Jump to content

Diy zamašnjak - materijal


Recommended Posts

  • Replies 170
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

nije baš previše vezano za temu ali jedno pitanje u vezi prijenosa snage

 

pojačavanje lamele- staviti sinter ili prenitati materijalom za kamionsku? tko radi ovo s kamionskima?

prednosti jednoga i drugoga? dugotrajnost?

hvala

materijal lamele je najmanje bitnija stvar u tome. Svi imaju slicne koeficijente trenja, jedino sinter i takvi manje gube s grijanjem. Ali jako razjebavaju gusnati zamasnjak.

Ako oces da jace drzi ides na vece promjere, jace korpe, vise paralelnih lamela. Ili kombinacije svega.

 

btw svaka stock kopra se da namjestiti da daje barem 20-30% jaci pritisak.

Link to comment
Share on other sites

ok

 

ovak, lamela je fi200. sad neznam točno koliko je od toga kontaktni materijal (il kak već da objasnim)

kolko bi to moglo Nm cca držati u originalu (dobro je stanje)?

i što napraviti s korpom da jače drži? veći promjer mislim da nije opcija

 

jel moguće da moj zamašnjak nije gusnati?

 

 

 

e da, ili bolje pitanje- kome odnijeti lamelu i korpu (i zamašnjak? ) da riješi taj problem?

Edited by JosipZG
Link to comment
Share on other sites

Kaj mislis kolko bi trebao skinuti mase na zamasnjaku da bi dobio isti efekt sto si olaksavao remenicu?

 

kao cca 50g na rubu zamasnjaka.

 

A kaj ak ti kažem da sam skinuo 200g i to baš na rubu zamašnjaka pa je kurac u usporedbi sa remenicom?

 

I nisam APSOLUTNO NIŠTA dobio sa "olakšavanjem" zamašnjaka za tih 200g, što je 4x više nego što ti kažeš da sam trebao osjetiti u usporedbi sa remenicom. Bačenih 100€.

 

Serijski-zamascaronnjak-vs-olakscaronani-Clio-197.jpg

 

Vagano u razmaku od 1min.

 

Ti opet bacaš neke teorije koje, kao što sam puno puta već doživio, u praksi ne drže vodu. Ja sam remenicu olakšao sa 2330g na 530g, a zamašnjak sa 6000g na 5800g.

 

Znam, tu i promjer igra, ali remenica je baš JAKO olakšana u usporedbi sa zamašnjakom. Da zamašnjak kupim 2kg lakši mislim da bih to mogao osjetiti na razvrtavanju kao što sam osjetio remenicu.

 

Interesantan topic na tu temu.

Edited by Raptor6767
Link to comment
Share on other sites

A kaj ak ti kažem da sam skinuo 200g i to baš na rubu zamašnjaka pa je kurac u usporedbi sa remenicom?

 

upravo to ja sam na VTIju stavio alu zamašnjak 3kg vs 9ks serijski, ali se dramatično više osjetilo kad sam stavio remenicu od 1.5kg vs 4.5kg serijska

a to dvoje zajedno nevozljivo ono naletiš na lokvu vode uz normalan gas auto se zabije u blokadu .. a da je bolje išo nisam baš siguran možda i slabije :)

Link to comment
Share on other sites

Znači po ovome što se piše,zbog promjera i ostalih faktora 50 grama na rubu zamašnjaka je jednako 1800 grama na remenici?

Tj 0.833 % skidanja težine na zamašnjaku jednako je 77% skidanja težine na remenici.(Brojke vrijede za Reneov auto).

Link to comment
Share on other sites

Meni je obratna situacija na Nissana, kad je stavljen set alu remenica onako sitna razlika. Kad sam stavio ultra light jednomaseni razlika nebo zemlja

Koliko ti je bio stock zamašnjak, a koliko taj ULTRA LIGHT?

Pretpostavljam da nije bio samo 50g neka bude - lakši?

 

A razlika u težini remenica prije i poslije?

 

I pazi, to je 3.5 V6 motor vs 2.0 motor.

Link to comment
Share on other sites

Kilo je kilo eto sa serijskih 9kg skinuo sam zamašnjak na 2.8 kako je lamela bila preslaba za šuteve odlomio se krak koji je od rezao anlaser i odpilio zvono zamašnjak je ostao na mjestu samo je vijenac sa zubima za paliti ispao nazad naručen zavaren i balansiran 5 godina sam se još tako vozio

 

Na 2.0t 4x4 zamašnjak i dupla korpa su puno lakši od serijskog jedina je mana kretanje ako krenem na manjim okretajima auto umre, ali problem mislim riješit sa bb turbom i malo antilaga

 

Čim lakši zamašnjak je moja preporuka okretaji kod šaltanje padaju i šalta se duplo brže i sinhroni traju duže

U vožnji se osjeti razlika jako.

Samo kretanje treba malo izvjezbat

Link to comment
Share on other sites

Koliko ti je bio stock zamašnjak, a koliko taj ULTRA LIGHT?

Pretpostavljam da nije bio samo 50g neka bude - lakši?

 

A razlika u težini remenica prije i poslije?

 

I pazi, to je 3.5 V6 motor vs 2.0 motor.

Na mobu sam moram pogledat. Ali cca 5 kila skoro lakši provjerim tocno. Ali i razlika alu remenice i stock je bila poprilična isto par kila

Link to comment
Share on other sites

Čim lakši zamašnjak je moja preporuka okretaji kod šaltanje padaju i šalta se duplo brže

 

Ja gledam kod sebe, okretaji mi ne padaju više ispod nego prije. I prije su na nekih 6-6300rpm padali i sada sa remenicom lakšom. Samo treba brzo prešaltati.

 

Meni osobno ova modifikacija s remenicom se pokazala izvrsnom i kompromis između boljeg navrtavanja i vibracija na leru mi nije bad također. Jedva čekam jednom i zamašnjak staviti (cca 3,5-4kg vs 5,8kg).

 

U vožnji se osjeti razlika jako.

 

 

 

Eto, i to još na turbaku, a kamoli na anemičnom 2.0 N/A motoru. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ja gledam kod sebe, okretaji mi ne padaju više ispod nego prije. I prije su na nekih 6-6300rpm padali i sada sa remenicom lakšom. Samo treba brzo prešaltati.

 

Meni osobno ova modifikacija s remenicom se pokazala izvrsnom i kompromis između boljeg navrtavanja i vibracija na leru mi nije bad također. Jedva čekam jednom i zamašnjak staviti (cca 3,5-4kg vs 5,8kg).

 

 

 

 

Eto, i to još na turbaku, a kamoli na anemičnom 2.0 N/A motoru.

Kod buraza na 3.2 atmo

1.8kg lakša remenica i 4.7 kg lakši zamašnjak prije se dao na mjestu stisnut 1/4 gasa prije blokade

sad već na pola od toga tuče blokada s tim da je sad blokada na 7 prije je bila niže

 

Šta se tiče saltanja vidio ti da padaju okretaji ili ne slomio sam par puta treću brzinu i par puta polugu za šaltanje jer ne ide u brzinu

 

Sa lakšim zamasnjakom radilicom remenicama svim komplet ne pričam o gramima nego kilama par puta sam oštetio sinhron

 

ne znam kako ti šaltas ja sam slozio kratak hod kvačila mjenjača i pojačao sve poluge i prepiksirao sve na brončane pixe di su bile plastične i gumene tako da se šalta precizno i možeš čupati ko sivonja

Link to comment
Share on other sites

Ja gledam kod sebe, okretaji mi ne padaju više ispod nego prije. I prije su na nekih 6-6300rpm padali i sada sa remenicom lakšom. Samo treba brzo prešaltati.

 

Meni osobno ova modifikacija s remenicom se pokazala izvrsnom i kompromis između boljeg navrtavanja i vibracija na leru mi nije bad također. Jedva čekam jednom i zamašnjak staviti (cca 3,5-4kg vs 5,8kg).

 

 

 

 

Eto, i to još na turbaku, a kamoli na anemičnom 2.0 N/A motoru.

Možda nisi shvatio ali pričam o padu okretaja kad stisneš kvačilo dok ne presaltas

Link to comment
Share on other sites

Možda nisi shvatio ali pričam o padu okretaja kad stisneš kvačilo dok ne presaltas

 

Da, i trebali bi okretaji brže pasti, a samim time i više nego prije.

 

Npr

- prije zamašnjaka i remenice kod šaltanja ti padnu na 6000rpm

- nakon zamašnjaka i remenice kod šaltanja ti padnu na 5800rpm

 

zato jer za isto vrijeme koliko ti je potrebno da prešaltaš brzinu, sad okretaji brže padnu. Zato sam i rekao da sad treba i brže odraditi šaltanje.

 

Samo kao primjer dajem.

 

Kod buraza na 3.2 atmo

1.8kg lakša remenica i 4.7 kg lakši zamašnjak

 

Naravno da si osjetio kad si hebeno olakšao sve. :thumbsup:

 

A ne 50g.

Edited by Raptor6767
Link to comment
Share on other sites

Ma to o čemu ti govorim je nešto drugo

Ja pričam o inerciji koje više nema

Npr corsa 1.0 3 cil ima zamašnjak teži od cijelog motora

Ako auto zaturiras do blokade pustiš kvačilo i gas auto slajfa i krene i ubrza u prvoj prije nego skuzi da si pustio gas

Napravi isto sa olaksanim zamasnjakom auto jedva da krene

Link to comment
Share on other sites

Ako ti tezina zamasnjaka utjece na sinkrone, onda ti kuplung ne odvaja.

Sinkron sluzi da sinkronizira brzine vrtnje osovina u getribi za sljedecu brzinu(znaci spojnicka i lamela se vrte tom brzinom). Znaci olaksavanjem lamele se smanjuje opterecenje na sinkron,ne zamasnjaka. Kod ispravnog setupa.

 

btw olaksavanje se najvise osjeti u turiranju u leru. Ali onda auto bas i ne ubrzava.

Link to comment
Share on other sites

Ma to o čemu ti govorim je nešto drugo

Ja pričam o inerciji koje više nema

Npr corsa 1.0 3 cil ima zamašnjak teži od cijelog motora

Ako auto zaturiras do blokade pustiš kvačilo i gas auto slajfa i krene i ubrza u prvoj prije nego skuzi da si pustio gas

Napravi isto sa olaksanim zamasnjakom auto jedva da krene

 

Aha, kužim sad na kaj misliš.

 

Naravno, kad ima više energije pohranjeno u takav zamašnjak i motorić od 1.0 3 cil.

Link to comment
Share on other sites

Ili stavis sinter sportsku lamelu ili stavih jacu korpu ili korpu sa duplim federom.

 

 

 

nije baš previše vezano za temu ali jedno pitanje u vezi prijenosa snage

 

pojačavanje lamele- staviti sinter ili prenitati materijalom za kamionsku? tko radi ovo s kamionskima?

prednosti jednoga i drugoga? dugotrajnost?

hvala

Link to comment
Share on other sites

Ili stavis sinter sportsku lamelu ili stavih jacu korpu ili korpu sa duplim federom.

 

gdje kupiti tu jaču korpu ili korpu sa duplim federom ili tko to može napraviti na originalnoj (ako se može) ?

sinter sportsku lamelu mi mogu napraviti u HBT-u ali fire piše da nije samo lamela bitna?

Link to comment
Share on other sites

Znači po ovome što se piše,zbog promjera i ostalih faktora 50 grama na rubu zamašnjaka je jednako 1800 grama na remenici?

Tj 0.833 % skidanja težine na zamašnjaku jednako je 77% skidanja težine na remenici.(Brojke vrijede za Reneov auto).

 

možda treba uračunat da je remenica obično još i underdrive, znači veća je promjerom malo pa vrti ove alternatore i servo 30% sporjie i tu se dobije nešto

Link to comment
Share on other sites

Ako ti tezina zamasnjaka utjece na sinkrone, onda ti kuplung ne odvaja.

Sinkron sluzi da sinkronizira brzine vrtnje osovina u getribi za sljedecu brzinu(znaci spojnicka i lamela se vrte tom brzinom). Znaci olaksavanjem lamele se smanjuje opterecenje na sinkron,ne zamasnjaka. Kod ispravnog setupa.

 

btw olaksavanje se najvise osjeti u turiranju u leru. Ali onda auto bas i ne ubrzava.

Na gta je serijsko kvačilo auto se šalta ko putar u odnosu na prije

 

da si mi ti radio zamašnjak valjda bi onda auto imao 20ks više ovako sam tokaru dao za pivu i razlika se osjeti

 

A mora se osjetit i u vožnji jer se ukupna masa auta smanjila

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...