Jump to content

Dyno mjerenje demistifikacija - pojasnjenje rada i mjerenja


Recommended Posts

23 minutes ago, KIMI_1.8T said:

Miki je vise zaboravio.. 

Miki oce to s godinama zajebano skroz... Ajde fala bogu mlad sam i nadobudan i imam volje čjunat i naučit usput još dosta toga da ne velim vec igračke koje sam radil...   samo da je zdravlja. 

 

Drugo muha proračun, konstrukciju grane i slicnih detalja, pa osmisliti turbo kit cijeli, auspuh,struja,  ubacivanje msa te ostale modificirane stavke vidit ces u svoje vrijeme di je i mjesto. Pa slobodno tamo pitaj u komentarima šta te zanima. Uvijek ces dobit odgovor nemas brige. Sve šta radim ima tehnološku pozadinu i objašnjenje za sto to radim. 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Miataoldschool said:

O ne brini bit ce filmica kao što reko i muhi.;).. Kao što vidiš iz ostalih filmica tjunam si  auto i pomalo prilagođavam s obzirom na sve modifikacije, afr, ms3pro... Dugotrajan proces kada slažes vrhunski iz nule svaku stavku i pripremas za finalni cilj ultimativne igracke. 

 

I turbo je gtx gen2 molim lijepo nemoj opet širiti krive   informacije o meni :busted_cop:

Muljam ti pastelama po tom unajmljenom prostoru šupe di radis

Pa nebi vjerovao kako je mentalitet ljudi vani drugačiji...  Al ono doslovno covjek bi se iznenadio kad vidi ovaj jal hrvatistana tu. 

Čitam i ne vjerujem

 

pa šta je s glavom???

 

sam protiv svih a u biti sam protiv sebe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, KIMI_1.8T said:

To ide na kraju kad se stvara umjetno opterecenje (kad se koce valjci)

E to je muka za gledat ako si vlasnik auta.

Muha, daj jednu takvu snimku stavi.

To je tuning a ne da tuner se boji auto koji radi zapucati u blokadu....moj ST bivsi bio je na stolu od 9 ujutro do 15 sati.... bilo je tu peglanja i radenna i svasta ali bome otislo je i dva tanka goriva skoro.

Drugi puta sam ostavio auto i otisao 

Aliiiii nakon 100 kkm silovanja nakon tuninga auto koliko cujem dan danas radi i ide jako

Da je tada pukao na stolu puknuo bi i na cesti i to je kraj price......

 

Edited by robert
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, robert said:

To je tuning a ne da tuner se boji auto koji radi zapucati u blokadu....moj ST bivsi bio je na stolu od 9 ujutro do 15 sati.... bilo je tu peglanja i radenna i svasta ali bome otislo je i dva tanka goriva skoro.

Drugi puta sam ostavio auto i otisao 

Aliiiii nakon 100 kkm silovanja nakon tuninga auto koliko cujem dan danas radi i ide jako

A moras priznati i da imas dobro slozenu turbinu.B|

Isto to i Muha radi u SW-u svakih par sto okretaja. 

Edited by KIMI_1.8T
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, robert said:

Neka netko od tunera ovdje stavi snimku kad siluje auto na valjcima.....ja ocu takav tuning ako pukne nek pukne na stolu

ovo malo korigiraj i zavrti nije tuning

 

Ja bas nemam snimke, jer mapiram pa nemam vremena snimati. 

Ali vlasnici ne vole to gledati dok se koci dugo auto. I vecina autiju nemoze dulje od 2-3min bez hladenje zbog neadekvatnih kilera ulja. Moj vent(6kW) stvara vjetar oko 150km/h pa s grijanjem vode ne problema. Ali zbog ulja cesto treba raditi pauze. 

A retarder bez problema podnosi ta opterecenja, ipak je dosta veliki.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Obrazlozi mi zasto ne sprdam nisam na nicijoj strani i nemam vise namjeru tunirati nista

Samo pitam

Jer jer ja nemam nista protiv da mi se auto siluje na stolu jer ga ja namjeravam poslje toga isto tako silovati...nije od papira a ako se razleti nek se razleti nece svjet propasti

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, robert said:

Obrazlozi mi zasto ne sprdam nisam na nicijoj strani i nemam vise namjeru tunirati nista

Samo pitam

Jer jer ja nemam nista protiv da mi se auto siluje na stolu jer ga ja namjeravam poslje toga isto tako silovati...nije od papira a ako se razleti nek se razleti nece svjet propasti

Ti si klasa optimist.

Vidis da Matijaz ima valjke za kurac a osim toga ni kurca nezna napravit.

Samo 100.000 km sa 400 konja???

Link to comment
Share on other sites

Obrazlozi mi zasto ne sprdam nisam na nicijoj strani i nemam vise namjeru tunirati nista
Samo pitam
Jer jer ja nemam nista protiv da mi se auto siluje na stolu jer ga ja namjeravam poslje toga isto tako silovati...nije od papira a ako se razleti nek se razleti nece svjet propasti



Ne da mi se. tuniraj gdje zelis i kako god zelis. Ti i bilo tko drugi. Ima toonera u svakoj birtiji i svi sve znaju najbolje. Samo znam da se nijedan motor kod nijednog imalo pametnog tunera ne koci i ne siluje s
Namjerom vozi ili krepaj. Jer lako ga je slomiti, pa taman bio od isusa krista napravljen. Ima nacin kako i zasto. Ovo nije nacin.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Je, ok. I fwhp nije mjerodavan. Budimo realni, ni tvoj nije (u smislu mjerila, bazdario bi ti to da je moguće ). Sam si rekao da špur utjece na valjke. Ako auto nije na unibollima ode špur u k kad je napet. Također ni cijeli prijenos nema iste gubitke napet ili ne. Motor, ako ima antilag na kasnu iskru. Mos ga jebat, motor ne koči a gubici manji pun k. A kolko znam ima još par postavki u ecu-u di bi se moglo pojačati ili smanjit kočenje u motoru. Kako se to manifestira na gubitke?
 
 
Nego jebate, kaj nitko nije pitao?
Jedan i drugi možete dobit dosta "dobre" whp brojke. Kakva je tu usporedba između valjaka?
Ako stisnes kvacilo ne mjere se gubici motora tj. Nemas kocenje motorom da pokaze vise gubitaka.

Poslano sa mog S60 koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites




Ne da mi se. tuniraj gdje zelis i kako god zelis. Ti i bilo tko drugi. Ima toonera u svakoj birtiji i svi sve znaju najbolje. Samo znam da se nijedan motor kod nijednog imalo pametnog tunera ne koci i ne siluje s
Namjerom vozi ili krepaj. Jer lako ga je slomiti, pa taman bio od isusa krista napravljen. Ima nacin kako i zasto. Ovo nije nacin.
Maha (tvornicki podeseno) drzi mjerenje 50-60 selundi. Variabla je primjeniva i sad je u mene na 30sekundi. Na 5x sekundi mi je bia dobar ventilator od 25 000m3/h, al san doda jos 25 000m3/h. Mahini tehnicari su mi rekli da nije pptrebno puno kalavat run nego samo dodat hladjenje. Na 50-60 sekundi nisan ima problema sa tipa megane rs novi, vw golf7r, clio 4 1.6t, mk5 sa tte480... kad san spustia duzinu runu rezultati su ostali isti. I jos je zanimljivo kad mjeris gubitke imas isti rezultat u 3, 4, 5 i 6 brzini.

Poslano sa mog S60 koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, ruscic said:

 I jos je zanimljivo kad mjeris gubitke imas isti rezultat u 3, 4, 5 i 6 brzini.

Poslano sa mog S60 koristeći Tapatalk
 

 

to je zato jer coast down metodom uopce ne mjerite vecinu gubitaka u prijenosu..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

to je zato jer coast down metodom uopce ne mjerite vecinu gubitaka u prijenosu..

Dodi pa ces vidit. Dok mjeri gubitke mos pribacit u neutral ili u brzinu pa tocno vidis koja je razlika.

P.s. moment i snagu mjerin ravno sa tvornickim podacima ako je auto ispravan.

 

Poslano sa mog S60 koristeći Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Uzalud se svadjate. Svaka stranka sama ce po kljucu svidjas mi se-ne svidjas mi se odluciti gdje ce ici.

 

Npr, ja za vikend sad u Zadru mapiram 4 auta. Tamo ima Revo, no oni ne mogu zive vidjeti ove iz reva, zovu ih redikulima.

 

Isto tako ce netko iz Zagreba otici kod Rusa jer sam mu je ovakav ili onakav, ili netko drugi.

 

U tome je car jer svi imamo posla, i nisu svi ljudi jednako pametni ni jednako glupi. Netko ce shvatiti da je mejereno nesto sto se mjeri, a da je sve ostalo pogadjanje, bilo to coastdown metodom, mnozenjem rezultata sa nekom konstantom, ili gledanjem u grah.

 

Meni je samo totalno smijesna kolicina neukosti i bahtosti ljudi koji kurca ne razumiju problematiku, ali imaju stav i misljenje o svemu.

 

Najbolji primjer su dyno sheetovi.

 

I najveci debil bez osnovne skole mogao bi zakljuciti da je ipak razlika izmedju papira na kojem je akceleracijski graf, bez ikakvih podataka o trajanju i uvjetima mjerenja, i grafa na kojem je sve to iskazano, od normi, trajanja bla bla bla....pa ipak ce debil to proglasiti dobrim, a po kljucu osobnog svidjanja, ovo drugo ce proglasiti kurcem.

 

Samo dokaz kakvih sve debila ima.....koji nemaju dovoljno intelekta da uvide razliku i zakljuce sami.

 

Evo jos jednom cu, po zadnji puta, navesti par dyno sheetova kako moraju izgledati, i kako NE SMIJU izgledati. S obzirom da je popularan dastek kod supa tuninga, evo OVAKO mora izgledati dyno sheet. Molim dezurne debile da malo IPAK bace pogled na SLIKU, kad im vec slova predstavljau problem. Znaci, dastek dyno, na kojem su ISKAZANI SVI podaci RELEVANTNI za mjerenje na bilo kojem dynu. Ako treba prijevod, rado cu vam prevesti.

Znakoviti je ovo WHP te nakon toga Engine HP. Znaci jedna jebena honda ima iskazano i whp i fhp. Uz GUBITAK neki od 16.5%.

E sad, da li itko vidi OBLIK krivulje? Auto je mjeren na pravi nacin, NE ZALETNO, uz konstantno opterecenje, NE KOCECI i UNISTAVAJUCI lezajeve, karike itd.

Kome nije vise jasno, to je debo debil bez premca. Nemam sto vise reci na tu temu.

303elaw.jpg

 

 

Onda cu staviti sliku jedne Honde Accord Type R, koju sam ja mjerio, 2.2 motor. Samo da usporedimo krivulje, radi diskusije. Malo da usporedimo krivulje, jer realno, dobro se vidi torque graph. Mislim da ni najgori hejter ili debo debil nema problema sa citanjem grafa, pa da vidi kako se lijepo vtec ukljucuje na 5800rpm. Kad pogledamo whp kod mene, accord je imao 155whp i procjenjenih 185 engine hp. Dovoljno da vidimo da nesto nije u redu, jer bi trebao imati 212hp. OK, auto ima km, malo dimi ulje, ali sve u svemu to je to.

2u70jux.jpg

Jos jednom, MAHA dyno, sa svim podacima, mjeren pod opterecenjem, WHP i ENGINE hp, sve kako treba, opet honda.

34fjo5s.jpg

 

Evo i dynodynamics, opet sve po PS-u

2wcigxk.jpg

 

I sad, naravno, papir za brisanje guzice. Bez ikakvih podataka. Rucno racunanje, unasanje temperatura, tlakova, te akceleracijski run od 5-10sec max, sto se lijepo vidi po krivulji, lijepa, obla krivulja akceleracijskog valjka, koja vrijedi kiflu.  ALI NA KOTACIMA, BEZ  MULJANJA, I KALKULIRANJA!!!!  Znaci, IMA SE MOZE SE I LAZE SE.

Evo za sve debose.....SNAGA NA KOTACIMA BEZ MULJANJA. Iako i dalje bez ikakvih podataka.....ali ipak nesto, koceno barem. NA ZNA SE CIJEM DYNU.

wvbcyh.jpg

 

 

I rest my case.

 

Edited by Hic
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, YellowBellow said:

 

@Hic ozbiljno pitanje, ne sporim da skuplji dyno i ozbiljan setup imaju svoje prednosti, ali me zanima da li bi tvoj tuning (pristup i znanje u mapirnju) na drugim valjcima dao losiji rezultat? - tj. da li zbog dyna ljudi kod tebe danas dobiju bolju mapu ili samo dobiju tocniji prikaz grafa vs. vremena kad si istu stvar radio na drugom dynou?

 

Pa ovisi o cemu se radi. Dyno je vazan jer moze opteretiti motor kao cesta i od kada ga imam, automobili na cesti i na dynu nemaju razlike u boostu, afr-u, nicemu. Svakako je potreban dobar uredjaj....to je 95% posla, a na tebi je da sve poslozis. Meni je najvazniji log, jer dyno preko OBD-a logira sve sto se dogadja u ecu-u. To vrijedi svake lipe.

Nijedan drugi dyno na kojem sam radio nema pravilno opterecenje motora i tu je razlika. Imaju samo kocenje, sto je tezi debilizam, jer unistava motor na najjace, ali o tom potom.

Ovo "tocnije" je i predmet diskusije....ako hoces TOCNO, moras na engine dyno i amen.. Ako zelis tunirati, nevazno je koja je brojka, jer ces vidjeti MAX razliku i MAX rezultat nakon kojeg vise nema.

Upravo zato zaletni dyno kao fireov imaju tu okruglu krivulju jer vrtis teski valjak kojeg u jednom trenutku prevrtis i motor vise nije opterecen kako treba, te konji ili lete u nebo, ili padaju (jer tubo ne druka kako treba npr).

 

Dosta utomobila koje sam radio su dosli na moj dyno, npr subarui....i nakon provjere tuninga i remap na dynu, razlike su minorne. Naravno, sa VAG grupom il nekim drugim proizvodjacima to nije slucaj, ali to je jednostavno drugaciji nacin rada ecu-a. Kod njih biras load (torque), a kod japanaca standardni tuning.

 

Ono sto je vazno da UVIJEK imas isti rezultat, koji ne ovisi o stezanju auta i ostalim sranjima. Na taj nacin mozes uvijek kontrolirati auto i da li ides u dobrom smjeru.

 

Ja zato koristim WHP kako mi je i TVORNICA rekla, kao i svi ostali korisnici TOG istog dyna diljem svijeta i imam NULA problema :D

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 
opet ti po svome   znači tvoji mjere moment na kotaču? ok. ako je load cell na osovini valjka, kako mjeri efikasnost tarnog prijenosa valjak-kotač? meni je baš tu nekakvo čarobnjaštvo... (ne sprdam, stvarno me zanima kako to računa samo sa load cellom)


A ti opet glumis ignoranta i ne zelis procitati kako se mjeri.

Ali mali hint, s obzirom da glumis nekakvog inzinjera:

Mjeri se i brzina valjaka i okretaji valjaka, pa uz poznati opseg valjka, brzinu valjka te broj okretaja motora, uz LOAD CELL na retarderu, magic goes in and fucking whp and nm comes out, NEOVOSNO O OPSEGU KOTACA. A, zamisli to!

Cuda muda...sto bi rekel moj srbin
Link to comment
Share on other sites

  • Pekx changed the title to Dyno mjerenje demistifikacija - pojasnjenje rada i mjerenja
  • Pekx locked this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...