Jump to content

Tempomat iskustva?


Recommended Posts

  • Replies 109
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

Meni 535 na tempomatu trosi cjelu litru vise,isto tako i a4 od frenda.Isprobano bar 10 puta na relaciji zg-st.

 

Mozda na relaciji zg-os ne bilo takve razlike,jer je sve ravno, a do st ima dosta brda pa ga to vjerojatno jebe...

Link to comment
Share on other sites

Sa tempomatom i moj manje troši. Vrlo lako za provjeriti. Upališ tempomat i pratiš na ekranu trenutnu potrošnju. Koliko god se trudio uvijek je na tempomatu manje za 0.1, 0.2

Ljudska noga dok je na gasu se uvijek trese, nikad ne stoji potpuno mirno i tu je razlika.

 

Trosit ce vise jedino ako se vozi po brdovitom dijelu, gdje vozac spusti u nizu brzinu pa olaksa motoru, dok na tempomatu stalno vozi u istoj.

Edited by desert.cobra
Link to comment
Share on other sites

nema ni inače šanse al dobro

 

neznam gdje je logika, ako se ne varam, tempomat regulira brzinu vozila, dakle, 5ta 130km/h i on više manje drži tu brzinu, varira kilometar/dva gore dolje ovisno uzbrdo nizbrdo al nastoji održati tu brzinu

 

i potrošnja je manje više konstantna al dok dođe brdo ona raste, jer nastoji održati brzinu, a dok dođe nizbrdo ona pada jer netreba više gasa...

 

a kad vozite s svojom nogom na gasu bez tempomata, i noga cijelo vrijeme pritišće gas istom silom, znači brzina NIJE konstantna, jer dok dođe nizbrdo auto ubrza a troši isto, i dok dođe uzbrdo auto usporava ali troši isto ili možda litru/dvije više, dok je s tempomatom drugačije

 

i nakraju priče, uvijek mi je auto trošio više s tempomatom, al baš uvijek, nije to velika razlika, pola litre/litru max, ali je više

 

a auti su bili od 250ks, 350ks, itd.

Link to comment
Share on other sites

jer dok dođe nizbrdo auto ubrza a troši isto, i dok dođe uzbrdo auto usporava ali troši isto ili možda litru/dvije više, dok je s tempomatom drugačije

 

 

Ovo nije točno. Ako držiš gas na istom položaju i dođeš na nizbrdicu, auto će trošiti manje , a ne isto. Isto tako ako dođe na uzbrdicu auto će početi usporavati i trošiti više jer je veće opterećenje na motor. Prati dok se voziš trenutnu potrošnju , pa ces vidjeti razliku. Druga stvar, kad ti upravljaš gasom i dolaziš na brdo, da bi zadržao brzinu, dodaješ gas u 99% slučajeva previše nego što treba da održiš tu brzinu. Tempomat svaki put daje točno onoliko koliko treba.

Link to comment
Share on other sites

Ovo nije točno. Ako držiš gas na istom položaju i dođeš na nizbrdicu, auto će trošiti manje , a ne isto. Isto tako ako dođe na uzbrdicu auto će početi usporavati i trošiti više jer je veće opterećenje na motor. Prati dok se voziš trenutnu potrošnju , pa ces vidjeti razliku. Druga stvar, kad ti upravljaš gasom i dolaziš na brdo, da bi zadržao brzinu, dodaješ gas u 99% slučajeva previše nego što treba da održiš tu brzinu. Tempomat svaki put daje točno onoliko koliko treba.

 

Negovorim o identičnoj brzini al dobro.

 

Ali i kad je brzina ista, kad ugasim tempomat i držim gas na 120km/h je 8.8lit a s tempomatom varira stalno 8.8/9.6 itd itd.

 

A za nizbrdo, krivo sam napisao da, ali mislio sam isto što i za uzbrdo samo obrnuto, naravno.

 

Smanji se potrošnja, al ne puno, razlika nije jako velika, a brzina lagano raste, sve ovisi koliko se gasa drži naravno.

 

Ali, u svakom slučaju, nikad mi nije nijedan auto manje trošio s tempomatom... pri istoj brzini.

Link to comment
Share on other sites

nije mi jasno kako vama svima trosi vise s tempomatom...

 

recimo meni, osijek-budimpesta (vecina autoput) prosjecna potrosnja s tempomatom bude do 0.7 manja. i to tocno znam taj podatak jer kad ja vozim uvijek je na tempomatu a ako dam bratu da vozi, on uvijek bez tempomata

 

nije da nam se stil voznje nesto razlikuje pa da je bas do toga...

 

slicna prica je s relacijom osijek-zagreb

 

1. Ravnica Osijek-Budimpesta pogoduje tempomatu

2. 220ks dizela (ako se ne varam spomenuo si A6) nema bas problema sa savladavanjem i tezih uspona u istom stupnju prijenosa

Link to comment
Share on other sites

možda će manje trošiti na autoputu do Sl. Broda, ali recimo na A1 nema teorije..

 

http://ecodrivingsolutions.com/blog/2011/07/can-use-of-cruise-control-help-to-cruise-to-fleet-fuel-savings/

 

O tome se radi... I nitko na ravnom autoputu ne može nogom održavat brzinu kao tempomat, uvijek tu ima malih ubrzanja i usporavanja. A tempomat se ne koristi tako da ga upališ kod Jastrebarskog i ugasiš na Grobniku... pa normalno da ćeš ga na uzbrdicama ugasit i sam odreagirat...

 

Evo vam primjer vožnje kamionom, koji je limitiran na 89kmh... dakle da imamo idealne uvjete, za primjer autoput od Sl Broda do Zagreba, držao ja pedalu u podu, on će ići 89kmh, i držao ga na tempomatu na 89kmh, trošit će isto... Al ako pipljam gasom od 85 do 89 tu i tamo, potrošnja će naravno bit veća.

 

Dakle na autu, koji nema limitator, i na ravnoj autocesti, će potrošnja s tempomatom sigurno bit manja nego bez njega, jer ne možeš tako precizno održavati brzinu.

Link to comment
Share on other sites

A kaj te zanima? Stavis na 140 i vozis se. Jebena stvar za duzi put da odmoris nogu.

 

Nema tu veca manja potrosnja,kao da ga drzis i sam cijelo vrijeme.

 

Tj moze ti se manlo smanjit jer je kontinuirana brzina,i ne dodajes gas malo,malo..

 

Kod mene se temp prekida kad pipnem kocnicu ili kuplung.

 

Ako je na temp,i ides prestizat, napucas gas,prestignes nekoga,pustis gas i sam stane na 140 npr.

 

sve isto kao i kod mene

 

zakon stvar. Ja ga nisam imao tvornicki pa sam ga naknadno narucio i ugradio i radi sve kao i kod drahija.

Link to comment
Share on other sites

meni na c5 na tempomatu UVIJEK troši 0,5 - 1 litru više.. vozim se 140 na tempomatu, pritisnem gas, držim na 140 a potrošnja ode dole za toliko .. tempomat nije savren da će ga sa jednakom gasom držat na 140 , on će u minuti 100 puta dodati trunčicu, pa pustiti malo, samo je to "neprimjetno" ..

 

Upravo sam to htio napisati... Čovjek može potrošiti manje od tempomata, a može potrošiti i više...

 

5.5l/100km prosjek rezervar SB-ZD kombinirano autoput stara cesta u C2 to tempomat ne može nadmašiti... :D

Edited by mr_G
Link to comment
Share on other sites

i meni i to 100% zato sto ja nikada ne drzim isto gas nego malo ubrzavam pa malo se vozim 160 malo 140 malo 200, a tempomat stavim na 140 i zaboravim na njega

 

pa upravo tako... jebiga kad citam druge komentare ispada da lazem jer nema sanse da auto trosi nesto manje...

Link to comment
Share on other sites

i meni i to 100% zato sto ja nikada ne drzim isto gas nego malo ubrzavam pa malo se vozim 160 malo 140 malo 200, a tempomat stavim na 140 i zaboravim na njega

 

A kad voziš 140 km/h s tempomatom onda ćeš naletit na nekog tko vozi 137 km/h, pa ćeš morat usporavat na njegovu brzinu ili prestizat, pa kad dođeš do sljedećeg tako stalno, onda ti je to isto kao kad voziš bez tempomata malo 160 malo 140...

Link to comment
Share on other sites

A kad voziš 140 km/h s tempomatom onda ćeš naletit na nekog tko vozi 137 km/h, pa ćeš morat usporavat na njegovu brzinu ili prestizat, pa kad dođeš do sljedećeg tako stalno, onda ti je to isto kao kad voziš bez tempomata malo 160 malo 140...

 

moj tempomat ima regulaciju +/- i evo vracao sam se s mora po najvecoj guzvi 04.08. i nisam zd-zg morao ga u jednom trenu gasiti...

 

Prosjek potrosnje - 5.1 l/100km

ja toliko nisam nikada potrosio jer mi uvijek dodje kada vidim kako auto ide da vozim brze...

Link to comment
Share on other sites

svaki tempomat to ima :D

Nisi morao gasiti, al si morao ubrzavat ili usporavat (nebitno dal s tipkama na tempomatu ili pedalom)

 

To što bi se ti ganjao da nemaš tempomat je skroz druga stvar, al da voziš s nogom konstantno jednakom brzinom trošio bi isto ko i s tempomatom

Link to comment
Share on other sites

svaki tempomat to ima :D

Nisi morao gasiti, al si morao ubrzavat ili usporavat (nebitno dal s tipkama na tempomatu ili pedalom)

 

To što bi se ti ganjao da nemaš tempomat je skroz druga stvar, al da voziš s nogom konstantno jednakom brzinom trošio bi isto ko i s tempomatom

 

pa no to ti i govorim

 

s tempomatom mi trosi manje jer on drzi isti ili malo varira na moj + i-

 

a kada ja vozim onda nemrem izdrzati, dosadno mi je ili mi se neda imati nogu stalno isto, pa ga poklopim par km da vidim koliko ide i tako 3 - 4 puta st->zg i naravno da trosi

 

isao sam jednom zd->zg 200 na tempomat u 3-4 ujutro. Prosjek potrosnje tog rezervoara mi je ispao 11.04l ;)

Link to comment
Share on other sites

Tempomat je ok ako ideš recimo od ZG do OS po ravnome. Ali ako ideš od ZG do RI onda ti je bolje sam dozirat gas jer on uvijek održava tih 140npr, čak i uz najveći brijeg pa će ti potrošnja biti puno veća nego da sam doziraš koliko je potrebno. A opet niz brijeg ti možeš vozit i preko 140 pa da trošiš manje nego da ga voziš na tempomatu. Uglavnom, tempomat koristim samo na ravnicama.

Link to comment
Share on other sites

nije mi jasno kako vama svima trosi vise s tempomatom...

 

recimo meni, osijek-budimpesta (vecina autoput) prosjecna potrosnja s tempomatom bude do 0.7 manja. i to tocno znam taj podatak jer kad ja vozim uvijek je na tempomatu a ako dam bratu da vozi, on uvijek bez tempomata

 

nije da nam se stil voznje nesto razlikuje pa da je bas do toga...

 

slicna prica je s relacijom osijek-zagreb

 

i meni troši manje s tempomatom dizl i još automat...

 

kad mu treba sam šalta nižu ili višu kako mu paše ja samo stišćem plus ili minus... :lol:

 

i obožavam tipku recall ili kak se već zove kad usporiš samo ju cimneš a on napuca pun gas do zadane brzine... :)

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...