Jump to content

Setup za crankcase ventilaciju - turbo motor


Recommended Posts

Zanima me kako najpametnije riješiti setup za ventilaciju crankcase-a na turbo motoru.

Znači imam jedan odušak koji je ranije išao u usisnu granu, sa nepovratnim ventilom (to je promjera cca 4-5mm), te drugi koji je vraćao pare u usis, poslije MAF senzora a prije turba.

 

Radije bih ovaj veći odušak stavio da ventilira u atmosferu, preko oil catch can i ventilacije u vidu mini-gljive ili slično nego vraćao u usis.

 

Više me zanima kako najbolje riješiti ovaj dio koji je prije išao u usisnu granu sa nepovratnim ventilom.

Da li to složiti i dalje na taj način ili ima neka pametnija solucija?

 

Radi se o Opel 2.0 16v turbo (Z20LET).

Link to comment
Share on other sites

Znači po tome oba oduška idu u OCC i ventiliraju u atmosferu.

Time se gubi veza ventil-dekl -> usisna grana.

Nema više vakuuma koji ventilira dekl.

 

Ima više razmišljanja i preporuka, nisam siguran što je u praksi najbolje.

 

Ti imaš ovako spojeno kako si napisao?

Link to comment
Share on other sites

Između dekla i grane staviš običan OCC tako da kad je auto u vakumu ti izvlaći pare ali da ti ne zasere usis...

 

Ovaj koji je iša prije klapne jednostavno pustiš u atmosferu ili spojiš na drugi OCC koji je ventiliran (otvoren) tako da kad je motor i pod tlakom ti pare imaju gdje pobjec...

Link to comment
Share on other sites

Nista u usisnu granu. I glupist da stvara vakum u motoru, jer ne stvara vec ulazi zrak groz drugi odusak. Ne vracaj nikakvo sranje u motor nazad. Oba u oil catch can

Ovako sam sebi slozio prije cca mj dana. I vise nema problema sa tlakom unutar motora

 

8034F3A3-AB46-4D4B-A453-9B989F04E818_zps8lsa0mtf.jpg

 

A9E78851-9ADA-4C3A-BCA4-6A0BCE7F8C7C_zpstkaqfwzs.jpg[/D12A9BF7-A644-4C97-9074-9A015F6ECA6B_zpszhiuhiw2.jpg

Link to comment
Share on other sites

slazem se s tomicom93,prakticki ti je to princip kak je gore prikazan...npr. ja na svom 1.6 motoru sam imo slozeno samo jednu stranu da ventilira u atmosferu, a krug grane i pcv-a na poklopcu ostavio zatvoren...

 

ugl. kod sad ovog 1.8 motora imat cu identican setup sa slike koju sam ti stavio,znaci zastopat/povarti izlaz na usisnoj,a izlaze na poklopcu (pcv/odusak)ventilirat u atmosferu preko catch cana.

 

...ekipa slaze na razne nacine..neki cak ih i nemaju,velim ovo je jedan od primjera setupa koji funkcionira :)

Link to comment
Share on other sites

Da, zato se stavlja ili u asupuh ili negde ispod auta poslije sredine.

 

E to me zanimalo, jer ovo ventiliranje pod haubu moze biti ok za trkace aute. Ali za cestovne aute, sa full interijerom misli da nije baš neki gušt da ti stalno smrdi nešto u kabini. Znaci najbolje slozit na downpipe.

Link to comment
Share on other sites

E to me zanimalo, jer ovo ventiliranje pod haubu moze biti ok za trkace aute. Ali za cestovne aute, sa full interijerom misli da nije baš neki gušt da ti stalno smrdi nešto u kabini. Znaci najbolje slozit na downpipe.

Da. Ali ne baš direktno, moraš imati nepovratni ventil između.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...