Jump to content

Ulja za moderne dizele sa 30k km izmjenom


Recommended Posts

  • Replies 68
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ma ne pitam za sebe. Mene boli k

 

Mene zanima kako to opcenito funcionira jer tih 30k km je zaista previse

 

Mjeri na osnovu vremena rada motora ( u radnim satima ) i predjene kilometraze. Nije isto ako mjenjas ulje u motoru koji predje 30k u cisto gradskoj voznji sa mnogo sati rada na leru ( taxi ) ili ako predjes 30k na autoputu. Racunaj da onaj koji predje 30k na autoputu to vecinom uradi za 4 puta manje radnih sati nego onaj ko to radi u gradu. Jedan od primjera koji ja srecem u Kanadi je da vecina automobila ima ugradjeno daljinsko paljenje ( i ja sam imam ) i sad pazi moj motor radi danas najmanje 30 minuta u leru prije nego predje i jedan jedini metar ( 2x hladni start sa daljinskim da se ugrije unutrasnjost ) i kako ja onda mogu ocekivat da meni ulje traje 30k. Ako mi je masina danas radila pola sata u leru to bi bio skoro pa ekvivalent od recimo 30-ak km ) dakle meni motor u leru odradi 1000 km u radnim satima ( tacan broj nije vazan ali samo primjera radi ) plus dosta vremena na leru u gradskoj guzvi, ne?

Ja mjenjam ulje u zimskom periodu nsvakih 7k, u ljetnom svakih 15k. Ulje je full synthetic castrol slx professional

Link to comment
Share on other sites

Zaboravi 30kkm izmjene. Barem na 15kkm odradi. Posebice u današnje vrijeme kad ulje nije toliko skupo, a ionako je službeno vozilo.

 

Potpuno se slažem! 30k je samo marketinški interval.

 

15k je po meni max na kojem bi svako ulje trebalo zamijeniti!

Link to comment
Share on other sites

Mjeri na osnovu vremena rada motora ( u radnim satima ) i predjene kilometraze. Nije isto ako mjenjas ulje u motoru koji predje 30k u cisto gradskoj voznji sa mnogo sati rada na leru ( taxi ) ili ako predjes 30k na autoputu. Racunaj da onaj koji predje 30k na autoputu to vecinom uradi za 4 puta manje radnih sati nego onaj ko to radi u gradu. Jedan od primjera koji ja srecem u Kanadi je da vecina automobila ima ugradjeno daljinsko paljenje ( i ja sam imam ) i sad pazi moj motor radi danas najmanje 30 minuta u leru prije nego predje i jedan jedini metar ( 2x hladni start sa daljinskim da se ugrije unutrasnjost ) i kako ja onda mogu ocekivat da meni ulje traje 30k. Ako mi je masina danas radila pola sata u leru to bi bio skoro pa ekvivalent od recimo 30-ak km ) dakle meni motor u leru odradi 1000 km u radnim satima ( tacan broj nije vazan ali samo primjera radi ) plus dosta vremena na leru u gradskoj guzvi, ne?

Ja mjenjam ulje u zimskom periodu nsvakih 7k, u ljetnom svakih 15k. Ulje je full synthetic castrol slx professional

 

zar nije vama zakonom zabranjeno da auto radi na leru bespotrebno??

injace webasto bi bila puno bolja opcija za zagrijavanje kabine i motora.

Link to comment
Share on other sites

Ima formula za proracun. Jamstvo 100.000 km. 3 izmjene ulja. Motor kaput sa 109.000. Izvan garancije. Novi motor 3/5 vrijednosti auta sa rukama.

 

Ne mogu je napisati ovdje jel nemam equation, ;) jebes forum bez equationa.

 

daj malo vise o ovome, zapravo ima smisla...

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...