Jump to content

Grobnik - FAQ, Tips&Tricks


Raptor6767

Recommended Posts

1 hour ago, Dario said:

warm up ,2 brza ,cool down,van 

 

i nikada nije bilo problema :)

 

i to je sasvim dobro za prvih par puta na grobniku

 

Ista tehnika i kod mene za najbolja vremena.

Corolla AE86, 125KS, 950kg, Toyo R888 195/50/15, best lap time 1:55:xxx

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Dario said:

 

ako vozi radi voznje,ne statistike vremena onda moze i s nekim drugim "normalnim" opalit 10 krugova sigurno 

 

Moze, ali sa ovim laksim autima moze i vremena ganjati...

 

Asfalt na Grobniku je jos uvijek prvi asfalt, koliko se sjecam price, vojska je to radila, zurili su to napraviti (ali kvalitetno su radili), za Moto GP...

 

Asfalt na Grobniku je "ispran"... Asfaltna baza se povukla i onda na povrsinu izbija grubi granitni sljunak koji je kao ribez, reze i cupa komade gume... Na nekim mjestima granulacija tog granita je takva da je nevjerojatno grub, sto se ne moze reci za recimo RBR, Hungaroring, Imolu i ostale staze, na kojima se moze rundati satima, a da gumama ne bude nista... Drugi problem su dva jako duga zavoja (Zagrebacki i Rijecki) koja pregriju gumu i onda je to dodatno unisti...

 

Grobnik jedna od staza koja najslabije drzi.... To vidi po logovima koje G sile se postizu, slican zavoj s istim autom, Grobnik 1.1G, Monza 1.7G (napamet bubam brojeve), s time da se gume na Monzi nisu niti priblizno toliko trosile...

 

Kad vec raspravljamo, postoje dve vrste ostvarivanja "gripa" izmedju gume i asfalta...

 

Prvi je cista adhezija na molekularnom nivou, drugi je "mehanicki" grip izmedju gume i neravnina (neravnina velicine kamencica asfaltne baze) u asfaltu... Maksimalni "grip" je obicno rezultat kontakta gume i fine povrsine asfalta na koji je vec nanesen sloj gume... Zato govorimo o trkacoj liniji... Kad padne kisa, polako nestaje taj kontakt na molekularnom nivou i ostaje komponenta gripa koji ovisi o mehanickom kontaktu s neravninama u asfaltu.. Upravo zato se po kisi voze drugacije linije nego po suhom, jer se koristi grublji dio staze koji nije zagladjen trkacom linijom... Pojam trkace linije prekrivene gumom osobito je ocit kad vozite karting na nekoj uhodanoj stazi, jer su razlike drasticne... Na Grobniku jednostavno nema finog asfalta i klasicne trkace linije s puno gume, i vecina "gripa" je do cistog mehanickog kontakta s grubom podlogom... Zato se brzo trose gume, relativno dobro juri po kisi, i zato je na Grobniku vrlo ujednacena kolicina gripa i iznimno neisplativo klizati/srekati/driftati s autom (jer te uspori dok si rekao keks)...

 

Kazu da slika govori vise od rijeci:

 

prd1lysz.jpg


guma13jbnb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja sam na Grobniku, kad sam bio full pocetnik (znaci, voznja za gust a ne na vrijeme)..........odvozio 10 krugova u komadu bez problema, cak 12 krugova.

 

Naravno, bitno je jako hladjenje motora i ulja. Recimo chipani Golf GTi bi se zapalio nakon 10 krugova bilo kakve voznje na Grobniku :D

Edited by NOkru
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NOkru said:

Ja sam na Grobniku, kad sam bio full pocetnik (znaci, voznja za gust a ne na vrijeme)..........odvozio 10 krugova u komadu bez problema, cak 12 krugova.

 

Naravno, bitno je jako hladjenje motora i ulja. Recimo chipani Golf GTi bi se zapalio nakon 10 krugova bilo kakve voznje na Grobniku :D

 

I jako je bitno vrijeme koje radiš. Jer nije isto jurit 1.45 ili vozit 2.05 npr.

 

Link to comment
Share on other sites

Vjerujem da se netko iskusan tipa Raymond i ekipa moze dosta dugo voziti na setu guma (ako ne pretjerujes).Navise gume ubijaju premotavanja i razne pizdarije....ciste putanje i malo hlađenja i dosta izdrže.....ako je u igri neki lakši auto tip 106 gti i takve pile možeš danima voziti na jednom setu guma.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja jos nisam bio sa svojim AD08R na Grobniku... Jesi zadovoljan kako drze?
Da nemam zamjerke obzirom da imam i tezi auto s momentom i slagao sam nekad po više krugova po izlasku zbilja super gums za cestu i izlete na stazu

Sent from my MI 6 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Raptor6767 said:

 

I jako je bitno vrijeme koje radiš. Jer nije isto jurit 1.45 ili vozit 2.05 npr.

 

 

Upravo tako! Ja sam na 2:04 vozio 10 krugove bez beda......ali kad sam malo ubrzao na 1:53 onda sam morao nakon par krugova u box.

 

A i velika je razlika izmedju N/A i turbo auta. Ja sam u pocetku stalno palio gume na izlasku iz zavoja......:doh1::D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...