Jump to content

otkazao servo u voznji


Recommended Posts

Sad dodje sestra doma i kaze da joj je volan otkazao u voznji. kaze da se volan nije mogao okretat, da je auto jedva prosao blagi zavoj. tada ga se ugasilo i opet upalilo i sve sljakalo normalno.

 

auto je punto 1.2 8V 2005. da li je moguce da se ulje u servu pregrijalo?

 

kaze da nakon 40 km voznje, auto je ugasen i pusten da stoji 10 minuta, kaze ona ohladio se- ja mislim da se tad tek sve zagrijalo u motornom prostoru, jer je prestalo ulje cirkulirat i voda i prosirila se toplina. uglavnom nakon 10 min stajanja auto se pali i nakon minutu volan otkazuje.

 

je imao ko slican problem?

Link to comment
Share on other sites

isti problem i na mom puntu...servo čas radi čas ne radi...al sad da se ne može proći zavoj ne bih se složio jer sam vozio sa pokvarenim servom i može se voziti samo što treba snage za okrenuti volan...u mjestu da i ne govorim

Link to comment
Share on other sites

možda pomogne...

 

http://fiatisti.hr/forum/index.php?topic=5027.0

 

treba zamijeniti cijeli volan. podrapao ti se senzor kuta zakretanja volana, a on se nalazi u elektronici koja je zablindirana. ne možeš naručiti samo elektroniku, a komplet te košta oko 6500 kuna i možeš očekivati da će ti opet prdnuti nakon par godina.

 

EDIT:

 

Pitanje koje ti postavljaš, postavio mi je niz stranaka, dok sam radio u postprodaji (reklamacijskoj službi) kod dealera u Vinkovcima. Ukratko, nije moguće samostalno zamjeniti senzore - imaš ih 2 komada na stupu. Uprešani su na stup upravljača i sve se na njemu može zamjeniti (a vjeruj to sam s majstorima i radio - od motora i njegovih dijelova, centrale i sl.) ali senzori ne. Definitivno.

 

Imaš 3 mogućnosti:

1. nabavka novog stupa upravljača sa motorom i centralom sa ugradnjom izađe oko 6.500 kn (+/- određeni postotak u ovisnosti od servisera)

ova opcija je najskuplja, ali i najbolja jer garantira ispravno funkcioniranje sustava dok je i auta. I još na navedeni dio dobiješ standardnu fiat garanciju....

2. nabavka repariranog stupa u fiat servisu. (ovu mogućnost malo kupaca koristi) roba je sređena po standardima fiata, a košta oko 45-50% u odnosu na novo. Za razmisliti je jer daju garanciju na to, mislim oko 12 mjeseci. cijena oko 3.200 kn sa ugradnjom

3. skinuti sa razbijenog auta sve i sve preebaciti. Imaš oko 3 sata truda i muke, a cijena je oko 1.500 kn. Ne znam može li jeftinije od ovoga. garancije nema, jer ako je iz 1. ili druge serije (ovisno o tvornici Delfi, Mirafuori i sl.) može trajati, ali može i otići nakon par dana.

 

I za kraj, nakon ugradnje obavezno se mora napraviti kalibracija senzora i sile upravljanja na fiat testeru, inače je sila nejednaka i može otići elektromotor.

 

Što napraviti? Sam senzore nećeš moći zamjeniti jer se posebno ne mogu naručiti iz kataloga.

Edited by gandi
Link to comment
Share on other sites

sta onda otisao motoric ili elektronika? koliko dodje popravak otprilike ako je elektronika

 

Prođi kod nekoga tko se kuži da ti dijagnosticira kvar. Znam da se dečki u servisu sličan slučaj riješili na način da su dali reparirati motorić serva. Trošak je bio par sto kuna.

 

Moguće da je i nešto ozbiljnije / skuplje, ali ovak prek neta ti nitko nemože 100% reć.

Link to comment
Share on other sites

Ta ploča se odlemila na baš svakom puntu kojeg sam vidio, a vidio sam ih dosta. :) Službeno to nije kvar koji se popravlja pa u servisu stave novo i naplate, neslužbeno je poprilično lak posao, ispod volana, s lijeve strane imaš tubu, kao veći kondezator, to skineš torks kljucem i vidis te lemove.. električar ne bi smio uzet više od 500kn, ako je pouzdan i daš mu da radi na tvoju odgovornost i manje. Evo ti slike, treba se registrirat..

 

http://www.crofiat.com/forum/showpost.php?p=230759&postcount=69

 

tj. evo c/p, autor Fiatino;

 

Evo slika od obavljenog posla... Servo sada radi. Nadamo se da je bilo do lemova i do stopica.

 

Skinete plastiku i vidi se motor odma...

74695660gl3.th.jpg

 

Ispod plastike volana nalazi se modul serva...

75037813sv8.th.jpg

 

Konektori od motora ovi u sredini komada 2...

39081934dt4.th.jpg

 

Motor se vadi van za cca. 5 minuta možda čak i manje...

36811870xj6.th.jpg

 

Ovako izgleda bez motora...

51026145uz5.th.jpg

 

Evo malo Tenjske raskoši...

30553553wg4.th.jpg

 

Skinete ovu spužvu neku neam pojma...

28854524rg6.th.jpg

 

Odlemite ovih 6 žica...

12dz8.th.jpg

 

Prelemite sve lemove...

14tn7.th.jpg

 

Polemite ih nanovo... Ziiip

16we4.th.jpg

 

Pošto sam radio do 21:30.h Nix me napo da dođem na OMW sastavit Punta...

Potreban alat: 5kn,imbus komada 1,i torax br 8,i kutija pljugi...

18ii0.th.jpg

 

Malo poziranja...

26if6.th.jpg

 

Radni prostor...

24ao5.th.jpg

 

Nixon sastavlja...

21yi6.th.jpg

 

Test jel radi...

27zd4.th.jpg

 

I za sada radi majku mu... Nadamo se da je bilo do toga...

28fb6.th.jpg

 

Znači nije potreban električar,niti radiona,niti specijalni alat,niti previše znanja, za radni prostor vam je dovoljan i parking na OMW-u...

 

 

 

Evo sličan kvar na MG,u reset senzora..

 

http://www.mgf.ultimatemg.com/group2/common_problems/epas_reset/index.htm

Link to comment
Share on other sites

isti problem i na mom puntu...servo čas radi čas ne radi...al sad da se ne može proći zavoj ne bih se složio jer sam vozio sa pokvarenim servom i može se voziti samo što treba snage za okrenuti volan...u mjestu da i ne govorim

 

Svaki put onda kad sjednes u auto molis Boga da ne rikne servo da se ne ubijes u zavoju ?

 

:doh:

Link to comment
Share on other sites

a kaze da moze se okretat ali tesko. a sestra kaze da je jedva okrenuo se za 2 cm... a ovisi izgleda o brzini i svemu.... po nekoj logici trebao bi bit jako tvrd ali ne i nemoguc za okenut. vidit cu kad meni rikne ako cu se izvuc :)

 

al zamisli po zavojima lijevo desno ga deres...i ugasi se...

Link to comment
Share on other sites

Svaki put onda kad sjednes u auto molis Boga da ne rikne servo da se ne ubijes u zavoju ?

 

:doh:

 

ja sam iskopčao servo , tj. odspojio servo pupmu i evo već godinu dana sa vozim bez serva..nije neka nauka..

 

i nije tolko teško okretat volan kak ljudi misle..po meni ide i lakše nego kod autiju koji tvornički nemaju servo..

Link to comment
Share on other sites

Pa neznam, meni se bravo zgasio jednom tjekom voznje zbog senzora radilice i stvarno bas nije lako okretati volan...u tom trenutku sam stvarno uprego ruke da bi skrenuo van ceste i po tome mi je puno teze motati volan sa servom nego bez.

 

Pa probajte na mjestu vrtiti kad auto nije upaljen, duplo teze nego isti auto bez serva...eh sad kad ispustis ulje iz serva, kakvo je onda stanje, to neznam

Link to comment
Share on other sites

nisam ja ispustio ulje iz serva..samo odspojio pumpu...

 

uglavnom kažem da je "teško" jer si naviknut na jako lagano cijelo vrijeme ..da voziš tak auto dan-dva naviknuo bi se brzo i rekao da nije teško..

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...