Jump to content

TURBO- FAQ


Recommended Posts

Jel moze neko ukratko rec,, dal je bolje imat manju turbinu il vecu,, meni vise nije nista jasno.. ? :huh:

 

Po meni najbolja turbina je ona koja daje najširi power band. Dakle niti "velika", niti "mala" nego "taman"! :D

 

Ako se dobro sjećam u onom Hicovom članku o novim B&W turbinama (za koji je nudio ćevape tko ga pročita do kraja!) se spominjao neki softver koji bi trebao pomoći u odabiru turbine. Bilo bi zgodno vidjeti da li je to točno i da li se taj softver može nabaviti..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 286
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

Silovanje :lol:. To je postalo normalno za moju garažu :D.

 

Što bi tek bilo da pišem o konkretnijim stvarima, kad su ovakve rekacije već na same slike :lol:.

 

Sorry Tomo - molio sam moderatore da priču o izgledu krivulje momenta i o izboru turbine prebace u zasebni topic, ali Renči se primio faksa i učenja a ostalih očito nema..

Link to comment
Share on other sites

dozivjet ces japansko silovanje americkom turbinom! (cim stigne ;))

 

A hoću li ja doživjeti te obećane ćevape? :lol:

 

Ajd stavi link na softver ako ti je pri ruci, da ne tražim.

 

Edit: da ne bude zabune, osobno mislim da i Garett i B&W proizvode odlične turbine. Sad je samo pitanje koja firma proizvodi model koji najviše paše na neki motor. Ovo "paše" ne mislim mehanički (jer to se najčešće da nekako riješiti) nego koja će dati najbrži spool i najširi power band.

Edited by Kova
Link to comment
Share on other sites

imam ja dostavu drugi tjedan, ako nisi jos platio, mogu ti ja dofurati za djabe skoro? javi se ako te interesira, imam neku kombinaciju ;)

Na žalost platio odavno, navodno je i shippano. Ali nikako da stigne :(.

Link to comment
Share on other sites

Jel moze neko ukratko rec,, dal je bolje imat manju turbinu il vecu,, meni vise nije nista jasno.. ? :huh:

 

Vidim da si se pogubio, pa ću ti ukratko objasnit, nabolja je turbina ona koju Mr.G ima tu tom datom trenutku... :thumbsup:

 

Vjerujem da ti je sada jasno da ne postoji jednoznačni i univerzalni odgovor na tvoje pitanje... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Ok, ovo "ne sviđa mi se" i "osjećaj na gasu je malo čudan i spor" mi spada u kategoriju ukusa a ne kategoriju kvalitete ME 9.1 pa se o tom opet nemre raspravljati.

 

Međutim, ajmo probati ovako: isti taj Peter kojeg Tomo spominje i koji je radio meni mapu, i za kojeg mnogi smatraju da je (skupa s Henrikom Vossom koji mu pomaže) možda i najbolji tuner za T5 motore i ekspert za ME9.1, je za probu istjunirao Focus RS Mk2 sa stock K16 turbom i s GT3071R, ostali HW modovi su bili identični. Focus s Garettom je napravio 6 sec sporije vrijeme na Ringu iako je imao 40 - 50 KS više. Zanimljivo da je meni osobno rekao da mu je GT3076 puno bolja turbina od (toliko hvaljenog) GT3071.

 

Zakaj ne nacrtaš svoju krivulju momenta za onu varijantu od 400KS, jer ovak nisam siguran da kužim kaj bi po tebi bilo idealno? :)

 

Znaci ponavljam. Moze se na me 9.1 sloziti da je osjecaj na gasu kak meni odgovara. Ali one koje vozio nisu imali tak slozeno.

I bio isti vozac s tim focusima?

Link to comment
Share on other sites

Znaci ponavljam. Moze se na me 9.1 sloziti da je osjecaj na gasu kak meni odgovara. Ali one koje vozio nisu imali tak slozeno.

I bio isti vozac s tim focusima?

 

Skužio sam, nisu ti sjeli - zato sam i rekao da je to stvar ukusa.

 

Je, bio je isti vozač. Ali se ne sjećam zakaj mu je GT3076 bio bolji od GT3071, pokušaću naći mail u kojem je pisao o tome.

Link to comment
Share on other sites

Vidim da si se pogubio, pa ću ti ukratko objasnit, nabolja je turbina ona koju Mr.G ima tu tom datom trenutku... :thumbsup:

 

Vjerujem da ti je sada jasno da ne postoji jednoznačni i univerzalni odgovor na tvoje pitanje... :huh:

 

 

Pa eto onda je problem rijesen.. Kad neko zeli kupit neku turbinu, pogleda sta Đi ima i eto... sve jasno. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Sorry Tomo - molio sam moderatore da priču o izgledu krivulje momenta i o izboru turbine prebace u zasebni topic, ali Renči se primio faksa i učenja a ostalih očito nema..

 

daj mi da se najedem i psihicki pripremim:lol:

Link to comment
Share on other sites

nekak mi je nevjerovatno da 2.0 motor bi imao tolkih problema s gt3071r turbinom da je 6s sporiji,a jaci 50HP.

Pa 2.0 motor gt30r puni na 4000rpm kao da je atmosverac, rijec turbo lag skoro da ne postoji. Pa za brdo/krug su ljudi znali imati gt40 na 2.0 motoru i vozili bez greske(bez upadanje u turbo rupe). Nestu mi tu jakoooo smrdi.

Link to comment
Share on other sites

nekak mi je nevjerovatno da 2.0 motor bi imao tolkih problema s gt3071r turbinom da je 6s sporiji,a jaci 50HP.

Pa 2.0 motor gt30r puni na 4000rpm kao da je atmosverac, rijec turbo lag skoro da ne postoji. Pa za brdo/krug su ljudi znali imati gt40 na 2.0 motoru i vozili bez greske(bez upadanje u turbo rupe). Nestu mi tu jakoooo smrdi.

 

Focus RS ima 2.5 motor. Razlika je sigurno bila 40 KS (možda i 50) i prilično dobro se sjećam da je razlika u krugu na Nirburgringu bila 6 sec. Peter nema razloga muljati jer mu je ni iz džepa ni u džep i s jednom i s drugom turbinom.

Ta varijanta K16 turbine je rađena isključivo i samo za taj Volvov motor tako da ne vidim kaj je čudno da niti jedna druga ne daje bolje rezultate na tom motoru..

Link to comment
Share on other sites

na 2.5 motoru gt3071r bi se mogla smatrati kao malicka turbina. Pa na tom motoru bi valjda u 1. brzini mogla napuniti 1.5bara na 4000rpm :). U 4.brzini vjerovatno oko 2800rpm puni boost ako je sve ispravno. Nesto drugo je bilo krivo, nema sanse da je turbo bio tolko kriv a davao vise konja.

Edit, evo na 2.0 motoru bez varijabilnih bregastih(a varijabilne bregaste ohoho donose na spool u niskim okretajima). Znaci 2.0 s gt3071r s ispravnim wg i s dobrom kontrolom wg. Znaci 2.5 s varijablim bregastima bi oko 1800-1900rpm trebao imati pola bara s tom turbinom.

boostc20xe.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Edited by fire
Link to comment
Share on other sites

na 2.5 motoru gt3071r bi se mogla smatrati kao malicka turbina. Pa na tom motoru bi valjda u 1. brzini mogla napuniti 1.5bara na 4000rpm :). U 4.brzini vjerovatno oko 2800rpm puni boost ako je sve ispravno. Nesto drugo je bilo krivo, nema sanse da je turbo bio tolko kriv a davao vise konja.

Edit, evo na 2.0 motoru bez varijabilnih bregastih(a varijabilne bregaste ohoho donose na spool u niskim okretajima).

 

 

Ne znam detalje od GT3071 setupu pa mi je teško bilo kaj reći na tu temu. Ali po onome kaj znam o K16 setupu, Peterova krivulja momenta i snage na njegovom RS-u izgleda otprilike ovako (slagano za Ring):

 

k16rs.jpg

Edited by Kova
Link to comment
Share on other sites

imho nije bas nesto za 2.5motor s varijablinim bregastima. S 2.0 motorom se moze dobiti takva krivulja s gt3071r. Cak i bolje, da drzi vise u okretaje moment. Ovak nekak spoola gt35r na 2.0 motoru(obicno 2bara postize oko 4000rpm).

BTW si ga zaspotao jer ima 535Nm, skoro 100Nm vise od onoga sto treba FWD auto :)

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...