Jump to content

Zimske gume


Recommended Posts

Yeap, znaci dobra je otprilike za ekipu koja zivi na selu u Gorskom Kotaru smile.png

Svima ostalima treba guma koja dobro drzi na mokrom i hladnom.

 

Btw bas sam jucer skinuo to smece od S3 sa Cliacha i prvi put u zivotu stavio cjelogodisnje gume Bridgestone Weather Control i uzasno me zanima kako ce se to ponasati!

 

Sent from my XT1039 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2018 at 10:39 AM, Coupe VD said:

Ako s Contijem uspiješ negdje zakočiti kad treba a sa Savom ne uspiješ - onda se Conti isplatio.

 

Upravo tako.  

Nije uopće poanta "ganjanja" po snijegu/poledici/slinavom. Ali ako je razlika između mene i tebe u tome što ću doma ženu zvati da sam SKORO pogazio neko dijete koje mi je izletjelo iza kombija, a ti zvati odvjetnika jer si pogazio to isto - meni je to no brainer. Naravno, ako si mogu to priuštiti. Gume, (prednje) kočnice, brisači, žarulje/svjetla te amortizeri stvarno pripadaju aktivnoj sigurnosti. Na tim stvarima ne valja štedjeti.

 

IMHO, naravno.

14 hours ago, MoschuS said:

Btw bas sam jucer skinuo to smece od S3 sa Cliacha i prvi put u zivotu stavio cjelogodisnje gume Bridgestone Weather Control i uzasno me zanima kako ce se to ponasati!

 

All season gume su ti meni onak - nit vrit nit mimo. Ljudima radije onda preporučim neku kvalitetniju zimsku gumu nego prosječnu all season. Jedino Michelin Crossclimate je fakat jako dobra guma.

Ali i košta.

I onda me to opet vrati na to da ljudima preporučim odličnu zimsku gumu i napomenem da će se nešto brže trošiti ali neće biti drame bar po zimi.

Link to comment
Share on other sites

Punokrvne zimske imaju poprilicno los put zaustavljanja u odnosu na ljetne zato ih ja ne volim kada je toplo. Ja mislim da mi svi tu u Hr malo previse filozofiramo jer znam da vani (UK, USA) ekipa uredno vozi all season gume ako im je klima umjerena, kao sto je u Hr. Naravno da u Kanadi neces imati all season ali ako imas godisnje 2 dana snijega onda mislim da to nije los izbor bez obzira sto ima svojih nedostataka. Ovo malo sto sam ih provozao sam jako zadovoljan ali cekam hladnije vrijeme i da napravim barem soma km za neku ozbiljniju ocjenu. Na glavnom autu ostaju i dalje 2 seta ali Clio koji se manje vozi ce biti pokusni kunic :)

 

BTW WeatherControl je ful nova guma, i rezultati testova tek dolaze. Trenutno ima samo Auto Bild koji je testirao 27 all season guma i WeatherControl je na prvom mjestu, kazu "The best in the wet and dry proved to be the new Bridgestone Weather Control A005, beating the dry master Michelin CrossClimate by 1.4 meters in the dry, and a huge 2.9 meters in the wet!"

Link to comment
Share on other sites

 
All season gume su ti meni onak - nit vrit nit mimo. Ljudima radije onda preporučim neku kvalitetniju zimsku gumu nego prosječnu all season. Jedino Michelin Crossclimate je fakat jako dobra guma.
Ali i košta.
I onda me to opet vrati na to da ljudima preporučim odličnu zimsku gumu i napomenem da će se nešto brže trošiti ali neće biti drame bar po zimi.
Imaš li na kombiju četveroklipni Brembo 330 mm i KW var.3? Nikad ne znaš kad može zatrebati...
Link to comment
Share on other sites

Imaš li na kombiju četveroklipni Brembo 330 mm i KW var.3? Nikad ne znaš kad može zatrebati...
Ne ali imam 18" Falken FK510 ljetne i Conti TS860 na Doblóu te Uniroyal RainExpert3 na Combu. Osoba poput tebe bi bila na Kinezu vjerojatno i hejtala ljude poput mene kad se izdrkavamo i da koji kurac će nam takve gume na autima s kojima smo svakodnevno u prometu i radimo +30kkm/god.

Ne znam zašto se sad naddrkavamo nepotrebno.

Tko voli nek izvoli. Svatko ima svoje.

Ja sam autoentuzijast, svjestan sam što znači dobra guma i hvala dragom Bogu, mogu si je priuštiti.
Link to comment
Share on other sites

Ne nadrkavamo se nepotrebno, nego ti pišeš pizdarije. U slučaju najgoreg scenarija, možeš se pitati bi li stao da sam imao veće kočnice, bolji ovjes, paralela je ista.

 

Dok se Toyo T1R i R888 vozio i prodavao po forumima, neki se nisu nalazili pogođeni lošijim karakteristikama po hladnom i kišnom vremenu. Bili autoentuzijasti ili kako se već nazivaju.

 

Edited by DiscoVolante
Link to comment
Share on other sites

Punokrvne zimske imaju poprilicno los put zaustavljanja u odnosu na ljetne zato ih ja ne volim kada je toplo. Ja mislim da mi svi tu u Hr malo previse filozofiramo jer znam da vani (UK, USA) ekipa uredno vozi all season gume ako im je klima umjerena, kao sto je u Hr. Naravno da u Kanadi neces imati all season ali ako imas godisnje 2 dana snijega onda mislim da to nije los izbor bez obzira sto ima svojih nedostataka. Ovo malo sto sam ih provozao sam jako zadovoljan ali cekam hladnije vrijeme i da napravim barem soma km za neku ozbiljniju ocjenu. Na glavnom autu ostaju i dalje 2 seta ali Clio koji se manje vozi ce biti pokusni kunic
 
BTW WeatherControl je ful nova guma, i rezultati testova tek dolaze. Trenutno ima samo Auto Bild koji je testirao 27 all season guma i WeatherControl je na prvom mjestu, kazu "The best in the wet and dry proved to be the new Bridgestone Weather Control A005, beating the dry master Michelin CrossClimate by 1.4 meters in the dry, and a huge 2.9 meters in the wet!"
Probao vozit na all season, doduse ne te koje ti spominjes i onak, meni to nije neka sreca ni po snijegu ni po kisi.
Ne znam kak da to najbolje opisem, ali takva guma mi ne daje feedback.

Sklize se po kisi, po snijegu je filing ko da vozim s ljetnom gumom. Kao da se vozim na plasticnim tacnama.
Jedino je ok po suhom u gradskom koturanju.

Taj tip guma mi je za nekoga tko moze ostavit auto u garazi kad zapada snijeg i otic na posao pjehe ili tramvajem.
Otic na obilaznicu ili na dulji put po kisi, bljuzgi ili snijegu, je nepotrebni stres.
Link to comment
Share on other sites

Mislim da se rijetko gdje spominje ali postoje 2 vrse all season guma, jedne kojima je baza ljetna guma i druge kojima je baza zimska guma. Naravno, zbog toga se i ponasaju dosta razlicito a kako saznati na kojoj bazi je koja guma nemam pojma. Takodjer ni patterni nisu ni priblizno isti, neki imaju vise sitnih utora za snijeg a drugi ih skoro ni nemaju kao npr hvaljeni Michelin CrossClimate.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam 207 kupio sa skoro novim Michelin CrossClimate gumama (6 mjeseci stare) i po kisi su katastrofa. Zimu nisam htio na njima docekati, pa sam kupio Vredestein zimske i Uniroyal RainSport3 ljetne. I prezadovoljan sam sa izborom.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, MoschuS said:

 Naravno da u Kanadi neces imati all season ali ako imas godisnje 2 dana snijega onda mislim da to nije los izbor bez obzira sto ima svojih nedostataka.

 

 

Iznenadio bi se koliko ekipe fura all season ovdje. Pogotovo koliko retarda misli ja imam 4x4 ne treba mi zimska guma.

 

Makar realno koliko crnog leda imas na cesti cijelu zimu na -30 vece su ti sanse da ce te krunica zadrzat na cesti nego bilo koja guma osim cavlerice.

Link to comment
Share on other sites

Imam S3 DOT 2009, da li sam normalan :D....  ima ripni kao traktor :D, km ko' bicikl :D.... 
 

Ne zajebavam se, to je na drugom autu :D... 

 

Za nekoga tko se ne ganja, citaj stara, vozi se normalno, cini mi se da je ta guma sasvim ok, znam da je  u testovima izmedju pojedinih guma razlika po par metara, dok ce jedna stati, druga ce stati nakon par metara, odnosno lupiti ces prepreku s xxkm, ali to isto tako moze biti i zato jer u tom trenutku nisi reagirao za 0.5 nego za 0.7 sekundi i bas si nagazio na bananu i shebao si sve.... i onda ides kriviti gumu.... Zato je dobra ona od murije "nije prilagodio voznju uvjetima na cesti"...

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2018 at 9:06 AM, MoschuS said:

HP2 ima "C" drzanje na mokrom, znaci da nije neka sreca sto pokazuju i testovi. Guma je medju najboljim na ledu i dosta dobra na snijegu. Realno, koliko dana se stvarno vozimo po snijegu a koliko samo po mokrom i hladnom?
Ja sam je isto sad gledao za Megana i na kraju uzeo Kleber Krisalp

 

Te oznake su prijevara, pisao sam vec o tome:

 

https://www.jutarnji.hr/autoklub/aktualno/gumagate-oznake-na-gumama-veca-su-prevara-od-muljanja-s-emisijom-nox/202249/

 

Kleber Krisalp HP3 i Fulda Kristall Control HP2 su se na vise testova pokazale kao odlicne...

 

On 10/7/2018 at 12:54 PM, zerowaf said:



Davno sam imao Nokian Hakapelita NRW ili tako nešto. Nije bio model sa dva slova nego sa tri. Kupio sam ih ne znajući ništa jer su bile snižene za čak 50 %. Meni je tada bila sjajna guma.
Mislim da tome ima više od 20 godina kada sam imao stock G3 TDI i kada sam još vozio, da se tako izrazim, sa suicidalnim sklonostima.

 

Nokian je proizveo prvu zimsku gumu, imaju ogroman poligon gdje cijele godine mogu testirati zimske gume... Rade vrhunske zimske gume, ostatak je tak-tak, njihove ljetne recimo ne bi kupio...

 

Nokian Hakkapeliitta serija guma koje su primarno za sjevernu europu i nordijske uvjete sa R indeksom brzine i iste takve gume, samo u verziji sa cavlericama su vrhunske zimske gume za takva podneblja, a sa WR D3, WR D4, WR A3 i WR A4 su se probili i na trzistu srednje i juzne europe koja ima umjerenije zime i treba drugacije zimske gume... S time da su D3 i D4 normalne zimske gume, a A3 i A4 sportski orijentirane zimske gume... Isto kao npr. Continental 860 i 860S...

 

On 10/7/2018 at 8:00 PM, MoschuS said:

Yeap, znaci dobra je otprilike za ekipu koja zivi na selu u Gorskom Kotaru smile.png

Svima ostalima treba guma koja dobro drzi na mokrom i hladnom.

 

Btw bas sam jucer skinuo to smece od S3 sa Cliacha i prvi put u zivotu stavio cjelogodisnje gume Bridgestone Weather Control i uzasno me zanima kako ce se to ponasati!

 

On 10/8/2018 at 11:50 PM, Joe said:

Imam S3 DOT 2009, da li sam normalan :D....  ima ripni kao traktor :D, km ko' bicikl :D.... 
 

Ne zajebavam se, to je na drugom autu :D... 

 

Za nekoga tko se ne ganja, citaj stara, vozi se normalno, cini mi se da je ta guma sasvim ok, znam da je  u testovima izmedju pojedinih guma razlika po par metara, dok ce jedna stati, druga ce stati nakon par metara, odnosno lupiti ces prepreku s xxkm, ali to isto tako moze biti i zato jer u tom trenutku nisi reagirao za 0.5 nego za 0.7 sekundi i bas si nagazio na bananu i shebao si sve.... i onda ides kriviti gumu.... Zato je dobra ona od murije "nije prilagodio voznju uvjetima na cesti"...

 

Imam S3+ (imao sam i S3+ i S3 i to vise setova, vjerojatno i S2, ali toga se vise ne sjecam) na vise automobila, mijenjaju se svake cca. 2 godine... Ta guma je prosjecna dok je nova, u svim uvjetima osim po snijegu... Na snijegu je izvrsna... Nakon optrilike 2 godine performanse rapidno padaju i ta guma je na kisi opasna, te moras prilagoditi voznju tome... Eto, moje dugogodisnje iskustvo iz prve ruke...

 

Koliko para, toliko muzike... Da li se moze voziti na tim gumama? Moze... Da li ima boljih guma? Apsolutno...
 

On 10/8/2018 at 11:25 AM, MoschuS said:

Punokrvne zimske imaju poprilicno los put zaustavljanja u odnosu na ljetne zato ih ja ne volim kada je toplo. Ja mislim da mi svi tu u Hr malo previse filozofiramo jer znam da vani (UK, USA) ekipa uredno vozi all season gume ako im je klima umjerena, kao sto je u Hr. Naravno da u Kanadi neces imati all season ali ako imas godisnje 2 dana snijega onda mislim da to nije los izbor bez obzira sto ima svojih nedostataka. Ovo malo sto sam ih provozao sam jako zadovoljan ali cekam hladnije vrijeme i da napravim barem soma km za neku ozbiljniju ocjenu. Na glavnom autu ostaju i dalje 2 seta ali Clio koji se manje vozi ce biti pokusni kunic :)

 

BTW WeatherControl je ful nova guma, i rezultati testova tek dolaze. Trenutno ima samo Auto Bild koji je testirao 27 all season guma i WeatherControl je na prvom mjestu, kazu "The best in the wet and dry proved to be the new Bridgestone Weather Control A005, beating the dry master Michelin CrossClimate by 1.4 meters in the dry, and a huge 2.9 meters in the wet!"

 

Pazi, imas dvije vrste cjelogodisnjih guma, jedna vrsta ima smjesu i saru vise kao ljetna, dok je druga vise kao zimska, tako da se razlikuju ovisno o vremenskim uvjetima...

Edited by ND4SPD
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, cyberphere said:

Jeste vi znali da postoje neke posebne gume za BMW sa zvjezdicom? 

Čuo sam nekidan da su čovjeku odbili garanciju u tomiću na zadnjem pogonu jer nije imao posebne gume za BMW.


Garanciju za sto?!?!? Kamo to vodi, voda za pranje stakla nije od BMW i ne kosta 300kn po litri i samim time utjece na brisace, sto posljedicno ima veze s zadnjim pogonom :D :D:D 

 

7 hours ago, ND4SPD said:

Pazi, imas dvije vrste cjelogodisnjih guma, jedna vrsta ima smjesu i saru vise kao ljetna, dok je druga vise kao zimska, tako da se razlikuju ovisno o vremenskim uvjetima...


A kako to znati.... jer cjelogodisnja guma je cjelogodisnja guma... i nitko te ne pita, odnosno ne ponudi ti, zelite li vise ljetnu ili zimsku :D .... Imao sam onaj Goodyear Vector 5, za ljeto ok, zimi, izvlaci na ravnome, posto je sredisnji dio "zimski", a bocnice su "ljetne", nakon dvije sezone, kisa joj je bila kao led, o snijegu da niti ne pricam...

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Joe said:


Garanciju za sto?!?!? Kamo to vodi, voda za pranje stakla nije od BMW i ne kosta 300kn po litri i samim time utjece na brisace, sto posljedicno ima veze s zadnjim pogonom :D:D:D 

 

Navodno se raspao zadnji pogon i odjebali su mu garanciju jel gume nemaju zvjezdicu. Bile su runflat gume ali ne kao te posebne za BMW.  Pa ja bi im servis zapalio :D:D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, cyberphere said:

Jeste vi znali da postoje neke posebne gume za BMW sa zvjezdicom? 

Čuo sam nekidan da su čovjeku odbili garanciju u tomiću na zadnjem pogonu jer nije imao posebne gume za BMW.

 

Da, to su gume odobrene od strane proizvođača.

Mislim da na našim od Mercedesa piše "MO".

Poslikam kasnije.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...