Jump to content

Zimske gume


Recommended Posts

  • 5 weeks later...

Pirelli Scorpion Winter 255/55/18 - za sad bez ikakve zamjerke. Na suhom super, mokro isto auto upravljiv jako, kočenje jako dobro, naglo ubrzavanje na mokrom/skliskom kolniku zadnji kotači hoće zavrtiti malo.

Snijeg staje auto bez da ijednom prokliže.

Kretanje s full gasom u brdu po snijegu s uključenom elektronikom samo ispali auto. 

Sva elektronika ugašena i sport mode, ista situacija brdo sa snijegom, zadnje kotače malo zavrti i počne kopat i ide naprijed bez problema. 

 

Plus u svakom smislu, mislio sam ići na Nokian WRSUV4 ali stvarno je ovaj Pirelli jako dobar. 

 

Minus je potrošnja, bar mi se tako čini, gume imaju između 5 i 6kkm i sve 4 su na 7mm sad (ljetne npr imaju oko 9000km i imaju 8mm mesa) , pošto zimske kod nas nisu dozvoljene ispod 4mm onda računam max 2 zime (oko 20000km).

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Što preporučuju znalci kao bolji izbor za "nimalo posebnu"? (205/45R16)

Kleber Krisalp HP3 za 600 kn u Vulkalu

ili

Good Year Eagle UG GW-3 za 700 kn kod Gumarka?


Ili kratak review nekoga tko je vozio neku od tih guma jer je teško da ih netko može usporediti.
Ako vam se da pisati kažite i na čemu ste ih imali da imam dojam o vrsti pogona, snazi, ovjesu i masi.


Veći iznos od toga za 16" gumu ne bih rado dao.
Nokian ne pravi u mojoj dimenziji.
Unutar cijene su još Toyo, Kumho i Hankook.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Dario said:

GY zimulje sam uvijek imao. tek proslu godinu uzeo dunlop i nekako mi je zvakasta nasram GY, tako da se vracam na GY sljedeci put 



Hvala Dario!
Znam da bi GY rebao bti premium brand, ali sam našao relativno malo informacija sa testova o UG3.
Guma je i nešto stariji model, pa ostaje šansa da je dostignuta od strane srednjeg segmenta, primjerice spomenutog Klebera.
Nosivost Klebera je 87, a GY je 83, a Kleber još ima i XL bočnicu što smatram plusom bez obzira na zimsku namjenu gume.
Još ću pročeprkati, pa odlučiti.

 

3 minutes ago, tolt said:

Zimulje samo TS860 i to je to

 



Conti u mojoj dimenziji košta skoro 950 kuna.
Ne dam! Imam, ali ne dam kad vidim da u drugoj visini imaju normalnu cijenu.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Dottore said:

 

Onda vozi 8 godina staru gumu. 2011 godine predstavljena.

Ne budi čičija.



Pojasni. Posebno motiv oko "cicije" jer imam dojam da nije vezan za ocjenu guma o kojima pričamo.
Automobil mi po katalogu vrijedi nešto više od 15 000 kn i sljedeće godine će postati višak. NE DAM frtalj vrijednosti auta na zimske gume zato da impresioniram komšiluk svojim poznavanjem rezultata ADAC-ovih testova. Pogotovo ako postoje dovoljno dobre alternative, a sigurno postoje. I ne, neću kupiti 8 godina stare gume. Kupit ću nove i ostaviti ih sljedećem vlasniku zajedno sa dva seta alu felgi.

Ili da skratim sebi i svima ostalima muke - nemojte ništa pisati. Ako nije top of the shelf onda nije vrijedno spomena među veličinama koje se nađu uvrijeđene kad vide da netko koristi išta iz srednjeg razreda.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites



Pojasni. Posebno motiv oko "cicije" jer imam dojam da nije vezan za ocjenu guma o kojima pričamo.
Automobil mi po katalogu vrijedi nešto više od 15 000 kn i sljedeće godine će postati višak. NE DAM frtalj vrijednosti auta na zimske gume zato da impresioniram komšiluk svojim poznavanjem rezultata ADAC-ovih testova. Pogotovo ako postoje dovoljno dobre alternative, a sigurno postoje. I ne, neću kupiti 8 godina stare gume. Kupit ću nove i ostaviti ih sljedećem vlasniku zajedno sa dva seta alu felgi.

Ili da skratim sebi i svima ostalima muke - nemojte ništa pisati. Ako nije top of the shelf onda nije vrijedno spomena među veličinama koje se nađu uvrijeđene kad vide da netko koristi išta iz srednjeg razreda.


Zasto ne kupis savu?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, MeaCulpa said:

Zasto ne kupis savu?



Za to što mi treba ove zime je dovoljno dobra i nije loš prijedlog, ali unutar meni prihvatljive cijene su mi i navedeni Kleber i GY.
Save sam imao više puta u povijesti, a i sad ju imam na drugom autu. Dovoljno dobra, ali ne više od toga. Usprkos tome i usprkos "strašnim iskustvima" raznih online fahrera nikad nisam sa Savom bio u nevolji niti sam bio sporiji od ostalog prometa iako sam joj nedvojbeno znao naći granice.

Meni do sada najbolja zimska guma je bila Nokian Hakkapelita NRW, vjerujem da se više niti ne proizvodi, a najbolja ljetna Yokohama A520 koja se isto ne proizvodi.
Slušam LP, imam pojačalo na lampe, prepravio sam CD player da radi na lampe... Bit će da mi stare stvari ne stvaraju problem. ;)

Ma, do sad sam već i sam odlučio- Bit će Kleber jer nisam nikad imao Kleberovu gumu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Na Yarisu sam imao Kleber zimske i koma su mi bile po snijegu. Vredestein su mi na istom autu bile puno bolje. I na 207 sam imao Vredestein i isto su mi bile odlicne. 

Sad bi probao Nokian na Volvu. Imam slican problem kao i ti, 205/50/17 mi je poprilicno skuplja dimenzija. Nemam ispod 800 kn gumu. 

Na Alhambri sam imao Hankook zimske i isto su bile odlicne. 

Edited by _DEX_
Link to comment
Share on other sites

Evo osobno iskustvo sa Kleber KRISALP HP3 XL 215/50 R17 ; ove godine im bude treća sezona da ću ih voziti.

 

Nemam zamjerki, iskreno snijega baš i nisam vidio (onih par dana godišnje niti ne računam) a kamoli da nešto ekstremno testirao uzbrdo/nizbrdo po snijegu i sl. Ne idem putevima Like/G.Kotara tih extremnih mjeseci pa eto niti po tome pitanju ti ne mogu odgovoriti ako na to ciljaš. Za sve ostalo, ponavljam, stvarno nemam zamjerki, neugodnih iznenađenja u vožnji i sl. a profil sam vozača da zimi vozim (skoro) kao ljeti. Definitivno bih ih kupio opet ukoliko budu po takvoj (tada) cijeni.

 

Također sam prvo htio premium no iskreno koliko su mi zimske na autu (ove godine ih bio skinuo u ožujku) te gdje se u tome periodu vozim (ZG 90% i ZG-KA) zaključio sam da bih samo bespotrebno bacio novac.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, _DEX_ said:

Na Yarisu sam imao Kleber zimske i koma su mi bile po snijegu...



Hvala Dex! 

 

22 minutes ago, acmen said:

Evo osobno iskustvo sa Kleber KRISALP HP3 XL 215/50 R17....


Hvala Acmen! ?
Ovakvo iskustvo mi znači više nego nešto napisano u SAD-u ili Engleskoj.

 

17 minutes ago, maredo said:

Imao si vjerojatno Kleber HP2 koje su bile dosta loše, HP3 jako hvale i vele da nemaju veze sa HP2... njih ću najvjerojatnije ja uzeti za babin Clio

 



Hvala Maredo! 
Eto, alea iacta est iliti na rvaCkom - Neka bude Kleber. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ponavljam mene je samo i isključivo cijena privukla kod kupovine ništa drugo. Također sam bio čitao testove/reviewove, mozgao te na koncu odlučio (opet; cijena je prevagnula jelte).

 

Također lagao bih da sam ostao u ičemu razočaran. Idem zimi dosta na Sljeme; OPET ne idem gore onu noć kada zapada ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, zerowaf said:

Što preporučuju znalci kao bolji izbor za "nimalo posebnu"? (205/45R16)

Kleber Krisalp HP3 za 600 kn u Vulkalu

ili

Good Year Eagle UG GW-3 za 700 kn kod Gumarka?
 

 

Ne znam od kuda su taj UltraGrip GW-3 izvukli, ali to je guma za USA, pogledaj si saru, vidjeti ces da nema lamelice kao standardna zimska, to bi islo u kategoriju cjelogodisnjih guma...

 

Krisalp HP3 je prema testovima u vrhu:

 

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Kleber/Krisalp-HP3.htm

 

Od te dvije, ja bi definitivno odabrao Krisalp HP3.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zerowaf said:

Za to što mi treba ove zime je dovoljno dobra i nije loš prijedlog, ali unutar meni prihvatljive cijene su mi i navedeni Kleber i GY.
Save sam imao više puta u povijesti, a i sad ju imam na drugom autu. Dovoljno dobra, ali ne više od toga. Usprkos tome i usprkos "strašnim iskustvima" raznih online fahrera nikad nisam sa Savom bio u nevolji niti sam bio sporiji od ostalog prometa iako sam joj nedvojbeno znao naći granice.

Meni do sada najbolja zimska guma je bila Nokian Hakkapelita NRW, vjerujem da se više niti ne proizvodi, a najbolja ljetna Yokohama A520 koja se isto ne proizvodi.
Slušam LP, imam pojačalo na lampe, prepravio sam CD player da radi na lampe... Bit će da mi stare stvari ne stvaraju problem. ;)

Ma, do sad sam već i sam odlučio- Bit će Kleber jer nisam nikad imao Kleberovu gumu.

 

Imam S3+ (imao sam i S3 i to vise setova, vjerojatno i S2, ali toga se vise ne sjecam) na jednom autu, mijenjaju se svake cca. 2 godine... Ta guma je prosjecna dok je nova, u svim uvjetima osim po snijegu... Na snijegu je izvrsna...

 

Nakon otprilike 2 godine performanse rapidno padaju i ta guma je na kisi opasna, te moras prilagoditi voznju tome... Eto, moje dugogodisnje iskustvo iz prve ruke...

 

Koliko para, toliko muzike... Da li se moze voziti na tim gumama? Moze... Da li ima boljih guma? Apsolutno...
 

Jos jedan problem kod tih guma je sto vecina ljudi (ne mislim tu na tebe) misli da su to cjelogodisnje gume i onda gledamo ovakve prizore:

 

savayij07.jpg

 

Samo jedan u nizu primjera sa "cjelogodisnjim" Sava Eskimo S3+ gumama... I kaj je najbolje, potpuno su legalne, imaju dovoljnu dubinu profila i uredno prolaze tehnicki xD

 

A ja vise nemam volje ispravljati ljude koji za zimske gume kazu da su cjelogodisnje, samo jednom im kazem da to nisu cjelogodisnje gume, oni kazu da jesu, (M+S oznaka kod takvih u vecini slucajeva znaci da su to cjelogodisnje gume i da su oni u pravu), na sto samo odgovorim OK i tu prica staje.

Edited by ND4SPD
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, ND4SPD said:

Od te dvije, ja bi definitivno odabrao Krisalp HP3.


TenX! ?
Kako sam rekao, uzet ću Krisalp u petak kad idem kući da ih ne vozam cijeli tjedan u autu.
Naginjao sam k njima i prije, ali sam htio provjeriti što forum misli/zna o GW3 koja jest nekakav premium brend, ali je i stari model. Ovo o šari za američko tržište nisam znao! 

 

33 minutes ago, ND4SPD said:

Imam S3+ (imao sam i S3 i to vise setova, vjerojatno i S2, ali toga se vise ne sjecam) na jednom autu, mijenjaju se svake cca. 2 godine... Ta guma je prosjecna dok je nova, u svim uvjetima osim po snijegu... Na snijegu je izvrsna...

 

Nakon otprilike 2 godine performanse rapidno padaju i ta guma je na kisi opasna, te moras prilagoditi voznju tome... Eto, moje dugogodisnje iskustvo iz prve ruke...

 

Koliko para, toliko muzike... Da li se moze voziti na tim gumama? Moze... Da li ima boljih guma? Apsolutno...



Točno tako!
Dovoljno dobra, ima boljih.
Ne znam kakva je nakon više sezona jer ih ionako mijenjam/bacam nakon najviše tri sezone. Jednostavno se osjeti da više nije to to, ali to vrijedi i za većinu drugih guma.
Napravim s njima maksimalno 30 k km i nikad ne stignem potrošiti šaru prije nego što se promjeni ponašanje gume.

Edited by zerowaf
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, zerowaf said:



Pojasni. Posebno motiv oko "cicije" jer imam dojam da nije vezan za ocjenu guma o kojima pričamo.
Automobil mi po katalogu vrijedi nešto više od 15 000 kn i sljedeće godine će postati višak. NE DAM frtalj vrijednosti auta na zimske gume zato da impresioniram komšiluk svojim poznavanjem rezultata ADAC-ovih testova. Pogotovo ako postoje dovoljno dobre alternative, a sigurno postoje. I ne, neću kupiti 8 godina stare gume. Kupit ću nove i ostaviti ih sljedećem vlasniku zajedno sa dva seta alu felgi.

Ili da skratim sebi i svima ostalima muke - nemojte ništa pisati. Ako nije top of the shelf onda nije vrijedno spomena među veličinama koje se nađu uvrijeđene kad vide da netko koristi išta iz srednjeg razreda.

 

 

Pa dobro, stari moj.

Nisi ništa napisao gore u početku osim dimenzije.

Ja sam iz tvog posta zaključio "koliko para toliko muzike" i izvukao zaključak da je prestara guma. Ako si uvrijeđen, ja se ispričavam i nije bila namjera.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

M+S znaci Mokro + Suho ako pitas mog punca....odustao sam od svih rasprava
 
Uzeo za Cupru Wredestein Wintrac Pro. Na par testova bila prva, a cjenovno puno povoljnija od Contija. Cemo da vidimo
Trenutno na autu imam wintrac pro m+s, na suhom su gume okej nisu sad ko p4s no služe svrsi. Problem nastaje kad je malo veci snjeg.

Poslano sa mog SNE-LX1 koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, ND4SPD said:

 

Ne znam od kuda su taj UltraGrip GW-3 izvukli, ali to je guma za USA, pogledaj si saru, vidjeti ces da nema lamelice kao standardna zimska, to bi islo u kategoriju cjelogodisnjih guma...

 

Krisalp HP3 je prema testovima u vrhu:

 

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Kleber/Krisalp-HP3.htm

 

Od te dvije, ja bi definitivno odabrao Krisalp HP3.

 

Kaj kazes na Fulda Kristall Control HP2? Vidim da ima dobre ocjene i u tom je cjenovnom rangu.

 

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Fulda/Kristall-Control-HP2.htm

 

https://www.mall.hr/gume-auto-zimske/fulda-auto-guma-kristall-control-hp2-20550r17-93v-xl-fp

 

Kleber je 50 kn skuplja po gumi i nemaju je trenutno na stanju. Cini mi se da Fulda ima malo bolje reszultate. I ocjena je bolja.

Edited by _DEX_
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, _DEX_ said:

 

Kaj kazes na Fulda Kristall Control HP2? Vidim da ima dobre ocjene i u tom je cjenovnom rangu.

 

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Fulda/Kristall-Control-HP2.htm

 

https://www.mall.hr/gume-auto-zimske/fulda-auto-guma-kristall-control-hp2-20550r17-93v-xl-fp

 

Kleber je 50 kn skuplja po gumi i nemaju je trenutno na stanju. Cini mi se da Fulda ima malo bolje reszultate. I ocjena je bolja.

Nokian WRD4? Imaš i pirelli wsz3 za sličnu cijenu

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...