Jump to content

audi allroad problem i savjeti


Recommended Posts

dakel radi se o sljedecem, audi allroad 2001 2.7 bT ARE motor

kod voznje po gradu di ima puno stani/kreni situacija, te kad je vruce dolazi do pregrijavanja, sto znaci da se temp vode popne preko 90 stupnjeva. temp ulja je izmedu 100 i 120 stupnjeva, ali u biti nije povezano sa porastom temp vode, iako logicno lakse se pregrije kad je ulje toplije.

sad ono najcudnije. otvorena cesta, recimo tempo 50-80 uz povremene guzve, kamione itd se takoder pregrijava, medutim preko 100 najnormalnije se pocne opet hladit i bude sve uredu.

u oba slucaja pomaze naravno grijanje na full toplo i na full puhanje te ga uspijem dobit na 90 stupnjeva.

 

bio sam u dalmaciji sad kod nekog leeka i on mi je rekao da su 99% otisli dihtunzi glave. mjerio je sa nekakvom pumpicom, stavio neku plavu tekucinu u pumpicu pa usisavao iz posude za antifriz, da bi kao skuzio da ima co2 unutra i po tome je on skuzio da su glave u pitanju, odnosno vjerovatno dihtunzi. dali ovo ima smisla? da nadodam nikakvog mjesanja vode/antifriza i ulja nema. u biti osim pregrijavanja apsolutno nikakvih problema ni simptoma nema.

 

dali je moguce da je termostat? posto sam od nekolicine dobio savjet da probam prvo termostat zamjenit, ali oni koji znaju motor i auto, znaju da to nije samo tako posto je smjesten iza zubcastog.

takoder i za skidanje glave je potreban poprilican napor i rad, barem se meni tako cini.

 

e sad ja trebam nekoga ko mi moze nekako sa sigurnoscu rec "da to je ziher dihtung" ili " ne to nije dihtung - nije uvjet"

jel nije da mi se bas sad rastavlja pol auta ako nisam ziher da je to to.

 

evo molim savjete, konkretne, takoder ako netko moze sredit ovaj problem, slobodno moze nekakva ponuda ili nes slicno

hvala

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

http://www.audizine.com/forum/showthread.php/453626-2-7T-Timing-Belt-Waterpump-Thermostat-DIY-no-lock-bar

 

evo kolko je posla za termostat pa si procijeni.

 

 

bio sam u dalmaciji sad kod nekog leeka i on mi je rekao da su 99% otisli dihtunzi glave. mjerio je sa nekakvom pumpicom, stavio neku plavu tekucinu u pumpicu pa usisavao iz posude za antifriz, da bi kao skuzio da ima co2 unutra i po tome je on skuzio da su glave u pitanju, odnosno vjerovatno dihtunzi. dali ovo ima smisla? da nadodam nikakvog mjesanja vode/antifriza i ulja nema. u biti osim pregrijavanja apsolutno nikakvih problema ni simptoma nema.

 

dali je moguce da je termostat? posto sam od nekolicine dobio savjet da probam prvo termostat zamjenit, ali oni koji znaju motor i auto, znaju da to nije samo tako posto je smjesten iza zubcastog.

takoder i za skidanje glave je potreban poprilican napor i rad, barem se meni tako cini.

 

e sad ja trebam nekoga ko mi moze nekako sa sigurnoscu rec "da to je ziher dihtung" ili " ne to nije dihtung - nije uvjet"

jel nije da mi se bas sad rastavlja pol auta ako nisam ziher da je to to.

 

 

 

velike su sanse da je termostat i definitivno je jeftiniji popravak od skidanja glavi. da ti curi kompresija u rashladnu tekucinu gubio bi rashladnu tekucinu.

 

mozda je test lazno ocitao, sto je moguce ovisno o vrsti testera.

 

ja nebih isao skidat glave s obzirom na jedan test.

 

 

probaj izmjeriti temperaturu hladnjaka dok se auto zagrijava pa ces vidjeti dal termostat otvara

 

 

sto nebi bilo normalno da se termostat mijenja zajedno s pumpom vode i zupcastim kad se mijenja zupcasti?

kolko km ima auto?

Link to comment
Share on other sites

ima 170 000 km, ja sam ga kupio prije god dana kada je imao 140 000 i prodavac mi je rekao da je mjenjano sve po ps-u na oko cca 120 000. mogu vjerovat i nemoram, medutim ako idem sve provjeravat kosta me ko da idem glave skidat.

malo rashladne tekucine gubi, ali to je onak na tjedan dana ili 1000 km recimo 2 dl, tu negdje.

jel postoje jos kakvi testovi prije nego krenem bas sve skidat dole?

 

kako da izmjerim temp dok se auto zagrijava? moze preko dijagnostike?

Link to comment
Share on other sites

Ako je test točno izveden i detektirao je CO2 u posudi rashladne tekućine onda je moguće da su brtve glava probile.

Ako ti gubi 2 dcl / 1000 km i to je previše, ne smije uopće trošiti rashladnu tekućinu.

Ne mora ti miješati ulje i vodu da bi brtve otišle, ovisno na kojem su dijelu popustile.

 

Termostat je jeftinija opcija i od nje treba krenuti, ali obzirom na ove simptome lako moguće da su brtve glave popustile.

Link to comment
Share on other sites

prek dijagnostike ocitas tocnu vrijednost rashladne tekucine, i termometrom mjeris temp hladnjaka, kad se otvori termostat bi trebala past temp motora i porast temp hladnjaka. Vidi dal se to događa oko temperature na kojoj otvara termostat. i dal se pali ventilator kad bi trebao.

 

http://www.ecstuning.com/Audi-C5_A6-Quattro-2.7T/Search/Timing_Belt_Kit/ES2576/

tu su svi dijelovi 1000 kuna + neki shipping. Kod nas sigurno ne kosta puno vise od toga.

Nisu dijelovi toliko skupi kolko ima puno rucnog posla. Zovi po ducanima pa vidi kolko tocno kostaju dijelovi.

 

Mjenja se svakih 70,80 tisuca? netko ti moze pogledat u autodati il nekom manualu tocno.

 

Promjena brtvi glava definitivno kosta puno vise od toga.

 

 

Potrosi jedan vikend pa vidi dal termostat otvara , mozes cak rastavit do poklopca zupcastog pa vidjet u kojem je stanju pa ces znat dal je ista mijenjano.

To te nista ne kosta nista novaca. Pa se onda odlucis sto ces i kako .

 

Steta sjebat motor od pregrijavanja radi neke jeftine komponente, a glave se mogu spigat od pregrijavanja.

 

 

netko ko se vise bavi tim motorima ce ti bolje znat rec koje su boljke tih motora i dal to odgovara kvaru.

Tesko diagnosticirat kvar prek interneta.

Edited by Marko
Link to comment
Share on other sites

ma da se mi razumijemo ja cu definitivno napravit jos barem 2 testa, jel nije malen posao u igri, ali volim cut jos koji savjet. sto se tice same zamjene termostata, to bi sam napravio, ima jako puno posla ali ok, nije znanstvena fantastika a i prosli tjedan sam skoro sve vec bio skidao pa znam sta trebam. medutim za skidanje glava nemam alat a iskreno ni dovoljno znanja, te uz sve blokade koje bi mi trebale mislim da to nebi znao napravit.

 

jel netko ima ideju kolko bi moglo financijski kostat zamjena brtvi? sto bi jos trebalo u tom slucaju napravit? ravnanje glavi? jos nesto?

Link to comment
Share on other sites

medutim za skidanje glava nemam alat a iskreno ni dovoljno znanja, te uz sve blokade koje bi mi trebale mislim da to nebi znao napravit.

 

za mijenjanje termostata isto treba skidat zupcasti, bar tak izgleda na onim gore slikama,

Nije problem skidat , stavljat glave, sve di se koristi klasican alat.

 

problem je ako se koristi neki "poseban alat" za stavljanje motora u fazu, spananje zatezaca, dal ima kakvog rihtanja zakretanja faze (taj motor ima zakretanje faze ventila9 i takve stvari.

Pogledaj si u nekom workshop manualu kako se to radi pa se odluci dal si sposoban i dal imas sav potreban alat prije nego sto pocnes to raditi.

 

 

 

jel netko ima ideju kolko bi moglo financijski kostat zamjena brtvi? sto bi jos trebalo u tom slucaju napravit? ravnanje glavi? jos nesto?

 

a moras zvat i dogovarat cijenu s mehanicarom.

 

skinut sve dolje, ocistit, premjerit glave

vidjet dal se neki vijci smiju ponovo koristit ( npr vijci glave)

 

nove brtve, ravnanje glava

 

montaza nazad, stavljanje motora u fazu, ima dosta tu posla.

 

Idealno bi ti bilo nabavit neki workshop manual za taj motor u kojem ti sve tocno pise, kako se sto mjeri, koje su tolerancije, dal se mijenjaju vijci glave, itd...

Link to comment
Share on other sites

jasno mi je sto oces rec. za termostat sam gledao i nemora se skidat remen, samo se mrvicu pomakne, ali se ne skida.

mislim da cu za prvu ruku otic kod jos kojeg majstora da napravi test, jel ako moram skidat glave onda mislim da se necu sam upustat u to, jel nije mi bas do toga da sjebem motor.

 

ima ko kakvoh mehanicara po preporuci?

 

hvala na savjetima

Link to comment
Share on other sites

evo sad mi drugar fox dao prijedlog - dali bi ako idem mjerit kompresiju mogao dobit 100% siguran odgovor? konkretno ako je kopmpresija u banani da je onda definitivno dihtung u banani? (ili naravno sama glava)

Link to comment
Share on other sites

Ne treba ti poseban alat za skinuti/montirati zupcasti remen ako ne skidas remenice sa bregastih osovina...samo oznacis pozicije i to je to. Ako budes skidao glave moja topla preporuka je zamijeniti vijke glave (mijenjaju se po manualu) posto nisu nesto ekstremno skupi, a skidanje glava je velik posao...

Link to comment
Share on other sites

ma iskreno ne bojim se posla kao takvog, nek mi treba 2 dana da poskidam sve, da polako radim i to, ali dali mi trebaju nekakve "blokade", pricamo o skidanju glava, odnosno ako idem mjenjat brtve glave?

remenice nemam namjeru dirat, niti ista kemijat, ali ako cu mjenjat brtve glava onda cu def zamjenit i zupcasti i spanere i termostat i vodenu pumpu.

jel bi mozda bilo pametnije izvadit motor sa getribom van pa van auta skidat glave?

 

e i jedno podpitanje.

ako bi npr ti radio taj posao, kolko bi trazio za taj posao? mozes i na pm ako ne zelis ovdje. treba mi neka referenca jel sam nacuo cifre koje mi nisu bas bistre

Edited by Pale
Link to comment
Share on other sites

evo sad mi drugar fox dao prijedlog - dali bi ako idem mjerit kompresiju mogao dobit 100% siguran odgovor? konkretno ako je kopmpresija u banani da je onda definitivno dihtung u banani? (ili naravno sama glava)

 

ne , jer u tom slucaju da je tolika razlika u kompresiji da je mjerljivo motor bi tresao , nemirno radio, vidla bi se razlika u na svijecicama, i trosio bi puno vise rashladne tekucine.

 

to bi bio veci oblik ostecenja nego kod tebe.

Link to comment
Share on other sites

nisu brtve glave u pitanju milion posto imao sam 2 auta sa 2.7 motorima,taj se motor jednostavno grije.

 

ako ide preko 95stupnjeva stalno onda je treba provjerit jel ventilator radi na 2brzini jer im je to mana i pregrijava se a ventilator neradi punom brzinom......

 

2. sto trebas je skinuti hladnjak vode i oprat ga u praonici jer za 10god.neces vjerovat sta izadje sve iz njega

 

3.sto i nije cesto je termostat

 

4.vodena pumpa

 

glave neskidaj jer moras vadit motor van a to ti je posao da se useres na 2.7biturbu

Link to comment
Share on other sites

jel postoji ikakva sansa da se nekako ispita vodena pumpa? mislim realno riskirao bi mozda pa bi kupio onaj set remen/vodena pumpa/termostat sa ecs tuninga, jel to bi mi bio najmanji trosak, ali kazem prvo bi htio sve opcije i sve moguce scenarije ispitat.

sto se tice samo ventilatora, koliko sam ja skuzio to se onaj ventilator unutar motornog prostora treba palit na 2 brzinu? cini mi se da se pali, ali to cu isto provjerit.

definitivno cu sve ovo prije samih skidanja glave, ali evo samo jos ovaj dio sa vodenom pumpom ako netko zna.

fala

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

evo mene opet ovdje

nisam nista u biti rjesio.

pregledao sam u biti sve sto se moze pregledat, ventilatori svi funkcionalni i uredni, killer pociscen i uredan i on isto (jedan mali dio killera bude hladan, ali to su mi rekli da je zato kaj je killer ulja u tom djelu pa je to ok), pumpa vode je mjenjana prije i ona je ok.

provjeravao sam i sekundarnu pumpu vode elektricnu, izvana ko nova, spojio na napajanje i radi, u oba smjera, termostat ispitan - radi (otvara oko 90+ stupnjeva cini mi se, nisam imao termometar da tako visko mjerim pa je to moje subjektivno kad je voda pocela lagano kuhat). isprao sam citav sistem 2 puta sa vodom i onda g12 origigi nutra.

 

uglavnom jednostavno vise neznam sta da radim

 

kod voznje bez klime se mogu dugo vozit bez da pocne pregrijavat, ali cim klimu upalim taj cas roka prema visokoj temp.

neznam dali moze imat veze sto sam sad skuzio neki dan da mi je ocito i sistem u klimi prazan pa to trebam napunit

 

molim vas bilo kakav savjet sto bi moglo bit, na kraju sam sa zivcima, predugo se jebem sa tim problemom i nikako rjesit.

 

 

Hvala

Link to comment
Share on other sites

evo mene opet ovdje

nisam nista u biti rjesio.

pregledao sam u biti sve sto se moze pregledat, ventilatori svi funkcionalni i uredni, killer pociscen i uredan i on isto (jedan mali dio killera bude hladan, ali to su mi rekli da je zato kaj je killer ulja u tom djelu pa je to ok), pumpa vode je mjenjana prije i ona je ok.

provjeravao sam i sekundarnu pumpu vode elektricnu, izvana ko nova, spojio na napajanje i radi, u oba smjera, termostat ispitan - radi (otvara oko 90+ stupnjeva cini mi se, nisam imao termometar da tako visko mjerim pa je to moje subjektivno kad je voda pocela lagano kuhat). isprao sam citav sistem 2 puta sa vodom i onda g12 origigi nutra.

 

uglavnom jednostavno vise neznam sta da radim

 

kod voznje bez klime se mogu dugo vozit bez da pocne pregrijavat, ali cim klimu upalim taj cas roka prema visokoj temp.

neznam dali moze imat veze sto sam sad skuzio neki dan da mi je ocito i sistem u klimi prazan pa to trebam napunit

 

molim vas bilo kakav savjet sto bi moglo bit, na kraju sam sa zivcima, predugo se jebem sa tim problemom i nikako rjesit.

 

 

Hvala

 

A zašto ne odeš u servis, evo možeš kod Kreše u DAK Motorsport, on ti je tata mata za VAG, ili kod ovog čovjeka kaj ti je Dario preporučio. A Krešo je i slagao 2 takva motora, možda i više, pa zna točno kaj sve može biti.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...