Jump to content

Objašnjenje specifikacija ulja i preporuke


Gabre

Recommended Posts

Ako ideš na 5W40:

 

image_10872134211.jpg

 

 

A znaš i sam za koji auto tražim, dizel je, vrti se rijetko do 3k rpm-a, lagana vožnja više i to...terenac.

 

Pa sam mislio nešro između onoga gore, mobil, castrol, shell, i tako slično tome...

 

Naravno, ne mijenja se svakih 5000 :D jer po knjižici ispada svakih 20-30k km...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 105
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

nisam stigao pročitati link, sad dođe u stan, budem kasnije,

 

nego zašto spominjete često mijenjanje? koliki je interval izmjene 5w40?

 

i ja ne znam jesam lud ili mi se pričinja, ali sad evo skoro 10 000 od izmjene, i auto mi je dobio neki metalniji zvuk pri većim okretajima, kao da motor onako više "na suho" radi, (malo glupo zvuči), znam :D

a ujutro da ne pričam :drink: čekića ko brodska penta :D

 

cekica, kako i nece

em je vozen samo na kratke relacije(gledajuc km)

i onda za secer na kraju 10w40

nema gore kombinacije

 

s tim da motoru i nesmeta koliko smeta turbini

moja preporuka 5w40 bp visco sa clean guard nesto

Link to comment
Share on other sites

A znaš i sam za koji auto tražim, dizel je, vrti se rijetko do 3k rpm-a, lagana vožnja više i to...terenac.

 

Pa sam mislio nešro između onoga gore, mobil, castrol, shell, i tako slično tome...

 

Naravno, ne mijenja se svakih 5000 :D jer po knjižici ispada svakih 20-30k km...

 

Za bilo kojeg od navedenih da se odlučiš, nećeš pogriješiti.

 

Jedino ako netko nema iskustvo kakvo upravo sa autom koji imaš pa onda idi po njegovoj preporuci.

 

Stavi Shell. :naughty:

Link to comment
Share on other sites

Za bilo kojeg od navedenih da se odlučiš, nećeš pogriješiti.

 

Jedino ako netko nema iskustvo kakvo upravo sa autom koji imaš pa onda idi po njegovoj preporuci.

 

Stavi Shell. :naughty:

 

Na to sam i aludirao, al baš nevidim da netko ima isti motor, osim DariaB...:)

 

Aj vidjet ćemo šta će unutra, dosad je cijelo vrijeme bio mobil, možda i ostane....će da vidimo kako bi rekli :)

Link to comment
Share on other sites

cekica, kako i nece

em je vozen samo na kratke relacije(gledajuc km)

i onda za secer na kraju 10w40

nema gore kombinacije

 

s tim da motoru i nesmeta koliko smeta turbini

moja preporuka 5w40 bp visco sa clean guard nesto

 

točno tako,

 

no daj prevedi te skraćenice ?

Link to comment
Share on other sites

Na kuzim cemu u zadnje vrijeme tolike teorije o uljima...ono za svaki auto pise u knjizici koje ulje odnosno koja gradacija ide unutra.

 

To natocis i bok pa nisu ovi u tvornici nas toliko mutavi da ne znaju koje ulje odgovara u motor koji su konstruirali.

 

I jos k tome ovdje pricamo o TDI 110 bosch pumpa....kladim se da ti stari tdi motori mogu i na jestivo:)

Link to comment
Share on other sites

Hvala na linku :thumbsup:

 

Pošto se preporuča full sintetika, pa ovom linku ispada da je 5w40 čist ok za naša podneblja (-20 do +40), a i zadovoljava 229.3 mercedesovu normu.

 

E sad još jedno pitanje u vezi "marki" ulja. Pošto i elf, i total, i shell, i castrol i mobil zadovoljavaju normu 229.1 ili 229.3, imaju full sintetiku, itd itd, razlika je? Osim u cijenama naravno...:)

 

Koje je "najbolje"? :thumbsup:

 

5W-40 je kod nas taman...

 

Nije to full sinteika, to samo pise u nazivu, o tome bi se sad mogla razviti neka nova rasprava, tko zeli neka otvori novi thread :) Sto se kvalitete tice, ovisi od kuda se dobavlja naftna baza, kakva je kvaliteta naftne baze i koji se aditivi stavljaju, to sam vec bio pisao:

 

http://www.myhraweb.com/showpost.php?p=450367&postcount=78

 

 

Koje je najbolje? Ovisi za koji auto, za koji motor, za koju svrhu i kako se vozi auto... Ali da ne filozofiram sad previse, imas taj Motul koji je Raptor stavio, imas Silkolene/Fuchs, Yacco, Midland, Royal Purple, Amsoil, Gulf... A recimo ima ih zadovoljnih i sa INA Millennium-om i najjeftinijim Texaco-m, npr. ja sam stavljao Texaco u bivsi Clio i nikad nikakvih problema...

 

koliki je interval izmjene 5w40?

 

 

Kod mene na Toledu se mijenja jednom godisnje ili na cca. 10000-15000 km

Edited by ND4SPD
Link to comment
Share on other sites

I plafon 5000 i van

 

Ako imas kazaljku od pritiska ulja viditi ces da na 4500 tkm nije vise ful pritisak kao kad je novo, i odmah se zaprlja.

Ajde Rene makar svako toliko saljes u Ri paket :mayamaya:

 

Ps vlado za koji ti auto treba ulje, za mocni pezo 1,6? Imam taj motor u c4 stavi ili total 5-40, ili motul 5-40 ali ne ovaj power nego obican 100% sintetik.

 

Ako ti treba za neki terenac imas u kljzici specifikaciju i kupi nesto po toj specifikaciji i bok.Ja u sve aute trpam motul 100 % sintetik (osim focusa) i auti rade mirno i lijepo.Nazovem kod Renea kazem sta mi treba, daju mi dobru cijenu, platim, posalju i bok.

Edited by robert
Link to comment
Share on other sites

@Vlado

ne budi ĐU :) mjenjaj 8-10tkm

 

Ja sam dosta mjenjao ulja. Na Motulu 5w40 Power mjenjao 5tkm pa presao opet na Mobil 5w40 ( zahvaljuci Reneu ).

Jedino znam 10w40 sporo zagrijava zimi, npr. za 20 min lagane voznje dode do 50 stupnja. A ovako grije za 10 min.

Shell, Repsol, Castrol, Mobil i Motul dosada isprobavao.

Posted via Mobile Device

Link to comment
Share on other sites

Mene je od svih ulja najvise odusevio motul.

 

1. Motul 300v power 5w-40 pritisak ulja ubija, ulje kada je ful zgrijano ili hladno 5 bara konstantno.Na castrolu rs je bilo cca 4 bara, ma mobilu 1 ispod 4 bara (mobil ujutro stavio, sutra izvadio).

 

2. Motul sintetik 5w-40, neka oplo specifikacija od cure u hrdavoj astri 1,7 cdti.Na toj astri se stalno na hladnom startu tesko gasila lampica od ulja, ulje bilo oplovo stavljano u PSC primorje.Nakon motula lampica ulja ostane svjetliti ali vrlo malo (prije duze), i motor radi izrazito mirnije.

Link to comment
Share on other sites

Na kuzim cemu u zadnje vrijeme tolike teorije o uljima...ono za svaki auto pise u knjizici koje ulje odnosno koja gradacija ide unutra.

 

To natocis i bok pa nisu ovi u tvornici nas toliko mutavi da ne znaju koje ulje odgovara u motor koji su konstruirali.

 

I jos k tome ovdje pricamo o TDI 110 bosch pumpa....kladim se da ti stari tdi motori mogu i na jestivo:)

 

taman sam to mislio napisati....ovaj motor je stariji od vatre.....

jbt.izmjena svakih 5k kilometara...hahahah....moram se malo nasmijati...kao da se tu voze neke grand turismo,need for speed madafaka jurilice....

 

uz ulje treba i gume mjenjati svakih 10 krugova po kvartu....jelda?

Link to comment
Share on other sites

ja sam naveo što me smeta, a izgleda ima i tome rješenja.

 

meni je stalo do mog auta i motora, pa koliko god star bio i na što vozio i kako vozio.

 

a da ću mijenjat ulje svakih 5000km ne pada mi na pamet :D ne bi da ferraria vozim

Link to comment
Share on other sites

@Vlado

ne budi ĐU :) mjenjaj 8-10tkm

 

Ja sam dosta mjenjao ulja. Na Motulu 5w40 Power mjenjao 5tkm pa presao opet na Mobil 5w40 ( zahvaljuci Reneu ).

Jedino znam 10w40 sporo zagrijava zimi, npr. za 20 min lagane voznje dode do 50 stupnja. A ovako grije za 10 min.

Shell, Repsol, Castrol, Mobil i Motul dosada isprobavao.

Posted via Mobile Device

 

Radi čega da mjenjam svakih 8-10k km ulje? Ajd, kužim za 15000km ili malo više, ali ovo mi nema smisla, jer se ne toči neko ulje od 20kn/l, nego 150kn/l (aludiram na to da bi TREBALO bit bolje), em ni tako ne piše da se treba mjenjat, em ga motor ne troši baš (ako popije malo svakih 3000km dolije se i ok), em mi se čini to malo "blesavo".

 

Zašto onda postoje neki propisi i njihovi servisi na xxx km i ostalo?

 

@robert: u 206icu sipam total 9000 uvijek, i mjenjam svakih 15-20k km ovisno o potrebi. I zagrijava se dosta brzo, i drži oko 90stupnjeva, ako ga se baš vrti ode na 100-110...

 

@boro: slažem se s tobom, ako ovi koji mjenjaju ulje svakih 5k km, mjenjaju i gume tj stavljaju nove svakih 4-5k km, ove stare mogu meni slat na adresu, ja im dam na pm podatke nije problem :)

Link to comment
Share on other sites

Po forumima svi pricaju kako treba skratit servisnu interval i ulje mjenjat svako 7-10 tkm umjesto 15 tkm koliko je interval i tako...

 

Kad sam jednom prilikom došao u ovlašteni servis nakon 10 000 km i tražio zamjenu ulja lijepo su mi rekli da to nema nikakvog smisla i da bezveze trošim novce, bez obzira što je motor remapiran. Valjda ne bi propustili zaradit na meni da ima bar malo potrebe i opravdanja za tim.

Link to comment
Share on other sites

Po forumima svi pricaju kako treba skratit servisnu interval i ulje mjenjat svako 7-10 tkm umjesto 15 tkm koliko je interval i tako...

 

Kad sam jednom prilikom došao u ovlašteni servis nakon 10 000 km i tražio zamjenu ulja lijepo su mi rekli da to nema nikakvog smisla i da bezveze trošim novce, bez obzira što je motor remapiran. Valjda ne bi propustili zaradit na meni da ima bar malo potrebe i opravdanja za tim.

 

recimo, praksa u Kanadi je da svi mijenjaju ulje svakih 5-6t km... zašto, ne znam... i to recimo u Hondama, Vw-ima, itd... ja kad sam rekao da mi u europi mijenjamo svakih 10+km ostali su u čudu :D

Link to comment
Share on other sites

Jest u Kanadi al ne zato što su tamo pametniji nego zato što proizvođači automobila propisuju različite intervale i različita ulja za različita tržišta iako se radi o istim motorima i autima. Tako je npr u Alžiru servisni interval 8 000 km i propisano je 10W50 ulje, dok je za isto auto i isti motor u EU propisano 5W40 i interval zamjene 15 000 km ili uz long life 30 000 km uz što je propisano rjeđe ulje

Link to comment
Share on other sites

zamijeni covjeku ulje i zaradit ces odmah ali malo.

ali pusti ga u uvjerenju da je sve ok i zaradit ces kasnije, ali mnogo :D

 

Ovo si dobro rekao :notworthy:

 

Npr. hjunda ima obavezni servisni interval svakih 15000 km, ali u servisnoj knjižici imas i međuintervale izmjene ulja na 7500 što nisi obavezan napraviti ali ako želiš možeš.

 

Najmanje što možeš napraviti za motor je izmjena ulja, ne košta puno, a dugoročno znači puno

Link to comment
Share on other sites

zamijeni covjeku ulje i zaradit ces odmah ali malo.

ali pusti ga u uvjerenju da je sve ok i zaradit ces kasnije, ali mnogo :D

 

Ako slučajno motor pođe kvragu stavit cu 3.0 TDI umjesto ovog i to cu radit kod prijatelja a ne u ovlaštenome, tako da u tom slucaju ne ce nista zaradit

Link to comment
Share on other sites

Jest u Kanadi al ne zato što su tamo pametniji nego zato što proizvođači automobila propisuju različite intervale i različita ulja za različita tržišta iako se radi o istim motorima i autima. Tako je npr u Alžiru servisni interval 8 000 km i propisano je 10W50 ulje, dok je za isto auto i isti motor u EU propisano 5W40 i interval zamjene 15 000 km ili uz long life 30 000 km uz što je propisano rjeđe ulje

 

Ako uzmeš u obzir da su u EU, u odnosu na Alžir, niže temperature i strože ekološke norme, onda je stvar prilično jasna.. :)

Link to comment
Share on other sites

Najmanje što možeš napraviti za motor je izmjena ulja, ne košta puno, a dugoročno znači puno

 

 

Ovo.

 

Izmjena ulja u solo aranžmanu košta 300-400kn, a motor će dugotrajno puno bolje raditi, manje goriva trošit i ukupni vijek će mu bit duži. Ne isplati se štedit na ulju.

 

Ja bih još osim ulja dodao i svjež filter za zrak kad god je to moguće. Također jeftina sitnica, a radi veliku razliku.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...