Jump to content

Promjena sirine traga kotaca, koliko utjece na vozna svojstva


Recommended Posts

Imam jednu situaciju oko koje bi volio raspraviti sa strucnim ljudima :)

Koliko je kod kemijanja bitno zadrzati razlike izmedju traga prednjih i zadnjih kotaca?

Da objasnim kemiju. Moj auto ima 1491mm trag prednjih kotaca i 1468mm trag zadnjih kotaca. Znaci zadnji kraj je 23mm uzi od prednjeg. (prednji pogon)

Auto sa kojeg stavljam podvozje ima 1439mm trag prednjih kotaca i 1405mm trag zadnjih kotaca. =34mm je zadnji kraj uzi. (4x4 pogon)

Ukupnu sirinu traga i vizualan dojam bi kompenzirao sa drugacijim felgama, 9"sirine i et 15.

E sad, dali bi trebao iza staviti 1cm distancu da bi mi razlika traga kotaca bila 23/24mm kao na originalu ili mogu ostaviti 34mm?

Dali mogu naprijed ostaviti svoje vilice koje tvore 1491mm trag kotaca a da zadnji kraj bude 1405mm (to ne mogu ostaviti sa svog), =86mm razlike?

Vrlo mi je bitno da ne narusim vozna svojstva auta posto se vozim po zavojima :)

 

Hvala :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ukratko, tvornica potrosi milijune eura i testnih kilometara na ovjes, hrpa inzenjera sa dugogodisnjim iskustvom se prilicno muci da stavi felgu, geometriju ovjesa, njegovu kinematiku i rezultatne sile u odredjen odnos i onda dodje neki pametnjakovic i nabije 20 mm distance gore :D

Link to comment
Share on other sites

Ali tvornica optimalno poslozi sve parametre kako bi ovjes zadovoljavao na svim tipovima prometnica i za sve načine vožnje.

 

A ak ti znaš da ćeš sa autom juriti kroz zavoje onda si tak složiš ovjes.

 

Kod moje Celice je ista situacija,zadnji trag je dosta manji,stavio sam 25mm distance samo otraga i dobio da se manje naginje u zavojima,manji mi je understear i lakše odem u drift.....sve mi odgovara :D

Link to comment
Share on other sites

Ali tvornica optimalno poslozi sve parametre kako bi ovjes zadovoljavao na svim tipovima prometnica i za sve načine vožnje.

 

A ak ti znaš da ćeš sa autom juriti kroz zavoje onda si tak složiš ovjes.

 

Kod moje Celice je ista situacija,zadnji trag je dosta manji,stavio sam 25mm distance samo otraga i dobio da se manje naginje u zavojima,manji mi je understear i lakše odem u drift.....sve mi odgovara :D

 

U principu se slazem, ali recimo kod spustanja/dizanja i tvrdjeg/mekseg ovjesa... Ovo sa tragom kotaca je zahebano i trebas znati sto radis...

Link to comment
Share on other sites

Ali tvornica optimalno poslozi sve parametre kako bi ovjes zadovoljavao na svim tipovima prometnica i za sve načine vožnje.

 

A ak ti znaš da ćeš sa autom juriti kroz zavoje onda si tak složiš ovjes.

 

Kod moje Celice je ista situacija,zadnji trag je dosta manji,stavio sam 25mm distance samo otraga i dobio da se manje naginje u zavojima,manji mi je understear i lakše odem u drift.....sve mi odgovara :D

 

ako prosiris zadnji kraj, understeer ti nikako ne moze biti manji .......... ono sto stalno pricam da je hrpa krivih zakljucaka .... to sto se tebi auto manje naginje i ti imas osjecaj da lakse odes u drift je sasvim nesto drugo

Link to comment
Share on other sites

ako prosiris zadnji kraj, understeer ti nikako ne moze biti manji .......... ono sto stalno pricam da je hrpa krivih zakljucaka .... to sto se tebi auto manje naginje i ti imas osjecaj da lakse odes u drift je sasvim nesto drugo

 

Najjednostavnije za probu bi bilo napumpati prednje gume na 3.5 bara, a straznje na 2 bara i probati se voziti, pa onda prednje na 2 bara, a straznje na 3.5 bara, pa opet na voznju :)

Link to comment
Share on other sites

Imam jednu situaciju oko koje bi volio raspraviti sa strucnim ljudima :)

Koliko je kod kemijanja bitno zadrzati razlike izmedju traga prednjih i zadnjih kotaca?

Da objasnim kemiju. Moj auto ima 1491mm trag prednjih kotaca i 1468mm trag zadnjih kotaca. Znaci zadnji kraj je 23mm uzi od prednjeg. (prednji pogon)

Auto sa kojeg stavljam podvozje ima 1439mm trag prednjih kotaca i 1405mm trag zadnjih kotaca. =34mm je zadnji kraj uzi. (4x4 pogon)

Ukupnu sirinu traga i vizualan dojam bi kompenzirao sa drugacijim felgama, 9"sirine i et 15.

E sad, dali bi trebao iza staviti 1cm distancu da bi mi razlika traga kotaca bila 23/24mm kao na originalu ili mogu ostaviti 34mm?

Dali mogu naprijed ostaviti svoje vilice koje tvore 1491mm trag kotaca a da zadnji kraj bude 1405mm (to ne mogu ostaviti sa svog), =86mm razlike?

Vrlo mi je bitno da ne narusim vozna svojstva auta posto se vozim po zavojima :)

 

Hvala :thumbsup:

ja sam u slicnoj situaciji

kod mene su felge 7.5 16 et 37 i 5cm distance iza na svaku stranu serijski trag je 1402 sa distancama i svime to izgleda usko

naprijed je serijski 1477 napravljene su duze vilice 4cm na svaku stranu

zamjenjeni su amortizeri i komplet pogoni te je sada 47/53 pogon od Q4

trag je siri naprijed i iza tako da bi to trebalo biti ok jos me malo muci pozicija rezervara koja je trenutno jako visoko i iza osovine a zelio bi ga staviti cim nize i ispred zadnje osovine

Link to comment
Share on other sites

ako prosiris zadnji kraj, understeer ti nikako ne moze biti manji .......... ono sto stalno pricam da je hrpa krivih zakljucaka .... to sto se tebi auto manje naginje i ti imas osjecaj da lakse odes u drift je sasvim nesto drugo

 

Moguće da je krivi zaključak ali osjećaj je pravi :D I to kaj veliš, vjerojatno bi se na vremenu i logu pokazalo drugačije no meni je to najmanje bitno, bitnije mi je to kaj veli Brklja "ZABAVA"

 

Dal preporučaš da se onda stavi ista distanca naprijed i otraga pa da se ne naruši "tvornički omjer širine traga" ? ili još bolje ....Kako poboljšati???

 

Baš me zanima jer sam na tvorničkom ovjesu starom 22 godine i 200 kkm ( da ispravan je ovjes i amortizeri :D)

Link to comment
Share on other sites

Moguće da je krivi zaključak ali osjećaj je pravi :D I to kaj veliš, vjerojatno bi se na vremenu i logu pokazalo drugačije no meni je to najmanje bitno, bitnije mi je to kaj veli Brklja "ZABAVA"

 

Dal preporučaš da se onda stavi ista distanca naprijed i otraga pa da se ne naruši "tvornički omjer širine traga" ? ili još bolje ....Kako poboljšati???

 

Baš me zanima jer sam na tvorničkom ovjesu starom 22 godine i 200 kkm ( da ispravan je ovjes i amortizeri :D)

 

Ako si zadovoljan sad kako je onda ne diraj :)

Link to comment
Share on other sites

Ako si zadovoljan sad kako je onda ne diraj :)

 

Imam trenutno 3 seta felgi, 2 seta kočnica i 2 debljine distanci pa bi onda kombiniral kaj mi je najbolje...............okvirno slažem onak kak mi paše.............mala felga,male kočnice, bez distanci za po zimi................srednje felge, male kočnice, bez distanci za tehnički..............i velike felge,velike kočnice i distance za ljeto..............dvije debljine distanci jer mi ovisi o ET-u felge i nejde mi svaka na velike kočnice.....

Link to comment
Share on other sites

Imam trenutno 3 seta felgi, 2 seta kočnica i 2 debljine distanci pa bi onda kombiniral kaj mi je najbolje...............okvirno slažem onak kak mi paše.............mala felga,male kočnice, bez distanci za po zimi................srednje felge, male kočnice, bez distanci za tehnički..............i velike felge,velike kočnice i distance za ljeto..............dvije debljine distanci jer mi ovisi o ET-u felge i nejde mi svaka na velike kočnice.....

 

:lol:

 

e jbg, onda se igraj sa tim lego kockicama :D

Link to comment
Share on other sites

Pa igram se ja :D ali me sad baš zanima kako bi trebalo postaviti tragove da su najbolja vozna svojstva......jurim ja stalno ali me ne pere dal bum došel nekam 10 sekundi prije i kasnije.....samo fun factor mi igra no bilo bi mi žao da radim krivo a mogu si sam složiti razne kombinacije....

 

Dominik????

Link to comment
Share on other sites

meni je osjetna razlika na istoj širini gume i istom et ali da je felga 0.5" šira

više se na volanu osjete kolotrazi

a pazi, radi se samo o 0.5"

 

i nemojte mi govorit J(ota) jer J je oznaka za tip ruba felge na koji sjeda guma a ne oznaka za širinu felge

sve oznake su u colima iliti inčima

 

edit:

naravno da što je širi trag auto bolje "drži cestu" LOL

Edited by Ozy
Link to comment
Share on other sites

meni je osjetna razlika na istoj širini gume i istom et ali da je felga 0.5" šira

više se na volanu osjete kolotrazi

a pazi, radi se samo o 0.5"

 

i nemojte mi govorit J(ota) jer J je oznaka za tip ruba felge na koji sjeda guma a ne oznaka za širinu felge

sve oznake su u colima iliti inčima

 

edit:

naravno da što je širi trag auto bolje "drži cestu" LOL

 

gallery_1354_5_7401.gif

 

Ubuduce ko kaze jota, baniram majkemi, nisam skolovala.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...