Jump to content

Tlak ulja u motoru - Q&A


Recommended Posts

Na tvom linku lijepo piše:

 

Lubrication of the bearings in internal combustion engine

 

Purposes of lubrication of engine bearings are as follows:

significant decrease of the coefficient of friction;

extraction of the heat generated by the friction;

removal of foreign particles from the rubbing surfaces.

 

Engine bearings generally work in hydrodynamic regimes of friction.

Hydrodynamic friction implies the presence of a continuous lubricant film between the bearing and journal surfaces (Hydrodynamic journal bearing).

 

Constant supply of a lubricant (oil) in sufficient amounts is necessary for normal work of engine bearings.

Bearings lubrication is provided by the lubrication system.

 

Ovdje nigdje ne piše da je potreban tlak, a ne piše zato jer bi se to onda zvalo hydrostatic lubrication

 

 

Sad kad smo valjda zapečatili pitanje da li je bitan tlak ili protok, se opet vraćamo na pitanje koliko je podizanje tlaka u sustavu za 1.2 bara u stvarnosti povećalo protok?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 149
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

Brišem, pišem, nebitno.... :)...uglavnom neke osnove su hydrodynamic lubrication i hydrodynamic lift te razlika između hydrostatic pojmova istih...

 

Jel ima netko graf tlak vs. protok pa da vidimo kako se to ponaša u krajnjim vrijednostima....

Edited by entuzijast
Link to comment
Share on other sites

Na tvom linku lijepo piše:

 

Lubrication of the bearings in internal combustion engine

 

Purposes of lubrication of engine bearings are as follows:

significant decrease of the coefficient of friction;

extraction of the heat generated by the friction;

removal of foreign particles from the rubbing surfaces.

 

Engine bearings generally work in hydrodynamic regimes of friction.

Hydrodynamic friction implies the presence of a continuous lubricant film between the bearing and journal surfaces (Hydrodynamic journal bearing).

 

Constant supply of a lubricant (oil) in sufficient amounts is necessary for normal work of engine bearings.

Bearings lubrication is provided by the lubrication system.

 

Ovdje nigdje ne piše da je potreban tlak, a ne piše zato jer bi se to onda zvalo hydrostatic lubrication

 

 

Sad kad smo valjda zapečatili pitanje da li je bitan tlak ili protok, se opet vraćamo na pitanje koliko je podizanje tlaka u sustavu za 1.2 bara u stvarnosti povećalo protok?

 

u3u3amu2.jpg

 

Nebih rekao da je pritisak koji se stvara na ulje u samome ležaju (i koji je bitan) ono o čemu se ovdje raspravlja.....

 

A o cemu se raspravlja?

Link to comment
Share on other sites

na 1000rpm nisam povecao. Tek od 2500rpm sam povecao protok ulja koji ide u motor. Vise ulja ide kroz motor, manje kroz bypass ventil.

ajmo ovako

ja sam povecao protok kroz motor lezajeve i vitalne dijelove

ne nisam dirao bypas na pumpi jer su to idiotarije

 

dakle ti nisi napravio ama bas nista podlozio si sajbicu na bypas i to je to rijesenje

ja proburgijao pol motor i potorsio brdo para a imao sam rijesenje za 20lipa u zeljezari

Link to comment
Share on other sites

ajmo ovako

ja sam povecao protok kroz motor lezajeve i vitalne dijelove

ne nisam dirao bypas na pumpi jer su to idiotarije

 

dakle ti nisi napravio ama bas nista podlozio si sajbicu na bypas i to je to rijesenje

ja proburgijao pol motor i potorsio brdo para a imao sam rijesenje za 20lipa u zeljezari

 

Fali ti sposobnost selektivnog čitanja i razumijevanja da bi mogao razumjeti ovu temu.

Sve sto su te učili je pogrešno i trebao si samo šajbicu uvalit. Sve ostalo sto si radio na motoru je bacanje novaca i vremena, ali ti to ionako ne razumiješ jer ti fali sposobnost selektivnog čitanja i razumijevanja - nešto na čemu Profesor intenzivno radi i uskoro bi trebao izaći sa prvom dozom cijepiva. Dakle ima ti spasa.

Link to comment
Share on other sites

ajmo ovako

ja sam povecao protok kroz motor lezajeve i vitalne dijelove

ne nisam dirao bypas na pumpi jer su to idiotarije

 

dakle ti nisi napravio ama bas nista podlozio si sajbicu na bypas i to je to rijesenje

ja proburgijao pol motor i potorsio brdo para a imao sam rijesenje za 20lipa u zeljezari

 

Cek oces reci da tlak ulja uopce ne utjece na motor? Da je svejedno dal je 5bar-a, 6.5 bar-a ili 0bar-a?

Link to comment
Share on other sites

Cek oces reci da tlak ulja uopce ne utjece na motor? Da je svejedno dal je 5bar-a, 6.5 bar-a ili 0bar-a?

da ti objasnim na tvoj nacin protuce mi motor svijetli ulje nemam tlaka havarija zesca

ispustim ulje nalijem hipenol motor vise ne tuce ne svjetli lampica na gas nemam vise 2 bara tlaka nego preko 6

moje pitanje jesam spasio motor?

Link to comment
Share on other sites

Ajde da sve definiramo u jednom postu ako se da, a ne ovako 10 stranica.

 

Prvo ulja pumpa. Njen protok je proporcionalan okretajima, vise okretaja pumpa pumpa vise ulja. Gubitak energije(sto pumpa) trosi je proporcionalno tlaku koji nastaje i protoku. Znaci povecanje tlaka ili/i protoka uljna pumpa ce vise energije trositi i vise grijati ulje.

Nadalje protok kroz motor stvara tlak. Ako se vise ulja gura kroz isti motor, tlak raste. Maksimalni tlak je ogranicen ventilom(bypass). Minimalni tlak je onaj koji nastaje zbog protoka uljne pumpe u leru.

 

Na ispravnom autu bypass se otvara na nekih 2000-3000rpm i onda dio ulja ide kroz bypass. Stavljanjem pumpe se vise protoka se dize tlak u leru i bypass se prije otvara, ali tlak u okretajima je isti. Nedostaci su, vise se grije ulje, vise energije se trosi s radilice(manje snage ima motor), vise se trosi pumpa ... Znaci na motor s serijskim dimenzijama lezajeva je glupo stavljati pumpu veceg protoka ako je samo to razlog.

 

Ali npr zna se vise manje za sve stock uljne pumpe kada ce one puknuti. Npr na audi 2.2 20v se zna da iznad 8500rpm ce ulja pumpa puknuti, pa se stavlja druga. Ali druga se ne stavlja radi vise protoka, nego jer je cvrsca. Ista stvar kod opela(moj motor) ako se ide iznad 9000rpm, stavlja se druga ulja pumpa koja je cvrsca i ima nesto veci protok(ovo je losa osobina s serijskim tolerancijama i cak ako se ide na acl hx serija lezajeva(veca zracnost) obje pumpe imaju viska protoka).

 

Nadalje ulje se u lezajevima grije zbog djelovanja sila. Cim se ulje grije guvi viskozitete. Ako izgubi viskozitet i djeluje velika sila moze doci do pucanja uljnog filma i dodira metal na metal i byby lezaj. Znaci resenje je bolje ulje i gurati vise ulja kroz lezaj da se bolje hladi. Ima dva nacina kako gurati vise ulja, jedno je povecanje tlaka(povecanje protoka kroz lezaj nije linearno, ali je povecanje) ili/i povecanje tolerancija. Ako se povecavaju tolerancije, onda nekad treba pumpa s vise protoka(obicno su stock pumpe predimenzionirane sto se tice protoka).

 

Isto je bitno da oba dva nacina gore napisana povecavaju grijanje ulja i uzimaju vise snage od motora. Zato je obavezno poboljsati hladenje ulja, jer inace se moze dobiti kontra efekt zbog pregrijavanja ulja.

 

A gubitci u lezajevima se mogu smanjiti koristenjem manje viskozih ulja. I kada se koriste manje viskozna ulja, onda treba se staviti lezajevi s manje zracnosti. I tako se moze dobiti snaga(manji gubitci u lezajevima i manje energije trosi uljna pumpa).

Ali na motorima s puno boosta se razbije sloj malo viskoznog ulja i zariba lezaj. Zato se ova taktika danas upotrbljava u skoro svim atmosvercima(daje vise konja, manje trosi auto), ali bas za turbake s boostom nije nesto. Ide se na gusca ulja, vece tolerancije.

 

Ono bitno, povecanjem tlaka se povecava protok ulja kroz lezajeve(nije bas linearno), ali se povecava.

Link to comment
Share on other sites

fale ti dvije najvaznije stvari i uzroka problema koje imas...

 

Moj problem je nastao jer mi je ulje pobjeglo i poceo padati tlak ulja(iako se tu pise da tlak ulje u potpuno nebitan).

Znaci da razjasnim, ja s dizanjem tlaka ne resavam problem sjebanog lezajeva. On se sjebao jer je pumpa vukla zrak, jer je ulje zbog sila pobjeglo. Taj problem ublazujem s accusump(pravo resenje bi bilo drysump).

 

Dignuo tlak samo da povecam sigurnost i dugotrajnost(meni lezajevi preziveli preko 100 000km maltertiranja i svake godine ih preventivno pregledavao).

 

btw ako se pogledaju homologacije autiju za brdo, u skoro svima se dize tlak ulja. Npr renaultov motor(f7r) ako zavrtis na 8500rpm s serijskim tlakom ulja(3.5bara), vec nakon 10km ce lezajevi otici u kurac. Dignes tlak ulja na normalan za te okretaje, vozis se sretno dugo.

npr za taj motor

http://www.ebay.fr/itm/Ressort-Gr-N-pompe-Huile-Clio-Williams-16S-16V-R19-F7R-F7P-Megane-2l-/180958421597?pt=LH_DefaultDomain_71&hash=item2a21f6625d

Link to comment
Share on other sites

Moj problem je nastao jer mi je ulje pobjeglo i poceo padati tlak ulja(iako se tu pise da tlak ulje u potpuno nebitan).

Znaci da razjasnim, ja s dizanjem tlaka ne resavam problem sjebanog lezajeva. On se sjebao jer je pumpa vukla zrak, jer je ulje zbog sila pobjeglo. Taj problem ublazujem s accusump(pravo resenje bi bilo drysump).

 

Dignuo tlak samo da povecam sigurnost i dugotrajnost(meni lezajevi preziveli preko 100 000km maltertiranja i svake godine ih preventivno pregledavao).

 

btw ako se pogledaju homologacije autiju za brdo, u skoro svima se dize tlak ulja. Npr renaultov motor(f7r) ako zavrtis na 8500rpm s serijskim tlakom ulja(3.5bara), vec nakon 10km ce lezajevi otici u kurac. Dignes tlak ulja na normalan za te okretaje, vozis se sretno dugo.

npr za taj motor

http://www.ebay.fr/itm/Ressort-Gr-N-pompe-Huile-Clio-Williams-16S-16V-R19-F7R-F7P-Megane-2l-/180958421597?pt=LH_DefaultDomain_71&hash=item2a21f6625d

 

tlak o kojem ti pricas je nebitan

da ti je konstantan bio serijski tlak nikome nista

ti si izgubio tlak ulja po tvojoj prici a zapravo ostao si bez ulja na suho ne bez tlaka

 

sa pumpom veceg protoka se povecava sigurnost protok je isti ali ako imas gubitak npr na hidropodizacu pumpa to kompenzuira bez problema ne osjeti se toliki gubitak tlaka

ne zagrijava se ulje vise jer je tlak identican upravo suprotno s pumpom veceg kapaciteta vise ulja prostruji kroz hladnjak i zapravo je bolje ne gore

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Nevezano za ova prepucavanja...trebam savjet, na Ibizi mi tlak ulja pada ispod 1 bar u leru kada se motor bolje ugrije i tu i tamo pali lampicu, cim malo dam gas tlak bude OK. U vožnji je tlak OK samo na leru padne. Promjenio ulje i filter, probao i s guščim uljem (imao Mobil 1 S3000, sada stavio S2000) nikakvog pomaka. Brijem da nije do pumpe jer nebi nabijala tlak kak treba ni kada dajem gas ne?

Link to comment
Share on other sites

Nema veze, pumpa ti mozda nije krepala nego oslabila.

Na cca 4000 okretaja bi trebao imati max tlak kojeg dalje "reže" ventil.

Najbolje da nadjes manual za svoj auto/motor i u njemu treba pisati minimalni tlak ulja na leru i na nekim okretajima (naravno ulje zagrijano na 90 stupnjeva)

Link to comment
Share on other sites

Do 100c je tlak u leru oko 1.5bar (po satu) kada temperatura ulja pređe 100c onda pada i cim cager ode ispod 1 bar pali lampicu, prije mi je u leru bio uvijek 2-3 bar-a. kada se dobro zagrije temp ulja je tu 102-105C...ako ga ganjam i do 110 ode.

Link to comment
Share on other sites

Ja imao slični problem na Focusu jer je kod mene tlačna cijev od ulja spojena unutar kartera sa jednim alu koljenom koje se pojelo od vibracija pa je većina ulja išla natrag u karter....

Na leru sam imao tlak u glavi od ravno 0 bara a max je bio valjda 1 bar....

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...