Jump to content

Električna vodena pumpa, instalacija i iskustva?


Recommended Posts

Razmišljam o tome da standardnu mehaničku pumpu vode zamijenim sa električnom.

Koliko vidim Davies Craig radi te pumpe zajedno sa kontrolerima.

 

Zanima me da li je netko već imao iskustava sa instalacijom takvih pumpu, da li je bolje potpuno izbaciti mehaničku OEM pumpu ili ugraditi ovu električnu kao dodatnu pumpu?

Da li je poboljšanje hlađenja osjetno, itd...?

Link to comment
Share on other sites

Mi koristimo električne pume za hrpu stvari (motori, kontroleri itd) i rade odlično. Samo treba paziti da se pumpa montira na gumene nosače jer se inače mogu osjetit vibracije u autu. Sad ne znam dali je potreban veći protok kod motora SUI... I kod nas su temperature obično puno niže nego kod klasičnih auta.

Link to comment
Share on other sites

ja ne bi isao samo na elektricnu, puno lakse krepa nego mehanicka

 

Nisam baš siguran...

 

cemu uopce dodatna pumpa?

 

Protok rashladne tekućine u sistemu ne ovisi o broju okretaja motora... u leru i na visokim okretajima onda se vrti neosivno o motoru.

Preko kontrolera reguliraš željenu temperaturu, ovisno o kojoj on regulira protok... itd...

Link to comment
Share on other sites

2 CroDriver: čije pumpe koristite? Davies Craig radi striktno pumpe za aute, ima model sa većim / manjim protokom, ovisno o veličini i snazi motora, odnosno potrebnom protoku.

 

Ne znam... Sam sam u firmi. 18 i 30 je, ekipa već zbrisala s posla :no2:

 

Pitat ću sutra dečke koje koristimo pa ti javim...

Link to comment
Share on other sites

po cemu si zakljucio da orginalna pumpa nije dobra?

 

To sto ces imat veci protok vode ne znaci da ces hladit motor s hladnijom vodom, nego ces samo tu jednu te istu toplu vodu cirkulirat u krug.

Prijelaz toplne nije trenutna pojava

Edited by Marko
Link to comment
Share on other sites

po cemu si zakljucio da orginalna pumpa nije dobra?

 

To sto ces imat veci protok vode ne znaci da ces hladit motor s hladnijom vodom, nego ces samo tu jednu te istu toplu vodu cirkulirat u krug.

Prijelaz toplne nije trenutna pojava

 

Ne mislim da nije dobra, nego razmišljam o tome kako poboljštati hlađenje, (u ovom slučaju kroz povećanja protoka rashladne tekućine, itd...)

 

Moraš se složiti da ima smisla ovaj dio da ukoliko auto radi na leru (750 rpma-a) vodena pumpa ne daje isti protok kao na 5.000 rpm-a. Svakako da nećeš ništa puno postići ako vodu na recimo 90° tjeraš velikom brzinom kroz sistem, dobit ćeš mali pad temperature, samo što će voda vrlo brzo cirkulirati.

Ali ima mi smisla da ujednačavanjem protoka u situaciji stajanja u prometu ili vožnje na otvorenoj cesti poboljšavaš hlađenje prilikom ove situacije kada auto stoji u prometu... itd...

 

Zato i pitam da li je netko imao iskustava sa time, teorija se može dosta razlikovati od prakse, pa ne želim ići u to ukolio je učinak nikakav ili minimalan.

Link to comment
Share on other sites

Kaj ti se auto pregrijava?

 

Ne pregrijava se, ali u situaciji kada se vučem po gradu, temperatura je stalno oko 90°C što prije nije bila, iz razloga što je sada malo veća gužva u motornom prostoru i zrak je topliji i teže izlazi ispod haube... itd..

 

Glavni uzrok toga je preslabi ventilator motora koji je trenutno unutra, ali stigao mi je ovaj tjedan iz UK jači Kenlowe ventilator koji ide u motorni prostor umjesto tog preslabog SPAL-a koji sada imam i dva SPAL-a idu na kiler klime. Tako da vjerujem da će to vratiti stvari na staro. Ali svjejedno bih htio vidjeti i opciju ugradnje te električne pumpe vode, ukoliko ona dodatno može pomoći pri hlađenju, odnosno održavanju konstantnije temperature motora.

Edited by 2fast
Link to comment
Share on other sites

To mi je bila prva ideja, ali me lakirer uvjerava da to baš i nije najsretnije rješenje, da će se od visokih temperatura kit "povuć", da će na njegovom mjestu nastat mjehurići... itd...

 

btw: gdje si našao ovu fotku, to su "škrge" sa nekog auta ili su custom made?

Link to comment
Share on other sites

VAG već godinam koristi eletričnu pupmu vode uz mehaničku.. npr. TFSI ima eletričnu pumpu vode koja hladi turbo i kad se auto zagasi, a kontrolira je ECU, R32 i v®6 24v imaju isto dodatnu i dok sam imao v6 u trici testirao sam je i kad je uključim na 90 stupnjeva temperatura bi jako brzo pala na cca80 stupnjeva u gradskoj vožnji, dok VR6 12v imaju isto električnu koja dodatno cirkulira vodu kroz glavu motora i isto radi kad je auto zagašen ako je jako vruće ispod haube..

 

eto toliko od mene

Link to comment
Share on other sites

ne kompliciraj, stavi distancu od 20mm straga na haubu i skini gumenu brtvu sa firevalla. woala, imas rupetinu od 150x3cm

koja provjereno radi, ja sam tu foru skupio od engleza kad su na track dayevima

 

Imaš kakvu fotku kako to kod tebe izgleda? To mi je isto par ljudi preporučilo.

Samo ne znam kako to vizualno djeluje?

 

 

VAG već godinam koristi eletričnu pupmu vode uz mehaničku.. npr. TFSI ima eletričnu pumpu vode koja hladi turbo i kad se auto zagasi, a kontrolira je ECU, R32 i v®6 24v imaju isto dodatnu i dok sam imao v6 u trici testirao sam je i kad je uključim na 90 stupnjeva temperatura bi jako brzo pala na cca80 stupnjeva u gradskoj vožnji, dok VR6 12v imaju isto električnu koja dodatno cirkulira vodu kroz glavu motora i isto radi kad je auto zagašen ako je jako vruće ispod haube..

 

eto toliko od mene

 

Ima i Z20LET dodatnu električnu pumpu vode, baš za to kad se auto ugasi a treba još hladiti turbinu i rashladnu tekućinu.

Link to comment
Share on other sites

Ne mislim da nije dobra, nego razmišljam o tome kako poboljštati hlađenje, (u ovom slučaju kroz povećanja protoka rashladne tekućine, itd...)

 

 

izmjeri razliku između temperature vode u bloku i u hladnjaku pa ce ti sve bit jasno

 

Moraš se složiti da ima smisla ovaj dio da ukoliko auto radi na leru (750 rpma-a) vodena pumpa ne daje isti protok kao na 5.000 rpm-a. Svakako da nećeš ništa puno postići ako vodu na recimo 90° tjeraš velikom brzinom kroz sistem, dobit ćeš mali pad temperature, samo što će voda vrlo brzo cirkulirati.

Ali ima mi smisla da ujednačavanjem protoka u situaciji stajanja u prometu ili vožnje na otvorenoj cesti poboljšavaš hlađenje prilikom ove situacije kada auto stoji u prometu... itd...

 

Zato i pitam da li je netko imao iskustava sa time, teorija se može dosta razlikovati od prakse, pa ne želim ići u to ukolio je učinak nikakav ili minimalan.

 

 

Racunaj ovak na svaki konj koji motor proizvede mora konj ic kroz rashladni sistem. Na 750 okretaja ( i nekom opterecenju) motor ne proizvodi puno snage, pa i rashladni sustav nemora odvest puno topline.

 

Na 5000 okretaja ( i nekom opterecenju) motor proizvodi vise snage a tu se i vodena pumpa brze vrti ionako.

 

 

 

 

Elektricna pumpa vode je skupa investicija , moze donjet puno problema, a vjerojatno nije rjesenje tvog problema.

 

 

to je z20let? bas gledam po netu termostat je otvoren na 94C tak da 90 i nije neka temperatura. Ak ventilatora se upali , ohladi hladnjak i onda se ugasi je ok.

Link to comment
Share on other sites

Volvo na 400 seriji koja je krenula kasnijih osamdesetih ima vanjsku električnu pumpu vode ja je cirkulirala rashladnu tekučinu iz glave prema hladnjaku. Mislim da je set punit za gašenje bio 90 stupnjeva.

 

Svaki puta kada bi ugasio auto, u ljeti, bi ta ista pumpa vratila toplu vodu iz glave prema hladnjaku te bi porastom temperature u hladnjaku startao ventilator. Uvijek su se znali naći " pametnjakovići" sa savjetom da nikad ne gasim vruč auto i da moram čekat da se ugasi ventilator prije nego ga ugasim.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...