Jump to content

Čok na "novim" autima?


Recommended Posts

Gledao sam neki prilog o zagrijavanju auta na mjestu i govore kako to nije zdravo za motor jer na leru nema podmazivanja kakvo je moguće u vožnji zbog niskih okretaja. I mislim si: "koji debili, pa imam čok!"

I onda ujutro šok! Moj mali i20 na -5°C radi na 1000 o/min.

Sunny mi je odmah radio na 2000 i rastom temperature postepeno povećavao do 3000 o/min kada bi dodavanjem gasa spustio okretaje na 850-900 o/min.

 

Je to na svim autima tako ili je moj sjeban? Ima 65.000 km i tako radi od prvog dana :huh:

Link to comment
Share on other sites

Gledao sam neki prilog o zagrijavanju auta na mjestu i govore kako to nije zdravo za motor jer na leru nema podmazivanja kakvo je moguće u vožnji zbog niskih okretaja. I mislim si: "koji debili, pa imam čok!"

I onda ujutro šok! Moj mali i20 na -5°C radi na 1000 o/min.

Sunny mi je odmah radio na 2000 i rastom temperature postepeno povećavao do 3000 o/min kada bi dodavanjem gasa spustio okretaje na 850-900 o/min.

 

Je to na svim autima tako ili je moj sjeban? Ima 65.000 km i tako radi od prvog dana :huh:

 

 

Svakakvih se gluposti da procitati .

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol:

hebeno .. kakvih sve pekara ima

 

da japanci su imali te neke lude svoje metode hladnog starta 90tih :lol:, upalis hladan auto bez gasa, a on ko na gridu F1

 

tak treba raditi auto, 1000okr je dovoljno, ovisno o velicini motora

Edited by Dominik
Link to comment
Share on other sites

Da, to ti je u novim ecu-ima softwareski onemogućeno podmazivanje sve dok motor ne postigne radnu temp.

Onda tek ecu pošalje signal da uljna pumpa (elektro) počne drukat te da se otvore ulazi na glavi kako bi voda potekla iz kuhlera u glavu.

Ecu isto tako kontrolira i odzračivanje rashladnog sistema, pri vrhu glave bliže ispušne strane se nalazi pcv ventil isti kao na Zepter loncu.

To sve imaju nove generacije motora, od 2003. nadalje, svi auti.

Link to comment
Share on other sites

novi auti imaju nekoliko stvari da to rijese:

 

1.) rijedja ulja u pravilu - pogledaj svi novi auti koriste 5W ili 0W

2.) ipak su inzenjeri potrosili gro vremena da analiziraju kuda ulje ide pri kojoj temp i imaju bolje pumpe, bolje rijesene kanale i općenito bolji sustav podmazivanja

 

tako da - ne brini

Link to comment
Share on other sites

Gledao sam neki prilog o zagrijavanju auta na mjestu i govore kako to nije zdravo za motor jer na leru nema podmazivanja kakvo je moguće u vožnji zbog niskih okretaja. I mislim si: "koji debili, pa imam čok!"

I onda ujutro šok! Moj mali i20 na -5°C radi na 1000 o/min.

Sunny mi je odmah radio na 2000 i rastom temperature postepeno povećavao do 3000 o/min kada bi dodavanjem gasa spustio okretaje na 850-900 o/min.

 

Je to na svim autima tako ili je moj sjeban? Ima 65.000 km i tako radi od prvog dana :huh:

 

Meni se čini da je Sunny sjeban:lol:, osim ako nije imao fergazer i automatski čok, onda je to normalno:dance3vs1:

Link to comment
Share on other sites

Meni se golf pali na 1000 i onda padne na 800 i to je to kad elektronika kontrolira. Motor ima frgice i rucni cok tak da kod prvog paljenja treba dat cok da radi na 2000 i onda za par sekundi kak se zagrije pocnu rast okretaji, onda ubijem cok i to je to. Ono sta je mene iznenadilo je npr Varadero koji ima injection i rucni cok.

Link to comment
Share on other sites

na masu mjesta sam čuo, pročitao i dobio savjete i naslušao se da je daleko bolje auto odmah po paljenju ić voziti, ali ne u okretaje ga tjerat,

 

nego ga upalit i držat na leru ujutro da radi 20min.

 

po meni ima logike u tome

 

ja tako do sada na svim vozilima od kako vozim i znam za sebe, pa u milion i pol kilometara nisam primjetio nikakve probleme....

Link to comment
Share on other sites

da japanci su imali te neke lude svoje metode hladnog starta 90tih :lol:, upalis hladan auto bez gasa, a on ko na gridu F1

 

ali na baš svakom japancu.. :D

 

honda mi radi na 2000rpm par minuta, pa ga spusti na 1500 i tu drži dosta dugo.

a toyota je varijabilna.. kolika je temperatura rashladne tekučine toliki je ler, čok joj je spojena na senzor temp. vode.. pa na -10 radi na 2500 rpm

čak sam se ispraksao po leru znati kolika je temperatura vani.. :D

 

Gledao sam neki prilog o zagrijavanju auta na mjestu i govore kako to nije zdravo za motor jer na leru nema podmazivanja kakvo je moguće u vožnji zbog niskih okretaja

 

vraga se ne podmazuje.. toyota je držala 6 bara pritiska ulja hladna na leru.. je da joj je ler na hladno 1500-2500 rpm

Edited by meshin
Link to comment
Share on other sites

Svakakvih se gluposti da procitati .

 

cijenim tvoje znanje:thumbsup: ali dali si ikad raskopao motor od golfa 4 sdi koji ima 400 000km i policiski golf 4 sdi sa 260 000km? a jako česta pojava na policiskim je da bregasta pojede hidropodizače,doslovce ih izliže (znači čelo hidropodizača) a to se njima dogodi zato kaj jako puno rade na leru:thumbsup:

ne kažem da auto nema podmazivanje na leru IMA ali znaš i sam da slabije...

slažem se da se to u normalnoj upotrebi normalom čovjeku nikad neće dogodit niti će se osjetit razlika,ali murija koja dela u 3 smjene s istim autom,hmmm

Link to comment
Share on other sites

cijenim tvoje znanje:thumbsup: ali dali si ikad raskopao motor od golfa 4 sdi koji ima 400 000km i policiski golf 4 sdi sa 260 000km? a jako česta pojava na policiskim je da bregasta pojede hidropodizače,doslovce ih izliže (znači čelo hidropodizača) a to se njima dogodi zato kaj jako puno rade na leru:thumbsup:

ne kažem da auto nema podmazivanje na leru IMA ali znaš i sam da slabije...

slažem se da se to u normalnoj upotrebi normalom čovjeku nikad neće dogodit niti će se osjetit razlika,ali murija koja dela u 3 smjene s istim autom,hmmm

 

a mozda ima veze nerodovito mijenjanje ulja, pa nacin voznje(gas u pod skoro uvijek)....

Link to comment
Share on other sites

na masu mjesta sam čuo, pročitao i dobio savjete i naslušao se da je daleko bolje auto odmah po paljenju ić voziti, ali ne u okretaje ga tjerat,

 

nego ga upalit i držat na leru ujutro da radi 20min.

 

po meni ima logike u tome

 

upalit auto, ocistit snjeg ili ostrugat led (2-3 min) i krenuti lagano voziti

Ako nema snijega ili leda, upalis, zavezes pojas, upalis radio i kreces

 

to je to - nema kemijanja

Link to comment
Share on other sites

na masu mjesta sam čuo, pročitao i dobio savjete i naslušao se da je daleko bolje auto odmah po paljenju ić voziti, ali ne u okretaje ga tjerat,

 

nego ga upalit i držat na leru ujutro da radi 20min.

 

po meni ima logike u tome

Zbog ulja u getribi.

 

Btw. na mom motoru pritisak ulja na hladno na leru preko 4 bara. Ak to nije dosta za kvalitetno podmazivanje svih elemenata motora koje treba podmazivati, onda ne znam koliko je :D.

Link to comment
Share on other sites

cijenim tvoje znanje:thumbsup: ali dali si ikad raskopao motor od golfa 4 sdi koji ima 400 000km i policiski golf 4 sdi sa 260 000km? a jako česta pojava na policiskim je da bregasta pojede hidropodizače,doslovce ih izliže (znači čelo hidropodizača) a to se njima dogodi zato kaj jako puno rade na leru:thumbsup:

ne kažem da auto nema podmazivanje na leru IMA ali znaš i sam da slabije...

slažem se da se to u normalnoj upotrebi normalom čovjeku nikad neće dogodit niti će se osjetit razlika,ali murija koja dela u 3 smjene s istim autom,hmmm

 

Većina nas radi servise isključivo po kilometraži, niko ne razmišlja o tome da npr u ZG kad ideš u špici na šljaku i sa nje imaš više praznog hoda nego vožnje....što bi prevedeno značilo ako mijenjaš ulje na 15.000km realno imaš 30000 :)

Link to comment
Share on other sites

JUCER sam mjenjao ulje na P 206 1.4, auto ima 44 000km :) i u leru se palila lampica od tlaka ulja i STOP. Ulje je PRVI put mjenjano na 30 000 km, dakle sada ima 14 000 i ulje je crno kao da je dizel! jebote interval na 20 000km a u motoru 3 litre ulja :D

 

 

Nego, ulju je potrebno 5 sekundi od paljenja da "protrci" sve moguce komponente u motoru, nema potrebe grijat na mjestu, ja cak i ne stedim/kilavim nego se najnormalnije vozim i to je to

 

Ja jedino upalim auto 4-5 minuta prije nego krecem sad po zimi da malog ne stavljam u ledeni auto a i u alfi je koža bez grijanja :D pa da se malo ugrije...

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...