Jump to content

Obnova zamašnjaka


Recommended Posts

Pregledavao sam malo stare postove, ali su ili prestari ili mi ne odgovaraju na sva pitanja...

 

Pričam s jednim talijanskim majstorom pa mi kaže da mogu bez problema "recondition the flywheel"; "The flywheel is a little compromised, but I think that you can laminate it and reuse without any problems."

 

Naravno, uz novi set kvačila.

 

Što mene sad zanima:

- da li se on tu samo tokari i balansira, ili ima neki poseban proces "obnove"

- tko to kod nas radi kako spada i po kojoj cijeni otprilike?

- koliko mi se uopće isplati ulaziti u tako što / isplativost u usporedbi sa kupovinom novog zamašnjaka?

 

Evo slike konkretno mog, pa eto, svaki savjet je dobrodošao.

 

ijc0O2L.jpg

4FSXSUK.jpg

m1HRkYX.jpg

Link to comment
Share on other sites

potokari se, i za taj "špan" se potokare i ovi dosjedi korpe da je opet tvornicka visina

 

veci problem su zakaljene "fleke" u tarnoj povrsini jer hoce odbijati noz kod tokarenja

 

a taj sinter ti je zivo sranje jer pojede zamasnjak

 

tako je može se i potokarit na jako fino ali večinom su zamašnjaci flekavi pa tamo nož odbija pa treba brusiti

 

koliko se skine povrišna gdje sjela lamela toliko se i dosjedi smanje kako je i Alfa napisao

 

ako treba javite se

Link to comment
Share on other sites

Ajde onda još koje newbie question ;)

 

- ako se skrate dosjedi, onda je taj komplet zamašnjak-lamela-korpa kraći tih par mm...ne fale li oni onda negdje u cijeloj kompoziciji do mjenjača?

- kolika je trajnost takvog zahvata, odnosno šansa da zamašnjak opet protrese/pukne ili nešto slično?

Link to comment
Share on other sites

to nejde u par mm, nego u par stoti mm, sveukupno zanemarivo jer ti se npr trosi i "ruka" koja radi kao poluga i takoder kuglica oko koje se poluga stvara

 

ovo: https://www.google.hr/search?biw=2144&bih=1028&tbm=isch&sa=1&q=mazda+mx5+nc+clutch+fork&oq=mazda+mx5+nc+clutch+fork&gs_l=img.3...21093.22192.0.22331.6.5.1.0.0.0.149.283.0j2.2.0....0...1c.1.64.img..3.0.0.FEl9GIis5zs

 

 

treba isto vidjeti koliko se i to potrosilo, ako je previse, da se npr stavi podloska neka sitna da kuglica bude na serijskoj visini

Link to comment
Share on other sites

Ajde onda još koje newbie question ;)

 

- ako se skrate dosjedi, onda je taj komplet zamašnjak-lamela-korpa kraći tih par mm...ne fale li oni onda negdje u cijeloj kompoziciji do mjenjača?

- kolika je trajnost takvog zahvata, odnosno šansa da zamašnjak opet protrese/pukne ili nešto slično?

 

Radi se o par stotih, ovisi kolko je deformiran zamasnjak , tj koji mu je ceoni udar, ali to se izmjeri u par minuta... i onda se izbrusi za npr. 0,15mm da se dobije ceoni udar ispod 0,01mm... to u cijelom sklopu mislim da ne igra nikakvu ulogu...

Link to comment
Share on other sites

tako je

 

do sada sam skidao najviše 0.2 mm u normalnim situacijama

 

na zamašnjacima koji pale avione tamo su brazde bile dosta duboke cca 0.8 mm te smo taj zamašnjak skinuli za 1 mm i evo več preko 100 paljenja avionskih motora i sve radi savršenom

 

0.8mm, damn :D

 

mora delat ak se izbalansira nakon toga kak se spada... i naravno, ako zamasnjak ima dovoljno dodatka za brusenje, a velikom vecinom imaju...

Link to comment
Share on other sites

zamašnjak se tokari...koliko se skine dio di nalježe lamela toliko se mora i dio di nalježe korpa...u tolikoj mjeri koliko se potokari ne treba se balansirat

 

zamasnjak se tokari ako nemas gdje brusiti... nemozes dobiti bolju ravnost i paralelnost tokarenjem od brusenja...

Link to comment
Share on other sites

Čisto djelić moje prepiske sa talijančićem...

 

"I'm pretty confused on the recondition of your flywheel: I'm not very quiet about this type of working: for these things they need particular type of industrial machinery, just a lathe is not sufficient."

 

Na što on misli?

Link to comment
Share on other sites

Čisto djelić moje prepiske sa talijančićem...

 

"I'm pretty confused on the recondition of your flywheel: I'm not very quiet about this type of working: for these things they need particular type of industrial machinery, just a lathe is not sufficient."

 

Na što on misli?

 

Upravo na to o cemu pricamo, na brusilicu:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ako imaš precizan i dobar stroj nije nikakav problem dobit paralelnost tokarenjem

 

Veći problem su fleke na zamašnjaku gdje nož sa TM pločicom ili vidija nož neskine tj zalize i ostane grba

 

naravno, ali vise je stvar pripreme, tj. baze... sto puno ljudi ne radi dobro... stezanjem u pakne nije dobar nacin za ovo radit.. al dobro, ne znam o kojim tolerancijama se radi....

sad npr. radimo toleranciju paralelnosti 0.005mm na disku promjera 350mm (i tanak je strasno) na tokarenju i uspijevamo, ali su posebne naprave radene za to i ne kostaju malo...

 

2 pavich: kaze da tokarski stroj nije dovoljan za ovo vec da trebas posebni strojni park (misli na plansko i kruzno brusenje)...

npr. tesko da ces obradu ispod Ra 0.6 dobit tokarenjem, dok brusenjem ide ispod 0.3 samo tako... sto je po meni jako bitno...

Link to comment
Share on other sites

nastavak prepiske nakon što sam mu poslao link (jebemu, trebao sam strojarstvo upisati, sad tek vidim koliko pojma nemam :D )

 

"This is a good procedure, but it is not possible on the NC fltwheel because the pern of clutch aren't removables, so another (and more complicated) machinary is needed"

Link to comment
Share on other sites

nastavak prepiske nakon što sam mu poslao link (jebemu, trebao sam strojarstvo upisati, sad tek vidim koliko pojma nemam :D )

 

"This is a good procedure, but it is not possible on the NC fltwheel because the pern of clutch aren't removables, so another (and more complicated) machinary is needed"

 

 

neces nista pametno nauciti na strojarstvu

 

vise ces sam nauciti ovako kad ti radis na necemu

Link to comment
Share on other sites

nastavak prepiske nakon što sam mu poslao link (jebemu, trebao sam strojarstvo upisati, sad tek vidim koliko pojma nemam :D )

 

"This is a good procedure, but it is not possible on the NC fltwheel because the pern of clutch aren't removables, so another (and more complicated) machinary is needed"

 

Ne znam kaj je pern, ali frajer sere kvake... Kakve veze kvacilo ima s time, ne brusis kvacilo nego zamasnjak... Ako misli na upustenu tarnu povrsinu, da citiram iz threada na koji sam stavio link, pravim strojem za brusenje zamasnjaka to nije problem, jer to nije velika planska brusilica vec se rotira zamasnjak i brusi se s konusnim brusom tako da je moguce fino pobrusiti tarnu povrsinu cak i ako je upustena u odnosu na rub. Onda se na kraju rub pobrusi na trazenu visinu... To se moze vidjeti na prvom filmicu...

Link to comment
Share on other sites

tako je može se i potokarit na jako fino ali večinom su zamašnjaci flekavi pa tamo nož odbija pa treba brusiti

 

koliko se skine povrišna gdje sjela lamela toliko se i dosjedi smanje kako je i Alfa napisao

 

ako treba javite se

 

Obicno se skine vise tamo di sjeda lamela da se dobije veci potisak. Ja obicno skinem 2mm vise, pa se s podloskama igram da dobijem kombinaciju najjaces potiska a da pritom dobro odvaja. Tako se moze korpa "pojacati" i preko 30%.

Link to comment
Share on other sites

Obicno se skine vise tamo di sjeda lamela da se dobije veci potisak. Ja obicno skinem 2mm vise, pa se s podloskama igram da dobijem kombinaciju najjaces potiska a da pritom dobro odvaja. Tako se moze korpa "pojacati" i preko 30%.

To mene čeka sad za vikend. Donesi podloške.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...