Jump to content

LED zarulje - legalnost


Recommended Posts

Mislim da je cijela ova problematika sa naknadnom ugradnjom LED/XENON žarulja vezana uz automatsku nivelaciju i pranje farova.

 

Postoji ECE pravilnik (prekrasnog birokratskog naziva: ECE/324/Rev.1/Add.47/Rev.9 )  koji u paragrafu 6.2.9. kaže ovo:

 

Dipped-beam  headlamps  with  a  light  source  or  LED  module(  s)  producing the  principal dipped-beam  and  having  a  total  objective  luminous  flux  which exceeds    2,000    lumen   shall   only   be   installed   in   conjunction   with   the installation of headlamp cleaning device( s) according to Regulation No. 4511.

 

 

Dali to znaci da ako žarulja  (nisam vidio da je specificirana vrsta) ne emitira više od 2K Lumena teoretski bi se smjela ugraditi u "običan" far?

 

Ako je netko mazohist može  bacit oko na PRAVILNIK

Link to comment
Share on other sites

 

 

Jebote ova tema je prežvakana 100 puta, ja sam pročitao sve moguće ECE norme i pizdarije i uvijek se nađe netko tko je prošao tehnički, čuo je ovo ili ono bla bla bla....

 

Poanta cijele priče već godinama je da je far homologiran kao jebeni sklop i homologiran je za određenu žarulju, čim se nešto mijenja na faru (npr. dodavanje leća ili DLR-a sa svim mogućim certifikatima) far više nije jednak onome koji je homologiran. Nelegalan si i točka.

 

Posebna priča je ta što se kod nas generalno teško išta može atestirati i poanta atestiranja mi nije jasna ako imaš sve jebene papire i dozvole da ti ovi samo lupe pečat/žig i kažu super dobro je. Jebeš takav sustav i 'stručnjake'.

 

On 12/27/2018 at 8:29 PM, Kic said:

Mislim da je cijela ova problematika sa naknadnom ugradnjom LED/XENON žarulja vezana uz automatsku nivelaciju i pranje farova.

 

Postoji ECE pravilnik (prekrasnog birokratskog naziva: ECE/324/Rev.1/Add.47/Rev.9 )  koji u paragrafu 6.2.9. kaže ovo:

 

Dipped-beam  headlamps  with  a  light  source  or  LED  module(  s)  producing the  principal dipped-beam  and  having  a  total  objective  luminous  flux  which exceeds    2,000    lumen   shall   only   be   installed   in   conjunction   with   the installation of headlamp cleaning device( s) according to Regulation No. 4511.

 

 

Dali to znaci da ako žarulja  (nisam vidio da je specificirana vrsta) ne emitira više od 2K Lumena teoretski bi se smjela ugraditi u "običan" far?

 

Ako je netko mazohist može  bacit oko na PRAVILNIK

 

Ne, i dalje taj far mora biti xenon/LED homoligarni far, to samo znači da možeš ne imati perače sa takvim farom. Mislim da su svojevremeno neke škode bile sa xenonom bez perača upravo radi ovog članka. Več smo pisali o tome tu na forumu naširoko.

 

Imao sam H4 led žarulje u reflektorskom faru, imao sam ih par dana, to sve svijetli za kurac, za maglenke su još ok, ali kad trebas usmjereni snop svijetlosti ode sve naširoko svima u oči. Isto tako sam imao xenon i leće ugrađene kod Jensa, i stvar je vrh, ali sam skinuo radi atesta jer se to kod nas tada nikako nije dalo provući da ga jebeš.

 

Ako se to danas uspije, ja prvi idem na ugradnju leća u farove jer bolje od toga nema.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/29/2018 at 2:28 PM, entuzijast said:

Imao sam H4 led žarulje u reflektorskom faru, imao sam ih par dana, to sve svijetli za kurac, za maglenke su još ok, ali kad trebas usmjereni snop svijetlosti ode sve naširoko svima u oči. Isto tako sam imao xenon i leće ugrađene kod Jensa, i stvar je vrh, ali sam skinuo radi atesta jer se to kod nas tada nikako nije dalo provući da ga jebeš.

S dužnim poštovanjem, imao si vjerojatno teško smeće od jeftinog H4 LED kit-a, i zbog ovakvih "iskustava" kao što je tvoje je izuzetno teško prodati pravi kvalitetni proizvod.

 

Ovdje možeš vidjeti kako izgleda K6F H4 LED kit na Polu i Caddyu, sve je doslovno u stotu isto kao kod obične žarulje, 0% zasljepljivanja, rasvjeta besprijekorna i neusporediva sa običnom žaruljom:

https://www.mk-led.hr/vw-polo-6r/

https://www.mk-led.hr/vw-caddy-2016/

 

Naravno navedeni kit košta 879kn (a ne 200/300 kn), pa većina zaključi da je to preskupo, a da pak onaj jeftiniji ne valja i tu je kraj priče. Pa dragi moji da bi H4 LED kit bio kvalitetan, on ne može koštati 20 dolara sa dostavom u HR.

 

Slična priča je sa H15 LED kitom (15/55W) gdje ekipa kupi govno od 200kn s Alibabe ili onog Siluxa gdje kreteni iz COB-a iz dvopolne žarulje naprave jednopolnu žarulju i onda dnevno radi kao dugo i ne možeš u to gledati, a dugo pak krivo i loše baca. I onda ja koji prodajem ispravan proizvod moram potrošiti cijeli dan da nekoga uvjerim da ovo što ja prodajem nije isto kao ono govno od 200kn. Naime moram prvo ljude educirati što je uopće H15 žarulja, da ima 2 žarišta, 2 žarne niti itd. I naravno da bi se takav LED kit mogao bez problema homologirati da nije naših pametnih stručnjaka u CVH.

Edited by Mario_S3
Link to comment
Share on other sites

On 12/28/2018 at 2:56 PM, Rockatansky said:

US $83.94 40%OFF | Philips LED H4 H7 9003 Ultinon Essential LED Car Hi/lo Beam 6000K Bright White Light Auto Headlight ThermalCool Heat, Pair
https://s.click.aliexpress.com/e/NA42aBq

Ovo ti nema veze sa Philipsom osim što ima Philips diode - naravno LED kit je vjerojatno dobar s obzirom na cijenu, samo ja bi radije uzeo varijantu sa aktivnim hlađenjem a ne ovim perima.

 

On 12/27/2018 at 8:29 PM, Kic said:

Mislim da je cijela ova problematika sa naknadnom ugradnjom LED/XENON žarulja vezana uz automatsku nivelaciju i pranje farova.

 

Postoji ECE pravilnik (prekrasnog birokratskog naziva: ECE/324/Rev.1/Add.47/Rev.9 )  koji u paragrafu 6.2.9. kaže ovo:

 

Dipped-beam  headlamps  with  a  light  source  or  LED  module(  s)  producing the  principal dipped-beam  and  having  a  total  objective  luminous  flux  which exceeds    2,000    lumen   shall   only   be   installed   in   conjunction   with   the installation of headlamp cleaning device( s) according to Regulation No. 4511.

 

 

Dali to znaci da ako žarulja  (nisam vidio da je specificirana vrsta) ne emitira više od 2K Lumena teoretski bi se smjela ugraditi u "običan" far?

 

Ako je netko mazohist može  bacit oko na PRAVILNIK

Ovo sve bi bilo jako divno kada bi se koristilo na tehničkom gdje neki "pametni" djelatnici ruše ljude sa Osram Night Breaker Laser žaruljama, koje imaju svu moguću potrebnu homologaciju i 100% su legalne. Dalje ne treba ništa više nie objašnjavati.

Edited by Mario_S3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Mario_S3 said:

 I naravno da bi se takav LED kit mogao bez problema homologirati da nije naših pametnih stručnjaka u CVH.

Da li se igdje u europi mogu atestirati LED žarulje u halogenim farovima?

5 minutes ago, Mario_S3 said:

Ovo ti nema veze sa Philipsom osim što ima Philips diode - naravno LED kit je vjerojatno dobar s obzirom na cijenu, samo ja bi radije uzeo varijantu sa aktivnim hlađenjem a ne ovim perima.

Imaš kakvu preporuku? Nemam pojma više manje o ovome?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Rockatansky said:

Da li se igdje u europi mogu atestirati LED žarulje u halogenim farovima?

Mislim da samo u HR gdje su ljudi iz Erfolga napravili kakti papire za njihov LED kit (koji je ok ali je već zastario, ima pera umjesto malog ventilatora i dosta je slab, kako se grije smanjuje  se snaga itd). Ja sam htio s njima raditi tj. prodavati proizvode na svom web shopu, ali su genijalci zaključili da bi se konkurencija bunila.  A konkurencija Jens s kojim se čujem svaki dan ?. Za ostale ne znam. HR posla.

Edited by Mario_S3
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Mario_S3 said:

Ovo sve bi bilo jako divno kada bi se koristilo na tehničkom gdje neki "pametni" djelatnici ruše ljude sa Osram Night Breaker Laser žaruljama, koje imaju svu moguću potrebnu homologaciju i 100% su legalne. Dalje ne treba ništa više nie objašnjavati.

 

Zbog običnih Night Breakera sam se poklao na tehničkom prije 2 godine. Na kraju mi kaže, bolje kupi kineze za 20kn nego ovo...popizditis sam dobio

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Jasa said:

 

Zbog običnih Night Breakera sam se poklao na tehničkom prije 2 godine. Na kraju mi kaže, bolje kupi kineze za 20kn nego ovo...popizditis sam dobio

 

Dokaz kakvi se sve genijalci zapošljavaju u tim stanicama i u CVH. Kome god na ruke prodam takve žarulje dam upute da drži kutiju u autu.

 

31 minutes ago, Rockatansky said:

Da li se igdje u europi mogu atestirati LED žarulje u halogenim farovima?

Imaš kakvu preporuku? Nemam pojma više manje o ovome?

 

Za koji auto,  tvoj? Ako je H4 onda ti jedino ovo preporučam - https://www.mk-led.hr/shop/lumileds-k6f-led-headlights-kit-up-to-500-more-light-6000k/


Imam ti i ovaj, isto je precizan i bolji je ako preko kita ide kapa (to je slučaj na japancima) - https://www.mk-led.hr/shop/v10-led-headlights-kit-do-320-vise-svjetla-6000k/ Nema aktivno hlađenje i kako se grije tako se smanjuje snaga, ovo je dobro za skutere gdje nema mjesta za iglu :)

 

10% dobiješ off naravno :)

 

Preporučio bi ti i Osram LEDriving HL ili kopiju istog koju sam dobio jučer (M8X) ali to ne postoji u H4.

Edited by Mario_S3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



 
Za koji auto,  tvoj? Ako je H4 onda ti jedino ovo preporučam - https://www.mk-led.hr/shop/lumileds-k6f-led-headlights-kit-up-to-500-more-light-6000k/


 
Preporučio bi ti i Osram LEDriving HL ili kopiju istog koju sam dobio jučer (M8X) ali to ne postoji u H4.


Ovaj prvi mi se sviđa.
Što se Osrama tiče u katalogu čak ima H4 verzija. 9726CW
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Mario_S3 said:

 

Dokaz kakvi se sve genijalci zapošljavaju u tim stanicama i u CVH. Kome god na ruke prodam takve žarulje dam upute da drži kutiju u autu.

 

 

Za koji auto,  tvoj? Ako je H4 onda ti jedino ovo preporučam - https://www.mk-led.hr/shop/lumileds-k6f-led-headlights-kit-up-to-500-more-light-6000k/


Imam ti i ovaj, isto je precizan i bolji je ako preko kita ide kapa (to je slučaj na japancima) - https://www.mk-led.hr/shop/v10-led-headlights-kit-do-320-vise-svjetla-6000k/ Nema aktivno hlađenje i kako se grije tako se smanjuje snaga, ovo je dobro za skutere gdje nema mjesta za iglu :)

 

10% dobiješ off naravno :)

 

Preporučio bi ti i Osram LEDriving HL ili kopiju istog koju sam dobio jučer (M8X) ali to ne postoji u H4.

 

mozda blesavo pitanje, no jel postoji LED kao zamjena za tvornicki xenon?

Znam da si spominjao da mi mozes poslati xenon dobre zarulje, pa ako ti se da da pogledas sto mi treba i sve skupa kolko love (ako vec jesi, malo sam zaboravan :D )(2004 A6 bi xenon, dual xenon ili kako se zovu farovi, ima odvojeno dugo svjetlo sa halogenom, i kratko koje ima klapnu pa i ono puca u daljinu kad prebacis) 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Rockatansky said:


 

 


Ovaj prvi mi se sviđa.
Što se Osrama tiče u katalogu čak ima H4 verzija. 9726CW

 

 

Prvi glas, na stranici ih nema a nisam dobio niti obavijest o H4 LED kit-u - https://www.osram.com/am/ecat/LED high and low beam lamps-Cars-Automotive Lighting/com/en/GPS01_3063271/PP_EUROPE_Europe_eCat/

 

Baš ću poslati upit pa ti javim ako saznam nešto pametno :)

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Rockatansky said:

 

Zanimljivo, provjeriti ću sutra. Samo cijena sigurno neće biti pristupačna jer im je H7 LED kit 1100kn, ovaj će biti sigurno 300kn skuplji.

Link to comment
Share on other sites

Mario_S3

vidio, na tvojoj stranici da si ugrađivao na hyundai ix35 redizajn koji ima hir2 žarulje i leće.

Koliko je komplicirana ugradnja i mora li u tim led kitovima išta virit izvan fara da se mora rezat.

Ode tehnički vjerojatno nebi prošao s njima pa koliko je vremena za skinit ih prije i vratit poslije.

Po gradu ima od mercedesa 123 do fiat tipa sa xenon kitovima, a mene bi vjerojatno zafrkavali.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Gabre said:

 

mozda blesavo pitanje, no jel postoji LED kao zamjena za tvornicki xenon?

Znam da si spominjao da mi mozes poslati xenon dobre zarulje, pa ako ti se da da pogledas sto mi treba i sve skupa kolko love (ako vec jesi, malo sam zaboravan :D )(2004 A6 bi xenon, dual xenon ili kako se zovu farovi, ima odvojeno dugo svjetlo sa halogenom, i kratko koje ima klapnu pa i ono puca u daljinu kad prebacis) 

 

Jako komplicirano i nema smisla. Postoje odlične naprednije xenon žarulje koje će obaviti isti posao uz sličnu boju :) (naravno ako ti leća nije ubijena). U to dodatno dugo možeš staviti LED, to nije problem.

 

3 minutes ago, MKmarino said:

Mario_S3

vidio, na tvojoj stranici da si ugrađivao na hyundai ix35 redizajn koji ima hir2 žarulje i leće.

Koliko je komplicirana ugradnja i mora li u tim led kitovima išta virit izvan fara da se mora rezat.

Ode tehnički vjerojatno nebi prošao s njima pa koliko je vremena za skinit ih prije i vratit poslije.

Po gradu ima od mercedesa 123 do fiat tipa sa xenon kitovima, a mene bi vjerojatno zafrkavali.

 

Ugradnja je straight plug & play, 10 min posla, sve ide u far - rasvjeta brutalna ! Mislim da sa ix35 i K6F LED kitom 99,99% prolaziš tehnički jer sve izgleda i kvalitetno svjetli skoro kao stock LED :)

Edited by Mario_S3
Link to comment
Share on other sites

Ma ne mogu se dogovorit sam sa sobom jer sam skoro siguran da bi mene zafrkavalo,

ali mi tako glupo izgleda sa ovim gore led pozicijama  koje idu preko cijelog fara i žutim lećama 

koji ni ne svijetle nešto posebno. Ako se odlučim čujemo se.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Rockatansky said:

Retrofit na projektor te ne zanima?

S obzirom da je to 3 puta jace svjetlo onda od svih tih PnP Led zarulja u reflektorske farove?

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Mario_S3 said:

 

Jako komplicirano i nema smisla. Postoje odlične naprednije xenon žarulje koje će obaviti isti posao uz sličnu boju :) (naravno ako ti leća nije ubijena). U to dodatno dugo možeš staviti LED, to nije problem.

 

 

ma vjerujem da je nepotrebna komplikacija, ali trebam nove xenone, jer ovi svijetle bas slabo, stari su 15 godina pa nije ni cudo. Leca izgleda u redu, a far je ispoliran i cist.

Jel mi mozes poslati onda neku ponudu, ili ako je tako komplicirano, preporuciti mi odakle da si narucim dobre zarulje

Link to comment
Share on other sites

Retrofit na projektor te ne zanima?
S obzirom da je to 3 puta jace svjetlo onda od svih tih PnP Led zarulja u reflektorske farove?
Na civicu su farovi jako položeni i morimoto leće bi stršale ko govno u punču. Dakle još jedan komplet farova trebam kupit. Onda mogu i facelift farove sa lećama kupit i gurnit xenon ili led u njih. Previše para koje nemam za stavit u te stvari sada.
Link to comment
Share on other sites

Ne proizvodi njih ni renault ni audi ...

sve je to hella/valeo/visteon shema...

varas se ako mislis da nemora bit do toga

3 minutes ago, Rockatansky said:
3 hours ago, MarioST said:
Retrofit na projektor te ne zanima?
S obzirom da je to 3 puta jace svjetlo onda od svih tih PnP Led zarulja u reflektorske farove?

Na civicu su farovi jako položeni i morimoto leće bi stršale ko govno u punču. Dakle još jedan komplet farova trebam kupit. Onda mogu i facelift farove sa lećama kupit i gurnit xenon ili led u njih. Previše para koje nemam za stavit u te stvari sada.

Koji civic, ep2?

Edited by MarioST
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...