Jump to content

TFSI motori - koje ulje?


Recommended Posts

Mobil 1 5w50 nisu svi isti, imas nekoliko vrsta.. Ja koristim peak life (rally formula) to ulje je navodno razvijano za porsche gt2, (turbo aute), ja sam zadovoljan s tim uljem.. Kao sto si primjetio. I meni u zimskom periodu nije bilo kondenzata na cepu ulja..

Ja ga vec koristim cca 5 godina na vise auta(motora)

Ova tema o uljima je skoro kao i tema koja je guma najbolja..
Svi imaju nekakva iskustva i samo ovisi koliko su iskreni prema sebi i drugima


Sent from Nokia 3310

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Coupe VD said:

Edge 5W30LL jer to stavljaju u svoje ovi sa 350-400ks i ako je dobro njima bude i meni.

...prešao sam cca 5000km otkad imam auto i dolio 6-7 deci.

 

da bude litra do 1.2l na 10.000 to je za fsi motor ok 

 

po pricama da ne trpi 100 stupnjeva ulje bi se davno raspao motor ,tako da ono ne pušim to ,došo je iz tvornice s tim uljem pa valjda nesto znaju oni tamo 

Link to comment
Share on other sites

Ja nemam kondenzata ni sa Edge 5W30...nit mi se čini da motor loše radi, tih je hladan i zagrijan.

Dakle...šta dobijem prelaskom na "deblje" ulje tipa xW40 ili xW50...? Pretpostavljam da je ljeti u dalmaciji bolje imati to umjesto xW30 ulja...ali šta sa hladnim startom zimi?

Da me netko pitao da li je W50 ulje previskozno zimi za mali turbo motor - rekao bih da je.

Koliko mi je poznato Mobil se dosta krivotvori? Od koga kupiti... mislim na uvoznika?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GonzoT5 said:

Ne trpa tvornica takva ulja u motore zbog kvalitete istog ili zato sto je dobro. 

Cilj je smanjiti co2, a to sto nije optimalno za motor nema veze jer garanciju ce motor prezivit. 

 

 

 

 

Upravo to, cilj je smanjiti potrosnju i emisiju stetnih plinova... Zastita motora je ajmo reci - ostavljena sa strane...

 

17 hours ago, Coupe VD said:

...između ostalog - zbog tvog i jos nekoliko nasviranih auta sam se i odlucio na Edge 5W30 jer gledam okolo po forumima + tih par tfsi-a sa 350+ konja + sto i po VW to ulje ide unutra...pa racunam bzvz mi da izmisljam toplu vodu.

 

Cijena ulja nije problem...ali koliko vidim sad...20 ljudi - 20 preporuka za ulje. Mogu dobiti 300V sa dobrim rabatom...da li bi to bilo dobro s tim da ga drzim max 7-8 tisuca km unutra?

 

I moze objasnjenje od nekog - zasto ne Edge LL 5W30 u taj motor? Mislite da je "pretanko" na 100+ stupnjeva ili...?

 

 

 

 

Motul 300V je super ulje... Prema vidjenim analizama ulja, recimo Motul 300V 5W40, 7000 km je OK za izmjenu... Ja ne bih pretjerivao s kilometrazom s takvim "trkacim" uljima, ona u sebi u vecini slucajeva sadrze manje deterdjenata, zato ih je potrebno cesce mijenjati...

 

Sto se Castrola tice, zato sto je taj EDGE 5W-30 LL ACEA C3 ulje... Iako zadovoljava VW 504 00/ 507.00 normu, koja je predvidjena za 2.0 TFSi motore, to je C3 ulje... Cx ulja su low saps ulja, SAPS = sulfated ash, phosphorus, sulfur, dakle aditivi i deterdjenti... Cx ulja su prvenstveno predvidjena za dizele sa DPF filterima... Buduci da A/B ulja imaju vise tih aditiva u sebi, dugotrajnom upotrebom bi zastopao DPF filter zbog adsorpcije, zbog pepela i mozda nekih drugih ostataka... Cx ulja imaju manje tih aditiva i nadoknadjuju ih nekima drugima, nisam detaljno proucavao, mislim da niti ZDDP nije u pitanju... 

 

Stvar je u tome da i A/B ulja i Cx ulja zadovoljavaju odredjene norme, s time da te norme Cx ulja zadovoljavaju, a A/B ulja u vecini slucajeva nadmasuju (tu prvenstveno mislim na zastitu motora)... Tu se najvise misli na HTHS, sto je manji HTHS manja je zastita i manja potrosnja goriva i vice versa...

 

Druga je stvar da Cx ulja imaju relativno malen TBN broj (Total Base Number)... Sto je veci TBN broj, to ce bolje neutralizirati kiseline i sprijeciti koroziju, te samim time bolje zastititi motor, a u teoriji takvo ulje sa vecim TBN-om trebalo bi imati bolju retenciju, odnosno imati vecu ponovljivost... 

 

E, sada, to se kosi sa onime da takva Cx ulja mogu biti i long life ulja, a sudeci po ovome gore trebala bi imati cesce intervale izmjene... Opet, s druge strane, iako u teoriji A/B ulja sa vise saps-a bolje stite motor, moguce je da zbog organsko-metalickih disperzanata/deterdjenata poput kalcija, cinka i magnezija stvore metalni pepeo, koji se manifestira kao nakupina ugljika na vrhu klipa i u klipnim prstenovima/karikama... I naravno u tome je onda takodjer razlika izmedju dobrih/formulacija ulja i losih ulja...

Da rezimiram, sa redovnom izmjenom kvalitetnih ulja i filtera ulja, bila to A/B ulja ili Cx ulja, ja se ne bih previse opterecivao oko toga koje je bolje, a koje losije, koje ima bolju zastitu, a koje losiju...

 

Za kraj prilazem par linkova:

http://www.acea.be/uploads/news_documents/ACEA_European_oil_sequences_2016.pdf

 

https://www.lubrizol.com/Lubricant-and-Fuel-Additives/Engine-Oil-Additives/ACEA/Sequences/ACEA-A3B4-10

 

The introduction of a minimum Total Base Number (TBN) of 8.0 mgKOH/g affects the number of ACEA sequences that can be combined with ACEA A3/B4-08. Prior to ACEA 2008, depending upon the performance of the engine oil, it was possible to combine ACEA A3/B4 with a number of other sequences including ACEA C3. However, as engine oils meeting the ACEA C Sequences are formulated to a lower sulphated ash level they tend to deliver a TBN of less than 8.0 mgKOH/g. Therefore, with the introduction of ACEA 2010 it is unlikely that engine oils meeting the ACEA C sequences will also be able to meet ACEA A3/B4.
 

https://www.lubrizol.com/Lubricant-and-Fuel-Additives/Engine-Oil-Additives/ACEA/Sequences/ACEA-C3-10

 

http://atiel.org/reach/introduction

 

http://atiel.org/industry-info/acea-oil-sequences/acea-combined-claims

 

https://www.cectests.org/public/info_/g003/cec09_1993.pdf

 

Postoji par starijih ulja koje zadovoljavaju i ACEA A3/B4 i C3 normu, ali prema novijim normama to ce biti nemoguce zadovoljiti:

 

The introduction of a minimum Total Base Number (TBN) of 8.0 mgKOH/g affects the number of ACEA sequences that can be combined with ACEA A3/B4-08. Prior to ACEA 2008, depending upon the performance of the engine oil, it was possible to combine ACEA A3/B4 with a number of other sequences including ACEA C3. However, as engine oils meeting the ACEA C Sequences are formulated to a lower sulphated ash level they tend to deliver a TBN of less than 8.0 mgKOH/g. Therefore, with the introduction of ACEA 2010 it is unlikely that engine oils meeting the ACEA C sequences will also be able to meet ACEA A3/B4.
 

https://www.lubrizol.com/en/Lubricant-and-Fuel-Additives/Engine-Oil-Additives/ACEA/Sequences/ACEA-A3B4-10

 

6 hours ago, Dario said:

 

da bude litra do 1.2l na 10.000 to je za fsi motor ok 

 

po pricama da ne trpi 100 stupnjeva ulje bi se davno raspao motor ,tako da ono ne pušim to ,došo je iz tvornice s tim uljem pa valjda nesto znaju oni tamo 

 

Sto se samog VW-a tice, u USA owners manualu za Golf GTI i Golf R, VW navodi da je maksimalna potrosnja ulja 1 litru na 2000 km i da se to smatra normalnim. S time da navode da kod novih vozila do prijedjenih 5000 km potrosnja ulja moze biti jos veca.

 

Volkswagen recommends that you to check the engine oil level at regular intervals, preferably every time you fill the fuel tank, and always before a long trip. Your vehicle may consume engine oil depending on several variables. A maximum of 1 quart per 1200 miles (1 liter per 2000 km) would be considered normal. New vehicles may consume more oil over the first 3000 miles (5000 km).

 

Ulje koje je Beli naveo, Mobil 1 Peak Life 5W-50, to je odlicno ulje, visok HTHS, a po visokom TBN-u cini mi se da je PAO baza, dakle prava full sintetika... Doduse nova HC i GTL ulja koja se mijesaju sa baznim uljima grupe 3 (mineralna hidrokrekirana ulja), grupe 4 (PAO uljima) ili grupe 5 (esteri), takodjer imaju dobar HTHS i TBN, pogotovo GTL ulja... 

 

Ako iz nekog razloga ne zelite vec preopruceni Mobil 1, u istoj gradaciji imate Valvoline VR1 RACING 5W-50 i Fuchs Titan SuperSyn 5W-50, to su takodjer odlicna ulja...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, pinci said:

Zanimljiva rasprava. Pošto sam i ja prešao na 2,0 TFSI čitao hrpu recenzija i svugdje stoji mobil 0w40 ili 5w50 :)

 

Koja je cijena za 5 L pakovanje ili 5x1 L ?

 

4/1 pakiranje je oko 285kn, a 1/1 je 74kn.sa popustom i PDVom ako se dobro sjećam.

Link to comment
Share on other sites

Pa to je Golf, njemu ne treba ulje xD.

 

 

Nema jednoznačnog odgovora na ovo pitanje, ovisi gdje se auto vozi (podneblje - klima), kako se auto vozi (turizam, vuče prikolicu, juri po stazi) i tko ga vozi (klinac od 18g koji ne zna osim za dva položaja gas papučice, penzić kojem 40 km/h daje osjećaj da je samo tren pred polijetanje sa ceste). Itd.

Link to comment
Share on other sites

Ajde...evo konkretno:

 

...1.8tsi 118kW, dalmacija, auto se vozi svaki dan uglavnom krace relacije, remap takozvani stage1, vozi se na Petrol onaj Qmax100kuracpalac, od stiskanja bude ono kratko druga-treca-cetvrta par puta dnevno ovisno o raspolozenju...ne stiska se auto 2 sata bez prestanka ili pun gas Ši-Zg ili da mu se vadi mast po stazi itd.

 

5W50 Mobil koji je Beli preporučio?? ...držim ulje 10kkm inače u motoru!

 

Pitam zato jer namjeravam ovaj auto imat koju godinu i nekih 30-40 tisuca km...sad je na 155 tisuca km...nije pod jamstvom pa da me boli kita i nemam namjeru dirati/otvarati motor - pa zelim koristiti ulje koje ce mu odgovarati i da je motor adekvatno zasticen.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Procitao hrpu toga po netu, puno je razlicitih misljenja pa sam tocio castrol edge 5w30 jer ga toce u ovlastenom u taj motor, ali na zadnjem servisu presao na mobil1 0w40 i manje ga trosi, puno bolje radi pogotovo po zimi itd, zao mi je sto nisam od pocetka tako

Poslano sa mog Siemens C35i koristeci Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Da vratim temu...jučer čujem da u nasviranog 2.0 Tfsi-a (350+ ks) stavljaju 10W60 ulje (Motul mislim..) a ja se mislio u vezi 5W50 da ce mi biti previskozno...?

Jel moguce da to ide u takve "nadrkane" aute bez nekih problema?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Meni rekli da to i nije bas najbolji izbor za Tfsi jer je C3 ulje odnosno da ima puuuno boljih ulja za iste novce. I da se ne zamaram previše onim normama, da li ima 504/507 ili nema. Nemamo dpf, nije dizel...

 

Isto tako, mislim da je 5W30 nedovoljno viskozan sad po ljeti...

 

Prelazim na 5W40 ili 5W50 vjerojatno Mobil 1 Peak Life...ili Motul 8100.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Coupe VD said:

Meni rekli da to i nije bas najbolji izbor za Tfsi jer je C3 ulje odnosno da ima puuuno boljih ulja za iste novce. I da se ne zamaram previše onim normama, da li ima 504/507 ili nema. Nemamo dpf, nije dizel...

 

Isto tako, mislim da je 5W30 nedovoljno viskozan sad po ljeti...

 

Prelazim na 5W40 ili 5W50 vjerojatno Mobil 1 Peak Life...ili Motul 8100.

 

 

 

 

A nebi mjenjao za sada...od prvog dana je u autu..potrošnja je navodno na 6000km litra.., kod mene prvih 1200km nije primjetno(al moram ga zamjenit)

 

 

4 hours ago, Vlado206 said:

Ja sam stavljao ovaj drugi, i mjenjao na 15000km.

 

U bmwa trpam sad ovaj prvi cini mi se, znam da je LL i 5w30.

 

I ja planiram drugi, al nezz u čemu je razlika :D

 

3 hours ago, Branx said:

Motul majka, samo da kažem :)

 

 

Vjerujem, al neka ga u ovom kad nije do sada niš bilo :D

Link to comment
Share on other sites

Jebo longlife ulja. Nit valjaju nit mažu. Stavi 5W-40 i mjenjaj svakih 15.000 km.
Na ulju se NE škrtari.

 

Gledaj što viši flash point. Ni voda ne isparava JEDINO iznad 100°C - tak i ulje. I čim je flash point niži tim možeš očekivat više uljnih para. Dodatno - uljne pare ti zaseru usis da je to čudo jedno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Tomica93 said:

Ne tocno, voda pocinje isparavati primjetno vec od 60stupnjeva


Sent from my iPhone using Tapatalk

pocinje da cak i na 40° ...ALI  tek na himalaji zbog tlaka za aute na nasoj klimi je netocno to sto tvrdis ;)

 

 

 

 

 

 

 

on topic ja sam u  bocanegru i 1.2 tsi ibizu stavljo castrol . Nikakvih problema :)

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...