Jump to content

Izrada kompresijske kutije


IgoRR

Recommended Posts

Poštovanje svima :)

 

Planiram izraditi kompresijsku kutiju za slijedeće komponente:

MB Quart PWE 252

frekfentni odaziv -> 22 - 300 Hz

 

dubina montiranja 147 mm

 

250 mm promjer sub-a

 

400 W RMS

 

2x2 Ohm

 

 

 

Impulse monoblock:

 

RMS Watt @ 4 Ohm = 1 x 250W

 

RMS Watt @ 2 Ohm = 1 x 450W

 

RMS Watt @ 1 Ohm = 1 x 800W

 

 

Planiram bridge-at pojačalo na 1 Ohm

 

Interesira me u vezi kutije slijedeće stvari:

 

1. Preporučena litraža za kompresiju je 0,75 cubic feet tj. 21,33 L volumena, treba pogoditi točno tu litražu ili dodati litru do dvije?

 

2. Koliko odstojanja(zračnog prostora) je dobro imati od stražnje strane magneta sub-a do zadnje stranice kutije? Je li je dovoljno tipa 20 mm?

 

3. Je li je potrebno stavljati sonofil(Dobar Zvuk) - 1000x750x35 mm, ako je potrebno koliko i zašto?

 

4. Interesira me je li je potrebno stavljati terminal? Iz nekoliko izvora sam čuo da je bolje samo probušiti rupu za žicu te ju progurati i zaljepiti, da terminali nekad znaju ne dihtati dobro pa zvuk "bježi" van pokraj terminala.

 

5. Savjeti u vezi dimenzija kutije

 

 

Za sad planirana klinasta kutija će biti u boku auta (Alfa 145), te će biti slijedećih dimenzija(Dužina1 x Dužina2 x Širina x Visina) izrađena od 16mm debelih MDF ploča:

 

(500x400)x200x350

 

Po izračunu ispada 22,33 L volumena, je li je ok kutija takvih dimenzija ili bi trebalo nešto promijeniti?

 

6. Je li je dovoljan MDF debljine 16 mm?

 

7. Svaki savjet je dobrodošao

 

Unaprijed hvala svima :respect:

Edited by IgoRR
Link to comment
Share on other sites

Poštovanje svima :)

 

Unaprijed hvala svima :respect:

 

Dodati volumen sub-a, vjerojatno pise u specifikaciji. Za iza kolko prostora treba neznam vise tocno, ali 20 mm mi se cini premalo.

Dodavati nes u kutiju nema potrebe po meni. Sto se tice terminala, stavi malo silikona i nebude problema, nemres tolko puno izgubiti s obzirom da se ne mislis natjecati s time, ak stavis samo zice, popizdit ces prvi put kad bude kutija van trebala :)

I MDF stavi bar 18 mm, 16 ti je premalo, vibrirat ce ti previse kutija.

Link to comment
Share on other sites

1. To su preporuke proizvodaca ili izracunata optimalna kutija? Ako su preporuke proizvodaca, mozes malo vecu napravit ako imas mjesta. Kao sto si rekao, 2-3L.

 

2. Kako za koji sub, ali tih 2cm bi bio neki minimum. Probaj malo vise ako mozes, ako ne, bit ce ok (osim ako u radu suba ne cujes neke cudne zvukove :) )

 

3. Jel ti pise u tom "nacrtu" za kutiju da je kutija necim ispunjena? Inace umjesto sonofila mozes u bilo kojem ducanu s tkaninama i sranjima kupit tapetarsku vatu. Malo pokeljis po svim stranma kutije jedna sloj i jos malo pobacas u kutiju. S tim ces dobit prividno vecu kutiju, tj. malo dublji bas i u praksi nesto "meksi" zvuk. Ma samo ti to stavi.

 

4. Terminal se moze zadihtat na brdo nacina, prakticniji je i vizualno bolje izgleda. Napravi kako ti vise pase, samo da dihta.

 

5. Dimenzije i nisu toliko bitne, bitan je volumen. Jedino probaj izbjec da ti straznja strana bude paralelna s prednjom (onom na kojoj je sub).

 

6. Sub ces imat na 1ohm, na 800W? Stavi radije 18mm.

Edited by Outlaw
Link to comment
Share on other sites

Dodati volumen sub-a, vjerojatno pise u specifikaciji. Za iza kolko prostora treba neznam vise tocno, ali 20 mm mi se cini premalo.

Dodavati nes u kutiju nema potrebe po meni. Sto se tice terminala, stavi malo silikona i nebude problema, nemres tolko puno izgubiti s obzirom da se ne mislis natjecati s time, ak stavis samo zice, popizdit ces prvi put kad bude kutija van trebala :)

I MDF stavi bar 18 mm, 16 ti je premalo, vibrirat ce ti previse kutija.

 

Budem išao na 18+ mm MDF ;)

 

I ja sam mislio nekak da stavim terminale...

 

1. To su preporuke proizvodaca ili izracunata optimalna kutija? Ako su preporuke proizvodaca, mozes malo vecu napravit ako imas mjesta. Kao sto si rekao, 2-3L.

 

2. Kako za koji sub, ali tih 2cm bi bio neki minimum. Probaj malo vise ako mozes, ako ne, bit ce ok (osim ako u radu suba ne cujes neke cudne zvukove :) )

 

3. Jel ti pise u tom "nacrtu" za kutiju da je kutija necim ispunjena? Inace umjesto sonofila mozes u bilo kojem ducanu s tkaninama i sranjima kupit tapetarsku vatu. Malo pokeljis po svim stranma kutije jedna sloj i jos malo pobacas u kutiju. S tim ces dobit prividno vecu kutiju, tj. malo dublji bas i u praksi nesto "meksi" zvuk. Ma samo ti to stavi.

 

4. Terminal se moze zadihtat na brdo nacina, prakticniji je i vizualno bolje izgleda. Napravi kako ti vise pase, samo da dihta.

 

5. Dimenzije i nisu toliko bitne, bitan je volumen. Jedino probaj izbjec da ti straznja strana bude paralelna s prednjom (onom na kojoj je sub).

 

6. Sub ces imat na 1ohm, na 800W? Stavi radije 18mm.

 

1. Da to je preporuka proizvođača, ali budem koju litricu više izradio :)

 

2. Budem probao više, te se nadam da ne bude čudnih zvukova :D

 

3. Nemam službeni nacrt kutije, ali sam čitao o kompresijskim kutijama i navodno se u njih stavlja sonofil, te je navdno najbolja masna ovčja vuna :D

 

4. Ide terminal 99%

 

5. Zašto ne smiju strane biti paralelne, što će se dogoditi ako budu, a vjerojatno budu?? Te koliko stupnjeva treba jedna stranica biti zakrenuta ako mora biti kosina?

 

6. ide MDF 18+mm :)

 

e, dodji kod mene dam ti ja kutiju :)

 

stoji mi u podrumu a bas ce ti jaja iscupat

 

Budemo škicnuli kutiju, hvala

makar kolko se sječam kad smo pričali tvoj sub je 300 mm, moj je 254 mm :thumbsup: tak da mislim da ne bu pasao...

 

 

Zanima me još mišljenja i savjeta, hvala! :D

Link to comment
Share on other sites

 

5. Zašto ne smiju strane biti paralelne, što će se dogoditi ako budu, a vjerojatno budu?? Te koliko stupnjeva treba jedna stranica biti zakrenuta ako mora biti kosina?

 

 

Navodno moze doci do stojnog vala koji negativno utjece na zvuk.

 

Ako ti kutija ide do sjedala, najjednostavnije i najprakticnije ti je napravit kut kao sto je kut sjedala.

Edited by Outlaw
Link to comment
Share on other sites

da fakat

 

ja imam kutiju za 2 x 30 od mulde do mulde :D

 

hehe :)

 

ma nema beda, hvala još jednom :)

 

Navodno moze doci do stojnog vala koji negativno utjece na zvuk.

 

Ako ti kutija ide do sjedala, najjednostavnije i najprakticnije ti je napravit kut kao sto je kut sjedala.

 

hmmm....

 

nemam iskustva sa time, a u životu nisam vidio kupovne hifi sub-ove koji su nakošeni...

 

ova kutija ide u bok auta, pa mi to nije praktično...

 

pa ako uzmem debeli MDF, može su nakositi dosjed za kojih 5 - 10 stupnjeva, pa zbjegnem košenje...

 

ali mi svejedno to nema pretjeranog smisla, ako mi još netko potvrdi budem uzeo u obzir ovaj podatak

 

hvala :)

Link to comment
Share on other sites

nemam iskustva sa time, a u životu nisam vidio kupovne hifi sub-ove koji su nakošeni...

 

Evo kako je to izgledalo kod mene u Audiju sa Kickerom (da, membrana je otišla u krac - zato sam ga i slikao :D):

 

kickeraudi.jpg

 

kickeraudi3.jpg

 

kickeraudi4.jpg

Edited by Raptor6767
Link to comment
Share on other sites

@ Raptor - također bi nakosio kutiju da se naslanja na zadnje siceve, ovako mi ju je glupo kositi...

 

@ Bara - budem slikao pa stavim...

 

btw malo mi je van financijskog dosega fiber + kaj nisam baš zagrijan za njega...

 

EDIT:

 

 

kupljen sonofil i terminal :)

 

gdje se mogu kupiti male količine tapetarske vate i smola?

Edited by IgoRR
Link to comment
Share on other sites

@ Raptor - također bi nakosio kutiju da se naslanja na zadnje siceve, ovako mi ju je glupo kositi...[/QUote]

 

Ja sam je polozio na pod s tom nakosenom stranom i zauzimao mi je 3/4 gepeka Audija 100 Avant, ali je zato roookao (mladost - ludost :D htio sam da moj bass na parkingu od Aquariusa petkom bude jaci od njihova).

Link to comment
Share on other sites

Evo kako je to izgledalo kod mene u Audiju sa Kickerom (da, membrana je otišla u krac - zato sam ga i slikao :D):

 

 

 

Tebi se bas sve raspada!!! Auto, wooferi, internet, telefoni!! Da nije zbilja stvar u tebi?? :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Link to comment
Share on other sites

hmmm....

 

nemam iskustva sa time, a u životu nisam vidio kupovne hifi sub-ove koji su nakošeni...

 

ali mi svejedno to nema pretjeranog smisla, ako mi još netko potvrdi budem uzeo u obzir ovaj podatak

hvala :)

Prvo jedan LOL, zatim..

 

nemoj se zejebavati sa nakosivanjem stranice, tko je jos to vidio raditi, to nema smisla bas nikakvog... recimo svi ovi proizvodaci redom sa zvucnicima koji kostaju preko nekoliko desetaka tisuca kn i $ (ima i od par tkn) su se gadno zeznuli....

 

Vidi:

 

 

 

 

 

pictur10.jpg

 

pictur11.jpg

 

WHARFEDALE_DIAMOND91_buk.jpg

 

1268232582_79771064_3-BW-Bowers-Wilkins-Nautilus-801-speaker-pair-Electronics-TV-Stereo.jpg

 

scalafull1.jpg

 

focal-scala-utopia.jpg

 

Sonus_Faber_Amati_Anniversario_crvena_violina.jpg

 

C80CEN_darkapple_med.gif

 

6a00d8341f2b8653ef01347fa487c4970c-800wi

 

126668-kef-reference-205-2-loudspeakers-1709.jpg

 

img_869171_25767588_0?1264342645

 

108558.jpg

 

DALI_EUPHONIA_MS_4_SPEAKERS_EXCELLENT_CONDITION.jpg

 

min_s-1ex02.jpg

 

18712.jpg

 

ps. ovo je hifi sub ;)

 

23259d1282729072-martin-logan-descent-i-depth-i-subs-descent-i-rear.jpg

 

ps2. uvijek slusaj nekoga tko se vise kuzi u to od tebe. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Tebi se bas sve raspada!!! Auto, wooferi, internet, telefoni!! Da nije zbilja stvar u tebi?? :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

 

Ovo sam ja kriv. Kupio od kolege koji je išao s time na dbDrag. Trajao je 5god, a ja sam ga stvarno mrcvario.

 

Ja prezadovoljan. Otišao je za 400kn u ovakvom stanju.

Link to comment
Share on other sites

Prvo jedan LOL, zatim..

 

nemoj se zejebavati sa nakosivanjem stranice, tko je jos to vidio raditi, to nema smisla bas nikakvog... recimo svi ovi proizvodaci redom sa zvucnicima koji kostaju preko nekoliko desetaka tisuca kn i $ (ima i od par tkn) su se gadno zeznuli....

 

Vidi:

 

obrisao slike, da ne bude dugi post

 

ps. ovo je hifi sub ;)

 

23259d1282729072-martin-logan-descent-i-depth-i-subs-descent-i-rear.jpg

 

ps2. uvijek slusaj nekoga tko se vise kuzi u to od tebe. :thumbsup:

 

Ok, shvatio sam sarkazam :D

 

a sad kad si bolje razmislim(tj pogledam svoje Dynaudio zvučnike i još jedan set koji imam doma) moji zvučnici doma su nakošeni :lol:

 

nisam dovolno istražio prije postanja :doh::lol::D:blush:

 

I slušam druge, zato sam došao po kvalitetan savjet :)

 

I već ste mi puno pomogli :)

 

Svaki savjet je dobrodošao :)

 

Planiram onda izraditi kutiju ovakvog oblika ali sa jednim sub-om, misliš li da je to ok??

 

boxl.png

 

 

 

sonofil stavi u cca 80% prostora kutije. svakako pazi da kutija bude doobro zadihtana,nigdje ti nesmje izlaziti ni djelic zraka.

 

Sonofil je već kupljen :)

Kad izradim kutiju, sa smolom ću premazati posebno kuteve i spojeve, te cijele unutrašnje plohe. Bude to dihtalo :)

Edited by IgoRR
Link to comment
Share on other sites

Planiram onda izraditi kutiju ovakvog oblika ali sa jednim sub-om, misliš li da je to [/url]

 

Kad izradim kutiju, sa smolom ću premazati posebno kuteve i spojeve, te cijele unutrašnje plohe. Bude to dihtalo :)

 

To bi trebalo biti OK, samo pogodi litrazu.

Link to comment
Share on other sites

To bi trebalo biti OK, samo pogodi litrazu.

 

:thumbsup:

 

Dobro je to, ali ce ti to biti prevelika litraza sa tim dizajnom ;)

 

neće, malom promjenom dimenzija dobivam istu litražu, mogu širinu(od siceva prema vratima gepeka) kutije mijenjati da dobivam litražu jer tu imam prostora

 

zadnja strana se nakošava da se ne vraca frekva drito na membranu

 

da, brijem da semože i strana di je sub nakositi pa dobiješ isti efekat.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...