Jump to content

Izrada auto opruga po naruđbi


Recommended Posts

Pozz. Htio bih dati po naruđbi radit tvrđe opruge za moj Bilstein B16 ovjes, Zvao sam u Bilstein i rekli su mi da nemaju za prodaju tvrđe opruge i nek zovem Eibach. Zvao sam u Eibach i rekli su da ni oni nemaju, i nemogu napravit te opruge. 

Dali je netko več radio opruge po naruđbi i

dali netko zna di bi mogao dat opruge napravit, al da bude to kvalitetno, precizno i kilaža baš tako kako želim.

U planu je 12kg napred i 10kg nazad. ili 10kg/8kg

@ND4SPD kaže da bi oni to mogli odradit kak spada bez grešaka.    [https://www.opruge-jatic.hr/

Kaj vi mislite o tome? :)

 

Federi na prvom amortizeri se još dadu nabavit u KW-u našao sam feder iste dimenzije, ali zadnji feder je progresivan i gore je veči fi i gornja strana nije brušena, a donji dio je manji fi i feder je brušen. 

federiysj69.jpg

Samo molim bez komentara da kupim komplet drugi ovjes koji je namjenjen za stazu jer za to trenutno nemam love i mislim da če tvrđe opruge kao privremeno rješenje biti oke :) a i možda me track day-evi neče kasnije više zanimat pa bi bezveze lovu bacio

hvala :)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vandal2407 said:

mozes. auto se vozi vrhunski na UHP gumama. al za slick trebaju ipak tvrđe opruge

Možeš li naprijed podesiti tvrdoću sway-bar-a?

Jedino da vozis na veci pre-load.

Iskreno, probaj sad odvoziti sezonu na ovom setup-u pa iduće godine idi na neki bolji ovjes :)

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, BaGy said:

Možeš li naprijed podesiti tvrdoću sway-bar-a?

Jedino da vozis na veci pre-load.

Iskreno, probaj sad odvoziti sezonu na ovom setup-u pa iduće godine idi na neki bolji ovjes :)

Nebi još uzimao bolji ovjes. B16 moze ic do 12kg opruga, a 12kg je zadnje kaj se da vozit i na cesti. sve iznad bi bio auto samo za stazu a to mi nije cilj. ja ču stavit 12 napred i 10 nazad.  sway bar se da stelat, i več je stavljen na najtvrđe i iza i napred, još budem sad uzeo komplet crni powerflex. 

4 hours ago, Batina said:

Rio, dugic, jatic, odnesi uzorak reci sto zelis i naprave ti. 

Radio sam za kw kod ria i bilo sve oke. 

tnx. Poslao sam sad dimenzije federa u INTRAX u Nizozemsku i poslat če mi ponudu za feder. ako če biti preskupi onda uzem H&R 12kg koji mi pašu napred, a zadnje dam tu kod nas onda napravit.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, BaGy said:

Imaš li podesivi camber plate?

Zašto misliš da trebaš tvrđe opruge? :)

 

Pitam čisto iz znatiželje :)

nemam podesivi camber plate. imam whiteline camber plate koji je fiksni ali je slozen odma -1 stupanj camber, i dolje još na excentričnom šarafu mogu camber stelat. do -3 stupnja mogu ic sa time. i netreba mi podesivi camber plate. 

B16 opruge su 7kg napred, za slick gume na imprezi je potrebno 20kg opruge napred, 20kg se nemože vozit na cesti, na B16 se mogu maximalno stavit 12KG opruge, to bi značilo da je 12kg balans neki između staza i cesta, a ujedno i amortizeri mogu podnjet tih 12kg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, KIMI_1.8T said:

Opruge od 20kg za Grobnik? Gdje si procitao da je to preporucljivo?

Koliki je raspored tezine na toj Imprezi (napred-nazad)?

nisam nigdje pročitao da je preporučljivo. nego u Njemackoj sa 20kg voziju po stazama i sa slick gumama.  

fb_img_1597237429899abjhy.jpg

ova ima 1515kg

moja ima 1460kg bez vozača s pol rezervara. i tih 50kg manje je dok izvadim siceve, rezernu gumu i ostale pizdarije. 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, KIMI_1.8T said:

Opruge od 20kg za Grobnik? Gdje si procitao da je to preporucljivo?

Koliki je raspored tezine na toj Imprezi (napred-nazad)?

 

Svasta se stavlja...

 

Prije svega, gleda se na frenvenciju, ovo je okvirno:

 

0.5-1.0Hz Passenger cars, typical OEM
1.0-1.5Hz Typical lowering springs
1.5-2.0Hz Rally Cars
1.5-2.5Hz Non-Aero racecars, moderate downforce Formula cars
2.5-3.5Hz Moderate downforce racecars with up to 50% total weight in max downforce capability
3.5-5.0+Hz High downforce racecars with more than 50% of their weight in max downforce

 

Ovo su podatci sa corner weightinga u kg za Imprezu GR (hatchback) WRX STi:

 

Prednji lijevi - 479

 

Prednji desni - 453

 

Straznji lijevi - 337

 

Straznji desni - 305

 

Crossweight ratio 50.2%, sto bi bilo 59%/41% raspored tezine

 

Bez vozaca, 1/4 tanka, 1480 kg ukupne tezine.

 

Prema izracunu, 12 kg/mm opruge dodju na 2,5 frekvenciju, motion ratio 0.98, a kao sto je vec receno, prema pronadjenim podatcima, B16 navodno ne treba revalving do 12 kg/mm opruga, odnosno islo bi se na 12 naprijed, 10 straga, da se uskladi rad prednjeg i straznjeg ovjesa...

 

Serijske Bilstein opruge koje su sad gore su 7 kg/mm prednje, 4 kg/mm straznje.

 

CIsto za primjer, Ohlins Road&Track su 9 kg/mm prednje, 7 kg/mm straznje. Na Subaru forumuma ima svega, vecina koja koristi poluslickove na cestovnim autima za npr. auto-x evente ide na 10/8, 8/10 i sl., dok su auti na full slickovima za stazu u pravilu uvijek na tvrdjim oprugama...

 

Vecina ljudi na stazi stavi tvrdje opruge straga, to recimo i Swift springs preporucuje, s tim se smanji understeer, auto je "reaktivniji" i brze i lakse skrece (ista stvar se dobije sa debljim straznjim ARB-om), ali istovremeno straznji kraj postane nervozan... Neki to ne vole, te preferiraju understeer, u ovom slucaju je to tako, zato bi se islo na tvrdje opruge sprijeda...

 

 

8 hours ago, KIMI_1.8T said:

Impreza je vec u serijali dosta "tvrda" a opruge su joj u serijali oko 100 kg.

 

Nisu.

Link to comment
Share on other sites

U pravu si . 

Gledao sam da su 220 - 230lb, ali po inču ne po mm.

Treba mnoziti kg sa 55 da bi dobio u lb ili podijeliti lb sa 55 da bi dobio u kg.

Oko 58 kg su naprijed a 44 kg nazad u originalu (ako gledam dobar auto,.......... WRX STi 2006.)

Usporedba 200kg i 58 kg su skoro pa 3,5 puta tvrđe opruge.

Evo, nasao za Subaru dobro stivo sto se opruga tice:

http://share.subiefiles.com/subiefiles/technical reference/spreadsheets/NorthUrsalia.com Spring Rate Chart.html

Link to comment
Share on other sites

sad su mi Nizozemcani javili 600e zele za 2 zadnje opruge.  i to je cijena za linearne koje neznam dal budu mi dobre. za progresivne traze vise informacija i vise kostaju. al sad sam gledao jedino Bilstein ima iza progresivne, Ohlins, KW i ostali imaju linearne za moj model. 

Link to comment
Share on other sites

On 11. 08. 2020. at 16:30, Batina said:

Rio, dugic, jatic, odnesi uzorak reci sto zelis i naprave ti. 

Radio sam za kw kod ria i bilo sve oke. 

zvao sam sad sve 3 i poslao im dimenzije i javit če mi cijenu. i svi kazu da mogu napravit opruge bez problema.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, KIMI_1.8T said:

U pravu si . 

Gledao sam da su 220 - 230lb, ali po inču ne po mm.

Treba mnoziti kg sa 55 da bi dobio u lb ili podijeliti lb sa 55 da bi dobio u kg.

 

Dogadjalo se i boljima :D

 

METRIC VS IMPERIAL UNITS: HOW NASA LOST A 327 MILLION DOLLAR MISSION TO MARS
 

https://everydayastronaut.com/mars-climate-orbiter/

 

2 hours ago, KIMI_1.8T said:

To su neke zlatne opruge?O.o

 

U HR su cca. 200 kn po komadu...

Link to comment
Share on other sites

Ja sve opruge radim u mjestu Sasi kraj Velike Gorice (zaboravio kako se zove gazda), i svaki puta vrhunski odrade posao.

Sto se cijene tice, vise nego povoljna i sto je najbolje, .....gotovo isti dan.

Edit

Evo nasao kako se zove - https://opruge-dugic.hr/

7 hours ago, vandal2407 said:

sad su mi Nizozemcani javili 600e zele za 2 zadnje opruge.  i to je cijena za linearne koje neznam dal budu mi dobre. za progresivne traze vise informacija i vise kostaju. al sad sam gledao jedino Bilstein ima iza progresivne, Ohlins, KW i ostali imaju linearne za moj model. 

Progresivne opruge su za svaki dan + tu i tamo neka staza. Znaci, .....kompromis.

Linearne su za stazu a i auto radis za stazu.

Edited by KIMI_1.8T
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, KIMI_1.8T said:

Ja sve opruge radim u mjestu Sasi kraj Velike Gorice (zaboravio kako se zove gazda), i svaki puta vrhunski odrade posao.

Sto se cijene tice, vise nego povoljna i sto je najbolje, .....gotovo isti dan.

Edit

Evo nasao kako se zove - https://opruge-dugic.hr/

Progresivne opruge su za svaki dan + tu i tamo neka staza. Znaci, .....kompromis.

Linearne su za stazu a i auto radis za stazu.

uzet ču linearne. Poslao sam podatke kod tih dugic opruge i veli 200kn po oprugi ? super cijena. samo me brine kvaliteta 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, vandal2407 said:

uzet ču linearne. Poslao sam podatke kod tih dugic opruge i veli 200kn po oprugi ? super cijena. samo me brine kvaliteta 

Nemas razloga za brigu. Rade dva stara majstora od 70-ak godB|. Ako oni ne znaju, neznam ko zna.

Sve ovisi kakav je materijal (žica) jer ga nitko ko radi opruge ne proizvodi nego kupuje.

Na svom sam ih autu vozio preko 60k km bez greske.

Mozda nije losa ideja da odmah uzmes 3 kom  (1 za rezervu). I ja sam malo bio skeptik i tako napravio za svaki slucaj ali se ispostavilo da nije bilo potrebe.

 

Edited by KIMI_1.8T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
23 hours ago, vandal2407 said:

rekli su mi na plastificiranju da opruga nesmije u peč na 200 stupnja, to do sad nisam znao. tko bi reko da 200 stupnja moze sjebat oprugu, a za lakiranje bi predhodno trebalo skinut farbu.

Do 220 je niskotemperaturno popustanje i u principu bi tribalo sve bit ok ( ne da mi se trazit spec celika za opruge)

 

edit: popustanje na 200-300 se izbjegava zbog pojave “krhkost300” kod visokougljicnih legiranih celika

Edited by IvanL
Link to comment
Share on other sites

Evo na temu opruga, prebacite ako je off:

 

Chromium-Vanadium Steel: 

This spring steel is best for use in high stress applications requiring high tensile strength, high yield strength and high fatigue limit, particularly at elevated temperatures. This steel retains high percentage of the room temperature properties at 150°C and higher. 

 

 

Silico-Manganese Steel: 

Silico-manganese steels in sizes up to 16 mm diameter are reliable at temperatures up to 205°C. In general, the steel exceeds the chromium-vanadium steels in heat resistance. 

 

Ima ih jos, ali za ove namjene za vozila sigurno nece koristit celik koji se raspadne na 200 stupnjeva. Lp

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, IvanL said:

Evo na temu opruga, prebacite ako je off:

 

Chromium-Vanadium Steel: 

This spring steel is best for use in high stress applications requiring high tensile strength, high yield strength and high fatigue limit, particularly at elevated temperatures. This steel retains high percentage of the room temperature properties at 150°C and higher. 

 

 

Silico-Manganese Steel: 

Silico-manganese steels in sizes up to 16 mm diameter are reliable at temperatures up to 205°C. In general, the steel exceeds the chromium-vanadium steels in heat resistance. 

 

Ima ih jos, ali za ove namjene za vozila sigurno nece koristit celik koji se raspadne na 200 stupnjeva. Lp

 

Ma neču ih farbat. svejedno na tehničkom gledaju brojeve koji su napisani na opruzi a ne farbu, a te brojeve ja nebi mogo nikako napisat. tak da čemo montirat žute i za tehnički stavim OEM amortizere i opruge. Mada se vjerovatno može plastificirat jer opruge od B16 koje imam piše u papirima plastificirano, a plastificiranje je od 190 do 220 stupnjeva.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...