji imaju 200Nm bilo gdje na skali...

 

Kakve veze ima powerband turbine? Zato i postoji naprava koja se zove getriba i prijenosni omjeri da ti uvijek motor bude u powerbandu, kad se naravno zahtjeva max moment na kotačima...

 

Dalje, auti sa prednjim pogonom vole veće turbine (to će se i kutija složiti), jer ljepše možeš krenuti... Moment kroz drugu nastupi taman malo kasnije kad već kotači ugrabe asfalt...

 

Moment koji raste od 3500 rpm pa sve do 5500rpm nakon čega počne padati je idealan za prednji pogon, jer ćeš nakon šaltanja (pri nižim brzinama) pasti malo ispod max brijega i neće ti provrtiti kotačima... No kako auto ubrzavaš i moment raste, tako je i brzina auta veća i manja šansa proklizavanja...

 

U većim brzinama (prijenosnim omjerima) je i tako power band nebitan, jer okretaji padaju neznatno, i iznad 5500rpm gdje je skoro max snaga..

 

Kova je stariji gospodin, i njemu je ljeno šaltati, a sa ovom turbinom auto nije baš elastičan, no za to postoji mjenjač...

 

I ono što se stalno ovdje tepe, i nitko ne shvaća, a još manje ljudi je vozilo GT seriju turbine sa ball bearing, je to da je ta turbina poput atmosferskog motora linearna... Držiš max gas, imaš max moment, malo popustiš gas (ne da ga pustiš u ler kao na običnim turbinama), turbina se jako brzo uspori i isporučuje puno manje momenta...

 

Citiram konopeka "GT30R se vozi kao atmosferac!"

 

Ja se osobno uvjerio da je to istina... Znači moment se jebenoo kontrolira gasom, turbina jako brzo mjenja zvuk i broj okretaja, tlak... Sa T3/T4 turbinama, pustiš gas a motor još kopa asfalt. Ovdje mrvicu popustiš, sve se odmah smiri...

 

Znači u powerbandu, turbina se prekrasno kontrolira...

 

Ako niti nakon ovoga nije jasno, jebiga onda... :doh:

Link to comment
Share on other sites

Kako ste svi pametni a nitko nema ništa niti slično...

 

Ja imam slično složen auto i mogu u potpunosti podržati firea i tcodea...

 

Kao prvo. Previše momenta u niskim okretajima na prednjem pogonu je no-no, i samo imaš bježanje u zavoju, spaljivanje gume na mjestu, itd...

 

Nitko kod tome nije pogledao krivulju momenta i pogledao koliko on to zaista ima momenta van turbine. Evo recimo ja već iz lera imam preko 150Nm, a nedugo poslije toga 200Nm... Nema baš puno auta ovdje koji imaju 200Nm bilo gdje na skali...

 

Kakve veze ima powerband turbine? Zato i postoji naprava koja se zove getriba i prijenosni omjeri da ti uvijek motor bude u powerbandu, kad se naravno zahtjeva max moment na kotačima...

 

Dalje, auti sa prednjim pogonom vole veće turbine (to će se i kutija složiti), jer ljepše možeš krenuti... Moment kroz drugu nastupi taman malo kasnije kad već kotači ugrabe asfalt...

 

Moment koji raste od 3500 rpm pa sve do 5500rpm nakon čega počne padati je idealan za prednji pogon, jer ćeš nakon šaltanja (pri nižim brzinama) pasti malo ispod max brijega i neće ti provrtiti kotačima... No kako auto ubrzavaš i moment raste, tako je i brzina auta veća i manja šansa proklizavanja...

 

U većim brzinama (prijenosnim omjerima) je i tako power band nebitan, jer okretaji padaju neznatno, i iznad 5500rpm gdje je skoro max snaga..

 

Kova je stariji gospodin, i njemu je ljeno šaltati, a sa ovom turbinom auto nije baš elastičan, no za to postoji mjenjač...

 

I ono što se stalno ovdje tepe, i nitko ne shvaća, a još manje ljudi je vozilo GT seriju turbine sa ball bearing, je to da je ta turbina poput atmosferskog motora linearna... Držiš max gas, imaš max moment, malo popustiš gas (ne da ga pustiš u ler kao na običnim turbinama), turbina se jako brzo uspori i isporučuje puno manje momenta...

 

Citiram konopeka "GT30R se vozi kao atmosferac!"

 

Ja se osobno uvjerio da je to istina... Znači moment se jebenoo kontrolira gasom, turbina jako brzo mjenja zvuk i broj okretaja, tlak... Sa T3/T4 turbinama, pustiš gas a motor još kopa asfalt. Ovdje mrvicu popustiš, sve se odmah smiri...

 

Znači u powerbandu, turbina se prekrasno kontrolira...

 

Ako niti nakon ovoga nije jasno, jebiga onda... :doh:

 

 

Ja sam cak misljenja da uopce ne treba komentirat nesto sto si netko radi doma, bar ne sa svakim, samo dolazi do konflikta, sve su ovo ipak subjektivna misljenja, nekom je nesto toplo drugi ce to probat njemu ce bit vruce razumijes.

 

Ono sto se jedino moze uzet kao relevantno su rezultati sa nekakvih natjecanja za koje je neki automobil slozen ili ovaj kad smo u tom topicu makar mozda i nije to cilj ali eto, jer za cestu i za svaki dan ovo nije sigurno.

Znaci hipotetski ako je ovo brija na 402 zna se koja su vremena auta te klase, ako ovaj nije ni blizu znaci da nije dobro slozen kak god ovi kojima je to super vicu ma znas ti kak je to zapravo super za vozit, znaci da nije..

Ili je mozda za krug, stazu ili slicno namjena, opet se zna koja su vremena i opet sve isto vrijedi.

 

Uglavnom vlasnik odlucuje, a mi svi mozem pricat, stoperica ne laze.

Vlasnik naravno ima pravo slozit i auto koji ne spada ni u jednu od ovih kategorije vec nije uopce za voznju nego za mjerenje pa metanje grafova i u birtiji spike i cudjenja na valjcima.

 

I opet sta kog briga eto ...

Link to comment
Share on other sites

2444in: Ja ti opet kažem. Probao 4 turbine na mome autu... Probao 4 motora na mome autu, mislim da mogu komentirati jel vozljivo i jel za svaki dan...

 

Turbine:

a) KKK16

b) T3 trim60

c) TBO385 AR.60, ex AR.63

d) GT3071R

 

a) govno sa power bandom niskom. Na 5500rpm više nema niti snage niti momenta.

b) već na manjem tlaku auto ide jebeno.

c) još višlje powerband, auto i dalje vozljiv svaki dan (jer se tako i vozi) a ima više snage i bolje ubrzanje.

d) veća turbina od svih prethodnih, a power bad kreće skoro kad i ona najmanja, i ide do 8000rpm... Hmm, loša, nema šta... Auto se ponaša kao atmosferac, a duplo više konja napuše od prve...

 

motori:

1) 1.6 16V 106KS 150Nm

2) 2.0 16V 150KS 200Nm

3) 2.0 16V 175KS 220Nm

4) 2.0 16V Turbo sa 4 razlčite turbine...

 

Autu se masa nije nešto mjenjala znači varira 150kg...

 

4) u leru ima više momenta nego 1). A auto se sasvim lijepo vozio sa 1). Čak štoviše većina kompakata na HR cestama ima 100KS i 150Nm. 150Nm ja imam u leru...

 

Turbina počne puhati na 1500rpm, na 3500rpm je zaiista ozbiljan tlak, toliko ozbiljan da prvrti kotačima druga brzina ako je mrvicu lošiji asfalt (znači možemo reći 300Nm). Dalje moment samo raste do 5500rpm (do nekih 500Nm) nakon čega ponovno lagano pada...

 

Pa ti sad meni reci, jel moj auto vozljiv na cesti, jel za svaki dan? Jer čak štoviše imam i LPG i vozim se jeftinije nego neki dizeli na 0.6bar tlaka i nekih 200Ks...

 

To izlgeda ovako. Šaltam na 2500rpm (jer nema potrebe dalje auto vrtiti), a auto je snažniji nego 1) motor na 4000rpm. Znači brz sam kao promet u zagrebu (kad šaltam na 2500rpm)... Ako hoću prestići promet, onda samo držim brzine do 3500rpm. I tu šaltam. Tu sam brži od većine auta na cestama...

 

Ako se pak hoću sa nekim poganjati samo ga zadržim preko 3500rpm do 5000rpm i tuuurbo pjesma. Auto lupa dupe, lijepo ide, super ubrzava...

 

Naletim na GTR-a? Prebacim na benzin, i vozim ga 4000-7000rpm i pratim GTR-a! Auto TREĆU škripi i lagano proklizuje! (Treća je do 150km/h)...

 

Sad ti meni reci, jel auto samo dynoqueen, ili je daily driver, sleeper na FWD?

 

Istina da do 100 nema neko ubrzanje, jer nema niti neke gume. No jeli 5.5-6.5s do 100 OK vrijeme? A s druge strane jeli 9-10s 100-200km/h OK vrijeme za sleepera i daily drivera koji troši 11-14 litri plina po zagrebu? :huh:

 

S tim da moj auto nije slagan za krivine, no može i tamo potegnuti.. Hoću reći da tcodov sigurno i u krivinu ide bolje... Ako još uvijek misliš da su to samo dyno kraljice, ja te ne mislim od toga odgovarati...

 

Sorry za djelomični OT...

Link to comment
Share on other sites

Kako ste svi pametni a nitko nema ništa niti slično...

 

Ja imam slično složen auto i mogu u potpunosti podržati firea i tcodea...

 

Kao prvo. Previše momenta u niskim okretajima na prednjem pogonu je no-no, i samo imaš bježanje u zavoju, spaljivanje gume na mjestu, itd...

 

Nitko kod tome nije pogledao krivulju momenta i pogledao koliko on to zaista ima momenta van turbine. Evo recimo ja već iz lera imam preko 150Nm, a nedugo poslije toga 200Nm... Nema baš puno auta ovdje koji imaju 200Nm bilo gdje na skali...

 

Kakve veze ima powerband turbine? Zato i postoji naprava koja se zove getriba i prijenosni omjeri da ti uvijek motor bude u powerbandu, kad se naravno zahtjeva max moment na kotačima...

 

Dalje, auti sa prednjim pogonom vole veće turbine (to će se i kutija složiti), jer ljepše možeš krenuti... Moment kroz drugu nastupi taman malo kasnije kad već kotači ugrabe asfalt...

 

Moment koji raste od 3500 rpm pa sve do 5500rpm nakon čega počne padati je idealan za prednji pogon, jer ćeš nakon šaltanja (pri nižim brzinama) pasti malo ispod max brijega i neće ti provrtiti kotačima... No kako auto ubrzavaš i moment raste, tako je i brzina auta veća i manja šansa proklizavanja...

 

U većim brzinama (prijenosnim omjerima) je i tako power band nebitan, jer okretaji padaju neznatno, i iznad 5500rpm gdje je skoro max snaga..

 

Kova je stariji gospodin, i njemu je ljeno šaltati, a sa ovom turbinom auto nije baš elastičan, no za to postoji mjenjač...

 

I ono što se stalno ovdje tepe, i nitko ne shvaća, a još manje ljudi je vozilo GT seriju turbine sa ball bearing, je to da je ta turbina poput atmosferskog motora linearna... Držiš max gas, imaš max moment, malo popustiš gas (ne da ga pustiš u ler kao na običnim turbinama), turbina se jako brzo uspori i isporučuje puno manje momenta...

 

Citiram konopeka "GT30R se vozi kao atmosferac!"

 

Ja se osobno uvjerio da je to istina... Znači moment se jebenoo kontrolira gasom, turbina jako brzo mjenja zvuk i broj okretaja, tlak... Sa T3/T4 turbinama, pustiš gas a motor još kopa asfalt. Ovdje mrvicu popustiš, sve se odmah smiri...

 

Znači u powerbandu, turbina se prekrasno kontrolira...

 

Ako niti nakon ovoga nije jasno, jebiga onda... :doh:

 

Znači po tebi je ovak nekaj idealno?

(peak power ću držati na oko 400KS a pričaćemo o optimalnom obliku krivulje momenta)

 

60531120.jpg

Link to comment
Share on other sites

2kova: da. To je idealna krivulja momenta... Pa bogamu imaš mjenjač...

 

Iako mi se čak čini i previše momenta ispod 4000rpm za prednji pogon...

 

Ovako?

 

Reci koliko momenta na koliko RPM-a, da ne pogađam..

 

96179849.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ubrzo će se sve vidjeti ko je u pravu a ko u krivu,

dali je bolje imati manje ali konstantno iskoristive konje ili

krmace od turbina pa ih regulirati sa razno raznim elektronikama

i skidanjem snage i momenta u prvoj i drugoj brzini za vrijeme na 402 metra

Link to comment
Share on other sites

@ G : Pa di sam ja napiso sta ja mislim hahha, pa uopce ne moras mene ić uvjeravat u nesto postovima od kilometar, meni je sve jasno o svemu..

Potpuno je i nebitno sta ko misli kao sto rekoh ima stoperica.

Ja sam napisao da mislim da ne treba previse i posvuda mislit, treba mislit za sebe onda je to najbolje...

Link to comment
Share on other sites

2kova: To je sve ok. Što više dižeš moment ispod 4000rpm, to je karakteristika momenta "savršenija" ali takva karakteristika momenta nije dobra za uzmimo auto od 1200kg (75:35) na prednji pogon (da definiramo o čemu pričam)... Vjerovatno će biti bolja na 1800kg, ali za 1000-1300kg neće valjati...

 

Uzmimo da je to to...

 

2klosar: Ono što ti stalno ne želiš shvatiti da krmača od auta mora imati krmaču od turbine... Tvoj auto je lakši barem 200kg od mog, a barem 300kg od tominog, s tim da je meni i njemu masa više nazad nego tebi (meni zbog plinske boce, njemu zbog oblika šasije)...

 

320KS na 1000kg i 400ks na 1200kg je ista stvar u snazi!!!! Samo si ti u prednosti zbog rasporeda mase i boljih guma!

 

2444in: Tu si u pravu... :D

Edited by mr_G
Link to comment
Share on other sites

Ubrzo će se sve vidjeti ko je u pravu a ko u krivu,

dali je bolje imati manje ali konstantno iskoristive konje ili

krmace od turbina pa ih regulirati sa razno raznim elektronikama

i skidanjem snage i momenta u prvoj i drugoj brzini za vrijeme na 402 metra

 

Pusti sad Tipa, on je radi puno toga "special case". :D

 

Reci radije kakvu bi ti krivulju momenta složio npr. na svom Golfu s max 400 KS snage.

Link to comment
Share on other sites

Ubrzo će se sve vidjeti ko je u pravu a ko u krivu,

dali je bolje imati manje ali konstantno iskoristive konje ili

krmace od turbina pa ih regulirati sa razno raznim elektronikama

i skidanjem snage i momenta u prvoj i drugoj brzini za vrijeme na 402 metra

 

ovo definitivno(bar po meni) :thumbsup:

g..počel si pisat normalno ili mi se to sam čini :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

2kova: To je sve ok. Što više dižeš moment ispod 4000rpm, to je karakteristika momenta "savršenija" ali takva karakteristika momenta nije dobra za uzmimo auto od 1200kg (75:35) na prednji pogon (da definiramo o čemu pričam)... Vjerovatno će biti bolja na 1800kg, ali za 1000-1300kg neće valjati...

 

Uzmimo da je to to...

 

 

 

 

Ok, da sad puno ne petljamo uzmimo da se radi o hipotetskom FWD autu koji je težak ni-vrit-ni-mimo, recimo 1550 kg i opremljen npr. CSC3 ili Pirelli PZero gumama 225/45-R17, ima KW V3 (gume napumpane i gewinde naštelane tak da ni Dominik nema primjedbi! :D ), deblje torzionke, mrak kočnice i sve ostalo kaj treba imati ozbiljan FWD auto od 400KS.

 

Znači po tebi to bi bilo otprilike to.

 

Kaj vele drugi?

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...