Jump to content

4x4 vozila i gubici u prijenosu


Recommended Posts

Jel tebi stalno uključen pogon?

 

Eto, 70kg izvadiš iz auta koji je u startu težak i ima momenta, a pogledaj kolika razlika na 402m.

 

Kod mene je Haldex ali radi iz nule kada ga poklopim na race-u jer čim provrte prednji pali se i zadnji pogon,to je stotinka sekunde.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Eto, još jedna stvar koju nisam znao. :thumbsup:

 

Znači, kad je pogon ukopčan, ništa se ne gubi ako auto juri po ravnom?

 

Da, dosta to sprobavali je uopce prihavaceno misljenje je da pogon odma gubi 10% snage. Ali na utrkama je auto uvijek bio brzi dok je pogon stlano ukljucen. Jer zna auto u npr 4. brzini malo poskociti i ako je fwd modu lagnao izvrti(to traje 1m) ali pritom zgubi ubrzanje.

 

Tebi motor daje fiksnu snagu. Sada ako ide sve naprijed u lezajevima se gubi snaga(postotoka obicno). Ako ide 50% naprijed, 50% iza opet se u lezajevima gubi snaga, ali 50% se manje naprijed gubi jer ide manje snage. Ukupno skoro isto se gubi u fwd i 4x4 modu. Druga stvar je da su 4x4 auti uvijek tezi i zato se cini da poslije slabije idu.

Link to comment
Share on other sites

Da, dosta to sprobavali je uopce prihavaceno misljenje je da pogon odma gubi 10% snage. Ali na utrkama je auto uvijek bio brzi dok je pogon stlano ukljucen. Jer zna auto u npr 4. brzini malo poskociti i ako je fwd modu lagnao izvrti(to traje 1m) ali pritom zgubi ubrzanje.

 

Jel se to meni čini ili ja pričam o autima, a ti o raketama/dragsterima od >700ks? :lol:

 

Kakvo poskakanje auta u 4. brzini na 402m?

 

Ja se referiram na neki auto npr. Sašina Impreza koji ima puno ks i juri fino - da li njemu utječe na performanse pogon AKO/KADA BI BIO upaljen cijelo vrijeme? Ili još da budem konkretniji - nešto tipa Pincijev A3 Kvatro/Šatro sa nekih 220-250ks. ;)

Link to comment
Share on other sites

Tesko je to vidjeti izvana i osjetiti. Ali na logu se tocno vidi dok auto izgubi trkaciju i to se na nasim grbavim pistama nazalost jako cesto vidi na fwd autu od 400+ HP.

A auto s iskljucenim zadnjim pogonom(audi haldex) se tako ponasa.

 

Uglavnom ti kratki gubitci trakcije su zanacjni gutibak od razlike 1-2HP dodatno gubitka zbog upaljenog 4x4 pogona.

Link to comment
Share on other sites

A kaj je s ovim autima sa stalnim pogonom koji imaju <400ks i 1600kg npr?

 

Baš me zanima, ne podjebavam čisto da se odmah razumijemo.

 

Jer meni je nevjerovatno da neki auto od cca 400-500ks 4x4 i barem 1700kg gubi trakciju u četvrtoj brzini...

 

Gubi trakciju ako ga bacis u fwd mod(ne u 4x4 modu). Ali gubi trakciju zbog poskakivanja i pretvrdog ovjesa za nase grbave staze. Znac da je staza ravna(bez rupa) nebi gubio trakciju.

Link to comment
Share on other sites

Ne kuzim te sto pitas. Znaci ako na 4x4 gasis elektronski i postaju fwd, tu i tamo izgube trakciju i zbog toga imaju losija vremena nego da stlano voze u 4x4.

 

Normlano da 4x4 auti od 500HP ne guve trakciju u 4 brzini.

Link to comment
Share on other sites

u prijevodu, ono što ljudi pričaju da su 4x4 auti sporiji na većim brzinama je mit?

 

Pa jesu, jer su tezi. Ali ne zbog dodatnih gubitka pogona.

 

Moram napomentu da se ovo odnosi na ispravne aute s ispravnim dimenzijama guma. Ako su dimenzije guma krive ili npr prednje jako potrosene onda ce 4x4 jako kociti. Ali to je neispravan auto.

Link to comment
Share on other sites

Dva ista auto po snazi recimo,220 ks quattro 1400 kg FWD 1200 kg rade skoro identično vrijeme ali na Quattru ja imam manju izlaznu brzinu nego fwd auto za skoro 10 km/h :)

Vjerojatno zato jer imaš bolji 60ft pa ti ostane manje metara da ubrzaš, a i imaš više kg pa sporije ubrzavaš.

 

IMHO

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...