Jump to content

Kociona tekucina


Recommended Posts

Znam da to većini ljudi zvuči čudno i neobično, ali auto koji nabere 200+ u par sekundi u velikom broju slučaja treba vrlo brzo nakon toga i usporiti kočnicama.

 

Pločice doslovno nestaju na očigled.

 

Mozda vozis krive plocice... ili ne grijes kocnice prije upotrebe... :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

Znam da to većini ljudi zvuči čudno i neobično, ali auto koji nabere 200+ u par sekundi u velikom broju slučaja treba vrlo brzo nakon toga i usporiti kočnicama.

 

Pločice doslovno nestaju na očigled.

 

Pa daj reci koje Ferodo plocice imas :) Ako su takve da nestaju naocigled, onda imas krivu smjesu :)

Link to comment
Share on other sites

Kužim ja vas, ali slabo vi mene. Pa osim Z-a, sa kojim napravim daleko najmanje km u godini dana, vozim još dva auta. Na svakom od ta dva auta pločice traju po 40-50k km.

 

Isto tako, Z dok je bio stock, pločice su trajale cijelu godinu gotovo bez promjene u debljini, odnosno bez okom vidljive potrošenosti.

Link to comment
Share on other sites

Samo kostaju ko padavica

 

:)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

E sad znate i zašto je dobra ova smjesa koja je trenutno :D. Obzirom da se auto malo vozi, pločice mjenjam jednom godišnje, zajedno sa kočionom tekućinom i tu je matematika jasna. Da idem na stazu, to bi bila druga i puno skuplja priča.

Link to comment
Share on other sites

A cuj, auto je 2008 godiste, uskoro 9 godina, trebalo bi provjeriti kakvi su originalni vodovi... Vjerujem da su na vecini OK, ali nije zgorega promijeniti jer cijena nije previsoka, a kocnice, gume i ovjes su najvaznija stvar na automobilu...

 

Motul RBF 660 bez problema drzi 2, pa cak i 3 godine... Najveci je problem kad se tekucina jako zagrije, u tom trenutku vuce najvise vode na sebe... Recimo ako si bio na stazi i ugrijao kocnice jako, to se rjesava tako da ispustis malo tekucine iz celjusti... Castrol SRF koji je jedini od kocionih tekucina nekakve posebne formulacije i nije toliko higroskopan (vidi wet boiling point) drzi jos duze... DOT 5.1 (cesto nazivan Super DOT 4) u pravilu drzi najkrace...

 

Potpis.

 

Ja svake 2-3 god mijenjam RFB660 - mjerim kod frenda.

 

Ako smijem pitat - najsigurnije je skinut svoje lajtunge kocnica i njima u VEP poslati ... tesko da oni imaju gotove primjerke za pojedini auto? Jel radio netko za Octaviu 1Z?

 

Da. To ti je najbolje.

Link to comment
Share on other sites

Smijesa plocica ne utjece na grijanje ulja. Na temp utjece samo velicina diska i hladenje.

 

Smjesa plocica utjece do koje temp diska ce kociti.

Uglavnom auti koji su slabi, nemaju s time problem. Ali jaci, to je druga prica.

Link to comment
Share on other sites

Smijesa plocica ne utjece na grijanje ulja. Na temp utjece samo velicina diska i hladenje.

 

Smjesa plocica utjece do koje temp diska ce kociti.

 

A jeli? A cemu sluze plocice od npr. titana koje se stavljaju u klijesta da nalijezu uz straznju stranu disk plocica? To se bezveze stavlja ili je to za toplinsku izolaciju (osim u nekim slucajevima gdje se stavljaju protiv buke)? Uostalom sam si si dao odgovor sa ovim zadnjim (boldano) i kako onda mozes tvrditi da smjesa plocica ne utjece na grijanje - nije ulje, nego tekucina, cak je bolje nazvati tu tekucinu alkoholom nego uljem... Ako imas plocice koje nisu adekvatne smjese za odredjenu primjenu i koje ces pregrijati za par kocenja, od tih plocica kociona tekucina nece se pregrijati, ali svejedno ce se zagrijati... Ako stavis nekakvu tvrdu smjesu koju je jako tesko pregrijati, postoji mogucnost da ces pregrijati kocionu tekucinu... I prvenstveno iz tog razloga se stavljaju celicno opleteni vodovi, da kada se tekucina jako zagrije ili pregrije, da se vodovi ne sire, tako da ti osjecaj na pedali ostane koliko-toliko konzistentan...

 

Dobro onda za moj slabi auto rješenje je ATE 200 ili Motul RBF600/660(Rene daj cijene?) i stavit ćemo svejedno pletene lajtunge pa šta bude biće. Nek i to bude stajlerski.

Slijedeća izmjena diskova i pločica idu DS2500 i pretpostavljam standard diskovi najbolje? Ili Brembo HC? Ili nešto drugo?

I onda smo gotovi s kočnicama.

 

Kocionu tekucinu svejedno, i ATE 200 i Motul su odlicni, lajtunge mozes, plocice Ferodo DS2500, diskove vrlo vjerojatno ne treba mijenjati... Izmjeri ih pa ces znati... Ako treba mijenjati, Brembo HC je OK...

Link to comment
Share on other sites

Dobro onda za moj slabi auto rješenje je ATE 200 ili Motul RBF600/660(Rene daj cijene?) i stavit ćemo svejedno pletene lajtunge pa šta bude biće. Nek i to bude stajlerski.

Slijedeća izmjena diskova i pločica idu DS2500 i pretpostavljam standard diskovi najbolje? Ili Brembo HC? Ili nešto drugo?

I onda smo gotovi s kočnicama.

Typ200 i prst u uho.

 

DS2500 su odlične imam ih u paru sa Brembo HC diskovima već par godina (cca 30kkm).

Edited by Raptor6767
Link to comment
Share on other sites

@nd4spd - napadas fire sa smjesu i onda sam napises da ima plocicu za odvajanje topline i zapravo opce nema veze do smjese

 

 

Znaci oboje tvrdite da temperatura plocica ne utjece na temperaturu kocione tekucine? Ajde za njega jos razumijem da to izvali, ali za tebe ne, pa ti si na strojarstvu...

Link to comment
Share on other sites

Znaci oboje tvrdite da temperatura plocica ne utjece na temperaturu kocione tekucine? Ajde za njega jos razumijem da to izvali, ali za tebe ne, pa ti si na strojarstvu...

 

Pa di sam ja napisao da temp ne utjece na kocionu tekucinu? Daj citaj sto pise.

Link to comment
Share on other sites

Sta je najbolje i ti si gore to napisao. Ali ne, smjesa ne utjece direktno. Vec indirektno, pa se kao takva ni ne smatra da utjece. Jer smjesa znaci samo da ce na vecoj temperaturi i dalje imati dovoljno trenja. Ispravno ti je fire napisao.

 

 

Zamisli ovako: auti iste mase koce sa 100 na 0 ali oboje imaju odredeni put(tipa 50m) sa drugacijom smjesom ce se samo mijenjati sila kocenja, ali toplina ce bit ista. A sad isto to usporedi sa diskom 250mm i 380mm, puno veca povrsina i puno manje grijanje za isti put naracno u korist veceg diska.

 

 

Btw strojarstvo je goli k od faksa, bar ovi u hr

 

95% teoreticara koji pricaju po knjizi a to ne razumiju i vecinom nikad vidli, opipali

 

 

Edit- upravo to , nigdje niko nije napisao temp plocice vec smjesa

Edited by Tomica93
Link to comment
Share on other sites

Pa di sam ja napisao da temp ne utjece na kocionu tekucinu? Daj citaj sto pise.

 

Smijesa plocica ne utjece na grijanje ulja. Na temp utjece samo velicina diska i hladenje.

 

Prema napisanome sam zakljucio da mislis da plocice uopce ne utjecu na temperaturu kocione tekucine...

 

Sta je najbolje i ti si gore to napisao. Ali ne, smjesa ne utjece direktno. Vec indirektno, pa se kao takva ni ne smatra da utjece. Jer smjesa znaci samo da ce na vecoj temperaturi i dalje imati dovoljno trenja. Ispravno ti je fire napisao.

 

 

Zamisli ovako: auti iste mase koce sa 100 na 0 ali oboje imaju odredeni put(tipa 50m) sa drugacijom smjesom ce se samo mijenjati sila kocenja, ali toplina ce bit ista. A sad isto to usporedi sa diskom 250mm i 380mm, puno veca povrsina i puno manje grijanje za isti put naracno u korist veceg diska.

 

 

Btw strojarstvo je goli k od faksa, bar ovi u hr

 

95% teoreticara koji pricaju po knjizi a to ne razumiju i vecinom nikad vidli, opipali

 

 

Edit- upravo to , nigdje niko nije napisao temp plocice vec smjesa

 

OK, indirektno... Ali kao sto sam vec napisao, ako imas smjesu koja se pregrije u kratkom vremenu, to nece utjecati na temperaturu kocione tekucine tako da ju mozes pregrijati, jer vise neces moci kociti i zabiti ces se negdje... Ako imas smjesu koja se tesko pregrijava, onda to moze utjecati na to da pregrijes kocionu tekucinu... Vrlo jednostavno...

 

Diskovi uopce nisu bili upitni, s time da je uz velicinu bitna i sirina...

 

Sto se faksa i skolovanja opcenito tice, slazem se da je pod hitno potrebno puuuno vise teorije... Ali i dalje bez knjige se ne moze :)

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...