Jump to content

pojačavanje kuplunga


Recommended Posts

ajmo još malo o autima/kramama kad nas ide ovih dana

 

 

proklizao mi prije par dana malo kuplung na 106. nisam se vozio od tad(ne zbog toga) ali pretpostavljam će se događat sve više i više. napravljeno je ukupno 30- 35000km s njim.

 

imam doma komplet novi set ali ni on neće baš dugo izdržati a ne da mi se skidati/stavljati više puta pa bi dao to pojačati (lamelu i korpu)

ima par firmi koje sam našao, imate kakvih iskustva s njima? Rene ono što si rekao je vjerojatno ovo prvo?

 

http://www.rep-clutch.com/hr/obloge-lamela-kontakt

http://www.muros.hr/#KOŠAREKVACILA

http://www.lamela.hr/onama.html

 

razmišljao sam o sachs performance ali koliko sam uspio naći njihov set je deklariran na 280Nm iako kažu da drži i više ali ne vjerujem da će to garantirati. košta oko 3500kn negdje u Rijeci/Istri u jednom dućanu ako se dobro sjećam, nije baš mala lova za eksperimentirat s tim

 

dal netko s foruma radi takve stvari?

neki drugi savjet možda?

 

fala

 

 

 

edit: vjerojatno ima već neki topic na forumu o tome ali 98% topica su OT pa mi se ne da tražit

Edited by JosipZG
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

A za taj motor / mjenjač combo nemožeš kupiti kakvu jaču potisnu ploču i "bolju" lamelu, sve aftermarket ?

ima nešto i od Helix-a

 

http://www.gmcmotorsport.co.uk/clutch-transmission/clutches/helix/saxo/106-uprated-road-clutch/prod_445.html

cijene su još jače nego sachs a nije baš da su puno izdržljivije (na papiru)

 

evo ovo je najjače koliko znam

http://www.gmcmotorsport.co.uk/clutch-transmission/clutches/helix/helix-road-race-rally-drag-clutch/prod_448.html

 

sinter?

samo lamela bez korpe neće puno pomoći...

 

 

e da, auto je za svaki dan, pa bi bilo bolje da je klasična lamela obložena jačim materijalom, a ne da je npr. 4 kraka

Edited by JosipZG
Link to comment
Share on other sites

Sportska lamela na 4 pera. Ili dupla korpa. Nam na Saxu drzi 180mm lamela preko 400nm. Ak imas dvije iste korpe mozemo slozit jednu duplu.

imam 2 iste(sachs), jedna korpa nova druga ima kao što sam napisao cca 35000km, nije potrošena ali izgleda da je popustila

 

 

i trebaju ti dvije noge za stiskati kvacilo :lol:

postoji opcija da se stavi vece kvacilo/zamasnjak?

frend mi ima na 106-ici jacu korpu i "sinter" lamelu, nije bas ugodan za voziti

Mitja toga se "bojim". dogovorio sam službeni auto pa ne ide 106 na posao svaki dan ali nije baš ni auto s kojim se vozim 4 puta godišnje, pa bi htio da bude što normalniji

razmišljao sam čak da složim na hidrauliku umjesto na sajlu, jer ću vjerojatno istovremeno stavljati jaču getribu koja paše "na šaraf" potisni se aktivira preko ulja

razmišljao sam o većem zamašnjaku, korpi od nekog drugog auta koji je serijski puno jači ali onda je problem u zubima na lameli gdje dolazi spojnička. i ne znam da li se smije zamašnjak dodatno bušiti(naravno ne u garaži nego na stroju) da bi se ta druga korpa mogla montrati

 

Cijene su kod da su od zlata i dijamanata...nemreš bilivit....:huh:

nije baš sad tak jaaaako strašno ali bilo bi dobro da ako tolike novce odlučim utrpati u to da onda drži više Nm

Link to comment
Share on other sites

Kolega je kupio neku italijansku "pojacanu" korpu za Berlingo 1.6 16V koji smo slozili na turbo, pa je isto proklizavalo. Onda smo slozili duplu korpu i covjek happy. Ne proklizava vise.

Sad mozes ostavit serijsku lamelu ak je konstrukcijski dovoljno jaka. Pa mozes normalno krenut s mjesta. Na Saxu nam se serijska 180mm lamela raspala. I onda stavili sportsku na 4 pera.

Vts 1.6 16V 200m lamela je sigurno bolja od obicne 1.4 8V 180mm lamele.

Link to comment
Share on other sites

zbog tih "pojačanih" ne bi isprobavao na svom autu i svom vremenu

berlingo ima hidraulični kuplung pa mu nije problem stiskati kuplung? a saxo se ne vozi svaki dan...

btw. berlingo ima BE mjenjač?

na saxu je serijska 180mm držala dok se nije raspala ili ste stavili duplu korpu na serijsku lamelu dok se lamela nije raspala?

meni je ova 200mm držala do sad oko 10 000 km (na nekih 250Nm). možda bi lamela držala i dalje ako se pojača korpa. a možda bi s ovom korpom držala i lamela s 4 pera?

ne da mi se to skidati/stavljati više puta pa bi htio to riješiti da sam miran i za više snage, a da mogu dat auto npr. staroj da ode po kruh

 

 

 

idem vidjet sad dal još klizi

 

 

e da, nije saxo 1.6 sad?

Edited by JosipZG
Link to comment
Share on other sites

Svi Berlingi koriste BE mjenjac. Benz ili dizel. Taj je bio 2.gen Berlingo, ne znam koristi li hidraulicni kuplung. 1.gen koristi sajlu.

Duplu korpu na serijsku lamelu na Saxu. Izdrzala neko vreme, i strgalo je sredinski dio van iz lamele. 400nm je bilo previse. Onda stavili sportsku na 4 pera. Puno jaca konstrukcija.

Kolega se sa Saxom pola godine vozio na posao, kad mu je daily driver bio na totalnom remontu. I zalio se da je 6.5 litri na 100km prevelika potrosna za 300 konja auto :-) (po zimi)

 

Da, lamela na 4 pera drzi puno vise na isti korpi ko standard lamela. Ali malo teze krenes s mjesta sa takvom lamelom. Jer je samo on/off nema proklizavanja.

 

Saxo ce bit 1.4. Jer klipnjace i klipovi od 1.4 su puno jaci. 1.6 motor ne izdrzi 2.5 bar na stock komponentama. Ni ga ne mozes vrtit na 9000 obrtaja. (na stock klipnjacama)

Link to comment
Share on other sites

Mitja tnx za info za BE, sad imam više modela za tražiti neki mjenjač. znači idealno bi mi bilo uzeti s 1.generacije da ne moram prebacivati sistem na sajlu

 

Tomica kod koga si to radio?

 

 

fire zato baš ne bi sinter. budem te zvao ovih dana ak buš imao vremena da malo sjednemo i popričamo

Link to comment
Share on other sites

Ne jede.

 

Nazalost, u hr se koristi materijal najmanje kvalitete i to se dogadja. Helixov sinter( ustvari cerrametalic, sinter je sinterirana bronca jebem vas neuke, daj vise naucite) ne "jede" nista.

Marinov zamasnjak je ko nov, a ne pojeden :)

Link to comment
Share on other sites

znači tvoja preporuka helix?

 

ako možeš nabavit, imaš bolju cijenu za ovo?

 

http://www.gmcmotorsport.co.uk/clutch-transmission/clutches/helix/helix-road-race-rally-drag-clutch/prod_448.html

 

sranje je kaj mi auto vrijedi kao 2 ovakva kuplung seta :rofl: a na dosta stvari sam naučio da cijena često ne prati kvalitetu pa zato razmišljam o nekim jeftinijim rješenjima

 

Marinov na Calibri? jbg 12 puta jači od mog ali ja ipak radim puno više km...

na čemu je Clio turbo?

Edited by JosipZG
Link to comment
Share on other sites

U voznji je super, saltanje isto super. Samo sta prilikom kretanja s mjesta trese. A dok je hladno nista.

 

To sam radio kod onog sta je i tebi za pola radio.

 

Na dva razlicita auta sam radio isti princip, na oba drzala odlicno, ali je treslo kad se zagrijalo

Link to comment
Share on other sites

Ja sam kod sebe potokario zamasnjak cca 3mm vise gdje sjeda korpa i onda na presi stelao visinu da dobijem maks pritisak a da moze odvojit(i da ne struze). Samo s time sam dobio 30% jaci pritisak.

Normalno poslije tokarenja zamasnjaka, treba ga balansirati.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...